Historia szczoteczki sonicznej

Zapewne niewielu z Was zdaje sobie sprawę, że ludzkość oczyszczała zęby przy użyciu szczoteczek elektrycznych jeszcze przed drugą wojną światową. Pierwszą tego typu szczoteczkę stworzył bowiem w 1939 roku szwajcarski doktor Philippe Guy Woog. Urządzenie wprawdzie miało jeszcze wówczas bardzo ograniczone możliwości, ale już pomagało w myciu zębów osobom z mniejszą sprawnością ruchową i użytkownikom aparatów ortodontycznych. Szczoteczki soniczne pojawiły się na rynku natomiast w wyniku ewolucji klasycznych szczoteczek elektrycznych na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Zaczęło się od szczoteczki elektrycznej

Można powiedzieć, że szczoteczka soniczna jest szczoteczką elektryczną w bardziej rozwiniętej, nowoczesnej wersji. To, co ją odróżnia od klasycznej szczoteczki elektrycznej, to podłużna, a nie okrągła głowica czyszcząca, która pozwala objąć podczas mycia więcej zębów, dużo większe tempo pracy (szczoteczka soniczna w ciągu minuty może wykonywać nawet 96 000 drgań, podczas gdy te elektryczne 8800 ruchów oscylacyjno-rotacyjnych i 40 000 pulsacji), oraz zdecydowanie bardziej innowacyjny sposób czyszczenia (szczoteczki soniczne nie wymiatają bakterii z jamy ustnej mechanicznie, ale przy użyciu fal dźwiękowych).

Pierwsza szczoteczka elektryczna jak zaznaczono wyżej pojawiła się na rynku w 1939 roku. Dr Philippe Guy-Woog chciał za jej sprawą po prostu ułatwić życie swoim pacjentom, którzy z uwagi na ograniczone możliwości ruchowe nie radzili sobie z samodzielnym myciem zębów. Szczoteczka bardzo dobrze wprowadziła się na rynek, zyskując uznanie zarówno ekspertów, jak i konsumentów. Dzięki temu też w 1959 roku zadebiutowała na rynku amerykańskim.

W USA właściwie od razu postawiono na masową produkcję. W 1960 roku firma Squibb zaczęła produkować szczoteczki elektryczne nazwane Broxodent, a w 1961 roku za sprawą marki General Electric urządzenia zyskały bezprzewodową ładowarkę. W obrotową końcówkę o nazwie Interplak szczoteczki elektryczne wyposażono z kolei w 1987 roku.

Powstanie pierwszej szczoteczki sonicznej

Od wspomnianego już kilka razy roku 1939 szczoteczki elektryczne przechodziły kilka ewolucji, a wyposażenie ich w bezprzewodową ładowarkę czy obrotową końcówkę to tylko najważniejsze z nich. Krok milowy w swoim rozwoju postawiły jednak dopiero w 1990 roku, kiedy to amerykański naukowiec Robert Bock przedstawił światu projekt pierwszej szczoteczki sonicznej. Poza tym, że posiadała ona inną głowicę czyszczącą oraz mogła generować znacznie szybsze ruchy, wyróżniała się także zastosowaniem do mycia fal dźwiękowych. Na jakiej zasadzie?

Włosie szczoteczki sonicznej po włączeniu przez nas urządzenia zaczynało drgać i wytwarzać wspomniane fale dźwiękowe. Te z kolei stymulowały do złączenia się ze sobą podczas mycia wodę, ślinę i pastę do zębów. Z takiej mieszaniny powstawały miliony malutkich bąbelków, które wnikały w przestrzenie międzyzębowe i uderzały w szkliwo, precyzyjnie zmywając z niego bakterie.

Wynalazek Bocka bardzo przypadł do gustu wielu przedsiębiorstwom i koncernom, które natychmiast zainwestowały w rozwój technologii sonicznej niebotyczne środki. Dzięki ich wsparciu, urządzenia szybko mogły niezwykle się rozwinąć, stając się najbardziej pożądanymi szczoteczkami do pielęgnacji jamy ustnej na rynku.

Współczesne szczoteczki soniczne

Szczoteczki soniczne w takiej formie, w jakiej znamy je dzisiaj, sprzedawane są tak naprawdę od 2008 roku. Nadal wyróżniają się one podłużną głowicą czyszczącą, niesamowicie szybkimi ruchami oraz zastosowaniem do mycia fal dźwiękowych, jednak poza tym, oferują użytkownikowi także wiele funkcji i usprawnień, dzięki którym nasze codzienne mycie zębów staje się jeszcze bardziej efektywne i komfortowe. Jeśli szukasz urządzenia dla siebie to koniecznie sprawdź nasz ranking najlepszych szczoteczek sonicznych.

Współczesne szczoteczki soniczne mają nam do zaproponowania chociażby od jednego do nawet sześciu różnych programów czyszczących, samoistnie odmierzające właściwy czas czyszczenia czasomierze, czy czujniki siły nacisku, które chronią podczas mycia użytkownika przed podrażnieniami. Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych takie usprawnienia były nie do pomyślenia. Co więcej, producenci z każdym rokiem udoskonalają kolejne szczoteczki soniczne o jeszcze bardziej innowacyjne opcje, dzięki czemu urządzenia te stanowią już nie tylko zaawansowany sprzęt do codziennej pielęgnacji zębów, ale również bardzo ciekawy gadżet.

Historia szczoteczki sonicznej

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.
Back to top button