Jak myć zęby szczoteczką ultradźwiękową?

Szczoteczki ultradźwiękowe są najbardziej nowoczesnymi i najszybszymi urządzeniami do pielęgnacji jamy ustnej. Oczyszczanie nimi uzębienia nie jest specjalnie trudne, ale wymaga od użytkownika odpowiedniej subtelności i ostrożności, gdyż zbyt mocne dociskanie włosia szczoteczki do szkliwa może zakończyć się podrażnieniami. Codzienne czyszczenie zębów szczoteczką ultradźwiękową ułatwiają nam zainstalowane w niej funkcje, takie jak czasomierz czy wskaźnik fal ultradźwiękowych.

Jak powinno się myć zęby szczoteczką ultradźwiękową?

Szczoteczka ultradźwiękowa jest jednym z trzech typów szczoteczek elektrycznych, a więc oczyszczanie nią uzębienia niespecjalnie różni się od sposobu wykonywania tej czynności szczoteczką soniczną czy rotacyjną.

W pierwszym kroku należy zwilżyć włosie szczoteczki ultradźwiękowej wodą, aby ułatwić sobie późniejsze rozprowadzanie po zębach pasty. Następnie nakładamy na włókna szczoteczki niewielką ilości preparatu (nie więcej niż równowartość ziarnka grochu), wkładamy szczoteczkę do ust, oraz ustawiamy ją pod kątem 45 stopni do zębów. Włączamy urządzenie, ustawiamy swój ulubiony tryb czyszczący (wybierać możemy zazwyczaj spośród trzech trybów: normalnego, delikatnego i bezwibracyjnego. O tym, czy szczoteczka w danym momencie wytwarza ultradźwięki, informuje nas zainstalowany na rękojeści wskaźnik ultradźwięków) i zaczynamy delikatnie prowadzić końcówkę wzdłuż powierzchni zębów. W tym miejscu kilka słów wyjaśnienia. Otóż włókna szczoteczki ultradźwiękowej należy prowadzić po zębach wyjątkowo delikatnie, w trakcie mycia powinny one tylko subtelnie stykać się z naszym szkliwem. Mocniejsze dociskanie włosia do uzębienia czy też próby szorowania szczoteczką zębów mogą się skończyć wystąpieniem nadwrażliwości czy też podrażnieniami.

Podczas mycia należy zadbać o to, by szczoteczka objęła swoimi włóknami wszystkie cztery partie łuku zębowego, a także zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne części zębów. Oczyszczanie uzębienia szczoteczką ultradźwiękową powinno trwać nie dwie (jak ma to miejsce w przypadku szczoteczek rotacyjnych i sonicznych), a trzy minuty, ponieważ taka szczoteczka potrzebuje nieco więcej czasu, by skupić się na wszystkich newralgicznych obszarach. Na szczęście, współczesne szczoteczki ultradźwiękowe wyposażone są w czasomierz, który wyręcza użytkownika w odmierzaniu właściwego czasu szczotkowania.

Po wyszczotkowaniu zębów, jamę ustną trzeba dokładnie przepłukać wodą. Z trzonka szczoteczki należy zdjąć końcówkę i dokładnie zmyć z niej pod bieżącą wodą wszelkie pozostałości pasty. Ostatni krok to odłożenie rękojeści szczoteczki ultradźwiękowej do ładowarki (ewentualnie postawienie jej w miejscu, w którym nie będzie narażona na ataki bakterii), a także schowanie do specjalnego pojemnika końcówek (na rynku dostępne są też uchwyty na końcówki, które pozwalają nam przetrzymywać głowice czyszczące w higienicznych warunkach).

Dlaczego szczoteczką ultradźwiękową należy myć zęby wyjątkowo ostrożnie?

Sposób działania szczoteczek ultradźwiękowych został zainspirowany używanymi od lat w przemyśle i medycynie myjkami ultradźwiękowymi. Generator drgań, który umieszczony jest w końcówce takiej szczoteczki, podczas pracy urządzenia powoduje wytwarzanie się fal ultradźwiękowych w ośrodku ciekłym zlokalizowanym pomiędzy włosiem szczoteczki a powierzchnią zęba. Fale te z kolei prowokują do wytworzenia się zjawiska kawitacji, a więc łączenia się ze sobą podczas czyszczenia wody, śliny i pasty do zębów. Ze wszystkich tych płynów powstają miliony mikropęcherzyków, które uderzają w płytkę nazębną i bakterie, skutecznie usuwając je z naszych zębów.

Dzięki tej technologii szczoteczką ultradźwiękową nie musimy intensywnie szorować zębów ani też wykonywać podczas czyszczenia żadnych dodatkowych ruchów. Konieczne jest po prostu przyłożenie jej włókien do szkliwa i pozwolenie na to, by wykonywały swoją pracę. Zbyt intensywne dociskanie końcówki do uzębienia nie tylko byłoby bowiem nieefektywne, ale mogłoby również skutkować wystąpieniem nadwrażliwości, podrażnieniami, a także szybszym wyeksploatowaniem się końcówki. Informacje dotyczące popularnych modeli znajdziesz w rankingu szczoteczek ultradźwiękowych.

Jaka pasta do szczoteczki ultradźwiękowej?

Szczoteczki ultradźwiękowe działają na wyjątkowo wysokiej częstotliwości, a więc nie wszystkie pasty do zębów mogą dobrze z nimi współpracować. Przede wszystkim zaleca się, by pasta, z której będziemy korzystać do spółki ze szczoteczką ultradźwiękową, nie miała zbyt wysokiego współczynnika ścieralności RDA. Wszystko dlatego, że takie produkty w połączeniu z niezwykle szybką pracą szczoteczek mogłyby być inwazyjne dla szkliwa. Dla bezpieczeństwa, zaleca się korzystać z preparatów o RDA nie wyższym niż 45.

Kolejna sprawa to pienienie się pasty. Preparat używany do spółki ze szczoteczką ultradźwiękową powinien pienić się w możliwie niewielkim, tylko koniecznym stopniu, aby nie powodować podczas czyszczenia dyskomfortu (pasty intensywnie pieniące się mogłyby w zbyt dużym stopniu wypełniać naszą jamę ustną). Warto także, aby pasta, którą dobierzemy do swojego urządzenia, posiadała możliwie gęstą konsystencję, co uniemożliwi jej spływanie z włosia szczoteczki.

Na rynku znajdziemy także wiele past specjalistycznych, przeznaczonych stricte do mycia zębów szczoteczkami ultradźwiękowymi. Na pewno stanowią one opcję godną rozważenia, tym bardziej, że nie kosztują wcale więcej od klasycznych past do zębów i są ogólnodostępne.

Kto nie powinien korzystać ze szczoteczki ultradźwiękowej?

Zasadniczo szczoteczki ultradźwiękowe są urządzeniami, które poleca się do codziennej pielęgnacji jamy ustnej wszystkim – w tym również użytkownikom z różnymi schorzeniami, typu nadwrażliwości dziąseł czy odsłoniętych szyjek zębowych. Emitowane przez szczoteczki ultradźwięki mają bowiem na dziąsła bardzo pozytywny wpływ, poprawiają ich ukrwienie oraz ogólną kondycję. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby takim sprzętem myły swoje zęby osoby z aparatami ortodontycznymi, implantami, czy znacznymi ubytkami szkliwa. Urządzenia świetnie sprawdzą się zarówno u dorosłych, jak i dzieci.

Zaleca się jednak, by osoby, które posiadają rozruszniki serca, protezę ślimaka czy inne urządzenia elektryczne, przed skorzystaniem ze szczoteczki ultradźwiękowej skonsultowały się ze swoim lekarzem prowadzącym. Tylko on może bowiem ocenić, czy w przypadku wymienionych użytkowników mycie zębów taką szczoteczką na pewno będzie bezpieczne.

Jak myć zęby szczoteczką ultradźwiękową?

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.
Back to top button