Blog

Mosty adhezyjne – wszystko, co powinniśmy o nich wiedzieć

Ubytki w uzębieniu nie są jedynie problemem estetycznym. Mają one wpływ na nasz stan zdrowia. Musimy pamiętać więc o tym, by nie pozostawiać pustego miejsca po utraconym zębie. Luki, które mogą powstać po tym jak ząb zostanie nam wyrwany lub z jakiś powodów nam wypadnie, może sprawić, że żeby zaczną się nam przemieszczać. Sposobem, by temu zapobiec są mosty adhezyjne.

Co to takiego te mosty adhezyjne?

Należy powiedzieć, że jest to rodzaj uzupełnienia protetycznego. Tym, co różni je od tradycyjnych mostów jest to, że mocuje się je z wykorzystaniem żywicy kompozytowej i specjalnych „skrzydełek”. Z tego powodu przed założeniem takiego mostu nie trzeba piłować sąsiednich zębów ani nakładać dodatkowych koron. Korzystanie z mostów adhezyjnych zda egzamin u wszystkich tych, którzy pragną uzupełnić ubytki na stałe, bądź w czasie czekania na wszczepienie implantu.

Mosty adhezyjne - wszystko, co powinniśmy o nich wiedzieć
Montaż mostka adhezyjnego

Kiedy warto zdecydować się na założenie mostów adhezyjnych?

  • gdy mamy pojedyncze braki w uzębieniu – są one wtedy zakładane na zęby, które sąsiadują z ubytkiem; należy pamiętać, że zęby, na których mocuje się most adhezyjny muszą być zdrowe
  • leczenie poortodontyczne – taki rodzaj kuracji jest stosowany, gdy pacjent nie ma nawet zawiązków zębów
  • przy wypełnieniach tymczasowych

Zalety mostów adhezyjnych:

  • bezbolesne zakładanie mostów
  • brak konieczności szlifowania sąsiednich zębów
  • niższe koszty niż te, które trzeba ponieść za tradycyjne mosty

Przeciwskazania do założenia mostów adhezyjnych:

Marcelina Dobrowolska

Jestem na 3 roku stomatologii na jednej z polskich uczelni medycznych. Poszłam w ślady rodziców, którzy nauczyli mnie, jak odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Udzielam się na tym blogu, gdyż sądzę, że mogę pomóc w dostarczeniu rzetelnych informacji na tematy związane z tematyką zdrowia zębów i dziąseł. Uważam, że zawsze warto zdobywać nowe informacje o znanych nam dobrze rzeczach.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button