Wybór szczoteczki ultradźwiękowej

Zdrowotne właściwości ultradźwięków są już znane od wielu lat. Wykorzystuje się je chociażby w zabiegach terapeutycznych z zakresu fizykoterapii czy kosmetologii, jednak za sprawą szczoteczek ultradźwiękowych coraz większe zastosowanie mają także w codziennej higienie jamy ustnej. Wiodącym producentem szczoteczek ultradźwiękowych jest firma Megasonex, ale na rynku znajdziemy również urządzenia firmowane logiem Emmi-Dent. Każdy, kto rozważa zakup szczoteczki ultradźwiękowej, powinien zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów. Jeśli weźmiesz je pod uwagę, korzystanie ze urządzenia będzie dla Ciebie skuteczne, bezpieczne i komfortowe.

Przygotuj się do zakupów

Szczoteczki ultradźwiękowe nie należą do urządzeń najtańszych, ba – są one znacznie droższe niż szczoteczki rotacyjne czy soniczne ze średniej półki. Właśnie dlatego ich zakup warto gruntownie przemyśleć. Szczoteczki ultradźwiękowe poleca się zwłaszcza użytkownikom zmagającym się z nadwrażliwością czy krwawieniem dziąseł, a także innymi, rozmaitymi chorobami jamy ustnej – z uwagi na swoje niesamowicie szybkie działanie, są one bowiem w stanie łagodzić, a nawet całkowicie niwelować poszczególne schorzenia. Szczególnie dobrą opcją okażą się one także z pewnością dla osób, które pragną zapewnić sobie na co dzień maksymalnie efektywne, a przy tym bezinwazyjne czyszczenie zębów.

Jeśli już zdecydujemy się na zakup właśnie szczoteczki ultradźwiękowej, konieczne stanie się udzielenie sobie odpowiedzi na kilka pytań. Pierwsze z nich dotyczy tego, czy zamierzamy używać szczoteczki w samotności, czy też do spółki z innymi domownikami. W tym drugim wypadku najlepszą opcją okaże się z pewnością model, który oferuje przynajmniej dwa rodzaje końcówek. Kolejne z pytań, na które należy udzielić sobie odpowiedzi, to to, jakie oczekiwania wiążemy z codziennym myciem zębów – czy poprzez korzystanie ze szczoteczki chcemy po prostu usunąć z jamy ustnej bakterie, czy też poprawić ukrwienie dziąseł, etc. Nie bez znaczenia jest oczywiście również nasz budżet. Zastanówmy się, w jakim obrębie cenowym jesteśmy w stanie się poruszać, ile możemy na szczoteczkę wydać. Warto sprawdzić też przygotowany przez nas ranking szczoteczek ultradźwiękowych.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu szczoteczki ultradźwiękowej?

Jeśli już odpowiemy sobie na wszystkie powyższe pytania, nadejdzie czas, by wybrać konkretny model produktu. Jak wspomnieliśmy wyżej, obecnie produkcją szczoteczek ultradźwiękowych zajmują się głównie dwie firmy: Megasonex oraz Emmi-Dent. Analizując poszczególne, oferowane przez nie modele urządzeń, zwróćmy uwagę na takie elementy jak:

  • Prędkość działania – szczoteczki ultradźwiękowe działają na częstotliwości równej od 1,4 do 1,6 MHz. Szybsze ruchy głowicy czyszczącej poleca się zwłaszcza osobom pragnącym jak najdokładniejszego usuwania bakterii.
  • Tryby czyszczące – poszczególne modele ultradźwiękowe oferują od jednego do trzech takich trybów. Jeśli zamierzasz korzystać ze szczoteczki do spółki z innymi osobami, bądź po prostu lubisz mieć więcej opcji mycia, warto wybrać szczoteczkę oferującą jak najwięcej opcji czyszczenia. W urządzeniach firmowanych szyldem Megasonex oprócz trybu klasycznego mycia dostępny jest także tryb delikatny oraz bez ruchu (w nim szczoteczka nie wibruje, a wytwarza jedynie ultradźwięki).
  • Pojemność akumulatora – urządzenia ultradźwiękowe są zasilane akumulatorowo. Aby komfort korzystania ze szczoteczki był jak największy, warto zaopatrzyć się w szczoteczkę pracującą na jednym naładowaniu możliwie najdłużej. Większość szczoteczek ultradźwiękowych wytrzymuje bez ładowania około 2-3 tygodnie.
  • Końcówki w zestawie – dobrze jest mieć do dyspozycji końcówkę zarówno z twardym, jak i miękkim włosiem; musimy pamiętać, że stan naszej jamy ustnej z biegiem czasu ulega zmianie, przez co to, że na przykład dziś nie potrzebujemy delikatnego mycia końcówką z miękkimi włóknami, nie oznacza, że nie przyda nam się ona w przyszłości.
  • Czasomierz – szczoteczkami ultradźwiękowymi najlepiej jest myć zęby nie przez dwie, a trzy minuty, co sprawia, że wielu użytkowników z dochowaniem właściwego czasu czyszczenia ma jeszcze większy problem. Zwróć zatem uwagę, czy rozpatrywana przez Ciebie szczoteczka posiada w swoim wyposażeniu czasomierz, który automatycznie odmierzy właściwy czas czyszczenia a po jego upłynięciu wyłączy urządzenie.
  • Dodatkowe akcesoria – w zestawie ze szczoteczkami ultradźwiękowymi Megasonex otrzymujemy dodatkowo chociażby podróżne etui, które świetnie sprawdzi się w przypadku osób sporo czasu spędzających poza domem.

Bardzo istotne jest również to, aby zakupów dokonywać wyłącznie w sprawdzonych, cieszących się dobrą opinią miejscach, a także by nasza szczoteczka ultradźwiękowa posiadała możliwie długą gwarancję (najczęściej możemy spotkać się z dwuletnimi gwarancjami producenta).

Wybór szczoteczki ultradźwiękowej

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.
Back to top button