Blog

Co zrobić w przypadku pojawienia się ropy w dziąśle?

Ropa w dziąśle może pojawić się na skutek powikłań po ekstrakcji zęba czy zmian próchniczych. Charakteryzuje się wykształconymi na dziąsłach jamami, które wypełnione są treścią ropną. Ze względu na konkretną lokalizację, możemy wyróżnić ropnie dziąsłowe, przyzębne, oraz okołokoronowe. Każdy z nich wymaga zazwyczaj interwencji lekarza.

Pacjenci przychodzący do gabinetu z problemem ropy w dziąśle, określają swój kłopot w bardzo różny sposób. Nierzadko stomatolog słyszy od pacjenta, że w jego jamie ustnej pojawił się „wrzód na dziąśle”, „bąbel z ropą na dziąśle”, czy też „ropniak na dziąśle” (ropniakiem nazywamy wyłącznie nagromadzenie ropy w naturalnej jamie ciała). Najczęściej zmiany te dotyczą zaś po prostu wykształcenia się ropy w dziąśle. Jak do nich dochodzi?

Rodzaje ropni dziąsłowych

Wśród najczęstszych przyczyn powstawania ropni zębów lekarze wymieniają zamknięcie kieszonki, objęcie furkacji korzenia, stosowanie ogólnoustrojowo antybiotyków oraz niektóre choroby (na przykład cukrzycę).

Podział ropni dziąsłowych jest oparty o ich lokalizację. Obecnie mamy do czynienia z:

  • ropniami dziąsła – występują stosunkowo rzadko, najczęściej powodują je ciała obce. Stanowią miejscową ropną infekcję dziąsła brzeżnego bądź brodawki międzyzębowej i tworzą się zazwyczaj przez 24-48 godzin;
  • ropniami przyzębnymi – powstają na skutek zmian w składzie flory bakteryjnej lub przy zmniejszonej odpowiedzi immunologicznej organizmu. Zlokalizowane są w tkankach przylegających do kieszonki przyzębnej i mogą prowadzić do destrukcji włókien ozębnej oraz kości wyrostka zębodołowego szczęki i części zębodołowej żuchwy. Często pojawiają się w związku z zaawansowanymi, agresywnymi chorobami przyzębia;
  • ropniami okołokoronowymi – ich przyczynę stanowi najczęściej nieodpowiednia higiena jamy ustnej, ale też chociażby brak miejsca w jamie ustnej dla wyrzynającego się zęba. Powstają najczęściej w okolicy płata dziąsłowego pokrywającego koronę trzeciego zęba trzonowego w żuchwie – właśnie z uwagi na ten fakt przez pacjentów często bywają nazywane „ropniami w dziąśle przy ósemce”.

Jak rozpoznać kłopot z ropą w dziąśle?

Objawy ropy w dziąśle mogą być różne w zależności od jej rodzaju. W przypadku ropnia dziąsła, charakterystyczne jest bolesne wygórowanie obejmujące dziąsło brzeżne z czerwoną, gładką, bardzo napiętą oraz lśniącą powierzchnią. Poza tym, możemy się spodziewać utraty przyczepu łącznotkankowego oraz kości wyrostka zębodołowego.

Ropień przyzębia objawia się z kolei obrzękiem a także zaczerwienieniem nie tylko w obrębie samego ropnia, ale również jego okolicy. W tym przypadku pojawia się głęboka kieszonka przyzębna, z której wydostaje się treść ropna. Ząb objęty ropniem przyzębia może być wyjątkowo wrażliwy w badaniu na opukiwanie oraz nagryzanie, czasem też może pojawiać się brak jego stabilności. RTG wykazuje widoczny ubytek pionowy kości wyrostka zębodołowego.

Jeśli zaś chodzi o ropień okołokoronowy, to poza typowymi objawami, takimi jak zaczerwienienia, obrzęki, wysięki ropne i bóle, może on również charakteryzować się szczękościskiem. Infekcja w przypadku tego schorzenia często rozprzestrzenia się na sąsiednie okolice, obejmując również przestrzeń przedgardłową czy podstawę języka. Zdarza się, by ropniowi okołokoronowemu towarzyszyło złe samopoczucie, podwyższona temperatura ciała, a także powiększone węzły chłonne.

Wśród objawów charakterystycznych dla wszystkich rodzajów ropy w dziąśle możemy wyróżnić:

  • ból, opuchliznę, i wrażliwość dziąsła na dotyk,
  • wygórowanie bądź widoczny obrzęk tkanek,
  • pojawienie się niepożądanej ruchomości zębów znajdujących się w bezpośrednim towarzystwie ropnia,
  • możliwe powiększenie węzłów chłonnych, pogorszone samopoczucie, podwyższoną temperaturę ciała.

W jaki sposób pozbyć się ropy z dziąsła?

Gdy pacjenci dostrzegają u siebie problem z ropą w dziąśle, najczęściej starają się rozwiązywać go samodzielnie. Niektórzy próbują nawet przebijać czy wyciskać opuchliznę, co jest praktyką zabronioną, ponieważ może tylko pogłębić nasze dolegliwości. Pierwszym krokiem w przypadku dostrzeżenia u siebie problemu z ropą powinno być zawsze skonsultowanie się ze specjalistą, który na podstawie obserwacji i zdjęcia RTG będzie w stanie stwierdzić, z jakiego rodzaju ropniem mamy do czynienia, i co za tym idzie – jaką metodę leczenia podjąć.

Najczęściej w przypadku ostrego stanu zapalnego stomatolog wykonuje tak zwany drenaż ropnia przez kieszonkę przyzębną. Zabieg ten polega na poszerzeniu wejścia do kieszonki i następnie profesjonalnym usunięciu z niej wysięku ropnego. Gdy nasza kieszeń nie jest zbyt głęboka, przeprowadza się skaling poddziąsłowy z kiretażem zamkniętym, a gdy zaś taka jest, zabiegi oczyszczające lekarz rozkłada na kilka wizyt.

W najbardziej zaawansowanych stadiach ropnia, specjalista decyduje się na nacięcie go przez dziąsło i ewakuację jego treści. Po tego typu zabiegu niekiedy dodatkowo konieczne jest leczenie chirurgiczne głębokiej kieszeni.

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button