Ranking najlepszych szczoteczek sonicznych

Każdy z nas chciałby móc się pochwalić zdrowym oraz pięknym uśmiechem, współczesny tryb życia jednak temu nie sprzyja. Dieta większości z nas jest bogata w cukry, dużą popularnością cieszą się w społeczeństwie używki, zaś wizyty u stomatologa odbywamy od wielkiego dzwonu. Skutek tego wszystkiego jest taki, że według badań ponad 90% dorosłych Polaków ma próchnicę. Co zrobić, aby jej uniknąć? Najlepiej zacząć od kompleksowego zadbania o higienę jamy ustnej. Dobrym startem może okazać się inwestycja w szczoteczkę soniczną, czyli najbardziej obecnie zaawansowane urządzenie do codziennej pielęgnacji zębów i dziąseł. Nasz poniższy ranking najlepszych szczoteczek sonicznych z pewnością pomoże Ci dobrać produkt idealny do swoich potrzeb.

Sposób działania szczoteczki sonicznej

Jeśli dotąd korzystałeś wyłącznie ze szczoteczki manualnej, z pewnością zastanawiasz się, jak działa szczoteczka soniczna i dlaczego uważa się ją za tak skuteczną. Otóż sposób pracy urządzeń sonicznych opiera się na dwóch elementach:

 • zalecanych przez stomatologów ruchach wymiatających,
 • generowanych przez silnik urządzeń falach o częstotliwości dźwiękowej.

Współczesne szczoteczki soniczne pracują z prędkością od 31 000 do nawet 96 000 drgań sonicznych na minutę. Ich sposób działania opiera się o emitowanie w trakcie mycia fal dźwiękowych, które przyczyniają się do powstawania w naszej jamie ustnej podczas szczotkowania chmury mikrobąbelków. Ów mikrobąbelki to głównie ślina i pasta do zębów, znakomicie penetrują one nie tylko powierzchnię szkliwa, ale także miejsca trudno dostępne, zapewniając nam tym samym maksymalną ochronę przed próchnicą. Ruchy wymiatające, które wykonują podczas szczotkowania szczoteczki, są w pełni bezpieczne i bezinwazyjne, z uwagi na co współczesne urządzenia soniczne poleca się w zasadzie wszystkim, włącznie z osobami cierpiącymi na paradontozę czy inne choroby przyzębia.

Ranking szczoteczek sonicznych 2023

W poniższym rankingu uwzględniliśmy modele cieszące się największą popularnością wśród konsumentów, oraz naszym zdaniem działające najskuteczniej. Ustalając poszczególne pozycje, braliśmy pod uwagę stosunek ceny do jakości szczoteczki, sposób wykonania, funkcjonalność, oraz liczbę dostępnych trybów czyszczących i udogodnień. Zachęcamy do prześledzenia rankingu najlepszych szczoteczek sonicznych za rok 2023.

1. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX

Pozycja lidera naszego zestawienia jednogłośnie przypadła szczoteczce Smilesonic EX. Trudno znaleźć na rynku drugie tak wiele oferujące i skuteczne urządzenie do pielęgnacji jamy ustnej, i to w bardzo rozsądnej cenie (szczoteczkę możemy nabyć za niespełna 400 złotych).

Szczoteczka już na pierwszy rzut oka zwraca uwagę swoim bardzo eleganckim wyglądem. Widać, że eksperci ze Smilesonic włożyli wiele serca w to, by urządzenie prezentowało się możliwie atrakcyjnie pod względem wizualnym, i trzeba przyznać, że ta sztuka im się udała. Warto w tym miejscu podkreślić, że szczoteczka dostępna jest w aż pięciu różnych kolorach: czarnym, białym, niebieskim, czerwonym, a także zielonym. Rękojeść urządzenia jest dość smukła, dobrze leży w dłoni i nie zbiera odcisków palców.

Smilesonic EX ma do zaoferowania aż pięć różnych trybów czyszczących. Należą do nich:

 • Clean – podstawowy tryb czyszczący, którego zadaniem jest usuwanie z powierzchni szkliwa codziennych naleciałości. Szczoteczka pracuje w nim z prędkością 62 000 ruchów na minutę.
 • White – program cieszący się wśród użytkowników szczególnie dużą popularnością. Dzięki maksymalnej prędkości 96 000 ruchów na minutę, włosie szczoteczki usuwa z powierzchni szkliwa przebarwienia, wyraźnie rozjaśniając nasze szkliwo.
 • Sensitive – najbardziej subtelny ze wszystkich programów. Urządzenie pracuje w nim z prędkością 62 000 ruchów na minutę, dostosowując się do potrzeb osób z chorobami jamy ustnej, czy też po prostu tych, którzy wolą mniej intensywne czyszczenie.
 • Polish – program polerujący i wygładzający szkliwo, nadający naszym zębom dodatkowego połysku. Szybkość szczoteczki to 70 000 ruchów na minutę.
 • Gum Care – coś dla osób mających problemy z dziąsłami, bądź chcących po prostu zafundować im dodatkowy masaż. Szczoteczka wykonuje 62 000 ruchów na minutę.

Oprócz samej rękojeści, w zestawie ze Smilesonic EX znajdziemy aż cztery zróżnicowane głowice czyszczące, ładowarkę oraz praktyczne, bardzo solidne podróżne etui. Trudno w cenie niecałych czterystu złotych o równie bogate wyposażenie. Szczoteczka wyróżnia się także swoją niezwykle odporną baterią – w najdelikatniejszym trybie potrafi pracować do dwóch miesięcy bez ładowania.

Zalety:
 • 5 zróżnicowanych trybów pracy
 • 4 końcówki w zestawie
 • Wysoka jakość wykonania i działania
 • 6 wersji kolorystycznych
 • Nawet 96 000 ruchów na minutę
 • Atrakcyjna cena końcówek wymiennych
 • Twarde etui w zestawie

2. Szczoteczka soniczna Philips Sonicare Diamond Clean

Philips Sonicare Diamond Clean to najbardziej zaawansowana szczoteczka spod szyldu cenionej na całym świecie marki Sonicare. Urządzenie oferowane jest w różnych kolorach i ze zróżnicowanym wyposażeniem, jednak niezależnie od wersji zachwyca efektywnością czyszczenia oraz bezinwazyjnością. Według nas, szczególnie warto zwrócić uwagę na wersję Philips Sonicare Diamond Clean Whitebox, gdyż wprawdzie jest ona pozbawiona szklanki oraz etui, jednak poza tym niczym się nie różni od standardowych zestawów, a jest od nich przeszło 300 złotych tańsza.

Szczoteczka Philips Sonicare Diamond Clean porusza się z maksymalną szybkością 62 000 drgań sonicznych na minutę. Do czyszczenia wykorzystuję tak zwaną Dynamiczną Akcję Czyszczącą (Dynamic Fluid Action), dzięki której usuwa bakterie nie tylko z powierzchni szkliwa, ale też przestrzeni międzyzębowych, rozbijając przy tym łańcuchy bakterii powodujących próchnicę.

Urządzenie oferuje pracę w jednym z pięciu trybów czyszczących:

 • Clean – tryb klasyczny, przeznaczony do codziennego oczyszczania zębów z bakterii zalegających na szkliwie.
 • White – bardzo intensywny program, który pomaga usunąć zanieczyszczenia będące przyczyną przebarwień.
 • Sensitive – to z kolei program niezwykle delikatny, usuwający codzienne osady w sposób subtelny i w pełni bezpieczny nawet dla osób z nadwrażliwością.
 • Gum Care – to klasyczne czyszczenie, uzupełnione o dodatkową minutę masażu dziąseł.
 • Polish – tryb wygładzający powierzchnię szkliwa, polerujący je.

Oczywiście, tak zaawansowana technologicznie szczoteczka jak Philips Sonicare Diamond Clean nie mogła się obyć bez kilku funkcji usprawniających codzienne czyszczenie, jak timer, quadpacer, EasyStart, a także czujnik siły nacisku. Szczególnie przydatny może okazać się ten ostatni, ponieważ dzięki niemu nie będziemy dociskać włosia szczoteczki do szkliwa zbyt mocno, a co za tym idzie – unikniemy podrażnień.

Akumulator urządzenia jest w stanie pracować do dwóch tygodni bez ładowania, a o stanie baterii informuje nas umieszczony na rękojeści szczoteczki wskaźnik. Idealna opcja dla najbardziej wymagających użytkowników.

Zalety:
 • Solidne wykonanie
 • 5 trybów pracy
 • Maksymalnie 62 000 ruchów na minutę
 • Czujnik siły nacisku
Wady:
 • Wysoka cena końcówek wymiennych

3. Szczoteczka soniczna Philips Sonicare Easy Clean

Kolejna w naszym rankingu propozycja od znanej marki Sonicare. Philips Sonicare Easy Clean to urządzenie dedykowane głównie użytkownikom rozpoczynającym przygodę z urządzeniami sonicznymi, a także tym, którzy cenią sobie prostotę i skuteczność. Szczoteczka została wyposażona w jeden, podstawowy tryb czyszczenia, dzięki czemu jest bardzo łatwa i intuicyjna w codziennym użytkowaniu. Jej rękojeść została wykonana z solidnego plastiku, dzięki czemu produkt jest bardzo wytrzymały, i nie zbiera na sobie brudu.

Szczoteczka działa na bazie Dynamicznej Akcji Czyszczącej, za sprawą której jej włosie jest w stanie skutecznie oczyścić nawet przestrzenie międzyzębowe. To, co stanowi niepodważalny atut urządzenia, to także porządna bateria – Philips Sonicare Easy Clean na jednym naładowaniu jest w stanie pracować nawet przez dwa tygodnie.

Podobnie jak inne, współczesne szczoteczki soniczne, urządzenie posiada zainstalowane dwa odmierzające odpowiedni czas mycia czasomierze: timer, który po zalecanych dwóch minutach wyłącza szczoteczkę, oraz quadpacer, co trzydzieści sekund informujący o konieczności rozpoczęcia mycia kolejnej partii zębów. Z myślą o osobach, które dopiero rozpoczynają przygodę ze szczoteczkami sonicznymi, urządzenie wyposażono również w system EasyStart – przez pierwsze czternaście dni użytkowania stopniowo zwiększa on moc działania szczoteczki, pomagając przystosować się do sonicznego czyszczenia.

Do szczoteczki pasują wszystkie dostępne na rynku końcówki spod szyldu marki Sonicare, co na pewno jest sporym ułatwieniem przy dokonywaniu zakupów. Philips Sonicare Easy Clean to znakomita opcja dla wszystkich, którzy relatywnie niewielkim kosztem chcą się zaopatrzyć w porządne, łatwe w obsłudze i minimalistyczne urządzenie do codziennej pielęgnacji jamy ustnej.

Zalety:
 • Atrakcyjna cena
 • Wytrzymała bateria
 • Dobra skuteczność czyszczenia
Wady:
 • Wysoka cena końcówek wymiennych
 • Tylko jeden - podstawowy tryb czyszczenia

4. Szczoteczka soniczna Seysso Oxygen

Seysso Oxygen to jedna z najszybszych szczoteczek dostępnych na polskim rynku. Urządzenie – podobnie jak szczoteczka Smilesonic EX – jest w stanie pracować z prędkością nawet 96 000 pulsacji na minutę, co ma bezpośredni wpływ na to, jak skutecznie czyści zęby. Specjaliści potwierdzają, że niesamowicie szybkie ruchy szczoteczki pozwalają także w dłuższej perspektywie wybielić nasze szkliwo.

Rękojeść szczoteczki prezentuje się bardzo elegancko, wykonano ją z trwałych, solidnych materiałów. Urządzenie oferuje nam trzy tryby czyszczące:

 • Clean – klasyczne, codzienne czyszczenie, mające na celu usunięcie z jamy ustnej szkodliwych osadów. Szczoteczka pracuje w tym trybie z prędkością 82 000 ruchów na minutę.
 • Sensitive – łagodny tryb czyszczący, przeznaczony głównie dla osób z nadwrażliwością zębową. Szczoteczka wykonuje w nim 62 000 ruchów na minutę.
 • Whitening – intensywne czyszczenie, dedykowane osobom ze zdrowymi zębami i dziąsłami. Dzięki aż 96 000 ruchom na minutę urządzenie usuwa za jego sprawą osady zalegające na powierzchni szkliwa.

Tak zaawansowane urządzenie jak Seysso Oxygen nie mogło nie zostać wyposażone w systemy ułatwiające kontrolowanie czasu i jakości mycia zębów. Mowa tu oczywiście o dwóch funkcjonalnych czasomierzach. Szczoteczka wyróżnia się także niezwykle wydajną baterią – myjąc zęby dwa razy dziennie, jesteśmy w stanie na jednym naładowaniu korzystać ze szczoteczki nawet przez dwa miesiące. W zestawie ze szczoteczką znajdziemy dwie różne, wymienne końcówki – Sensitive i Oxygen Clean.

Szczoteczka jak widać jest niezwykle zaawansowana i parametrami może równać się ze znajdującym się na samym szczycie naszego rankingu modelem Smilesonic EX, jednak ustępuje mu pod względem wyższej ceny (Seysso Oxygen kosztuje około 450 złotych), mniejszej liczby dostępnych trybów czyszczących, oraz braku w zestawie etui. Stąd pozycja czwarta.

Zalety:
 • 3 tryby pracy
 • Maksymalna prędkość działania to 96 000 ruchów na minutę
 • Wytrzymała bateria
Wady:
 • Brak etui podróżnego

5. Szczoteczka soniczna Seysso Professional

Kolejne urządzenie spod szyldu polskiej marki Seysso. Warto na początek podkreślić, że ta szczoteczka została uhonorowana Medalem Najwyższej Jakości Targów KRAKDENT w 2017 roku. Wszystko ze względu na jej wysoką skuteczność oraz bezinwazyjność w codziennym myciu.

Urządzenie wyposażono w podobne elementy jak szczoteczkę Seysso Oxygen. Znajdziemy w jego wyposażeniu funkcjonalny timer, zaś bateria szczoteczki jest w stanie bez ładowania wytrzymać nawet do sześciu tygodni. Seysso Professional także posiada trzy tryby pracy, jednak należy zaznaczyć, że w każdym z nich pracuje nieco wolniej niż jej bardziej zaawansowana siostra.

Wspomniane tryby to:

 • Clean – podstawowy tryb czyszczący, przeznaczony do codziennego usuwania bakterii. Prędkość pracy szczoteczki to 41 000 ruchów na minutę.
 • Soft – coś dla osób zmagających się z nadwrażliwością. Urządzenie działa w tym programie niezwykle subtelnie i delikatnie, wykonując 31 000 ruchów na minutę.
 • Whitening – program dla miłośników białego uśmiechu. Prędkość 48 000 ruchów na minutę pozwala usunąć osady odpowiedzialne za powstawanie przebarwień.

Co istotne, ze szczoteczki Seysso Professional mogą korzystać już dzieci, które ukończyły czwarty rok życia – to najlepiej świadczy o jej bezinwazyjności. Urządzenie, w odróżnieniu od Seysso Oxygen, posiada w zestawie magnetyczne etui, a więc stanowi idealną opcję dla osób, które sporo czasu spędzają poza domem.

Zalety:
 • 3 tryby pracy
 • Etui podróżne w zestawie
 • Wytrzymały akumulator
Wady:
 • Maksymalnie 48 000 ruchów na minutę

6. Szczoteczka soniczna Seysso Basic Edition

Podstawowa szczoteczka spod szyldu polskiej marki Seysso. Na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że urządzenie charakteryzuje się bardzo atrakcyjnym wyglądem, jego obudowa jest solidna i trwała. Maksymalna prędkość pracy w postaci 41 000 ruchów na minutę zapewnia nam w stosunkowo niskiej cenie bardzo dobre efekty czyszczące.

Podobnie jak pozostałe modele spod szyldu Seysso, produkt wyposażono w trzy tryby czyszczące:

 • Clean – tradycyjny, dwuminutowy program mycia, dedykowany do klasycznej, codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Szczoteczka wykonuje w nim 41 000 ruchów na minutę.
 • Soft – delikatne czyszczenie, głównie dla osób z nadwrażliwościami czy krwawiącymi dziąsłami. Prędkość 31 000 ruchów na minutę gwarantuje podczas mycia brak przykrych dolegliwości.
 • Massage – program stworzony do pielęgnacji dziąseł. Masuje je, poprawiając w ten sposób ich ukrwienie.

To, co wyróżnia szczoteczki marki Seysso, to solidny akumulator – również i Seysso Basic Edition taki posiada. Za jego sprawą, urządzenie na jednym naładowaniu jest w stanie wytrzymać nawet do sześciu tygodni. Szczoteczka posiada zainstalowany odmierzający odpowiedni czas mycia czasomierz. W zestawie z nią znajdziemy stację dokującą z miejscem na dwie końcówki.

Zalety:
 • Trzy tryby czyszczące
 • Wytrzymały akumulator
Wady:
 • Maksymalna prędkość pracy to 41 000 ruchów na minutę
 • Jakość wykonania mogłaby być lepsza
 • Mało dodatków w zestawie

7. Szczoteczka soniczna Curaprox Hydrosonic Black is White

Specjalistyczna szczoteczka soniczna, wyposażona w końcówkę z włosiem Curen, które nie zmienia swojej twardości po kontakcie z wodą. Urządzenie wspaniale radzi sobie z codzienną płytką nazębną, a także ze złogami zlokalizowanymi nawet w najtrudniej dostępnych zakamarkach w jamie ustnej. Wszystko dzięki niewielkiej głowicy, którą bardzo łatwo manewrować.

Curaprox Hydrosonic Black is White wyposażono w trzy funkcjonalne tryby pracy:

 • Intensive – intensywne czyszczenie, mające na celu zredukowanie zalegającego w jamie ustnej biofilmu bakteryjnego oraz płytki nazębnej. Głowice wchodzi w częstotliwość pracy 31 000 ruchów na minutę.
 • Soft – bardziej delikatne mycie, w pełni bezpieczne dla zębów i dziąseł nawet osób cierpiących na różnego rodzaju schorzenia jamy ustnej.
 • Massage – delikatny masaż dziąseł, mający poprawić ich ukrwienie oraz ogólną kondycję.

Szczoteczka oferuje dwa czasomierze (timer oraz quadpacer), jej akumulator pozwala na tydzień pracy bez ładowania. Do zestawu z urządzeniem dołączono dwie końcówki a także pięknie prezentujące się etui. Niestety, zasadniczym minusem Curaprox Hydrosonic Black is White jest bardzo wysoka cena – za szczoteczkę trzeba zapłacić 700-800 złotych.

Zalety:
 • 3 tryby pracy
 • Bogato wyposażony zestaw
 • Atrakcyjny design
Wady:
 • Wysoka cena zakupu - nieadekwatna do tego co otrzymujemy

8. Szczoteczka soniczna Waterpik AT-50 E2

Marka Waterpik była dotąd znana głównie z produkcji wysokiej jakości irygatorów. Ostatnimi czasy postanowiła zaangażować się jednak także w produkcję nowoczesnych szczoteczek sonicznych. Z jakim skutkiem? Musimy przyznać, że całkiem niezłym.

Waterpik AT-50 E2 to szczoteczka w kolorze białym, z ergonomicznym, antypoślizgowym uchwytem. Co ciekawe, w zestawie z nią otrzymujemy irygator WP 700-E2, a zatem jeden z najpopularniejszych i cieszący się najlepszą opinią użytkowników irygator marki. Podobny zestaw z pewnością przypadnie do gustu osobom, które mają ochotę za jednym zamachem zaopatrzyć się w komplet zaawansowanych urządzeń do pielęgnacji jamy ustnej.

Producent chwali się, że szczoteczka Waterpik AT-50 E2 działa średnio 25% szybciej od innych tego typu urządzeń. Urządzenie standardowo wyposażono w dwa czasomierze – timer oraz quadpacer. Jego niklowy akumulator pozwala na do tygodnia pracy bez ładowania.

Szczoteczka oferuje dwa tryby pracy: program z niską prędkością, który służy do łagodnego mycia i dodatkowo zapewnia masaż dziąseł, a także program o wysokiej prędkości czyszczenia, zapewniający dogłębne usuwanie płytki nazębnej.

9. Szczoteczka soniczna Remington Sonicfresh Total Clean SFT-150

Remington Sonicfresh Total Clean SFT-150 to zaawansowana szczoteczka soniczna, oferująca do 31 000 ruchów na minutę. Urządzenie bardzo dobrze radzi sobie z codziennymi osadami, a w dłuższej perspektywie także zauważalnie rozjaśnia uśmiech. Wyposażono je w bardzo miękką końcówkę, dzięki której nie podrażnimy sobie podczas mycia szkliwa, a także zaokrąglone włókna, mające chronić przed krwawieniem.

Urządzenie oferuje trzy tryby czyszczące:

 • Clean – klasyczny program, dzięki któremu pozbędziemy się bakterii zalegających na powierzchni szkliwa.
 • Massage – coś dla osób, które chcą poprawić kondycję dziąseł. W tym programie szczoteczka bardzo dobrze je masuje.
 • Sensitive – jeśli cierpisz na nadwrażliwość bądź różnego rodzaju choroby jamy ustnej, ten program będzie odpowiedni właśnie dla Ciebie. Subtelne i delikatne ruchy szczoteczki uchronią Cię przed bólem.

Szczoteczka posiada zainstalowane dwa czasomierze, dzięki którym codzienna higiena jest jeszcze łatwiejsza. W zestawie z nią znajdziemy higieniczne etui, pozwalające zabrać nam ze sobą szczoteczkę w każdą podróż.

10. Szczoteczka soniczna WhiteWash SW 2000

Firma WhiteWash może Wam się kojarzyć z wysokiej jakości pastami do zębów. Marka produkuje jednak również szczoteczki soniczne, a urządzenie WhiteWash SW 2000 jest najbardziej polecanym tego typu produktem w jej asortymencie. Głowica szczoteczki wykonuje do 33 000 ruchów na minutę, co pozwala nam usunąć z jamy ustnej znacznie więcej naleciałości niż przy użyciu szczoteczki manualnej.

Szczoteczka potrafi pracować w jednym z trzech trybów:

 • Clean – podstawowy program do codziennego usuwania z jamy ustnej naleciałości.
 • Sensitive – łagodniejsze czyszczenie, dedykowane głównie osobom z nadwrażliwościami czy chorobami jamy ustnej.
 • Massage – tryb, który oprócz standardowego czyszczenia, oferuje nam zdrowotny masaż dziąseł.

Warto zaznaczyć, że szczoteczka jest jedną z nielicznych, które poza tradycyjnym czyszczeniem, oferują także czyszczenie języka – dzięki temu, higiena jamy ustnej zostaje wzniesiona na jeszcze wyższy poziom.

Urządzenie posiada dwa czasomierze, pozwalające nam z łatwością kontrolować właściwy czas mycia. Rękojeść urządzenia pasuje do końcówek WhiteWash SW2011 oraz WhiteWash SW2033. W zestawie ze WhiteWash SW2000 oprócz ładowarki znajdziemy również trzy wymienne głowice czyszczące.

W naszym rankingu ujęliśmy najlepsze według nas dostępne obecnie szczoteczki soniczne, ale rzecz jasna nie wszystkie, na które warto zwrócić uwagę – więcej ciekawych modeli można znaleźć chociażby w sklepie denthelp.pl. Tak czy owak, każda ze szczoteczek, która została ujęta w zestawieniu, jest jak najbardziej godna uwagi i z pewnością zapewni Państwu satysfakcjonujące czyszczenie jamy ustnej.

Jakie są zalety szczoteczek sonicznych?

Korzystanie w codziennej pielęgnacji jamy ustnej ze szczoteczek sonicznych niesie za sobą wiele wymiernych korzyści. Możemy do nich zaliczyć:

– jeszcze lepszą pielęgnację zębów, wiążącą się ze zmniejszeniem ilości zalegającej płytki nazębnej, a tym samym, świetną profilaktyką przeciwpróchniczą,

– poprawę ukrwienia i ogólnej kondycji dziąseł,

– zmniejszone ryzyko obniżania się linii dziąseł,

– rozjaśnienie barwy szkliwa,

– odświeżenie oddechu.

Jak widać, szczoteczki soniczne okażą się dobrym rozwiązaniem właściwie dla wszystkich – również dla osób zmagających się z różnymi chorobami jamy ustnej, użytkowników aparatów ortodontycznych, mostów czy protez. Urządzenia te wznoszą pielęgnację zębów i dziąseł na zupełnie inny sposób, sprawiając, że marzenie o pięknym, białym uśmiechu, staje się bardziej realne niż kiedykolwiek.

Jak wybrać szczoteczkę soniczną?

W powyższym rankingu przybliżyliśmy Wam pokrótce najlepsze naszym zdaniem obecnie modele soniczne na rynku, jednak należy pamiętać, że wybór odpowiedniej szczoteczki zawsze powinien być uzależniony głównie od naszych indywidualnych upodobań i preferencji. Dokonując wyboru urządzenia, skupmy się więc przede wszystkim na tym, czego nam potrzeba; przeanalizujmy stan własnej jamy ustnej, a potem postarajmy się wybrać produkt, który pomoże nam o nią zadbać jeszcze lepiej niż dotychczas. Przy dokonywaniu zakupów, warto na pewno zwrócić uwagę na prędkość pracy danego urządzenia, liczbę dodatkowych trybów czyszczących, oferowane funkcje i udogodnienia, a także to, jak długo pracuje bez naładowania bateria danej szczoteczki.

W przypadku jakichkolwiek problemów z wyborem odpowiedniego produktu, możemy też zasięgnąć w tej sprawie porady własnego stomatologa – wszak specjalista zna naszą jamę ustną najlepiej i doskonale wie, czego nam potrzeba.

Czy szczoteczki soniczne mają jakieś wady?

Wiemy już, jakie są zalety szczoteczek sonicznych, czas więc wspomnieć również o ich wadach, żadne urządzenie elektryczne nie jest bowiem idealne. Po pierwsze, za wadę szczoteczek sonicznych można uznać właśnie ich elektryczny charakter, który wiąże się z tym, że urządzenia co jakiś czas muszą być ładowane. Szczoteczki manualne mają tę jedyną zaletę w stosunku do swoich elektrycznych odpowiedników, że z nich możemy korzystać przez cały czas, nie martwiąc się dostępem do prądu. Gdy szczoteczka soniczna nam się rozładuje, traci swoje właściwości.

Druga wada szczoteczek sonicznych to cena. Doskonale wiemy, że szczoteczkę manualną możemy nabyć już za 10-15 złotych, stosunkowo niedrogie są także szczoteczki elektryczne z okrągłymi głowicami, bo ich ceny zaczynają się już od około 50 złotych. Niestety, modele soniczne wiążą się ze znacznie większymi kosztami – ich ceny zaczynają się od około 150 złotych. Skąd te różnice w cenie? Otóż do stworzenia urządzenia działającego na bazie technologii sonicznej wciąż potrzeba dużo większych nakładów finansowych, co ma bezpośrednie przełożenie na ceny poszczególnych modeli, które możemy dostrzec na sklepowych półkach.

Mimo swojej dość wysokiej ceny, szczoteczki soniczne na pewno są jednak warte zakupu. Korzyści wiążące się z ich użytkowaniem są nie do przeceniania, poza tym – inwestycję w szczoteczkę soniczną łatwo sobie odbić na braku konieczności kosztownego leczenia chorób jamy ustnej w gabinecie stomatologicznym.

Dlaczego szczoteczka soniczna zamiast elektrycznej?

Szczoteczki soniczne pojawiły się na polskim rynku dużo później niż te elektryczne, przez co ciągle nie cieszą się aż tak dużą popularnością. Szkoda, ponieważ według specjalistów gwarantują one jeszcze bardziej skuteczne mycie niż urządzenia z okrągłą główką. Z czego to wynika?

Większa efektywność szczoteczek sonicznych wiąże się głównie z ich niesamowitą prędkością pracy. Podczas gdy najszybsze szczoteczki elektryczne wykonują w ciągu minuty do 10 000 ruchów oscylacyjnych i 40 000 pulsacji, te soniczne w tym samym czasie są w stanie wykonać 96 000 drgań sonicznych. Dzięki temu usuwają jeszcze więcej płytki nazębnej, zapewniając nam możliwie najlepszą ochronę przed próchnicą.

Back to top button