Czy pasta do zębów z węglem aktywnym jest bezpieczna?

Fakt, że za pomocą czarnej pasty do zębów możemy wybielić szkliwo nikogo już nie dziwi. Węglowe pasty do zębów cieszą się wśród użytkowników coraz większą popularnością, na co według specjalistów wpływ mają takie czynniki jak niski koszt tego typu preparatów, ich łatwość w codziennymi użyciu, a także to, że pasty do zębów z węglem mają charakter naturalny. Z drugiej strony, nie brakuje także głosów dotyczących rzekomego, szkodliwego działania na nasze zęby węgla. Czy zatem pasty do zębów z węglem aby na pewno są skutecznym i bezpiecznym sposobem na rozjaśnienie barwy szkliwa?

Jak węgiel aktywny działa w paście do zębów?

Węgiel aktywny to substancja pochodzenia organicznego, otrzymywana najczęściej z drewna jako węgiel drzewny. Ma ona porowatą strukturę, przez co wysoki współczynnik pola powierzchni w stosunku do masy. Węgiel aktywny posiada szerokie zastosowanie w medycynie i kosmetyce, a szczególnie często można go znaleźć właśnie w wybielających pastach do zębów.

Obecny w paście do zębów węgiel aktywny odpowiada za pochłanianie odpowiedzialnych za przebarwienia powierzchniowych osadów, powstałych na skutek spożywania barwiących produktów, takich jak kawa, herbata, czy czerwone wino. Wbrew niektórym pogłoskom, węgiel aktywny nie jest w stanie zmienić naturalnego koloru naszego szkliwa, ale może go za to przywrócić. Za jego pomocą nie jesteśmy w stanie usunąć też z zębów kamienia nazębnego – to możemy zrobić jedynie poprzez poddanie się w profesjonalnym gabinecie dentystycznym zabiegowi skalingu.

Co warte podkreślenia, pomimo swojego czarnego koloru, węgiel aktywny nie pozostawia po spłukaniu na szkliwie żadnych przebarwień. Przegląd różnego rodzaju past z węglem znajdziesz w naszym rankingu past z węglem.

Jakie składniki znajdziemy w węglowych pastach do zębów?

Oprócz węgla aktywnego, pasta węglowa do zębów oferuje zazwyczaj także wiele składników o działaniu antybakteryjnym, remineralizującym, czy regenerującym. Dzięki temu, pasty do zębów z węglem mają szerokie zastosowanie i polecane są użytkownikom o zróżnicowanych potrzebach oraz oczekiwaniach.

W węglowych pastach do zębów możemy między innymi znaleźć:

• węgiel aktywny – dzięki niemu pasta ma właściwości wybielające i w relatywnie krótkim okresie jest w stanie usunąć z naszego szkliwa powierzchniowy osad i przebarwienia. Obecność węgla aktywnego ma także decydujący wpływ na nietypowy, czarny kolor pasty;
  • fluor – znajduje się w niektórych węglowych pastach, odpowiada w nich za remineralizowanie szkliwa i ochronę zębów przed próchnicą;
  • ksylitol – zazwyczaj obecny w produktach, które są pozbawione fluoru; nie tylko zastępuje ten pierwiastek, ale także zwiększa produkcję śliny, zapewniając tym samym naszemu szkliwu w pełni naturalną ochronę;
  • wyciągi roślinne – królują wśród nich rumianek czy porost islandzki. Składniki pochodzenia roślinnego wykazują działanie antybakteryjne, a przy tym łagodzą podrażnienia;
  • olej kokosowy – jego zadaniem jest wspieranie regeneracji dziąseł, dodatkowo stanowi bogate źródło witamin i minerałów.

Zdecydowana większość węglowych past do zębów tworzona jest w możliwie bezpiecznej formule, i nie zawiera w swoim składzie parabenów, siarczanów czy fluorków.

Czy czarna pasta do zębów skutecznie wybiela? Opinie są podzielone

Po czarne pasty do zębów użytkownicy sięgają coraz chętniej, jednak jaka jest tak naprawdę skuteczność tego typu produktów? Czy warto zainwestować w węglową pastę do zębów? Trudno znaleźć na to pytanie jednoznaczną odpowiedź.

Są użytkownicy, którzy uwielbiają węgiel aktywny i uważają go za bardzo skuteczny, tani, oraz ekologiczny sposób na rozjaśnienie barwy szkliwa. Nie brakuje jednak też opinii, że działanie węgla aktywnego jest przereklamowane, wiele osób deklaruje, że szczotkowanie pastą do zębów z węglem wcale nie przyniosło im oczekiwanych rezultatów.

Niestety nie istnieją żadne badania, które dowodziłyby skuteczności wybielania zębów węglem aktywnym, ani też takie, które by jej zaprzeczały. Węgiel aktywny po prostu na określonych użytkowników może działać nieco inaczej, przez co najlepszym sposobem na przekonanie się o jego skuteczności jest po prostu zakup węglowej pasty i przetestowanie jej na własnych zębach.

Czy pasta węglowa do zębów jest bezpieczna?

Wątpliwości pojawiają się nie tylko co do skuteczności węglowych past, ale również ich bezpieczeństwa. Niektórzy stomatolodzy podchodzą do tego typu specyfików z rezerwą, wskazując na ich silne właściwości ścierne i możliwość uszkodzenia drobinkami węgla szkliwa. Jak wiemy, szkliwo nie ma zdolności odbudowywania się, przez co jego urazy mogą wiązać się dla nas z poważnymi kłopotami zdrowotnymi.

W związku z powyższym, większość specjalistów zaleca stosowanie węglowych past wstrzemięźliwe, tylko zgodnie z zaleceniami producentów. Podobnie jak inne specyfiki wybielające, powinne być one użytkowane z dużą ostrożnością wyłącznie przez pewien okres. Osoby z osłabionym, skłonnym do erozji szkliwem, nie powinny zaś korzystać z past węglowych w ogóle.

Ile kosztuje węglowa pasta do zębów?

Ceny past do zębów z węglem są dość zróżnicowane, jednak w porównaniu z innymi specyfikami rozjaśniającymi szkliwo, w miarę atrakcyjne. Za opakowanie przeciętnej węglowej pasty trzeba obecnie zapłacić około 15-20 złotych, a więc prawie dwa razy mniej niż za produkt wybielający w sposób chemiczny.

Przed zakupem węglowej pasty do zębów, warto prześledzić oferty różnych sklepów internetowych i aptek, gdyż ceny wybranych specyfików w poszczególnych miejscach mogą dość znacząco się od siebie różnić.

Czy pasta do zębów z węglem aktywnym jest bezpieczna?

Mirosław Fojut