Szukaj szczoteczki

Metody mycia zębów

Metody mycia zębówKluczem do sukcesu oraz posiadania zdrowych i pięknych zębów jest ich odpowiednie mycie. Możemy wyróżnić kilka ciekawych sposobów na szczotkowanie, a to który z nich wybierzemy powinno być skonsultowane z lekarzem stomatologii i stanem naszego zdrowia. Elektroniczne szczoteczki do zębów często pozwalają nam na wykorzystanie większości z wymienionych metod. Poza tym ich dodatkowe funkcje pomagają nam je dopracować (na przykład ruchy obrotowo-zwrotne. Oto jedne z najważniejszych sposobów na mycie zębów:
Metoda roll (inaczej wymiatająca)
przyłożenie szczoteczki do brzegu dziąsła nachylonej pod kątem 45°(zaś do powierzchni żującej brak nachylenia). Ruchy szczoteczki obrotowo-wymiatające kierujące się w stronę szczytu korony zęba. Metoda stosowana przy lekkich stanach zapalnych.
Metody wibracyjne
Stillmana
stosowana przy recesji, rozpoczyna się ruchami poziomymi wibrującymi, ruch zakończony wymiataniem.
Chartersa
rozpoczyna się ruchami poziomymi, nachylonymi do powierzchni żującej zęba pod kątem kątem 45° (brak nachylenia do powierzchni żującej) – po około 10 ruchów dla każdej czyszczonej powierzchni zębów. Metoda ta powoduje masaż dziąsła boczną częścią włosia.
Bassa
ruchy poziome delikatnie czyszczą szczelinę dziąsłową zakończone wymiataniem (ok 30 ruchów).
Fonesa (okrężna)
to prosta metoda przeznaczona głównie dla małych dzieci i osób upośledzonych.
Metody klasyczne

Metoda pozioma

szczotkowanie polega na wykonywaniu ruchów „tył-przód”. Dozwolone jest również wykonywanie delikatnych ruchów obrotowych.

Metoda pionowa

polega na ułożeniu włosia szczoteczki pionowo do powierzchni językowych zębów przednich (wzdłuż ich osi) po czym „wymiatamy” zalegające resztki pokarmowe.

mycie zębówSzczotkowanie powinno być dostosowane do naszych potrzeb i wymogów uzębienia jakie posiadamy. Dzięki ćwiczeniom możemy doprowadzić mycie zębów do perfekcji. Szeroko zakrojony rynek dba o to, by jakość mycia była jak najwyższa, jednak to jak wykorzystamy wszystkie funkcje i dostępne metody uzależnione jest przede wszystkim od nas samych. Pamiętać również należy o doborze odpowiedniej pasty do zębów (są takie przeznaczone dla dzieci, dorosłych jak i osób wymagającej specjalnej opieki uzębienia). Warto więc dowiedzieć się więcej o dodatkach i akcesoriach w jakie można zainwestować, ponieważ będzie miało to wydźwięk na naszą przyszłość. Nie bez powodu szczoteczka do zębów została w 2003 roku wybrana produktem numer jeden wśród wszystkich wynalazków.