Metody wibrujące mycia zębów (Bass, Stillmann, Charters)

Jak sama nazwa wskazuje, metody wibrujące mycia zębów wymagają od użytkownika wykonywania w trakcie czyszczenia delikatnych ruchów „wibrujących”. Poleca się je zwłaszcza osobom cierpiącym na rozmaite problemy z dziąsłami (zapalenie bądź recesję dziąseł, zaleganie bakterii w kieszeniach dziąsłowych, itp.). Metody wibrujące uchodzą za dość trudne do opanowania, dlatego myć z ich pomocą zęby powinni jedynie dorośli. Dzięki poniższemu tekstowi dowiesz się, na czym polega czyszczenie zębów metodą Bassa, Stillmanna i Chartersa. Mamy nadzieję, że garść zaprezentowanych informacji pomoże Ci wybrać idealny sposób czyszczenia.

Metoda mycia zębów Bassa

Szczotkowanie zębów metodą Bassa umożliwia skuteczne pozbycie się niechcianych nalotów z kieszeni dziąsłowych. Ten sposób czyszczenia doskonale sprawdzi się zatem zwłaszcza u użytkowników, którzy mają problem z zachowaniem czystości w tych obszarach. Metoda Bassa bywa również nazywana „drgająco-wibrującą”, ze względu na rodzaj ruchów, jakich wymaga od użytkownika.

Metody wibrujące mycia zębów (Bass, Stillmann, Charters)

Aby umyć zęby metodą Bassa, najpierw musisz ustawić szczoteczkę pod kątem 45 stopni do zębów. Włosie szczoteczki musi znajdować się w okolicy szyjek zębowych, z włóknami skierowanymi w kierunku korzeni. Następnie należy zacząć wykonywać delikatne, ostrożne ruchy drgająco-wibrujące. To dzięki nim włosie będzie w stanie wniknąć w korzenie dziąsłowe i bardzo precyzyjnie oczyścić okolice przydziąsłową. Na oczyszczenie każdego obszaru powinieneś poświęcić około pięciu powtórzeń (każde składające się z mniej więcej trzydziestu ruchów).

Podczas mycia zębów metodą Bassa trzeba być wyjątkowo uważnym – łatwo bowiem przy tym sposobie czyszczenia o uszkodzenie szkliwa i obnażenie korzeni. Absolutnie zabronione jest wykonywanie szczoteczką ruchów „szorujących”, a także mocne dociskanie włosia do szkliwa i dziąseł. Czyszczenie powinno odbywać się jedynie szczoteczką o włóknach miękkich – każde inne mogłyby okazać się zbyt inwazyjne.

Metoda mycia zębów Stillmanna

Metoda Stillmanna to sposób czyszczenia zębów polecany użytkownikom z recesją dziąsłową. Wszystko dlatego, że dzięki niej mamy szansę pozbyć się bakterii z okolic przydziąsłowych, a także wzmocnić dziąsła, poprawiając ich ukrwienie. Alternatywnie tę technikę czyszczenia zębów nazywa się „poprzecznie-wibrującą”.

Metody wibrujące mycia zębów (Bass, Stillmann, Charters)

Podobnie jak w przypadku metody Bassa, metoda Stillmanna wymaga ustawienia szczoteczki pod kątem 45 stopni do łuku zębowego. Włókna także muszą być tutaj skierowane w kierunku korzeni zębowych, z tym że częściowo powinny znajdować się na dziąśle, a częściowo pokrywać koronę zęba. Tak ułożoną szczoteczką należy „wywijać” w kierunku powierzchni żujących, z jednoczesnym ruchem poprzecznie-wibrującym.

Przy metodzie Stillmanna także zalecana jest najwyższa ostrożność. Nieumiejętne wykorzystywanie jej do mycia zębów może Ci napytać biedy – najczęściej w postaci poważnych uszkodzeń dziąseł.

Metoda mycia zębów Chartersa

Ostatnia z wibrujących metod mycia zębów to metoda Chartersa. Charakteryzuje się ona dużą skutecznością, jednak jest też najtrudniejsza ze wszystkich do opanowania. Każdy, kto jednak nauczy się czyścić jamę ustną tym sposobem, ma szansę nie tylko skutecznie pozbyć się bakterii z powierzchni szkliwa, ale również podczas każdorazowego mycia fundować zdrowotny masaż swoim dziąsłom.

Tak jak w przypadku dwóch pozostałych metod, aby skorzystać z tej metody czyszczenia najpierw należy przyłożyć szczoteczkę do zębów pod kątem 45 stopni. Włosie szczoteczki częściowo powinno opierać się o zęba, a częściowo leżeć na dziąśle, skierowane w stronę powierzchni żującej. Następnie zaczynamy wykonywać szczoteczką ostrożne, okrężne ruchy wibrujące. Podczas ich wykonywania, włosie szczoteczki powinno delikatnie, równomiernie naciskać na dziąsła. Na czyszczenie każdej z powierzchni należy przeznaczyć kilka ruchów drgająco-okrężnych.

Metody wibrujące mycia zębów (Bass, Stillmann, Charters)

Jeśli jednak masz problemy z opanowaniem metody Chartersa, postaraj się zamienić ją na jakąś inną. Błędne mycie zębów tym sposobem w najlepszym wypadku kończy się krwawieniem, w najgorszym – nawet recesją dziąsłową.

Który sposób mycia zębów wybrać?

Wybór właściwej techniki czyszczenia jest uzależniony od stanu jamy ustnej pacjenta oraz jego indywidualnych oczekiwań. Przedstawione wyżej wibrujące metody mycia odpowiadają zwłaszcza na potrzeby osób zmagających się z problemami dziąsłowymi. Jeśli należysz do tej grupy, z pewnością powinieneś zwrócić na nie uwagę. Najlepsze efekty gwarantuje metoda Chartersa, jednak nie każdy będzie potrafił ją opanować. Użytkownicy z kłopotami dziąsłowymi, którzy nie radzą sobie z metodą Chartersa, mogą skorzystać z metod Bassa i Stillmanna, które również świetnie pielęgnują i masują dziąsła.

Pamiętaj jednak, że sama technika mycia zębów to nie wszystko. W przypadku wibrujących metod czyszczenia, najlepiej korzystać ze szczoteczek z miękkimi włóknami, które zminimalizują ryzyko podrażnień. Warto również do pielęgnacji wykorzystywać pastę do zębów, która będzie odpowiadać na nasze indywidualne potrzeby (to znaczy zwalczać krwawienie dziąseł, próchnicę, nieświeży oddech, etc.).

Mirosław Fojut