Kamień nazębny – szczoteczka soniczna czy rotacyjna

Kamień nazębny to zmineralizowana płytka nazębna, która wykształca się w jamie ustnej kilkadziesiąt godzin po wyszczotkowaniu zębów. Składa się on głównie z substancji zawartych w ślinie, bakterii próchnicotwórczych, a także resztek pożywienia i ma formę żółtego, nieestetycznie wyglądającego osadu. Obecnie na rynku możemy znaleźć mnóstwo różnego rodzaju specyfików mających na celu zapobieganie tworzeniu się kamienia, jednak w zmniejszeniu jego występowania może nam też pomóc szczoteczka elektryczna – soniczna lub rotacyjna. Która z nich lepiej chroni przed wykształcaniem się kamienia nazębnego?

Czym charakteryzuje się szczoteczka soniczna, a czym rotacyjna?

Zapewne każdy z Was doskonale zdaje sobie sprawę, że szczoteczki elektryczne zapewniają dużo lepsze czyszczenie jamy ustnej niż klasyczne szczoteczki manualne. Urządzenia te, użytkowane prawidłowo, są w stanie podczas standardowego mycia usunąć z naszej jamy ustnej nawet sześciokrotnie więcej bakterii, a co za tym idzie – zminimalizować ryzyko formowania się kamienia.

Szczoteczki rotacyjne nazywane bywają także obrotowymi bądź obrotowo-pulsacyjnymi. Wszystko ze względu na swój sposób pracy – podczas szczotkowania wykonują one bowiem ruchy rotacyjno-oscylacyjne (obracając się na przemian w prawo i w lewo), lub rotacyjno-oscylacyjne połączone z pulsacjami (poruszając się na boki oraz w górę i w dół). Mają okrągłą główkę myjącą i obracają się z prędkością do 20 000 ruchów oscylacyjno-rotacyjnych i do 40 000 ruchów pulsacyjnych na minutę.

Działanie szczotek sonicznych jest nieco inne. Te podczas mycia emitują fale dźwiękowe, które wprawiają główkę czyszczącą w ruch wymiatający, czyli ten najbardziej rekomendowany przez stomatologów. Fale dźwiękowe doprowadzają też w trakcie mycia do łączenia się ze sobą wody, śliny i pasty do zębów, i tworzenia chmur małych bąbelków, które penetrują newralgiczne obszary w jamie ustnej, usuwając z nich bakterie. Najszybsze szczoteczki soniczne w ciągu minuty wykonują do 96 000 drgań. Testy najlepszych modeli znajdziesz w naszym rankingu szczoteczek sonicznych.

Czy szczoteczka elektryczna skutecznie usuwa kamień nazębny?

Producenci współczesnych szczoteczek elektrycznych przekonują, że dostępne na rynku urządzenia są w stanie wyeliminować zalegający na naszych zębach kamień nazębny. Czy można dać tym zapewnieniom wiarę?

Przede wszystkim musimy sobie uświadomić, że kamień jest niezwykle twardy, znacznie twardszy niż płytka nazębna, przez co niezależnie od rodzaju szczoteczki, z jakiej korzystamy w codziennej pielęgnacji jamy ustnej, niezwykle trudno jest się go pozbyć przy pomocy klasycznego szczotkowania. Wprawdzie być może najnowocześniejszym szczoteczkami istotnie jesteśmy w stanie pozbyć się z zębów jakiejś części kamienia, jednak jego skuteczne usuwanie możliwe jest wyłącznie w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym, przy pomocy zabiegu skalingu.

Która szczoteczka lepiej sprawdzi się w walce z kamieniem? Soniczna czy rotacyjna?

Pomimo, że uformowanego już kamienia przy pomocy codziennego mycia zębów raczej nie będziemy w stanie się pozbyć, szczoteczki elektryczne, właściwie użytkowane, z pewnością są nam w stanie efektywnie pomóc zapobiec jego formowaniu się. Jak wspomnieliśmy jednak wyżej, aby mogły to zrobić, muszą być odpowiednio użytkowane, to znaczy należy myć nimi zęby przynajmniej dwa razy dziennie przed dwie minuty, starając się objąć w ciągu ów stu dwudziestu sekund możliwie wiele przestrzeni zębowych. Szczotkowanie powinno być ponadto uzupełniane nitkowaniem, a także przepłukiwaniem ust specjalną płukanką wspomagającą walkę z kamieniem.

Która szczoteczka zaś lepiej sprawdzi się w przypadku, gdy zależy nam głównie na powstrzymaniu formowania się kamienia nazębnego? Zarówno szczoteczka rotacyjna, jak i szczoteczka soniczna wykazuje podobną skuteczność w tym aspekcie. Nie ma zatem większej różnicy, na które urządzenie postawisz – zdecydowanie większe znaczenie ma tutaj dobrany rodzaj główki czyszczącej. Jeśli zależy nam na pozbyciu się kamienia, najlepiej w codziennym myciu sprawdzi się końcówka z twardszym włosiem. Rzecz jasna korzystać z niej należy jednak bardzo ostrożnie, bo główki czyszczące z twardszymi włóknami mogą w przypadku zbyt intensywnego szczotkowania prowadzić do podrażnień.

Skuteczne usuwanie kamienia nazębnego

Jak zaznaczono wcześniej, dzięki regularnemu myciu zębów szczoteczką elektryczną, nitkowaniu jamy ustnej oraz korzystaniu z płynów do płukania ust jesteśmy w stanie ograniczyć formowanie się kamienia, ale trudno nam będzie usunąć powstały już problem. W takim wypadku pozostanie nam jedynie wizyta u stomatologa.

W gabinecie stomatologicznym lekarz najprawdopodobniej zaproponuje nam wykonanie zabiegu skalingu. Obecnie dostępnych jest kilka jego rodzajów, jednak najczęściej stosuje się skaling mechaniczny bądź ultradźwiękowy (zdecydowanie rzadziej skaling laserowy lub chemiczny). Jeśli w naszym przypadku doszło do powstania kamienia poddziąsłowego, do jego usunięcia specjalista użyje tak zwanych kiretów, które umożliwiają dotarcie do każdego zakątka w dziąśle.

Po skalingu często przeprowadza się także piaskowanie, które przy pomocy strumienia wody wygładza powierzchnię zębów, usuwa z niej przebarwienia i osady. Możliwe jest także poddanie się fluoryzacji, która wzmacnia szkliwo przed atakiem bakterii i dodatkowo zapobiega formowaniu się kamienia w przyszłości.

Kamień nazębny – szczoteczka soniczna czy rotacyjna

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.
Back to top button