Szukaj szczoteczki

Bonding zębów – na czym polega?

29 lipca 2018

Bonding jest metodą rekonstrukcji powierzchni zęba. Jego wykonanie pozwala na uzyskanie prostszych zębów już po jednej wizycie w gabinecie. By wykonanie bondingu było możliwe korzysta się z żywicy kompozytowej i zjawiska adhezji (przylegania). Można w ten sposób uzyskać znakomite efekty. Warto zaznaczyć, że z zabiegu nie mogą skorzystać, które zmagają się z bruksizmem (zgrzytaniem zębami), a także osoby z próchnicą zębów.

Zmiana kształtu zębów jest możliwa?

Tak, jak najbardziej. Cała stomatologia estetyczna skupia się na tym, by poprawić wygląd zębów. Bonding polega akurat na zmianie ich kształtu, co już samo w sobie powinno być odpowiedzią na to pytanie. Uzupełnienia protetyczne są drogie przez co wiele osób odmawia sobie zastosowania tego rozwiązania. Od razu zaznaczamy, że nie popieramy takiego podejścia. Jednak jeśli nie mamy możliwości, by z nich skorzystać, możemy skierować swoje kroki w kierunku zabiegów stomatologii estetycznej. Zaleta tego rodzaju rozwiązań to przede wszystkim ich niewielka cena. Dzieki przyłączeniu do powierzchni zęba materiałów kompozytowych, zmienia się ich kształt.

Na czym polega zabieg bondingu?

Bonding polega na nałożeniu na zęby specjalnego kompozytu odbudowującego, zwanego właśnie bond, które następnie łączą się ze szkliwem za pomocą siły przylegania, czyli inaczej adhezji. Ogromną zaletą bondingu w porównaniu z licówkami jest to, że nasze zęby nie wymagają większego przygotowania i piłowania przed właściwym zabiegiem.

Na początek, dentysta użyje delikatnego kwasu, w celu oczyszczenia zębów, które mają zostać objęte leczeniem. Następnie na to miejsce nałożony zostaje bond, którego barwa dobierana jest specjalnie pod kątem koloru naszego szkliwa lub koloru zębów, który chcemy osiągnąć w wyniku przeprowadzenia zabiegu. Dzięki temu nie musimy się martwić, że po jego u nasze zęby będą wyglądać nieestetycznie. Na sam koniec, na zęby nakładany jest właściwy kompozyt, który zostaje wygładzony i utwardzony.

Bonding

W jakich wypadkach bonding sprawdza się najlepiej?

Jeżeli zależy nam na szybkiej, taniej i nieinwazyjnej metodzie poprawy wyglądu naszych zębów, bonding będzie tu wyborem idealnym. Najlepiej sprawdza się w przypadku:

 • Likwidacji uszczerbienia
 • Zmniejszenia lub likwidacji diastemy
 • Rozjaśniania pojedynczych zębów
 • Wydłużania zbyt krótkich zębów

Przeciwwskazania

 • Zgrzytanie zębami
 • Próchnica
 • Choroby przyzębia
 • Wady zgryzu

Zalety i wady bondingu

Zalety:

 • Zabieg nie trwa długo
 • Leczenie jest nieinwazyjne
 • Tanie

Wady:

 • Zęby mogą stać się podatne na przebarwienia od czerwonego wina oraz kawy
 • Zabieg wymaga powtórzenia po około 5-10 latach

Bonding a bleaching

Niektórzy utożsamiają dwa zabiegi – bonding i bleaching (wybielanie). Pierwszy z nich polega na zmianie kształtu zębów, umożliwiając także wybór ich koloru. Wszystko bazuje na kompozytach z czego wynika, że możemy osiągnąć dokładnie taki efekt na jakim nam zależy. Wybielanie natomiast pozwala uzyskać jaśniejszy odcień zębów. Dzięki wykorzystaniu specjalnych środków rozjaśniających szkliwo, możemy stać się posiadaczami bielszego uśmiechu. Musimy jednak pamiętać o tym, że istnieje naturalna granica koloru, której nie przełamiemy stosując wybielanie.

Bonding czy konturowanie

Konturowanie zęba polega na tym, ze zostaje zmieniony jego kształt poprzez delikatne zeszlifowanie powierzchniowej warstwy szkliwa. Odbudowuje się ją później kompozytem. Musimy zaznaczyć, że do wykonania tego zabiegu popycha nas konieczność. Kiedy wstydzimy się tego jak wyglądają nasze zęby, gdy mamy poczucie, że między naszymi zębami istnieją dysproporcje – możemy skorzystać z tego zabiegu. Jest on trwały, dlatego warto dobrze przemyśleć decyzję o jego wykonaniu. Z kolei bonding pomaga poprawić wygląd zębów, ale tylko tymczasowo. Efekt utrzymuje się do około 5 lat. Możemy go wzmocnić decydując się na założenie licówek porcelanowych, które są trwałe i wyglądają bardzo ładnie na zębach. Wykonuje się je w laboratoriach dentystycznych.

Jestem na 3 roku stomatologii na jednej z polskich uczelni medycznych. Poszłam w ślady rodziców, którzy nauczyli mnie, jak odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Udzielam się na tym blogu, gdyż sądzę, że mogę pomóc w dostarczeniu rzetelnych informacji na tematy związane z tematyką zdrowia zębów i dziąseł. Uważam, że zawsze warto zdobywać nowe informacje o znanych nam dobrze rzeczach.

Sending
Ocena czytelników
0 (0 votes)
Kategoria : Blog

Dodaj komentarz