Codzienna pielęgnacja zębów u dzieci w wieku 0 – 2 lat

niemowlę szczoteczkaNajnowsze zalecenia specjalistów skupiają się na jak najwcześniejszym rozpoczęciu pielęgnacji jamy ustnej maluszka. Czyszczenie jamy ustnej dziecka powinno rozpocząć się jeszcze przed wyrżnięciem się pierwszych mlecznych zębów. Oznacza to, że codziennie, po każdym posiłku powinniśmy myć dziąsła niemowlęcia za pomocą kawałka gazika nawiniętego na palec i zamoczonego w przegotowanej wodzie bądź naparze z rumianku. Dzięki temu zapobiegniemy rozwijaniu się pleśniawek i wzmocnimy przyszłe ząbki, zmniejszając ryzyko wystąpienia próchnicy.

Pierwsze szczotkowanie

Używanie szczoteczki do zębów powinno być wprowadzone około 1 roku życia dziecka. Często wyznacznikiem, który pokazuje, kiedy należy zakupić pierwszą szczoteczkę do zębów jest moment pojawienia się pierwszego ząbka. Powodem, który stoi za tym, by używać szczoteczki jest właśnie wyżynanie się ząbków dziecka i powstające przy tym bruzdy i grudki (w miejscu przyszłych mleczaków). Są one słabo zmineralizowane przez co łatwiej dosięga ich próchnica. Nieleczona może prowadzić do ropnych powikłań, bólu czy konieczności zażywania przez dziecko antybiotyków. Czasami zębów nie da się już uratować przez co muszą zostać przedwcześnie usunięte. Aby je właściwe pielęgnować nie wystarczy już przecieranie wyłącznie gazikiem.

Mycie zębów powinno odbywać się dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Ze szczególną dbałością powinniśmy szczotkować żeby przed snem. Jeżeli dziecko wykazuje taką chęć, to możemy mu pozwolić na pierwsze próby samodzielnego szczotkowania, jednak powinnismy mu w tym pomóc, ponieważ samo nie doczyści w odpowiedni sposób zębów. Należy pamiętać o tym, żeby nie rezygnować z przemywania dziąseł i zębów gazikiem. Dobrze jest to robić po każdym posiłku, co pozwoli pozbyć się resztek pokarmów, zanieczyszczeń i osadów, zapewniając tym samym czystość w jamie ustnej. Warto również zwrócić uwagę na zakup odpowiedniej szczoteczki. Musi mieć niewielką, zaokrągloną główkę, antypoślizgowy uchwyt, bardzo miękkie włosie (najlepiej o zaokrąglonych końcach) oraz wydzielone na nim miejsce na pastę do zębów (wraz z miarką). Podczas zakupu należy przyjrzeć się, czy wybrany przez nas przyrząd jest szczelnie i higienicznie zapakowany. Szczoteczka dla małego dziecka powinna być kolorowa – dzięki temu zainteresuje malucha na dłużej.

Jaka pierwsza pasta do zębów?

Wprowadzenie pasty do zębów z zawartością fluoru może być realizowane już od 1 roku życia dziecka. Dzięki temu skutecznie wzmacniamy ząbki i chronimy je przed powstawaniem próchnicy. Jeżeli decydujemy się na ten rodzaj pasty pamiętajmy o kilku zasadach:

• Nie nakładajmy pasty na szczoteczkę, tylko ją w nią wcierajmy – dzięki temu zminimalizujemy ryzyko połknięcia pasty.
  • Po zakończeniu szczotkowania koniecznie przetrzyjmy jamę ustną, zęby oraz dziąsła gazikiem nasączonym przegotowaną wodą.
  • Starajmy się wcierać pastę za pomocą szczoteczki – nie pozwalajmy na to, aby dziecko ją ssało.
  • Ilość nałożonej pasty do zębów nie powinna być większa niż paznokieć małego palca dziecka.

Jeśli jednak obawiamy się, że fluor może zaszkodzić naszej pociesze, możemy wybrać pastę pozbawioną tego pierwiastka. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które posiadają w składzie same naturalne składniki. Mają one zwykle ziołowy smak. Dzieci jednak wolą, by pasta była słodka. Z tego powodu produkty dla najmłodszych odbiorców posiadają w składzie ksylitol, który zapewnia atrakcyjny smak, a także chroni przed wystąpieniem próchnicy.
Warto jest monitorować prawidłowy rozwój dziecięcych ząbków. Do drugiego roku życia powinniśmy oduczyć malca ssania kciuka, korzystania ze smoczka oraz picia z butelki. Dzięki temu zgryz będzie rozwijał się prawidłowo, zapewniając pojawianie się prostych, ładnych ząbków.

Kiedy udać się na pierwszą wizytę u stomatologa?

Dobrze jest wybrać się na pierwszą wizytę w gabinecie stomatologicznym po pojawieniu się pierwszych ząbków. Podczas rutynowej kontroli lekarz dentysta sprawdzi stan jamy ustnej malucha. Poza tym poinformuje rodzica, w jaki sposób należy dbać o zęby tak, by były one zdrowe.
Niestety coraz częściej zdarza się, że już u dzieci, które nie skończyły nawet 1 roku życia, pojawiają się pierwsze ubytki w wyniku postępującej próchnicy. Właśnie z tego powodu maluch, który posiada już pierwsze ząbki powinien być obejrzany przez lekarza dentystę. Profilaktyka fluorowa może być rozpoczęta już w tak młodym wieku. Dzięki temu, że wcześnie zaprowadzimy nasze dziecko do stomatologa, możemy oswoić je z koniecznością dbania o zęby, co zaprocentuje w przyszłości głównie ze względu na to, że maluch nie będzie czuł lęku na usłyszenie słowa „dentysta”.

Dieta kobiet w ciąży wpływa na stan uzębienia dziecka

Warto o tym pamiętać, ponieważ to, co spożywamy podczas bycia w ciąży ma duże znaczenie dla rozwoju zawiazków zębów mlecznych oraz pierwszych zębów trzonowych stałych. Te rozwijają się już w trakcie życia płodowego. Z tego też powodu w diecie przyszłej mamy powinny pojawić się produkty bogate w białko, wapń, fosfor i witaminę D. Należą do nich: nabiał, jaja, mięso, ryby, rośliny strączkowe, zielone rośliny liściaste, a także produkty pełnoziarniste. Przyszłe mamy powinny uważać na węglowodany (np. słodycze), gdyż mają one negatywny wpływ na formujące się w życiu płodowym pierwsze zęby dziecka.

Od 5 lat jestem mamą. Kiedy szukałam informacji o tym, jak odpowiednio dbać o jamę ustną mojego synka, nie mogłam znaleźć wiarygodnych źródeł w Internecie. Z tego powodu zaczęłam przeglądać literaturę. Od tego czasu w Internecie zaczęło pojawiać się wiele informacji. Nie wszystkie jednak są zgodne z prawdą. Moim celem jest podawać wiarygodne informacje wszystkim rodzicom, którym zależy na tym, by odpowiednio dbać o zdrowie jamy ustnej swoich pociech.

2 (2 votes)