Wybór pasty do szczoteczki sonicznej

Prawidłowa eksploatacja szczoteczki sonicznej sprowadza się nie tylko do utrzymywania w czystości jej rękojeści i regularnej wymiany końcówek czyszczących, ale również korzystania podczas mycia z odpowiedniej pasty. Nie każdy bowiem dostępny na rynku preparat będzie odpowiedni do takiej szczoteczki. Główne elementy, na które powinniśmy zwrócić uwagę zaopatrując się w pastę do szczoteczki sonicznej, to konsystencja pasty, jej właściwości ścierne oraz sposób pienienia się.

Dlaczego nie wszystkie pasty są odpowiednie do szczoteczek sonicznych?

Jedno z pierwszych pytań, pojawiających się u wszystkich, którzy dopiero co nabyli szczoteczkę soniczną, brzmi: czy nadal mogę korzystać ze swojej dotychczasowej pasty? Osoby, które dotąd nie miały do czynienia z sonicznymi urządzeniami do codziennej pielęgnacji jamy ustnej, zastanawiają się, czy taki sprzęt będzie dobrze współpracował z tradycyjną, klasyczną pastą do zębów, czy też konieczne jest zakupienie do niego jakiegoś preparatu specjalistycznego.

Otóż z wielu klasycznych past do zębów można bez przeszkód korzystać do spółki ze szczoteczkami sonicznymi, jednak niektóre z nich okażą się do takiej szczoteczki nieodpowiednie. Mowa tu przede wszystkim o preparatach posiadających wysoki współczynnik ścieralności (RDA). Dlaczego? Już sama szczoteczka soniczna pracuje bowiem niezwykle szybko, co w niektórych przypadkach może być inwazyjne (mowa tu na przykład o myciu zębów w trybach wybielających przez osoby z nadwrażliwością), a dodatkowe nałożenie na jej włosie preparatu o wysokim współczynniku ścieralności zwyczajnie zwiększa ryzyko uszkodzenia podczas czyszczenia szkliwa. Według specjalistów, pasta użytkowana wraz ze szczoteczką soniczną w celach bezpieczeństwa nie powinna posiadać współczynnika ścieralności wyższego niż 100 RDA.

Do szczoteczek sonicznych nie okażą się też dobrym pomysłem pasty intensywnie pieniące się, a zatem te zawierające w swoim składzie SLS (laurylosiarczan sodu). Ten organiczny związek chemiczny dodaje się do wielu preparatów, aby wypełniały swoją konsystencją większą część jamy ustnej i tym samym łatwiej mogły dotrzeć do wszystkich newralgicznych obszarów, jednak szczoteczki soniczne, dzięki swojej technologii działania, i tak są w stanie docierać do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, a swoją szybkością mogłyby po prostu sprawiać, że preparat pieniłby się w naszej jamie ustnej nadmiernie, co powodowałoby spory dyskomfort.

Przy wyborze pasty do szczoteczki sonicznej, unikaj również preparatów o rzadkiej konsystencji. Wielu użytkowników narzeka bowiem, że takie pasty w połączeniu z ruchami sonicznymi często spływają ze szczoteczki, co naturalnie obniża skuteczność naszego czyszczenia. Zdecydowanie lepszą opcją okaże się pasta o konsystencji gęstej.

Wybór pasty do szczoteczki sonicznej

Ranking past do szczoteczek sonicznych

Szczoteczki soniczne czyszczą zęby wielokrotnie szybciej od szczoteczek manualnych, przez co nie wszystkie pasty do zębów będą z nimi…czytaj dalej

Jakie substancje powinny znaleźć się w składzie porządnej pasty do szczoteczki sonicznej?

Pora zatem odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiej pasty szukać. Porządna, godna rekomendacji pasta do szczoteczki sonicznej powinna być wyposażona w takie substancje jak:

  • Fluor – to pierwiastek kontrowersyjny, ale niezastąpiony w walce z próchnicą. Świetnie wzmacnia szkliwo, uodporniając je na ataki próchniczych bakterii. To prawda, stosowany w zbyt dużej dawce może być przyczyną fluorozy, jednak w pastach do zębów obecny jest w tak niskim stężeniu, że nie mamy powodu, by się go obawiać.
  • Hydroksyapatyt – kolejny pierwiastek wzmacniający i odbudowujący szkliwo. Chroni zębinę przed atakami bodźców zewnętrznych, szczególnie dobrze sprawdza się u osób mających tendencję do nadwrażliwości zębów czy odsłaniania się szyjek zębowych. Takim użytkownikom dostarcza ulgi i ukojenia. Często znajduje się w pastach wraz z azotanem potasu.
  • Ksylitol – najczęściej pojawia się w tych pastach, w których nie ma fluoru. Jest naturalnym, pozyskiwanym z drzewa brzozowego cukrem, który chroni zęby przed powstawaniem próchnicy, a także zapobiega rozwojowi mikroorganizmów, wyrównując poziom pH jamy ustnej.
  • Naturalne enzymy (bromelina, papaina, itp.) – szczególnie poleca się szukać ich w pastach osobom, które poprzez codzienne mycie zębów pragną rozjaśnić zęby. Z jednej strony są bezinwazyjne i delikatne dla szkliwa, z drugiej świetnie rozpuszczają podstawę białkową, która jest odpowiedzialna za występowanie przebarwień. Dodatkowo zapobiegają formowaniu się płytki nazębnej, wykazują działanie przeciwzapalne i chronią przed podrażnieniami.
  • Cytrynian cynku – powinien znaleźć się w Twojej paście do szczoteczki sonicznej zwłaszcza w sytuacji, gdy borykasz się z problemem nieświeżego oddechu. Znakomicie wiąże lotne związki siarki, które bezpośrednio odpowiadają za nieprzyjemny zapach z ust. Walkę z halitozą świetnie też wspomaga wspomniany kilka zdań wyżej ksylitol.

Czym charakteryzują się specjalistyczne pasty do szczoteczek sonicznych?

Jeśli nie wiesz, jaką pastę dobrać do swojej szczoteczki sonicznej, z pewnością dobrą opcją okaże się inwestycja w pastę specjalistyczną, przeznaczoną do mycia zębów tego typu urządzeniami. Szukając szczoteczki koniecznie sprawdź nasz ranking szczoteczek sonicznych. Wbrew powszechnie panującej opinii, tego typu pasty wcale nie są droższe ani trudniej dostępne niż klasyczne pasty do zębów, natomiast ich skład daje nam pewność, że korzystanie ze szczoteczki sonicznej będzie dla nas skuteczne, komfortowe i bezpieczne.

Specjalistyczne pasty do szczoteczek sonicznych posiadają odpowiednio niski współczynnik ścieralności (RDA), dzięki czemu praktycznie nie ma możliwości, by podrażnić sobie za ich sprawą szkliwo. W pastach dla dorosłych współczynnik ten wynosi od 40 do 70 RDA, natomiast w tych dla dzieci od 20 do 50 RDA. Preparaty specjalistyczne, przeznaczone do mycia zębów przy użyciu szczoteczki sonicznej, są także odpowiednio gęste, co uniemożliwia paście spływanie z główki szczoteczki i tym samym zwiększa jej efektywność oraz wydajność. Nie zawierają w swoim składzie SLS-u, dzięki czemu pienią się w bardzo niewielkim, tylko koniecznym stopniu.

Poszczególne pasty przeznaczone do szczoteczek sonicznych oczywiście mogą wypełniać różne zadania i mieć różny skład, jednak to, co je łączy, to wspieranie działania szczoteczki sonicznej, doskonała z nią współpraca. Korzystając z tego typu past, mamy szansę w sposób bezpieczny i komfortowy zabezpieczyć się przed próchnicą, chorobami przyzębia, czy nieświeżym oddechem, a także poprawić kolor swojego uzębienia, zremineralizować szkliwo a nawet znieść nadwrażliwość zębową.

Wybór pasty do szczoteczki sonicznej

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.
Back to top button