Philips Sonicare

Philips SonicareHistoria marki Philips Sonicare sięga końcówki lat osiemdziesiątych, a konkretnie – roku 1987. To właśnie wtedy, David Giuliani, przedsiębiorca specjalizujący się w inżynierii elektrycznej, napotkał na swej drodze dwójkę profesorów z Uniwersytetu w Waszyngtonie. Jak się niedługo potem okazało, przecięcie się dróg tych panów było prawdziwym łutem szczęścia dla Giulianiego. Zarówno Roy Martin, jak i David Engel, czyli wyżej wspomniani profesorowie, został zaintrygowany przez ideę wynalezienia jeszcze lepszej szczoteczki elektrycznej niż ta, którą Amerykanie szczotkowali zęby już od jakiegoś czasu.

Tak właśnie powstała firma GEMTech, która zasłynęła w Stanach swoim promowaniem zdrowia jamy ustnej, poprzez wykorzystanie w tym celu piezoelektryki i przetworników – czegoś, czego dotychczas nie można sobie było wyobrazić w produkcji szczoteczek do zębów. Oczywiście, pierwsza szczoteczka soniczna Philips Sonicare nie była od razu masowym sukcesem – Giulianiemu i jego zespołowi udało się stworzyć funkcjonalny model szczoteczki Philips Sonicare dopiero w 1992, po wielu próbach z wykorzystaniem przeróżnych prototypów. Urządzenie Philips Sonicare zostało ujawnione podczas jednego z konwentów poświęconych zdrowiu dziąseł.

Trzy lata później, w 1995 roku, GEMTech zmienił swoją nazwę na Optiva Corporation. Od tego rozpoczęła się dłuższa seria zmian – najpierw, firma została wykupiona przez wydział Philips zajmujący się higieną osobistą i artykułami do użytku domowego w październiku 2000 roku. Zaledwie kilka miesięcy później, nazwa firmy została zmieniona ponownie, tym razem na Philips Oral Healthcare, Inc. Z kolei w 2003 roku, aby wspomóc nieco rozpoznawalność marki, wprowadzono obowiązującą do dziś nazwę Philips Sonicare.

Same szczoteczki Philips Sonicare nie musiały długo czekać na wzrost popularności, zwłaszcza po wykupieniu patentu przez producenta tak znanego, jak Philips. Bądźmy szczerzy – nowatorski projekt od nieznanego producenta intryguje, lecz to właśnie renomowana marka sprawia, że naprawdę budzi się w nas zaufanie do oferowanej nam nowoczesności. Takie już prawa rynku. I tak oto, w 2001 roku, szczoteczki Philips Sonicare stały się najchętniej kupowanymi urządzeniami o higieny jamy ustnej na terenie Stanów Zjednoczonych.

A co z samym Giulianim? Szczoteczki soniczne Philips Sonicare nie okazały się być jego jedynym wymysłem – z czasem otworzył on też kolejną działalność, jaką okazała się być firma Clarisonic, specjalizująca się w produkcji szczoteczek do twarzy i innych artykułów, które powstały z myślą o zdrowej, gładkiej skórze. I, podobnie jak GEMTech, także Clarisonic został z czasem wykupiony przez większego producenta. Tym razem był to L’Oreal.

Giuliani otrzymał też nagrodę przedsiębiorcy roku, zaś jego dorobek składa się z ładnych kilku patentów na rynku amerykańskim oraz ich zagranicznych odpowiedników. Obecnie, David Giuliani prowadzi Waszyngtońskie Stowarzyszenie Biznesowe, założone wraz z Howardem Beharem – niegdysiejszym dyrektorem Starbucks. Ich celem jest przemiana rządu w stanie Waszyngton w, jak twierdzi sam Giuliani, „maszynę, która będzie dostarczać ludziom cele, których oczekują”.

Najlepsze obecnie na rynku szczoteczki Philips Sonicare to:

  1. Philips Sonicare FlexCare Platinum

Wysokiej klasy szczoteczka soniczna, która oferuje 3 tryby mycia zębów na 3 różnych poziomach intensywności. Razem daje to 9 różnych opcji szczotkowania i zapewnia kompleksową higienę jamy ustnej. Bogato wyposażony zestaw, w którym znajdziemy 2 końcówki, 2 ładowarki oraz specjalną stację do dezynfekcji końcówek.

  1. Philips Sonicare Diamond Clean

Jedna z najbardziej zaawansowanych szczoteczek sonicznych na naszym rynku. Urządzenie oferuje 5 trybów pracy i charakteryzuje się nowoczesnym – bardzo praktycznym designem. W bogato wyposażonym zestawie znajdziemy min. ładowarkę w postaci szklanki, dwie końcówki oraz etui podróżne z wbudowaną ładowarką.

  1. Philips Sonicare Healthy White Plus

Model wykorzystujący do mycia technologię Dynamic Fluid Action bazującą na połączeniu ruchów włókien w główce oraz szerokim zakresie ruchu wymiatającego. W zestawie jedna końcówka, ładowarka oraz rękojeść.

  1. Philips Sonicare Easy Clean

Szczoteczka ze specjalną końcówką w kształcie rombu, co umożliwia dokładniejsze czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Model pozwala skorzystać z 2 trybów mycia zębów w 3 różnych prędkościach.

Obszerniejsze informacje na temat pozostałych szczoteczek znajdziesz w naszym rankingu szczoteczek sonicznych.

Jak działa szczoteczka Philips Sonicare?

Wróćmy jednak do tematu samych szczoteczek sonicznych Philips Sonicare. Jeśli wyobrażacie sobie, że są to jedynie urządzenia, które od zwykłych szczoteczek rotacyjnych różni jedynie szybkość działania, to czeka Was spore zaskoczenie. Prawdą jest, że szczoteczka soniczna Philips Sonicare pracuje znacznie szybciej, co stanowi klucz do jej sukcesu. Szybkość jest w końcu kluczowym aspektem działania tego typu urządzeń. Dla przykładu, szczoteczka manualna jest w pełni uzależniona od szybkości naszego nadgarstka. Średnio, wykonujemy nią około 200 ruchów na minutę. Może się Wam wydawać, że to dużo, lecz nawet szczoteczka rotacyjna wykonuje ich ponad 8000.

Philips SonicareTymczasem szczoteczka soniczna Philips Sonicare działa z prędkością od ponad 30 do ponad 60 tysięcy ruchów na minutę. Co więcej, ważny jest tu też sam typ ruchów – szczoteczka soniczna wykonuje ruch wymiatający, który, zdaniem dentystów, najlepiej radzi sobie z odrywaniem osadu od szkliwa. Szczoteczka rotacyjna wykonuje z kolei proste ruchy obrotowe w lewo i prawo, które nie są zbyt skuteczne same z siebie, lecz urządzenia te nadrabiają to szybkością działania, która w dalszym ciągu czyni je dużo lepszym wyborem od szczoteczki manualnej.

Soniczne mycie również znacznie odbiega od szczotkowania zębów szczoteczką rotacyjną lub zwykłą. Jak możecie zapewne zauważyć, główka szczoteczki sonicznej ma kształt podłużny, przypominający główkę szczoteczki manualnej. Jej włosie nie przesuwa ani nie obraca się. Zamiast tego, po uruchomieniu urządzenia, zostaje ono wprawione w bardzo szybkie wibracje. Pod wpływem wytwarzanych w ten sposób fal dźwiękowych, pasta na włosiu zaczyna przemieniać się w gaz i, w formie mikroskopijnych, niewyczuwalnych bąbelków, przenika nie tylko do szkliwa, ale też przestrzeni międzyzębowych.

Same bąbelki nie unoszą się jednak w jamie ustnej, a są niesione przez płyn, w który przekształca się nie tylko pasta, ale też ślina i woda, którą zwilżyliśmy włosie przed myciem. Szczotkowanie zębów szczoteczką soniczną Philips Sonicare opiera się tylko i wyłącznie na tym płynie, dzięki czemu jest ono kompletnie nieinwazyjne. Szczoteczka tego typu jest zatem jedynym typem urządzenia do higieny jamy ustnej, które nie posiada końcówek ani odmian, dedykowanych ludziom noszącym aparaty ortodontyczne. Ponieważ oczyszczanie zębów i trudnodostępnych miejsc jest tak delikatne, nie trzeba się martwić o ewentualne uszkodzenie aparatu.

Samo szczotkowanie również przebiega w bardzo prosty sposób – płyn ma zasięg do 4 mm od końcówki włosia, dlatego też wystarczy przesuwać powoli szczoteczkę wzdłuż linii zębów. Jest to najmniej wymagający typ mycia zębów, wymagający od nas jeszcze mniejszych ruchów nadgarstka, niż szczoteczka rotacyjna. A ponieważ jest to jedyna szczoteczka zdolna do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych, soniczne szczotkowanie jest dedykowane w szczególności tym ludziom, którzy nie nitkują swoich zębów ani nie korzystają z irygatora.

A jeśli wydaje się nam, że szczoteczki Philips Sonicare pracują trochę za szybko? Wówczas najlepiej jest rozejrzeć się za modelem, który posiada funkcję łatwego startu. Po jej włączeniu, szczoteczka Philips Sonicare zacznie pracę na najniższych możliwych obrotach, zwiększając swoją szybkość stopniowo, z dnia na dzień. Dzięki temu, przyzwyczaimy się do jej szybkości pracy już po dwóch tygodniach.

Szczoteczki Philips Sonicare dostępne na rynku

Philips Sonicare DiamondClean/DiamondClean Smart

Philips SonicarePhilips Sonicare DiamondClean to topowa szczoteczka Sonicare, a zarazem jedna z najpopularniejszych szczoteczek elektrycznych z górnej półki. Urządzenie to oferuje nam aż pięć trybów pracy – zwykłe mycie, masaż dziąseł (poprawia ich ukrwienie, jednocześnie je wzmacniając i zatrzymując krwawienie spowodowane stanem zapalnym lub podrażnieniami), polerowanie zębów, delikatne mycie dla zębów wrażliwych oraz intensywne szczotkowanie wybielające.

Cechą szczególną szczoteczki Philips Sonicare DiamondClean jest jej charakterystyczna główka w kształcie diamentu, od której wzięła się jej nazwa. Rombowy kształt włosia pozwala na dokładne oczyszczenie naszego uzębienia, zaś jego środkowa część została zaprojektowana tak, aby bez trudu radzić sobie z przebarwieniami szkliwa. Pierwsze efekty zobaczymy już po tygodniu regularnego szczotkowania.

Główki Philips Sonicare DiamondClean nie są oczywiście kompatybilne tylko i wyłącznie ze szczoteczkami o tej samej nazwie – możemy je z łatwością zamontować także na szczoteczkach z pozostałych serii, za wyjątkiem Essence i PowerUp Battery.

W zestawie ze szczoteczką znajdziemy też ładowarkę w formie kubka oraz stylowe etui, które pozwala na ładowanie szczoteczki poprzez port USB. Dzięki temu, jest ona zawsze gotowa do pracy, zarówno w domu, jak i poza nim. Wewnątrz samego etui możemy schować rękojeść oraz dwie główki.

Philips Sonicare DiamondClean osiąga prędkość nawet do 62 000 ruchów na minutę. Usuwa ona do 7 razy więcej płytki nazębnej, niż zwykła szczoteczka. Litowo-jonowa bateria pozwala na 3 tygodnie zwykłego szczotkowania po pełnym jej naładowaniu. Na uwagę zasługuje też obecność czasomierzy, czyli Quadpacera i Smartimera. Dzięki nim, szczoteczka wyłącza się automatycznie po upływie zalecanych dwóch minut mycia zębów, co 30 sekund dając nam przy tym znać, abyśmy zaczęli szczotkować kolejną z czterech partii zębów. Pozwala to na równomierne ich oczyszczenie.

Z myślą o nowoczesnych użytkownikach, powstała też wersja Philips Sonicare DiamondClean Smart tej szczoteczki, z wbudowanym modułem Bluetooth. Pozwala on na synchronizację z aplikacją mobilną, dzięki której możemy kontrolować nasze postępy podczas codziennego szczotkowania, w czym pomagają specjalne czujniki Smart Sensor.

Philips Sonicare FlexCare/FlexCare Plus/FlexCare Platinum

Philips SonicareSzczoteczka Philips Sonicare Flexcare z wyższej półki cenowej, powstała z myślą o ludziach z wrażliwymi zębami. Domyślną główką tej szczoteczki jest końcówka AdaptiveClean, charakteryzująca się czterokrotnie większą powierzchnią czyszczenia oraz specjalnym włosiem, które nie wywiera nacisku na zęby i dziąsła podczas szczotkowania. Brzegi włókien w tej końcówce są miękkie i elastyczne, co pozwala im na dopasowanie się do kształtu mytego zęba i, w efekcie, na usunięcie nawet dziesięciokrotnie większej ilości płytki nazębnej. A do tego, szczoteczka pracuje z szybkością 62 000 ruchów na minutę. Świeżość jamy ustnej i brak bakterii gwarantowane!

Podobnie jak końcówka DiamondClean, także AdaptiveClean jest kompatybilne ze wszystkimi seriami produktów Sonicare, za wyjątkiem PowerUp Battery i Essence. Dodatkowe bezpieczeństwo naszych zębów zapewnia czujnik nacisku, który sprawi, że szczoteczka zacznie wibrować, jeśli zbyt mocno przyciśniemy ją do naszego uzębienia.

Szczoteczka FlexCare Platinum posiada trzy ustawienia intensywności pracy oraz trzy programy czyszczące – mycie zwykłe, głębokie (trzyminutowe) oraz wybielające. Z kolei zwykła szczoteczka FlexCare oferuje nam to samo, lecz bez ustawień intensywności. Podobnie jak wyżej wymieniony model, także i ta szczoteczka została wyposażona w Smartimer oraz Quadpacer – dwa czasomierze, dzięki którym możemy być pewni, że nasze zęby zostały oczyszczone równomiernie. W zestawie ze szczoteczką Philips Sonicare Flexcare znajdziemy też stację dezynfekującą, wykorzystującą promienie ultrafioletowe, zabijające 99% bakterii, osiadających na włosiu po zakończonym szczotkowaniu.

Naładowana do pełna, bateria Philips Sonicare Flexcare pozwala nam na dwa tygodnie szczotkowania. W zestawie, oprócz podstawowej stacji dokującej, znajdziemy też podręczne etui.

Na rynku dostępna jest też wersja Philips Sonicare Flexcare Plus, wzbogacająca funkcjonalność modelu Platinum o funkcję łatwego startu dla początkujących. Znajdziemy tu też aż pięć programów czyszczących – zwykłe mycie, delikatne szczotkowanie, odświeżanie (jednominutowa poprawka zwykłego mycia), masaż dziąseł oraz ochrona dziąseł.

Domyślną główką szczoteczki FlexCare Plus jest ProResults, czyli standardowa końcówka dla szczoteczek Sonicare. Jej włosie dopasowuje się do kształtu mytych zębów, zaś ilość usuwanej płytki nazębnej jest dwukrotnie większa, niż w przypadku szczoteczek zwykłych.

Philips Sonicare HealthyWhite/HealthyWhite Plus

Philips SonicareJeśli interesuje nas szczoteczka, za sprawą której nasze zęby staną się naprawdę białe, model Philips Sonicare HealthyWhite jest tu najlepszym wyborem. Producent postawił tu tylko i wyłącznie na możliwość rozjaśnienia naszego szkliwa – w przeciwieństwie do wyżej wymienionych modeli, szczoteczka HealthyWhite posiada tylko dwa tryby pracy: zwykłe mycie oraz zwykłe mycie z dodatkowymi 30 sekundami polerowania i wybielania.

W zestawie ze szczoteczką Philips Sonicare HealthyWhite znajdziemy zarówno standardową końcówkę ProResults, jak i bardziej kompleksową DiamondClean. Urządzenie wykonuje do 62 000 ruchów na minutę, usuwając nawet do 90% przebarwień, co pozwala o rozjaśnienie naszego szkliwa o 2 tony. Na uwagę zasługuje też nieco wygięta szyjka główki, dzięki której możemy zadbać o wygląd i zdrowie także i tych zębów, które mieszczą się w dalszych partiach jamy ustnej.

Dla początkujących przygotowano wyżej wspomniany program łatwego startu. Dzięki niemu, w ciągu dwóch tygodni będziemy w stanie przyzwyczaić się do tempa pracy urządzenia. Znajdziemy tu też Smartimer oraz Quadpacer, dzięki którym nie musimy się martwić o to, że myliśmy zęby nieco zbyt krótko i nierównomiernie.

Litowo-jonowa bateria szczoteczki pozwala na trzy tygodnie pracy, przy zwykłym szczotkowaniu. W zestawie znajdziemy podstawową ładowarkę. Szczoteczka jest bardzo komfortowa w użyciu, dzięki gumowanej obudowie.

Podobnie jak FlexCare, także i Philips Sonicare HealthyWhite posiada swoją wersję z plusem. Z zestawu wyrzucono tu standardową główkę ProResults, pozostawiając tylko DiamondClean. Szczoteczka Philips Sonicare HealthyWhite posiada wszystkie funkcje wersji zwykłej, z dodatkową opcją wyboru spośród sześciu trybów, pozwalających na wybór programu oraz intensywności pracy, dzięki czemu każdy może korzystać z jej wybielających właściwości.

Philips Sonicare EasyClean

Philips SonicareInteresuje nas szczoteczka soniczna, lecz wysoka cena bardziej topowych modeli sprawia, że czujemy, że należy już tylko obejść się smakiem? Model Philips Sonicare EasyClean powstał właśnie dla nas! Jest to jedna z tańszych szczoteczek marki Sonicare, co przekłada się na jej mniejszą funkcjonalność. Jeśli nasze zęby nie wymagają jednak kompleksowej opieki i są w miarę zdrowe, obecność tylko jednego, zwykłego trybu pracy nie powinna być dla nas wadą.

EasyClean jest delikatna dla zębów i dziąseł, zaś wygięty kształt główki pozwala jej na dotarcie nawet do zębów położonych najdalej w jamie ustnej. W zestawie z urządzeniem znajdziemy dwie końcówki ProResults, które są najbardziej podstawowymi główkami szczoteczek sonicznych od Philips. Szczoteczka osiąga prędkość 62 000 ruchów na minutę, usuwając dwa razy więcej płytki nazębnej, niż zwykłe szczoteczki.

Naładowana do pełna, bateria szczoteczki Philips Sonicare EasyClean pozwala na dwa tygodnie szczotkowania. Regularne stosowanie jest nawet w stanie stopniowo rozjaśnić kolor naszego szkliwa, nawet o dwa odcienie. Pomimo swojego wybrakowania w programach, szczoteczka Philips Sonicare EasyClean w dalszym ciągu posiada timery Smartimer i Quadpacer, zaś dla początkujących przygotowano tryb łatwego startu. W zestawie ze szczoteczką znajdziemy też zwykłą ładowarkę indukcyjną.

Philips Sonicare CleanCare Plus

Philips SonicareKolejna tania opcja od Sonicare, stanowiąca idealny punkt zaczepny dla tych, którzy chcieliby odejść wreszcie od mycia zębów szczoteczką manualną. Za cenę nieprzekraczającą 150 złotych, nabędziemy produkt uniwersalny, kompatybilny z różnymi typami końcówek, także tymi przeznaczonymi dla dzieci. CleanCare Plus jest bardzo delikatny dla zębów i dziąseł, co czyni go idealnym urządzeniem do zapewnienia prawidłowej higieny jamy ustnej dla wszystkich domowników.

W zestawie ze szczoteczką Philips Sonicare CleanCare Plus znajdziemy jedną końcówkę ProResults oraz indukcyjną ładowarkę, czyli minimum, wymagane do prawidłowego korzystania z takich urządzeń. A jeśli to dla nas trochę mało, pamiętajmy, że dzięki swojej kompatybilności, szczoteczka obsługuje tez końcówki DiamondClean, które musimy po prostu dokupić.

Wygięta główka Philips Sonicare CleanCare Plus pozwala na oczyszczenie trudnodostępnych miejsc, zaś Smartimer i Quadpacer pomogą nam oczyścić każdą partię jamy ustnej, trzymając się wyznaczonego czasu szczotkowania, jakim są dwie minuty. Dla początkujących przygotowano też funkcję łatwego startu. Dzięki swojej skuteczności, szczoteczka jest w stanie usunąć dwa razy więcej płytki nazębnej, niż szczoteczki zwykłe.

Bateria szczoteczki Philips Sonicare CleanCare Plus pozwala na prace przez 10 dni po pełnym jej naładowaniu. Na uwagę zasługuje to, że oferuje nam ona aż trzy tryby pracy: standardowe mycie, delikatne szczotkowanie dla zębów wrażliwych oraz zwykłe mycie z dodatkowymi trzydziestoma sekundami wybielania.

Philips Sonicare ProtectiveClean

Zęby bielsze w tydzień? Właśnie takiej idei wyzwanie rzuciło Sonicare, tworząc tę szczoteczkę. Wykorzystuje ona główkę W2 Optimal White, której gęste włosie czyli zarówno delikatnie, jak i na tyle skutecznie, aby usunąć większość barwiącego osadu ze szkliwa. Szczoteczka może być też wykorzystywana z koronami, implantami i aparatami ortodontycznymi.

Urządzenie wyposażono też w czujnik nacisku, który, za pomocą pulsującego dźwięku, poinformuje nas, abyśmy nie dociskali tak mocno włosia do szkliwa. Największym atutem jest tu jednak funkcja BrushSync, która rozpoznaje podpiętą główkę szczoteczki i dostosowuje do niej program pracy. Pozwala to na wykorzystanie możliwości każdej z końcówek w stu procentach.

Szczoteczkę wyposażono tez w tryb łatwego startu dla początkujących oraz Smartimer i Quadpacer. W pełni naładowana bateria pozwala na dwa tygodnie mycia zębów. W zestawie znajdziemy też stację dokującą.

Philips Sonicare For Kids

Philips SonicareDzieci ciężko jest nakłonić do prawidłowego mycia zębów. Pomóc w tym może szczoteczka od Philips Sonicare, dedykowana właśnie najmłodszym użytkownikom w wieku od lat trzech. Szczoteczka Philips Sonicare For Kids jest bardzo delikatna dla młodych dziąseł oraz mlecznych zębów, wykonując jednocześnie 500 ruchów na sekundę. Według statystyk, szczoteczka ta usuwa aż o 75% więcej bakterii z trudnodostępnych miejsc, niż jej manualny odpowiednik.

Szczoteczka Philips Sonicare For Kids posiada dwa tryby pracy, gwarantujące zdrowie pierwszych zębów oraz dziąseł malucha. Wbudowany zegar pozwoli dziecku na trzymanie się zalecanych dwóch minut szczotkowania. A ponieważ dzieci lubią coś, co kojarzy im się z zabawą, w zestawie ze szczoteczką znajdziemy osiem wesołych naklejek do personalizacji szczoteczki. Główną atrakcją jest tu jednak specjalna aplikacja mobilna, której głównym bohaterem jest sympatyczny futrzak, zwany Sparklym. Ta maskotka Sonicare zaprojektowana z myślą o najmłodszych pomoże dzieciom nauczyć się, jak należy myć zęby. Takie dentystyczne Tamagotchi, jak kto woli.

Szczoteczka Philips Sonicare wykorzystuje dedykowane końcówki For Kids, dostępne w dwóch wersjach – małych, przeznaczonych dla dzieci w wieku 3-7 lat oraz standardowych, dla użytkowników w wieku od lat 7 wzwyż. Włosie tych szczoteczek jest elastyczne i miękkie, zaś z tyłu główki znajdziemy specjalne ogumienie, zapobiegające podrażnieniom wewnątrz jamy ustnej. Podobnie jak w przypadku włókien w końcówkach dla dorosłych, także i te obecne w tej końcówce Philips Sonicare For Kids zmieniają kolor wraz ze stanem zużycia, informując nas o konieczności regularnej wymiany.

Philips Sonicare

Grzegorz Kaczmarek

Jestem osobą, która od lat 80. XX wieku śledzi rozwój technologii, które mają posłużyć do dokładnego czyszczenia jamy ustnej. Sam dbam o zdrowie zębów i dziąseł najlepiej jak umiem. Pod koniec lat 90. XX wieku kupiłem swoją pierwszą szczoteczkę soniczną. Od tego czasu wiele się zmieniło, jeśli chodzi o możliwości jakie oferują urządzenia z tej grupy. Jako pasjonat chcę podzielić się swoją wiedzą dotyczącą technologii czyszczenia zębów i dziąseł.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button