Stripping zębów

Stripping – pod tą dwuznaczną nazwą kryje się zabieg, mający na celu zmniejszenie szerokości zębów, na ogół o 0,1-0,3 mm, w celu późniejszego zamontowania na nich aparatu. W zależności od sytuacji, która wymaga takiego zabiegu, można w ten sposób zeszlifować wszystkie zęby lub ich część. Pozwala to jednocześnie na uniknięcie sytuacji, w których zęby zbyt stłoczone stałyby się powodem do ekstrakcji. Ponadto jest doskonałym sposobem na uzyskanie nawet do 3 mm wolnego miejsca w łuku zębowym.

Ogólną rolą strippingu jest też poprawienie samego wyglądu zębów – usuwa się nim wszelakie dysproporcje oraz koryguje trójkątne zęby przednie. W tym celu, dentysta wykorzystuje segmentową lub diamentową tarczę do większego strippingu, lub paski do strippingu mniejszego.

Czy stripping sprawia dyskomfort?

Stripping wykonywany tarczą to powodujące mniejszy dyskomfort borowanie – w dalszym ciągu słyszymy mechaniczne odgłosy, zaś z naszych ust wydobywają się opary, lecz nie ma tu mowy o jakimś większym bólu. Możemy spotkać się z dwoma rodzajami tarcz: diamentową i ścierającą. Pierwsza z nich się kręci, druga – oscyluje, co oznacza, że porusza się raz w jedną, raz w przeciwną stronę.

Z kolei stripping za pomocą pasków to już kwestia w pełni indywidualna – część pacjentów twierdzi, że to nic strasznego, inni – że powoduje krwawienie i jest bardzo nieprzyjemny. Z pewnością należy tu podkreślić, że najgorsze są zawsze te pierwsze zabiegi, ponieważ zęby nie są jeszcze obrobione. Tyczy się to szczególnie tych pacjentów, których zęby są ustawione bardzo ciasno. Po umieszczeniu pasków między zębami, dentysta wykonuje ruchy w wprzód i w tył, ścierając nadmiar szkliwa. Dyskomfort jest tu większy, niż w przypadku strippingu tarczą, lecz nie osiąga on poziomu generalnego bólu.

Jaki ma wpływ na szkliwo?

Stripping zębówStripping nie uszkadza szkliwa – wręcz przeciwnie, jego wpływ na nie jest bardzo pozytywny. Jeśli zęby wymagają u nas większego wzmocnienia, dentysta może się zdecydować na nałożenie pasty z fluorem na ich tylną część, ponieważ przednia jest na ogół zajęta przez aparat. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy pacjent nosi aparat po wewnętrznej stronie zębów – wtedy możemy nałożyć pastę na ich przód. Nie ma też przeciwwskazań ku temu, abyśmy sami stosowali wzmacniające pasty z fluorem po powrocie do domu. Jony fluoru, które zawiera slina i pasty do zębów zawierające ten pierwiastek pomagają w remineralizacji szkliwa.

Jak przygotować się do zabiegu?

Trzeba być gotowym na to, ze na 2 dni przed zabiegiem zostaną nam założone specjalne separacje gumowe. Ich funkcją jest stworzenie w zębach niewielkich szpar. Dzięki temu lekarzowi łatwiej będzie wprowadzić narzędzia potrzebne do wykonania zabiegu strippingu. Taka dostępność przestrzeni międzyzębowych jest konieczna, by ten się powiódł. Dodatkowo takie przygotowanie do zabiegu zapewnia mniejszy dyskomfort podczas pracy na zębach.

Czy znieczulenie jest konieczne?

Generalnie rzecz ujmując, nie. Jeżeli pacjent ma jednak wrażliwe zęby, niski próg bólu, lub po prostu bardzo się boi, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać stripping na znieczuleniu miejscowym. Stomatolodzy podają znieczulenie także wtedy, kiedy pacjent skarży się na nadwrażliwość zębów i dziąseł. Sam zabieg nie trwa jednak długo i większość pacjentów jest w stanie znieść go dzielnie.

Kiedy stosuje się stripping?

Jak już wspominaliśmy, podstawową funkcją tego zabiegu jest takie zeszlifowanie zębów, by można było założyć na nich aparat ortodontyczny. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego wykonuje się stripping. Poza tym bywa stosowany do tego, by wyrównać dysproporcje między zębami dolnymi a górnymi. Można go także stosować, kiedy zęby przednie mają wachlarzowaty kształt. Dzięki temu zapobiegamy powstawaniu ciemnych, trójkątnych przestrzeni, które mogą pojawić się w okolicy przydziąsłowej. Rzucają się one cieniem na naszym uśmiechu, stając się powodem wystąpienia kompleksów.

Ile czasu trwa zabieg?

Podaje się, że zabieg wykonuje się w 10-20 minut, jednak jego długoś zależy w głównej mierze od tego ile zębów zębów chcemy zeszlifować. Z tego powodu nawet najbardziej niecierpliwe osoby, które boją się dentysty będą mogły wytrzymać na fotelu, jeśli tylko zależy im na uzyskaniu pięknego uśmiechu.

Czy stripping zwiększa podatność na pojawienie się próchnicy?

Niektórzy mylnie sądzą, że zeszlifowanie zębów sprawia, że te stają się bardziej podatne na wystąpienie próchnicy. Musimy w tym miejscu zaprzeczyć takiej korelacji. Kiedy zęby zostaną odpowiednio zeszlifowane, a następnie wygładzone, nic złego im się nie stanie. Warto stosować pastę z fluorem, gdyż pierwiastek ten w naturalny sposób wpływa na remineralizację szkliwa, co pozwala przywrócić równowagę w jamie ustnej.

Czy stripping może uszkodzić dziąsła?

Od razu zaznaczamy, że nie jest to możliwe. Wynika to z prostego faktu, jakim jest to, że zęby zostają zeszlifowane wyłącznie w obrębie korony klinicznej. To ta część zęba, która jest widoczna w jamie ustnej. Dociera się do rowka dziąsłowego, nie naruszając jego struktury. Zabieg nie jest inwazyjny. Z racji, że wykonuje się go bardzo delikatnie nie istnieje nawet cień szansy, że przyczep dziąsła do zęba zostanie w choćby minimalny sposób naruszony.

Jak długo stosuje się tę metodę w leczeniu ortodontycznym?

Odpowiedzią na to pytanie jest: od wielu lat. Część specjalistów twierdzi, że dobrze jest wykonać stripping u każdego pacjenta, nawet tego, który nie zamierza nosić aparatu ortodontycznego. Motywują to tym, że w ten sposób można zapobiec wystąpieniu pewnych schorzeń w przyszłości.

Stripping a konturing

Wiele osób często myli stripping z konturowaniem zębów. Zabiegi te faktycznie są do siebie podobne, ponieważ w obu wypadkach dochodzi do korekty kształtu zęba, lecz samo przeznaczenie tych procedur jest jednak różne. Konturing polega na nadaniu kształtu i złagodzeniu bocznych siekaczy, a także usuwaniu spiczastości kłów i guzków na przedtrzonowcach. Z kolei stripping skupia się na powierzchniach styku zębów. Podobnie jak w przypadku omawianego w tym artykule zabiegu, także i konturowanie odbywa się poprzez wykorzystanie tarcz i pasków ściernych.

Podsumowanie

Stripping jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w ortodoncji. Pozostaje w pełni bezpieczny dla zdrowia naszych zębów, co sprawia, że nie należy się wahać, jeśli stomatolog zaproponuje nam takie rozwiązanie. Jego zastosowanie pozwala ograniczyć konieczność usuwania zębów. Poza tym sprawia, że uzyskany efekt estetyczny uznajemy za jeszcze wspanialszy. Warto wspomnieć także o tym, że sprawia, że zęby już po terapii ortodontycznej pozostają w wypracowanych podczas niej miejscach.

Stripping zębów

Paweł Górzyński - lekarz stomatolog

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesują się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button