Szukaj szczoteczki

Leksykon leków i zabiegów – jama ustna

A

 

Alfa Implant – płyn do płukania jamy ustnej, opierający swoje działanie na siemieniu lnianym oraz allantoinie.

 

Anginbon – to lek, który jest połączeniem licznych olejków eterycznych w tym: olejku eukaliptusowego, tymiankowego, szałwiowego, cynamonowego, goździkowego, z drzewa herbacianego, anyżowego oraz melisowego; wszystkie one wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwwirusowe; odkażające właściwości wykazuje propolis; z kolei mentol, który jest obecny w składzie zmniejsza podrażnienie błon śluzowych jamy ustnej dzięki swojemu łagodnemu działaniu znieczulającemu; wyprodukowany przez BONIMED.

 

Augmentacja kości – zabieg chirurgii szczękowej, podczas którego wypełniane są ubytki w kości wyrostka zębodołowego. Możliwe jest też wytworzenie tkanki kostnej, w celu pogrubienia lub podwyższenia wyrostka zębodołowego. Zabieg ten, poprzedzony pantomogramem i obrazowaniem trójwymiarowym, jest bardzo często wykonywany przed wszczepieniem implantu. Polega on na umieszczeniu materiału kostnego lub zastępującego kość w miejscu odseparowanego płatu śluzówkowo-okostnowego, a następnie zakryciu go membraną i płatem błony śluzowej. W ciągu kilku miesięcy, materiał ten przekształci się w kość, na której można zamontować implant. Jeśli zanik kości jest niewielki, augmentację przeprowadza się podczas samej implantacji. W przypadku większych zaników, konieczne jest czasami powtórzenie zabiegu.

 

B

 

Bonding – zabieg odbudowy zęba za pomocą żywicy kompozytowej. Najpierw dentysta skraca nieco jego przednią część, po czym, wykorzystując delikatny kwas, wydrąża on niewielkie rowki w szkliwie. Potem pozostaje już tylko nałożenie na ząb żywicy kompozytowej, która, utwardzana specjalną lampą i polerowana, pełni rolę odbudowanego szkliwa.

 

Borowanie – podstawowy zabieg dentystyczny, mający na celu usunięcie tkanek zęba objętych próchnicą za pomocą wiertła. Po zakończonym zabiegu, ubytki zostają wypełnione plombami.

 

C

 

Calcium pantothenicum – to preparat, który zawiera w składzie kwas pantotenowy w postaci soli wapniowej; warto zaznaczyć, że witamina B5 jest czynnikiem koniecznym do tego, by przeprowadzić procesy metaboliczne takie jak przemiana węglowodanów, tłuszczów i białek; poza tym uczestniczy we wzroście włosów i paznokci, pomaga regenerować się skórze, a także wywiera niewielkie działanie przeciwzapalne oraz uszczelniające nabłonki; lek można z powodzeniem stosować przy oparzeniach i stanach zapalnych jamy ustnej; wyprodukowany przez PRZEDSIEBIORSTWO FARMACEUTYCZNE JELFA S.

 

Chlorchinaldin tabletki – to lek, który wykazuje działanie odkażające, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne; pomaga w walce z zakażeniami bakteryjnymi jamy ustnej i dziąseł, pleśniawkami oraz zakażeniami grzybicznymi jamy ustnej; substancją aktywną jest chlorchinaldol; wyprodukowany przez ICN POLFA RZESZOW.

 

D

 

Décapuchonnement – zwane też odkapturzeniem, jest to zabieg wycięcia kieszonki dziąsłowej zęba (zwanego też kapturem dziąsłowym, skąd bierze się właśnie nazwa tego zabiegu) przy jego utrudnionym wyrzynaniu. Jest to zabieg chirurgiczny, na ogół dotyczący zębów mądrości.

 

Dentosept płyn – to płyn do płukania jamy ustnej, który pomaga w leczeniu zapalenia dziąseł, przyzębia, nieżytowych zapaleń języka oraz przy grzybicach i zapaleniach jamy ustnej, niezależnie od tego, co je wywołało; działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybicznie, przeciwzapalnie i ściągająco; poza tym może miejscowo znieczulać; zawiera wyciągi płynne z: kory dębu, kwiatów rumianku, ziela arniki, liści szałwii, ziela mięty pieprzowej, kłącza tataraku, a także ziela tymianku; wyprodukowany przez PHYTOPHARM.

 

Dewitalizacjazatrucie zęba, w celu jego umartwienia. Polega na nałożeniu parapasty z paraformaldehydem na ubytek zębowy, w celu wymuszenia śmierci zęba. Pozwala to na bezbolesne przeprowadzenie późniejszych badań, na przykład kanałowych. Z racji tego, że uśmiercanie zęba wywołuje ból u pacjenta, społeczność stomatologiczna generalnie odchodzi od tej praktyki.

 

E

 

Ekstrakcja zęba – lub, jak kto woli, po prostu jego wyrwanie. Rutynowy zabieg chirurgii szczękowej, polegający na usunięciu zepsutego zęba za pomocą odpowiednich przyrządów, takich jak kleszcze lub dźwignie. Usuwane są zęby, których nie da się już uratować, lub takie, na których leczenie pacjent nie ma pieniędzy, a chce się po prostu pozbyć źródła bólu. Niekiedy bywa też tak, że usuwane są zęby zdrowe, aby możliwe było założenie protezy lub przeprowadzenie leczenia ortodontycznego. Powikłaniem w przypadku nieprawidłowego gojenia się rany po ekstrakcji jest suchy zębodół, czyli stan zapalny zakończeń nerwowych zębodołu.

 

Endodoncja – zwana też leczeniem kanałowym. Jest to jedyny sposób na wyleczenia zęba, którego miazga padła ofiarą nieodwracalnego stanu zapalnego. Podczas leczenia, pacjent jest znieczulany, po czym następuje rozwiercenie zęba i usunięciu miazgi z jego komory i kanałów. Na sam koniec, dentysta wypełnia kanały gutaperką, rzadziej innym materiałem, po czym zakleja ząb. Poprawnie wyleczony ząb pozostaje na długo w jamie ustnej i nie boli. W zależności od tego, ile zęba uchowało się przed rozpoczęciem leczenia, wystarczy zaplombowanie go lub nałożenie na niego specjalnie wykonanej korony w celu odbudowy.

 

Envil Gardło Envix – to lek, którego substancją czynną jest chlorowodorek lidokainy, wykazujący działanie znieczulające; z kolei chlorek cetylopirydyniowy działa antyseptycznie, a glukonian cynku pomaga wzmocnić układ odpornościowy; wszystko to pomaga walczyć ze stanami zapalnymi jamy ustnej; wyprodukowany przez AFLOFARM.

 

F

 

Faringosept – to lek w postaci tabletek do ssania, które hamują rozwój niektórych rodzajów bakterii w jamie ustnej na przykład paciorkowców hemolizujących i zieleniących oraz pneumokoków; poza tym wybiórczo działa na gronkowce; substancją ambazon jednowodny; wyprodukowany przez TERAPIA.

 

Fluoryzacja – zabieg, mający na celu remineralizację szkliwa, czyli jego wzmocnienie. Dentysta wykorzystuje w tym celu żel, lakier lub piankę o wysokim stężeniu fluoru. Najpierw, nasze zęby zostają dokładnie oczyszczone. Następnie na zęby zostaje nałożona cienka warstwa żelu lub lakieru, chyba, że dentysta wykorzystuje piankę – wtedy musimy potrzymać w ustach łyżeczkę z pianką przez kilka minut. Zabieg ten nadaje się dla każdej grupy wiekowej.

 

G

 

Gardimax Medica – to tabletki, które mają w składzie dwie substancje: chlorowodorek lidokainy (odpowiadający za miejscowe znieczulanie błony śluzowej jamy ustnej, a co za tym idzie, wykazujący działanie przeciwbólowe) oraz chlorowodorek chlorheksydyny (działający bakteriostatycznie i bakteriobójczo, co pozwala zahamować rozwój infekcji bakteryjnych); wyprodukowany przez TACTICA.

 

Gingiwektomia – zabieg chirurgiczny, polegający na zmniejszeniu masy dziąsła. Pozwala to na późniejsze założenie implantu lub dopasowanie protezy.

 

Gingiwoplastyka – celem tego zabiegu jest odtworzenie naturalnego kształtu dziąseł. Jest to, na swój sposób, prostsza wersja gingiwektomii. Procedura ta polega na odcięciu przerośniętych fragmentów dziąsła.

 

H

 

Halset – to tabletki do ssania, które pomagają na stany zapalne jamy ustnej dzięki temu, że miejscowo odkażają; poza tym działają bakteriobójczo wobec bakterii Gram-dodatkich i Gram-ujemnych; w skład leku wchodzą: chlorek cetylopirydyniowy, mentol, olejek miętowy, sorbitol; wyprodukowane przez BIOFARM.

 

Hemisekcja – separacja i usunięcie korzeni zęba oraz części jego korony. Pozostałe fragmenty zęba są odbudowywane protetycznie. Zabieg ten dotyczy zębów trzonowych, które uległy zniszczeniu lub złamaniu, z jednoczesnym stanem zapalnym. Hemisekcja jest wskazana w przypadku pionowych złamań, ubytków kości lub zmian okołowierzchołkowych przy korzeniach, którym nie pomoże już leczenie kanałowe.

 

I

 

Implantoprotetyka stomatologiczna – zabieg, którego celem jest pozbycie się ubytków po utraconych zębach stałych. Pomimo swojej inwazyjności, zabieg ten jest w pełni rutynowy, przeprowadzany na znieczuleniu miejscowym. Polega on na wprowadzeniu w kość dziąsłową śruby z tytanu na której montuje się później sam implant. Swoją popularność tytan zawdzięcza temu, że nasz organizm nie rozpoznaje go jako ciało obce. W zależności od potrzeby, możemy dzięki niemu uzupełnić pojedyncze braki w zębach oraz całe szczęki.

 

K

 

Kiretaż – zabieg, mający na celu spłycenie kieszonek dziąsłowych, w których może odkładać się płytka nazębna. Całość jest przeprowadzana na znieczuleniu miejscowym. Za pomocą tzw. kiret, dentysta usuwa zainfekowane tkanki oraz biofilm bakteryjny. Zabieg ten pozwala kieszonce na zagojenie się i pokrycie zdrowym nabłonkiem. Wyróżniamy dwa typy kiretażu. Pierwszym z nich jest kiretaż zamknięty, wykonywany u pacjentów, których kieszonki mają głębokość nie większą, niż 5 mm. Jest to prostsza procedura, ponieważ nie wymaga nacinania dziąsła i odwarstwienia płata śluzówkowego. Z kolei kiretaż otwarty jest już zarezerwowany dla głębszych kieszonek. W celu oczyszczenia ich, dentysta musi tymczasowo usunąć płat i zająć się korzeniem oraz tkankami. Następnie płat zostaje wstawiony z powrotem na swoje miejsce, zaś dentysta zakłada szwy.

 

L

 

Lakowanie – profilaktyczny zabieg, polegający na pokryciu zdrowych zębów, zarówno stałych, jak i mlecznych, uszczelniaczem. Pomaga on w walce z próchnicą tworzącą się w szczelinach, które dzieciom trudno jest jeszcze prawidłowo wyszczotkować. Według statystyk, lakowanie obniża ryzyko próchnicy aż o 90%. Jeżeli na zębach już jest próchnica, konieczne jest tzw. lakowanie poszerzone, czyli tradycyjny zabieg połączony z uprzednim usunięciem próchnicy za pomocą wiertła.

 

Lapisowanie – nazywany też impregnacją, jest to darmowy zabieg wykonywany w gabinetach państwowych, polegający na nasączeniu zęba mlecznego czterdziestoprocentowym roztworem azotanu srebra. Pozwala on na uratowanie przed usunięciem mocno już zepsutego zęba mlecznego. Wadą tego rozwiązania jest to, że ząb pozostanie zabarwiony na czarno. Sam zabieg jest rutynowy, zaś na pokrycie jednego zęba potrzeba zaledwie minuty.

 

Leczenie kanałowe – Patrz: endodoncja.

 

Leczenie ortodontyczne – innymi słowy, noszenie aparatu nazębnego. Po uprzednim wyleczeniu wszystkich zębów, specjalista przygotowuje dla nas aparat, mający na celu skorygowanie zgryzu. W zależności od naszych preferencji i stanu portfela, aparat może być też montowany po stronie wewnętrznej, co sprawia, że jest on mniej widoczny oraz znacznie wygodniejszy. Do leczenia ortodontycznego zaliczmy też wykorzystywanie szyn relaksacyjnych, mających na celu głównie walkę z bruksizmem, czyli nocnym zgrzytaniem zębami.

 

Licowanie – polega na naklejeniu na zęby cienkich płatków z porcelany, zwanych licówkami. Pozwalają one na zakrycie szpary miedzy jedynkami lub zwiększenie walorów estetycznych zębów, które są zbyt krótkie. Jest to też idealna metoda na wybielenie zębów martwych.

 

M

 

Menthosept – to preparat, który wykazuje działanie bakteriostatyczne i przeciwgrzybiczne, a także antyseptyczne; wykorzystuje się go do leczenia stanów zapalnych jamy ustnej; głównym składnikiem jest chlorek cetylopirydyniowy; wyprodukowany przez POLFA ŁÓDŹ.

 

P

 

Piaskowanie – zabieg higienizacyjny, mający na celu usunięcie osadu i resztek kamienia nazębnego, pozostałego na szkliwie po zakończonym skalingu. Do piaskowania wykorzystuje się strumień wody pod ciśnieniem, w której znajdziemy drobinki wodorowęglanu sodu, gliceryny i erytrytolu, które mają właściwości czyszczące. Od pewnego czasu piaskowanie stało się też alternatywą dla borowania, w przypadku usuwania próchnicy. Sam zabieg jest bezbolesny, jedyny dyskomfort wiąże się z koniecznością otwarcia ust na 20 minut oraz częstym wypluwaniem słonej cieczy.

 

Plombowanie – zabieg, mający na celu wyleczenie ubytków tkanek twardych zęba. W gabinetach państwowych na ogół wykorzystywany jest ciemny amalgamat, który nie wygląda jednak zbyt estetycznie. Z kolei w gabinetach prywatnych dentyści plombują zęby za pomocą materiałów światłoutwardzalnych, których kolor nie odbiega w żaden sposób od naturalnej barwy szkliwa.

 

Płynne szkliwo – warstwa ochronna na zęby oferowana przez różnych producentów.

 

S

Sebidin – to preparat, który wykazuje działanie antyseptyczne, przeciwgrzybiczne i bakteriobójcze wobec bakterii G-dodatnich i G-ujemnych wewnątrz jamy ustnej; jest to możliwe dzięki chlorheksydynie, którą znajdziemy w składzie tego leku; poza tym zawiera witaminę C, której zadaniem jest zwiększenie odporności organizmu na wszelkie infekcje; wyprodukowany przez OMEGA PHARMA.

 

Sebidin plus – to lek, który działa na stany zapalne jamy ustnej, afty, pleśniawki, zapalenie dziąseł i choroby przyzębia; w składzie znajdziemy chlorheksydynę i kwas askorbinowy; wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne oraz podnosi odporność na zakażenia; wyprodukowany przez GLAXO WELLCOME POZNAN.

 

Septolete – to lek, który pomaga w leczeniu stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej; w składzie znajdziemy takie substancje jak: chlorek benzalkoniowy, mentol, olejek eukaliptusowy, olejek miętowy oraz tymol; co ważne, lek nie zawiera cukru; wyprodukowany przez KRKA.

 

Septolete plus – to preparat, który należy stosować w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej; w składzie posiada: chlorek benzalkonium (o działaniu bakteriobójczym i grzybobójczym), mentol i olejek mięty pieprzowej (wykazujący działanie miejscowo znieczulające, a poza tym odświeżające i łagodzące stany zapalne błony śluzowej); wyprodukowany przez KRKA

 

Skaling – podstawowy zabieg usuwania kamienia nazębnego. W zależności od gabinetu i zaawansowania kamienia, dentysta może usunąć kamień skalerem ręcznym, frezami, skalerem ultradźwiękowym, falami dźwiękowymi, laserem lub płukankami rozmiękczającymi kamień w celu łatwiejszego do usunięcia.

 

Sterowana regeneracja tkanek – proces, na który składa się seria procedur periodontycznych oraz chirurgicznych, podczas których, wykorzystując odpowiednie materiały, lekarze odtwarzają utracone tkanki przyzębia lub kości wyrostka zębodołowego. Materiały wykorzystywane w tej procedurze są różne – mogą to być materiały nieresorbowalne (PTFE z lub bez tytanu) albo resorbowalne. Do tych drugich zaliczamy materiały kolagenowe lub bazujące na hydroksyapatycie, a także błony półprzepuszczalne, dzięki którym możliwe jest szybkie oddzielenie tkanki kostnej od tkanki nabłonkowej.

 

Strepsils pomarańczowy z witaminą C – to tabletki, które pomagają w leczeniu zapaleń błony śluzowej jamy ustnej i zapalenia dziąseł; w składzie znajdziemy: amylometakrezol, alkohol 2,4-dichlorobenzylowy oraz witaminę C; wyprodukowany przez RECKITT BENCKISER HEALTHCARE.

 

Strepsils truskawkowy bez cukru – to tabletki służące do tego, by pozbyć się zapalenia błony śluzowej jamy ustnej i zapalenia dziąseł; skład zawiera: amylometakrezol, alkohol 2,4-dichlorobenzylowy, syrop maltitolowy w miejsce cukru jakim jest sacharoza, co spodoba się szczególnie osobom chorym na cukrzycę; wyprodukowany przez RECKITT BENCKISER POLAND SA.

 

Strepsils z naturalnym miodem i cytryną – to tabelki, które wykazują działanie odkażające i przeciwzapalne; pomagają w leczeniu zapalenia błony śluzowej jamy ustnej i zapalenia dziąseł; w składzie znajdziemy: amylometakrezol, alkohol 2,4-dichlorobenzylowy, naturalny miód oraz olejek cytrynowy; wyprodukowany przez RECKITT BENCKISER POLAND SA.

 

Stripping – za pomocą pasków ściernych, dentysta zbiera 0,1-0,3 mm szkliwa z powierzchni stycznych zęba. Zabieg ten poprzedza założenie aparatu ortodontycznego. Jest on też wykorzystywany podczas leczenia stłoczonych zębów oraz przy profilaktycznym przeciwdziałaniu próchnicy. Następnie za jest remineralizowany jonami występującymi w szkliwie.

 

T

 

Tantum Lemon – to lek, który ma formę pastylek do ssania o smaku cytrynowym; należy do farmaceutyków wykazujących działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe; poza tym wykazuje miejscowe działanie przeciwbólowe i odkażające; występująca substancja czynna to benzydamina; wyprodukowany przez AZIENDE CHIMICHE RIUNITE ANGELINI FRANCESCO A.C.R.A.F. S.P.A.

 

 

Tinctura salviae płyn – to preparat, który stosuje się przy leczeniu stanów zapalnych błon śluzowych jamy ustnej i dziąseł, także w przypadku wystąpienia infekcji; substancją czynną jest nalewka z liści szałwii lekarskiej; wyprodukowany przez PHYTOPHARM KLĘKA.

 

Tymsal spray aerozol – to sprey, który pomaga w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej; zawiera w składzie wyciąg z rumianku i liści szałwii; wyprodukowany przez HERBAPOL KRAKOW.

 

W

 

Wybielanie – profesjonalne rozjaśnienie koloru szkliwa, za pomocą żelu lub lasera. W przypadku żelu, zęby naświetlane są specjalną lampą, która pobudza jego składniki aktywne do wybielającego działania. Należy jednak pamiętać, że zęby są bardzo wrażliwe po takim intensywnym wybielaniu. Jest to jednak najlepszy sposób na rozjaśnienie koloru naszego szkliwa, nawet jeśli kosztuje nawet 1500 złotych.

 

Z

 

Znieczulenie – znane też jako anestezja, polega na przerwaniu impulsów z komórek receptorowych i eferentnych do komórek efektorowych, dzięki czemu możliwe jest kompletnie bezbolesne przeprowadzenie bardziej inwazyjnego procesu leczenia, pokroju usunięcia zęba lub wszczepienia implantu. Wyróżniamy dwa jego typy: znieczulenie miejscowe lub ogólne. W przypadku tego pierwszego, stosowane są środki pokroju lidokainy, podawane za pośrednictwem strzykawki. W nowszych gabinetach dentystycznych stosuje się też tzw. znieczulenie Wand, które nie powoduje bólu i dyskomfortu, ponieważ za wszystkim stoi komputer. Z kolei znieczulenie ogólne przebiega za pośrednictwem anestezjologa – zaliczamy do niego chociażby narkozę. Jest ona konieczna nie tylko w przypadku złożonych zabiegów, ale też sytuacjach, w których pacjent jest zbyt przerażony, aby leczenie mogło się odbyć w sposób prawidłowy.

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesuję się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

media społecznościowe
Sending
Ocena czytelników
5 (2 głosy)

Jedna odpowiedź

  1. Domon 28 września 2018

Dodaj komentarz