Augmentacja kości
Zabieg augmentacji kości wykonuje się u pacjentów, którzy cierpią z powodu wystąpienia zaniku kostnego, a pragną odbudować brak zębów dzięki wszczepieniu implantów. Kolejnym powodem, który może stać za tym, by przeprowadzić augmentację kości może być paradontoza czy kieszenie przyzębne. Na czym polega zabieg? Należy pobrać materiał kostny lub zastosować gotowy materiał, by móc zregenerować kość. Cały zabieg jest w pełni bezbolesny. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Jeśli chodzi o powikłania, to może wystąpić na przykład zapalenie kości szczęki.
Kiedy wykonanie augmentacji kości?
Zabieg najczęściej przeprowadza się u pacjentów, którzy wcześnie utracili swoje zęby. Z tego powodu pragną odbudować braki dzięki wszczepieniu implantów. Niestety nie u wszystkich można to zrobić bez uprzedniego odbudowania kości, która stanie się podłożem dla implantu. Jest to bardzo ważne, gdyż tylko wtedy wszczepienie implantu będzie możliwe. Poza tym augmentację kości wykonuje się przy występowaniu chorób przyzębia, złej lub niewłaściwej higienie jamy ustnej, a także wtedy, gdy źle założono uzupełnienia protetyczne, co sprawia, że doszło do zaniku kości wyrostka zębodołowego szczęki i części zębodołowej żuchwy. Zabieg ten pomaga uniknąć dalszego zaniku kości.
Sterowana regeneracja kości – co to takiego?
Guided Bone Regeneration (GBR) – augmentacja kości, jest zabiegiem, który pomaga odbudować kość u tych pacjentów, którzy cierpią z powodu jej zaniku. Jak już pisaliśmy wyżej, pozwala to za wszczepienie implantu u większej grupy pacjentów. Regeneracja kości może się odbyć na dwa sposoby. Wtedy, kiedy w miejsce braku kości wszczepia się kość pobraną z własnego organizmu (przeszczep autogenny) lub gdy wykorzystujemy do tego kość dawcy (przeszczep homogenny). Można też spotkać się z wszczepieniem materiału kościozastępczego, syntetycznego – materiału alloplastycznego, który z powodzeniem zastępuje kość. Może być on wykorzystany jako matryca dla regeneracji i przebudowy tkanki kostnej.
Kiedy zaleca się wykonanie augmentacji kości?
Najczęściej zaleca się wykonanie zabiegu przed wszczepieniem implantu, a także wtedy, gdy wystąpił zanik wyrostka zębodołowego. Można go wykonać również kiedy występują u nas kieszenie przydziąsłowe, paradontoza lub potrzebujemy odbudowy protetycznej narządu żucia.
Zabiegu nie można przeprowadzić u wszystkich pacjentów. Okazuje się, że powikłania, które za sobą niesie, są często na tyle poważne, że niejednokrotnie przewyższają korzyści jakie otrzymujemy w wyniku jego zastosowania. Warto mieć świadomość, że zabiegu nie należy stosować wtedy, gdy znacznie zanikł wyrostek zębodołowy. Pojawia się on u pacjentów, którzy nie posiadają już swoich zębów, a nie używali całe lata protez. Poza tym powinni się go wystrzegać wszyscy, którzy nie dbają odpowiednio o higienę jamy ustnej.
Na czym polega augmentacja kości?
By odbudować kość, potrzebne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego. Odbywa się on tak, że z kości bródki lub okolicy za zębami trzonowymi pacjenta pobiera się materiał kostny. W takim wypadku wykonuje się autoprzeszczep. W tym celu można także wykorzystać już istniejące materiały kostne, które zdobywa się w banku kości lub dostaje się je w formie kościozastepczego materiału syntetycznego.
Po tym jak przeszczepiony materiał umieści się w rekonstruowanej okolicy, zostaje on pokryty specjalną błoną zaporową, której zadaniem jest ochrona przed wrastaniem tkanek miękkich.
W kilka miesięcy po przeprowadzeniu zabiegu dochodzi do zregenerowania się kości pacjenta. Jest to możliwe dzięki temu, że wykorzystany materiał staje się pełnowartościową tkanką kostną. Po tym jak nadbudujemy kość, jest możliwym wszczepienie implantu.
Czy augmentacja kości boli?
Z racji, że zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowych (lub rzadziej – ogólnym), nie powoduje on u pacjenta bólu.
Dopiero po wykonaniu zabiegu augmentacji, kiedy znieczulenie przestaje działać, osoba, u której wykonano GBR może odczuwać dyskomfort. Istnieje wtedy szansa, że wystąpi obrzęk, ból czy specyficzne, dziwne uczucie w jamie ustnej. By zapobiec niedogodnościom po wykonaniu zabiegu chirurgicznego, lekarze dentyści przepisują swoim pacjentom leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i antybiotyki. Mają one sprawić, że proces gojenia przebiegnie sprawniej, zmniejszając ryzyko wystąpienia niepowodzeń i działań niepożądanych.
Jakie powikłania mogą wystąpić po augmentacji?
Po wykonaniu zabiegu augmentacji kości trzeba stosować się do zaleceń stomatologa. Jeśli tego nie zrobimy, mogą wystąpić powikłania po zabiegu. Należą do nich: odrzucenie przeszczepu, nieprawidłowe gojenie się rany, niedostateczne odbudowanie kości oraz uszkodzenie zębów, które znajdują się obok tego odbudowywanego. Najgroźniejszym powikłaniem jest zdecydowanie zakażenie rany pooperacyjnej, które nie tylko doprowadzi do odrzucenia przeszczepu, ale także ma szansę być przyczyną wystąpienia zapalenia kości szczęki. Doprowadzić do tego mogą: nieprawidłowa higiena jamy ustnej, stres, a także złe nawyki dietetyczne. Jeśli wystąpi któryś z nich, zabieg trzeba powtórzyć. Tylko wtedy będziemy mogli odbudować w wystarczającym stopniu tkankę kostną.