Metody mycia zębów
Kluczem do sukcesu oraz posiadania zdrowych i pięknych zębów jest ich odpowiednie mycie. Możemy wyróżnić kilka ciekawych sposobów na szczotkowanie, a to który z nich wybierzemy powinno być skonsultowane z lekarzem stomatologii i stanem naszego zdrowia. Elektroniczne szczoteczki do zębów często pozwalają nam na wykorzystanie większości z wymienionych metod. Poza tym ich dodatkowe funkcje pomagają nam je dopracować (na przykład ruchy obrotowo-zwrotne). Oto jedne z najważniejszych sposobów na mycie zębów:
Metoda roll (inaczej wymiatająca)
Dobrze sprawdzi się u osób, które borykają się z chorobami przyzębia i wszystkim tym, którzy mają problem z występowaniem stanów zapalnych. Szczoteczkę przykłada się do zębów pod kątem 45 stopni (do powierzchni żującej brak jest nachylenia). By wyczyścić zęby przesuwa się lekko zaokrąglonymi i wymiatającymi ruchami po dziąsłach i koronach (kierując się w stronę szczytu korony zęba). Ta metoda nie należy do najbardziej efektywnych, jednak warto zaznaczyć, że jej zaletą jest fakt, że nie powoduje niepotrzebnego odsłaniania szyjek zębowych.
Metoda okrężna (Fones)
To prosta metoda przeznaczona głównie dla małych dzieci i osób o ograniczonej ruchomości dłoni. Szczoteczka powinna zostać ustawiona pod kątem 90 stopni. Następnie należy nią wykonać ruchy okrężne. Jej wadą jest fakt, że nie pozwala oczyścić dokładnie powierzchni stycznych zębów.
Metody mycia zębów wibracyjne
Metoda Stillmana
poleca się ją osobom, u których wystąpiła recesja dziąseł; główkę szczoteczki ustawia się pod kątem 45 stopni w kierunku dziąseł; z tego miejsca przesuwa się ją w kierunku koron zębów; jednocześnie wykonuje się ruchy wibrujące (każdy ruch zaczyna się od tego, że włókna umieszczone na główce zachodzą na dziąsło); warto zaznaczyć, że każdy ruch kończy się wymiataniem.
Metoda Chartersa
rozpoczyna się ruchami poziomymi, nachylonymi do powierzchni żującej zęba pod kątem kątem 45 stopni (brak nachylenia do powierzchni żującej) – po około 10 ruchów dla każdej czyszczonej powierzchni zębów; metoda ta powoduje masaż dziąsła boczną częścią włosia.
Metoda Bassa
ruchy poziome delikatnie czyszczą szczelinę dziąsłową; szczoteczka jest ustawiona pod kątem 45 stopni w okolicy szyjek zębów; podczas szczotkowania wykonywane są także ruchy wibrujące; czyszczenie zakończone jest wymiataniem (wykonuje się około 30 ruchów).
Metody mycia zębów klasyczne
Metoda pozioma
szczotkowanie polega na wykonywaniu ruchów w płaszczyźnie tył-przód; dozwolone jest również wykonywanie delikatnych ruchów obrotowych; poleca się ją dzieciom i osobom starszym.
Metoda pionowa
polega na ułożeniu włosia szczoteczki pionowo do powierzchni językowych zębów przednich (wzdłuż ich osi) po czym pozbywamy się płytki nazębnej, osadów i resztek pokarmowych; czyści się nią najczęściej zęby przednie.
Szczotkowanie powinno być dostosowane do naszych potrzeb i wymogów uzębienia jakie posiadamy. Dzięki ćwiczeniom możemy doprowadzić mycie zębów do perfekcji. Szeroko zakrojony rynek dba o to, by jakość mycia była jak najwyższa, jednak to jak wykorzystamy wszystkie funkcje i dostępne metody uzależnione jest przede wszystkim od nas samych. Pamiętać również należy o doborze odpowiedniej pasty do zębów (są takie przeznaczone dla dzieci, dorosłych jak i osób wymagającej specjalnej opieki uzębienia). Warto więc dowiedzieć się więcej o dodatkach i akcesoriach w jakie można zainwestować, ponieważ będzie miało to wydźwięk na naszą przyszłość. Nie bez powodu szczoteczka do zębów została w 2003 roku wybrana produktem numer jeden wśród wszystkich wynalazków.
A kto by tam patrzał na metody! Łapiesz i szorujesz, proste!
Najlepsza metoda to ta pionowa!
Metoda Bassa chyba najlepiej się sprawdza. Fones też jest spoko, jak ktoś ma autentycznie problemy.
Kto by pomyślał, że jest tyle metod mycia zębów?