Jak zadbać o białe zęby i zdrowy uśmiech?

Jak zadbać o białe zęby i zdrowy uśmiech?Posiadanie pięknych i zdrowych zębów jest marzeniem wielu ludzi. Jak cię widzą, tak cię piszą. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, a tym, na co zwracamy uwagę podczas poznawania nowego człowieka jest postawa, to jak komuś z oczu patrzy, a także w jakim stanie są jego zęby. Uśmiech jest jedną z najpiękniejszych i zarazem najprostszych rzeczy, jakie możemy ofiarować drugiemu człowiekowi. Warto zatem zadbać o kondycję naszych zębów. Nie tak trudno jest dojść do poziomu idealnego, jednak jest to okupione przede wszystkim odpowiednim nastawianiem, właściwymi środkami i codzienną opieką. Tych kilka kroków z pewnością pomoże w uzyskaniu zamierzonego celu.

Regularne czyszczenie

Najistotniejszą rzeczą jest codzienne czyszczenie zębów. Najlepiej jest zadbać o to, aby uzbroić się w odpowiednie przyrządy i wysokiej jakości produkty. Do najbardziej podstawowego wyposażenia należy szczoteczka do zębów, pasta do zębów oraz nić dentystyczna.

Szczoteczka do zębów powinna być dobrze dostosowana do naszych potrzeb. Najlepiej sprawdza się szczoteczka elektryczna, która dzięki temu, że wykonuje więcej ruchów na minutę, czyści dokładniej. Możemy wybierać jednak spośród szczoteczek manualnych (możliwość wykonania do 200 ruchów czyszczących na minutę), tradycyjnych elektrycznych (poruszają się z prędkością od 5.600 do 8.800 ruchów na minutę), sonicznych (wykonujących od 31.000 do 62.000 ruchów na minutę) oraz ultradźwiękowych (wykonujących do 96.000.000 pulsacji na minutę). Najbardziej polecane są szczoteczki soniczne ze względu na dużą skuteczność i najbezpieczniejszy sposób szczotkowania. Wykonują one zalecane ruchy wymiatające (w płaszczyźnie góra-dół). Niezależnie od tego, czy korzystamy ze szczoteczki manualnej czy elektrycznej, powinniśmy wymieniać ją co około 3 miesiące. Należy robić to częściej, jeśli zauważymy, że włoski zaczęły odstawać lub kiedy przebyliśmy jakąś chorobę. Wynika to z tego, że podczas niej osadzają się na główce bakterie.

Z kolei pasta do zębów powinna zawierać odpowiedni wskaźnik RDA. Powinien wynosić maksymalnie 50 do codziennego użytkowania lub ponad 70, kiedy zależy nam na wybielaniu. Należy pamiętać o tym, by past wybielających nie używać częściej niż 2 razy w tygodniu, a także, by nie stosować ich przy korzystaniu ze szczoteczki elektrycznej, gdyż można uszkodzić sobie w ten sposób szkliwo. Warto zwracać też uwagę na skład. Odradzamy stosowanie past zawierających sacharynę, nadającą produktowi słodki smak i fluor. Ten ostatni może powodować wystąpienie groźnej choroby jaką jest fluoroza. Objawia się ona charakterystycznymi kredowymi plamkami na zębach, które z czasem ciemnieją. Niestety na tym nie kończą się zniszczenia jakich dokonuje ta choroba. Może ona bowiem powodować kruszenie się zębów.

Po tym jak dobraliśmy odpowiednią szczoteczkę i pastę, powinniśmy zastanowić się, jak wyczyścić nie tylko przednie i tylne żeby, ale też przestrzenie międzyzębowe. Do tego możemy wykorzystać nici dentystyczne lub irygator. Niezależnie od tego, który ze sposobów wybierzemy, warto przed pierwszym użyciem zapoznać się z instrukcją obsługi. Używanie nici dentystycznej nie jest wcale takie proste, jak mogłoby się to wydawać. Należy uważać, bo łatwo można uszkodzić sobie dziąsła. Z kolei irygator jest urządzeniem bardzo intuicyjnym. Wystarczy napełnić go wodą i skierować płynący strumień cieczy na nasze zęby. Możemy nabyć urządzenie stacjonarne lub bezprzewodowe. To drugie łatwiej jest zabrać ze sobą w podróż.

Na sam koniec powinniśmy użyć płynu do płukania jamy ustnej. Pomoże on usunąć 100% pozostałych bakterii i zapewni nam długotrwałe odświeżenie. Możemy wybrać różne rodzaje płynów. Niektóre zmiękczają płytkę bakteryjną, inne wykazują działanie wybielające. Warto wybrać taki, który wzmocni działanie szczoteczki i pasty. By płyn zadziałał należy trzymać go w ustach przez około 30 sekund.

Etapy mogą wydawać się długie, jednak cały proces zajmie nam to maksymalnie 5 minut. Warto poświęcić ten czas, by zatroszczyć się o siebie.

Dodatkowe produkty ochronne

Jak zadbać o białe zęby i zdrowy uśmiech?Jeżeli taka ochrona nie wydaje nam się ostateczna, to możemy zaopatrzyć się w inne produkty ochronne. Może być to szczególna pasta do zębów bądź paski wybielające, które posłużą do rozjaśnienia naszego uzębienia. Wiele osób marzy o tym, by oczarować uśmiechem, a tego typu produkty z pewnością nam w tym pomogą. Na rynku są również w sprzedaży specjalne gumy bez cukru i spraye do ust. Te produkty mają za zadanie pomóc nam w utrzymaniu całodziennej świeżości oddechu. Artykuły do higieny jamy ustnej nie są wcale takie drogie, a z pewnością pomogą doprowadzić zęby do stanu idealnego. Pamiętać jednak należy, że nie powinno się przesadzać z ilością środków do zębów, ponieważ może to doprowadzić do ich nadmiernego uwrażliwienia, co będzie skutkowało częstszymi infekcjami i bólami zębów.

Wizyty u specjalisty

Podstawową formą ochrony i zadbania o jamę ustną są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Warto jest szybciej wyleczyć powstającą dziurę bądź zlikwidować zakażenie, gdyż uchroni to zęby przed stanem, w którym są bardziej popsute. Zaniedbania skutkować mogłoby przewlekłymi chorobami i złym samopoczuciem, a przede wszystkim z bólem. Warto uświadomić sobie, że ból zębów to jeden z najgorszych jakie może je spotkać. Wynika to z tego, ze jest bardzo intensywny. Dlatego poza chęcią wyleczenia powstającej przypadłości warto jest 1-2 razy w roku pojawić się na przeglądzie dentystycznym. Pomoże nam to zaoszczędzić duże kwoty na leczenie zębów w przyszłości i cieszyć się zdrowym i białym uśmiechem.

Jak zadbać o białe zęby i zdrowy uśmiech?

Karolina Małecka

Od 5 lat jestem mamą. Kiedy szukałam informacji o tym, jak odpowiednio dbać o jamę ustną mojego synka, nie mogłam znaleźć wiarygodnych źródeł w Internecie. Z tego powodu zaczęłam przeglądać literaturę. Od tego czasu w Internecie zaczęło pojawiać się wiele informacji. Nie wszystkie jednak są zgodne z prawdą. Moim celem jest podawać wiarygodne informacje wszystkim rodzicom, którym zależy na tym, by odpowiednio dbać o zdrowie jamy ustnej swoich pociech.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button