Jak 5 – latki powinny dbać o swoje zęby?

chłopiec myje zębyRodzice powinni pamiętać, że najważniejsze jest to, aby nauczyć dziecko myć zęby rano i wieczorem. Najlepiej, aby nie wykonywało tej czynności za karę. Dobrze jest wymyślić związaną z tym zabawę. 5-latki mogą już próbować samodzielnie wykonywać tę czynność, jednak nadzór jednej osoby dorosłej jest niezbędny aż do skończenia 7 roku życia, kiedy to dziecko nauczy się już poprawnej techniki mycia zębów i tego, że jest to obowiązek. Warto jest zwrócić uwagę na kilka rzeczy przed nauką szczotkowania.

Idealna szczoteczka do zębów dla 5-latka

Podczas zakupu szczoteczki do zębów dla dziecka warto jest wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić na to, czy wybrane przez nas urządzenie jest przeznaczone dla użytkownika mającego 5 lat. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że taka szczoteczka będzie w pełni bezpieczna i skuteczna w czyszczeniu. Produkty dla 5-latków są wykonane ze specjalnych, delikatnych materiałów, które wspomagają proces czyszczenia.

Nie ma znaczenia czy wybierzemy szczoteczkę manualną czy elektryczną – ta druga jest droższa, jednak dużo lepiej usuwa zabrudzenia, zaś jej obsługa jest podobna do obsługi ręcznej szczoteczki. Najważniejszym jest, by dziecko miało świadomość, że zęby należy szczotkować dwa razy dziennie. Wybrany produkt może być kolorowy, we wzroki lub postacie z bajek. Pod tym kątem dziewczynki i chłopcy różnią się. Z tego powodu na rynku znajdziemy zarówno szczoteczki z postaciami księżniczek, jak i samochodów. Na rynku dostępne są również szczoteczki wygrywające melodie, które uczą odpowiedniego czasu szczotkowania, uprzyjemniając tę czynność. Modele elektryczne mogą zostać dodatkowo wyposażone w moduł Bluetooth, który pozwala na to, by w czasie rzeczywistym obserwować postępy w myciu zębów na urządzeniu mobilnym, dzięki zainstalowanej na nim darmowej aplikacji. W ten właśnie sposób nasza pociecha może nauczyć się poprawnej techniki mycia zębów. Okaże się to szczególnie przydatne, jeśli sami nie mamy cierpliwości, by pokazać dziecku, jak odpowiednio myć zęby. Te wszystkie dodatki mogą wydawać się nam niepotrzebne, jednak z pewnością zachęcą dziecko do mycia zębów i sprawią, że będzie to robiło często i chętnie.

Poza tym warto zwrócić uwagę na to, czy szczoteczka daje również możliwość czyszczenia języka oraz wewnętrznej strony policzków. Niestety podczas czyszczenia języka u dzieci występuje często odruch wymiotny, przez co czynność ta jest mocno ograniczona. By ja przeprowadzić, dziecko musi być kontrolowane przez osobę dorosłą. Wynika to z tego, że nieodpowiednia technika i użycie zbyt dużej siły może doprowadzić do wystąpienia podrażnień czy nawet ran. Należy jednak zachęcać dziecko do korzystania z powierzchni szczoteczki przeznaczonej do czyszczenia języka i wewnętrznej strony policzków. Warto pamiętać, że każdą szczoteczkę manualną lub główkę szczoteczki elektrycznej należy wymieniać co 2-3 miesiące. Po tym czasie włosie staje się zbyt miękkie i myje powierzchnię zębów niedokładnie. Może też występować poza szyk, co sprawia, że haczy dziąsła, powodując ich podrażnienie.

szczoteczki dla dzieci

Właściwa pasta do zębów dla dziecka

Tak jak w przypadku młodszych dzieci, dobrze, by pasty do zębów dla 5-latków zawierały w swoim składzie fluor lub ksylitol. Substancje te chronią zęby przed wystąpieniem próchnicy i chorób dziąseł. Dzięki temu można oszczędzić pieniądze na wizytach u stomatologa, choć i tak nie należy zapomnieć, by udawać się na regularne kontrole. To właśnie one pozwolą szybko interweniować, jeśli z jamą ustną będzie działo się coś niedobrego. Warto udawać się na kontrolę dość często, co kilka miesięcy, gdyż dziecięce zęby mają niewielki stopień mineralizacji, przez co szybko postępuje w ich przypadku próchnica.

Dodatkowe produkty do higieny jamy ustnej

Poza zakupem szczoteczki, która daje możliwość wyczyszczenia języka i wewnętrznej strony policzków, świetnym pomysłem wydaje się być uczenie dziecka stosowania płynu do płukania ust. Dostępne na rynku produkty dla dzieci mają słodki smak i są kolorowe. Musimy jednak pamiętać, że korzystanie z nich powinno zostać wprowadzone dopiero wtedy, gdy nasza pociecha umie już sama wypluwać środki do higieny jamy ustnej, które się w niej znajdują. Codzienne mycie zębów możemy wzbogacić także o nitkowanie. Z tym należy jednak uważać, bo łatwo można zrobić sobie krzywdę. Warto zacząć nitkować zęby, gdy pojawi się pierwszy stały ząb trzonowy – szóstka. Wtedy dziecko uczy się czyszczenia przestrzeni międzyzębowej między stałą szóstką, a ostatnim zębem mlecznym. Tak przygotowany pięciolatek z radością i ekscytacją będzie oczekiwał mycia zębów. Dlatego zadbanie o właściwe podejście będzie z czasem procentowało na korzyść zdrowia naszej pociechy.

Od 5 lat jestem mamą. Kiedy szukałam informacji o tym, jak odpowiednio dbać o jamę ustną mojego synka, nie mogłam znaleźć wiarygodnych źródeł w Internecie. Z tego powodu zaczęłam przeglądać literaturę. Od tego czasu w Internecie zaczęło pojawiać się wiele informacji. Nie wszystkie jednak są zgodne z prawdą. Moim celem jest podawać wiarygodne informacje wszystkim rodzicom, którym zależy na tym, by odpowiednio dbać o zdrowie jamy ustnej swoich pociech.

5 (1 vote)