Gingiwoplastyka
Gingiwoplastyka – cierpicie na źle wyglądające dziąsła? Czy w waszym wypadku są one opuchnięte, pozbawione symetrii? A może nachodzą na powierzchnię zęba? Warto jest wówczas rozważyć zabieg periodontologiczny, a konkretnie – gingiwoplastykę. Jest to procedura tak samo kosztowna, co niezwykle skuteczna, pozwalając na nadanie naszym dziąsłom prawidłowego wyglądu i kształtu. Za jej pomocą możemy nawet skorygować odkształcenia spowodowane przebytymi stanami zapalnymi.
Z jakich powodów się gingiwoplastykę?
Powodów jest kilka. Dziąsła podlegają takiemu leczeniu z powodu:
- Wrodzonych wad genetycznych
- Przewlekłych wad zgryzu
- Szczękościsku i bruksizmu
- Zapalenia dziąseł, spowodowanego nieprawidłową higieną jamy ustnej
- Szczotkowania zębów zbyt twardą szczoteczką
Szczękościsk występuje wtedy, kiedy nie mamy możliwości częściowego lub nawet całkowitego otwarcia jamy ustnej. Przez to pojawiają się problemy z przyjmowaniem pokarmów i mówieniem. Istnieje kilka przyczyn, które go powodują. Do najczęstszych należy ropień, najpoważniejszym jest zdecydowanie nowotwór.
Bruksizm to zgrzytanie zębami. Wiele osób to robi, choć niewiele z nich ma tego świadomość. Wydawać by się mogło, że nie ma nic groźnego w szczękaniu zębami. Okazuje się jednak, że jest inaczej. Może bowiem powodować problemy z kręgosłupem, wzrokiem, słuchem, a także co najczęstsze, bóle głowy.
Widzimy, że bardzo ważnym jest zadbanie o prawidłową higienę jamy ustnej. Zalicza się do niej szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie odpowiedniej miękkości szczoteczką. Jeśli nasze zęby i dziąsła są wyjątkowo wrażliwe, najlepszym pomysłem będzie wybranie szczoteczki z miękkim włosiem. Jeśli jednak te problemy nas nie dotyczą, powinniśmy sięgnąć po szczoteczkę ze średniej grubości włosiem. Włókna twarde stosuje się wtedy, kiedy mamy problemy z gromadzeniem się kamienia nazębnego lub gdy chcemy wybielić zęby. Warto też dobrać odpowiednią pastę. Zwykła Colgate nie zawsze okaże się najwłaściwsza.
Warto czytać skład i nie oburzać się na zawartość fluoru w paście. Ilość tego pierwiastka w produktach do higieny jamy ustnej jest śladowa, co sprawia, że nie ma możliwości, by doszło do jego przedawkowania. Poza tym musimy pamiętać o tym, by używać nici dentystycznej. Pozwala bowiem dotrzeć do przestrzeni międzyzębowych, które są niedostępne dla szczoteczki. To w nich gromadzą się resztki pokarmów i osady, które mogą stać się doskonałą pożywką dla bakterii odpowiadających za pojawienie się próchnicy. Warto zatem zadbać o to, by dokładnie czyścić te miejsca. Musimy także pamiętać o usuwaniu bakterii z powierzchni języka. Dopiero tak przeprowadzone czyszczenie jamy ustnej może być brane za skuteczne.
Jak przebiega zabieg gingiwoplastyki?
Dziąsła nachodzące na zęby są głównym powodem zaburzenia tzw. estetyki biało-czerwonej, która z polskim patriotyzmem ma niewiele wspólnego. Estetyka ta oznacza równowagę pomiędzy widocznym dziąsłem (czerwienią) a koroną zęba (bielą). Narost dziąsła na ząb sprawia, że korona wydaje się być krótsza, a co za tym idzie, nasz uśmiech traci na pięknie, stając się tzw. uśmiechem dziąsłowym. Gingiwoplastyka pozwala na korektę takiej wady. Zabieg ten może nam też pomóc w przypadku pojawienia się próchnicy pod linią dziąseł tudzież złamania się korony pod dziąsłami. Sama operacja jest przeprowadzana na znieczuleniu miejscowym i w ogóle nie boli.
Jak konkretnie wygląda taki zabieg gingiwoplastyki? Po wycięciu przerośniętego fragmentu dziąsła, dentysta zaczyna obrabiać kość, tak, aby linia dziąsła pozostała równa i estetyczna. Następnie na dziąsło zostaje nałożony opatrunek, zaś gojąca się rana jest zaszywana.
Jak zachować się po zabiegu?
Przede wszystkim, uważajmy ze szczotkowaniem. Miejsce w okolicach operowanego dziąsła będzie jeszcze bardzo obolałe, dlatego też sugerujemy zaniechanie mycia zębów, umieszczonych na operowanym dziąśle. Przysporzy nam to tylko dużo zbędnego bólu. Opuchnięte po gingiwoplastyce dziąsła możemy ukoić, stosując ziołowe płukanki. Warto wykorzystać w tym celu napary z szałwi, rumianku czy melisy. Z powodów oczywistych, unikajmy mocnych płukanek z alkoholem. Mogą one podrażnić operowane miejsce, co sprawi, że zaczniemy odczuwać ból. Słuchajmy zaleceń lekarza i nie ignorujmy wizyty kontrolnej, podczas której dentysta będzie w stanie ocenić, czy dziąsło goi się prawidłowo. Warto do czasu zagojenia się operowanego dziąsła unikać spożywania twardych produktów. Dieta półpłynna okaże się najlepszym, co możemy sobie zapewnić. Może przez kilka dni nie będziemy tak najedzeni jak zwykle, ale oszczędzimy sobie bólu.
Ile kosztuje gingiwoplastyka?
Ceny różnią się zależnie od naszego miasta, gabinetu oraz renomy chirurga, który będzie wykonywać zabieg gingiwoplastyki. Średnio jednak, za dziąsło pod jednym zębem zapłacimy około tysiąca złotych, czasem nawet więcej. Jest to bardzo duże wyrzeczenie, lecz efekt końcowy gingiwoplastyki jest tego wart – nasze dziąsła odzyskają swój dawny wygląd, zaś w przypadku wrodzonej wady genetycznej, uda się nam skorygować to, czego nigdy nie naprawilibyśmy sami.
A jeśli chcemy uniknąć problemów z dziąsłami?
Podkreślimy raz jeszcze, że w takim wypadku należy używać wyłącznie miękkich i średnio twardych szczoteczek do zębów. Szczotkowanie powinno odbywać się dwa razy dziennie, każdorazowo po dwie minuty. Nie można ignorować też przestrzeni międzyzębowych, w których odkłada się najwięcej płytki nazębnej. Oczyścić je można za pomocą irygatora lub nici dentystycznej. Jeśli cierpimy na bruksizm lub inne schorzenie natury okluzyjnej, należy skontaktować się z lekarzem, który sporządzi dla nas możliwie jak najskuteczniejszy plan leczenia.