Metody mycia zębów

Metody mycia zębówKluczem do sukcesu oraz posiadania zdrowych i pięknych zębów jest ich odpowiednie mycie. Możemy wyróżnić kilka ciekawych sposobów na szczotkowanie, a to który z nich wybierzemy powinno być skonsultowane z lekarzem stomatologii i stanem naszego zdrowia. Elektroniczne szczoteczki do zębów często pozwalają nam na wykorzystanie większości z wymienionych metod. Poza tym ich dodatkowe funkcje pomagają nam je dopracować (na przykład ruchy obrotowo-zwrotne). Oto jedne z najważniejszych sposobów na mycie zębów:

Metoda roll (inaczej wymiatająca)

Dobrze sprawdzi się u osób, które borykają się z chorobami przyzębia i wszystkim tym, którzy mają problem z występowaniem stanów zapalnych. Szczoteczkę przykłada się do zębów pod kątem 45 stopni (do powierzchni żującej brak jest nachylenia). By wyczyścić zęby przesuwa się lekko zaokrąglonymi i wymiatającymi ruchami po dziąsłach i koronach (kierując się w stronę szczytu korony zęba). Ta metoda nie należy do najbardziej efektywnych, jednak warto zaznaczyć, że jej zaletą jest fakt, że nie powoduje niepotrzebnego odsłaniania szyjek zębowych.

Metoda okrężna (Fones)

To prosta metoda przeznaczona głównie dla małych dzieci i osób o ograniczonej ruchomości dłoni. Szczoteczka powinna zostać ustawiona pod kątem 90 stopni. Następnie należy nią wykonać ruchy okrężne. Jej wadą jest fakt, że nie pozwala oczyścić dokładnie powierzchni stycznych zębów.

Metody mycia zębów wibracyjne

Metoda Stillmana

poleca się ją osobom, u których wystąpiła recesja dziąseł; główkę szczoteczki ustawia się pod kątem 45 stopni w kierunku dziąseł; z tego miejsca przesuwa się ją w kierunku koron zębów; jednocześnie wykonuje się ruchy wibrujące (każdy ruch zaczyna się od tego, że włókna umieszczone na główce zachodzą na dziąsło); warto zaznaczyć, że każdy ruch kończy się wymiataniem.

Metoda Chartersa

rozpoczyna się ruchami poziomymi, nachylonymi do powierzchni żującej zęba pod kątem kątem 45 stopni (brak nachylenia do powierzchni żującej) – po około 10 ruchów dla każdej czyszczonej powierzchni zębów; metoda ta powoduje masaż dziąsła boczną częścią włosia.

Metoda Bassa

ruchy poziome delikatnie czyszczą szczelinę dziąsłową; szczoteczka jest ustawiona pod kątem 45 stopni w okolicy szyjek zębów; podczas szczotkowania wykonywane są także ruchy wibrujące; czyszczenie zakończone jest wymiataniem (wykonuje się około 30 ruchów).

Metody mycia zębów klasyczne

Metoda pozioma

szczotkowanie polega na wykonywaniu ruchów w płaszczyźnie tył-przód; dozwolone jest również wykonywanie delikatnych ruchów obrotowych; poleca się ją dzieciom i osobom starszym.

Metoda pionowa

polega na ułożeniu włosia szczoteczki pionowo do powierzchni językowych zębów przednich (wzdłuż ich osi) po czym pozbywamy się płytki nazębnej, osadów i resztek pokarmowych; czyści się nią najczęściej zęby przednie.

Metody mycia zębówSzczotkowanie powinno być dostosowane do naszych potrzeb i wymogów uzębienia jakie posiadamy. Dzięki ćwiczeniom możemy doprowadzić mycie zębów do perfekcji. Szeroko zakrojony rynek dba o to, by jakość mycia była jak najwyższa, jednak to jak wykorzystamy wszystkie funkcje i dostępne metody uzależnione jest przede wszystkim od nas samych. Pamiętać również należy o doborze odpowiedniej pasty do zębów (są takie przeznaczone dla dzieci, dorosłych jak i osób wymagającej specjalnej opieki uzębienia). Warto więc dowiedzieć się więcej o dodatkach i akcesoriach w jakie można zainwestować, ponieważ będzie miało to wydźwięk na naszą przyszłość. Nie bez powodu szczoteczka do zębów została w 2003 roku wybrana produktem numer jeden wśród wszystkich wynalazków.

Metody mycia zębów

Marcelina Dobrowolska

Jestem na 3 roku stomatologii na jednej z polskich uczelni medycznych. Poszłam w ślady rodziców, którzy nauczyli mnie, jak odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Udzielam się na tym blogu, gdyż sądzę, że mogę pomóc w dostarczeniu rzetelnych informacji na tematy związane z tematyką zdrowia zębów i dziąseł. Uważam, że zawsze warto zdobywać nowe informacje o znanych nam dobrze rzeczach.

4 komentarzy

  1. Metoda Bassa chyba najlepiej się sprawdza. Fones też jest spoko, jak ktoś ma autentycznie problemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button