Blog

Bonding zębów – na czym polega?

Bonding jest metodą rekonstrukcji powierzchni zęba. Jego wykonanie pozwala na uzyskanie prostszych zębów już po jednej wizycie w gabinecie. By wykonanie bondingu było możliwe korzysta się z żywicy kompozytowej i zjawiska adhezji (przylegania). Można w ten sposób uzyskać znakomite efekty. Warto zaznaczyć, że z zabiegu nie mogą skorzystać, które zmagają się z bruksizmem (zgrzytaniem zębami), a także osoby z próchnicą zębów.

Zmiana kształtu zębów jest możliwa?

Tak, jak najbardziej. Cała stomatologia estetyczna skupia się na tym, by poprawić wygląd zębów. Bonding polega akurat na zmianie ich kształtu, co już samo w sobie powinno być odpowiedzią na to pytanie. Uzupełnienia protetyczne są drogie przez co wiele osób odmawia sobie zastosowania tego rozwiązania. Od razu zaznaczamy, że nie popieramy takiego podejścia. Jednak jeśli nie mamy możliwości, by z nich skorzystać, możemy skierować swoje kroki w kierunku zabiegów stomatologii estetycznej. Zaleta tego rodzaju rozwiązań to przede wszystkim ich niewielka cena. Dzięki przyłączeniu do powierzchni zęba materiałów kompozytowych, zmienia się ich kształt.

Na czym polega zabieg bondingu?

Bonding polega na nałożeniu na zęby specjalnego kompozytu odbudowującego, zwanego właśnie bond, które następnie łączą się ze szkliwem za pomocą siły przylegania, czyli inaczej adhezji. Ogromną zaletą bondingu w porównaniu z licówkami jest to, że nasze zęby nie wymagają większego przygotowania i piłowania przed właściwym zabiegiem.

Na początek, dentysta użyje delikatnego kwasu, w celu oczyszczenia zębów, które mają zostać objęte leczeniem. Następnie na to miejsce nałożony zostaje bond, którego barwa dobierana jest specjalnie pod kątem koloru naszego szkliwa lub koloru zębów, który chcemy osiągnąć w wyniku przeprowadzenia zabiegu. Dzięki temu nie musimy się martwić, że po jego u nasze zęby będą wyglądać nieestetycznie. Na sam koniec, na zęby nakładany jest właściwy kompozyt, który zostaje wygładzony i utwardzony.

Bonding nie jest zabiegiem inwazyjnym. Oznacza to, że wykorzystując tę technikę, „oszczędza się” naturalne tkanki zęba. Podczas leczenia na przykład próchnicy, konieczna jest dość duża odbudowa tkanek.

Ważne, że efekty wykonania zabiegu są widoczne już po pierwszej wizycie. To podczas jednego spotkania w gabinecie dentystycznym dochodzi do nadaniu zębom nowego kształtu. Odbudowa protetyczna przy tym to proces długotrwały. Może potrwać nawet kilka tygodni.

Bonding zębów - na czym polega?

W jakich wypadkach bonding sprawdza się najlepiej?

Kiedy pacjent dysponuje mocno ograniczonymi środkami finansowymi można zaproponować mu, by zamiast uzupełnień protetycznych zgodził się na wykonanie zabiegu bondingu. Najczęściej zaleca się, by technikę tę stosować wtedy, kiedy ukruszą się zęby (zwłaszcza siekacze przyśrodkowe górne, którym przytrafia się to najczęściej).

Czasami pacjent posiada przy sobie ten kawałek zęba, który się złamał lub ukruszył. Wtedy można go przymocować z powrotem w miejsce, w którym powinien się znajdować, używając do tego żywicy kompozytowej. Może się zdarzyć też tak, ze potrzebna będzie odbudowa utraconej tkanki zęba przy wykorzystaniu materiału kompozytowego.

Dodatkowo za tym, by wykonać zabieg może stać chęć, by wyrównać powierzchnię zębów. Pęknięcia na ich powierzchni można naprawić dzięki wykorzystaniu żywicy kompozytowej. Dotyczy to także starych wypełnień lub przebarwień zębów. Te można pokryć cienką warstwą kompozytu bez nadmiernej utraty tkanek.

Bonding można wykonać także wtedy, kiedy występuje u nas diastema. Dzięki wykorzystaniu licówek pacjent może poczuć na nowo pewność siebie dzięki temu, że wypełniona zostaje pusta przestrzeń pomiędzy jedynkami.

Zabieg można przeprowadzić u pacjentów, którzy nie mają próchnicy, nie cierpią na bruksizm i inne parafunkcje, które umożliwiają wykonanie bondingu.

Jeżeli zależy nam na szybkiej, taniej i nieinwazyjnej metodzie poprawy wyglądu naszych zębów, bonding będzie tu wyborem idealnym. Najlepiej sprawdza się w przypadku:

  • Likwidacji uszczerbienia
  • Zmniejszenia lub likwidacji diastemy
  • Rozjaśniania pojedynczych zębów
  • Wydłużania zbyt krótkich zębów

Przeciwwskazania

Zalety i wady bondingu

Największą zaletą przeprowadzenia bondingu jest zdecydowanie szybki czas, po którym możemy zauważyć efekty. Całość przemiany naszego uzębienia jest widoczna po jednej wizycie w gabinecie. Poza tym zabieg jest stosunkowo tani. Jako kolejną zaletę wykonania zabiegu możemy podać to, że doświadczony lekarz bez większych trudności wykona bonding zębów. Dla pacjenta liczyć się będzie przede wszystkim to, że zabieg cechuje mała inwazyjność. Co więcej, jego efekty można odwrócić. Po uzyskaniu preferowanego kształtu zębów, możemy zdecydować się na zamienienie materiału kompozytowego na trwałe licówki porcelanowe.

Zalety:

  • Zabieg nie trwa długo
  • Leczenie jest nieinwazyjne
  • Tanie

Wady:

Zabieg ten ma także swoje wady. Do największych należy zdecydowanie to, że materiały kompozytowe łatwo ulegają przebarwieniu podczas spożywania takich produktów jak: kawa, herbata, czerwone wino, jagody czy buraki. Ponadto kompozyt może się kruszyć, co sprawia, że przestaje wyglądać estetycznie. W takich przypadkach należy jeszcze raz wykonać zabieg bondingu. Szacuje się, że trwałość kompozytów to około 5 lat.

Ważnym jest, by po wykonaniu zabiegu przestrzegać zaleceń stomatologa dotyczących dbania o jamę ustną. Należy także wprowadzić odpowiednie nawyki żywieniowe oraz zdrowy styl życia. Po wykonaniu zabiegu nie wolno palić papierosów, gdyż one także odbarwiają kompozyty. Poza tym raz na 3 miesiące pacjent powinien zgłaszać się do stomatologa na wizytę, w czasie której kompozyty zostaną wypolerowane.

  • Zęby mogą stać się podatne na przebarwienia od czerwonego wina oraz kawy
  • Zabieg wymaga powtórzenia po około 5-10 latach

Bonding a bleaching

Niektórzy utożsamiają dwa zabiegi – bonding i bleaching (wybielanie). Pierwszy z nich polega na zmianie kształtu zębów, umożliwiając także wybór ich koloru. Wszystko bazuje na kompozytach z czego wynika, że możemy osiągnąć dokładnie taki efekt na jakim nam zależy. Wybielanie natomiast pozwala uzyskać jaśniejszy odcień zębów. Dzięki wykorzystaniu specjalnych środków rozjaśniających szkliwo, możemy stać się posiadaczami bielszego uśmiechu. Musimy jednak pamiętać o tym, że istnieje naturalna granica koloru, której nie przełamiemy stosując wybielanie.

Bonding czy konturowanie

Konturowanie zęba polega na tym, ze zostaje zmieniony jego kształt poprzez delikatne zeszlifowanie powierzchniowej warstwy szkliwa. Odbudowuje się ją później kompozytem. Musimy zaznaczyć, że do wykonania tego zabiegu popycha nas konieczność. Kiedy wstydzimy się tego jak wyglądają nasze zęby, gdy mamy poczucie, że między naszymi zębami istnieją dysproporcje – możemy skorzystać z tego zabiegu. Jest on trwały, dlatego warto dobrze przemyśleć decyzję o jego wykonaniu. Z kolei bonding pomaga poprawić wygląd zębów, ale tylko tymczasowo. Efekt utrzymuje się do około 5 lat. Możemy go wzmocnić decydując się na założenie licówek porcelanowych, które są trwałe i wyglądają bardzo ładnie na zębach. Wykonuje się je w laboratoriach dentystycznych.

Marcelina Dobrowolska

Jestem na 3 roku stomatologii na jednej z polskich uczelni medycznych. Poszłam w ślady rodziców, którzy nauczyli mnie, jak odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Udzielam się na tym blogu, gdyż sądzę, że mogę pomóc w dostarczeniu rzetelnych informacji na tematy związane z tematyką zdrowia zębów i dziąseł. Uważam, że zawsze warto zdobywać nowe informacje o znanych nam dobrze rzeczach.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button