Wybór idealnej szczoteczki międzyzębowej

Szczoteczki międzyzębowe stanowią niezbędnik w asortymencie każdego użytkownika aparatu ortodontycznego, a także wszystkich, którym zależy na zachowaniu przestrzeni międzyzębowych w maksymalnej czystości. Charakteryzuje je specjalna, niewielka głowica czyszcząca w kształcie walca lub stożka – to ona umożliwia sprawne manewrowanie we wszystkich obszarach trudno dostępnych. Szczoteczki międzyzębowe mają różne rozmiary i profile, przez co wybrać tę idealną dla siebie wcale nie jest łatwo. Sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę, dokonując zakupu szczoteczki międzyzębowej.

Do czego służy szczoteczka międzyzębowa?

Próchnica najczęściej rozwija się w przestrzeniach pomiędzy zębami. Powód tego jest prosty: do tych obszarów bardzo trudno dostać się klasycznej szczoteczce do zębów. Właśnie dlatego konieczne jest korzystanie w trakcie codziennej pielęgnacji jamy ustnej z akcesoriów dodatkowych. Popularnymi przyrządami do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych są nici dentystyczne. Mają jednak one zasadniczą wadę – technika operowania nicią nie jest łatwa do opanowania, co sprawia, że wiele osób korzystając z nitki podrażnia sobie szkliwo i dziąsła. Ciekawą alternatywę dla nici dentystycznej stanowi irygator stomatologiczny, ale ten sprzęt jest z kolei dość drogi – jego koszt wiąże się z wydatkiem rzędu kilkuset złotych.

Szczoteczka międzyzębowa to tania, prosta i skuteczna metoda oczyszczania przestrzeni międzyzębowych. Taka szczoteczka ma włókna ułożone w kształt walca lub stożka. Są one przyczepione do cienkiego drucika, który jest w stanie z dużą łatwością przedzierać się przez wszelkie szczeliny pomiędzy zębami. Ale nie tylko. Budowa szczoteczki międzyzębowej umożliwia jej też bardzo efektywne oczyszczanie miejsc wokół aparatu ortodontycznego, dzięki czemu jest zalecana każdemu, kto nosi popularne „druty”.

Jak wybrać szczoteczkę międzyzębową?

Przy wyborze szczoteczki międzyzębowej trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na jej wielkość. Szczoteczka nie może być ani zbyt mała, ani zbyt duża. W tym pierwszym wypadku mogłaby nie być w stanie dotrzeć do wszystkich newralgicznych miejsc, natomiast operowanie nieadekwatnie dużą szczoteczką prawdopodobnie doprowadziłoby do podrażnień. Wszystkie osoby, które nie są pewne, jakiej wielkości szczoteczka będzie idealnie wpasowywała się w ich przestrzenie międzyzębowe, mogą sprawdzić to przy użyciu specjalnych sond, które można zakupić w internetowych sklepach z artykułami do pielęgnacji jamy ustnej. Ewentualnie wielkość swoich przestrzeni międzyzębowych jest możliwość sprawdzić także w gabinecie stomatologicznym.

Większość osób dobiera jednak szczoteczkę do przestrzeni międzyzębowych metodą prób i błędów. Ważne, by w takim wypadku nigdy nie wciskać szczoteczki na siłę. Szczoteczka powinna jak najlepiej wpasowywać się w obszary pomiędzy zębami, tak aby można było nią komfortowo i jednocześnie skutecznie ściągać z newralgicznych miejsc szkodliwe naloty. W niektórych wypadkach jeden użytkownik potrzebuje używać kilku rozmiarów szczoteczek do różnych części uzębienia. Z tego względu, producenci często oferują obecnie zestawy, w których znajduje się 6-8 szczoteczek międzyzębowych o różnych parametrach.

Zestawy zawierające kilka sztuk szczoteczek międzyzębowych można nabyć w cenie 40-50 złotych. Oczywiście, przy wyborze szczoteczki warto także zwrócić uwagę na jej producenta. Idealnie, by był to producent znany i sprawdzony, gwarantujący, że szczoteczka została wytworzona z najwyższej jakości materiałów. Wiodący producenci szczoteczek międzyzębowych to firmy Curaprox, Piksters oraz TePe.

W jaki sposób należy korzystać ze szczoteczki międzyzębowej?

Wybór idealnej szczoteczki międzyzębowej

Szczoteczką międzyzębową powinno się oczyszczać przestrzenie międzyzębowe przynajmniej raz dziennie. Korzystanie z takiej szczoteczki nie jest specjalnie trudne. Przed rozpoczęciem czyszczenia należy ustawić szczoteczkę pod kątem 90 stopni do zębów, a następnie ostrożnie wprowadzić ją w interesującą nas przestrzeń. Ważne, by włosie wypełniało cały obszar międzyzębowy – w przeciwnym razie nie uda nam się ściągnąć wszystkich newralgicznych nalotów. Szczoteczkę przesuwamy wzdłuż przestrzeni tak, aby przeszła na wylot. Wykonujemy nią tylko jeden taki ruch, a następnie zmieniamy obszar czyszczenia. Całe proces mycia przestrzeni międzyzębowych powinien zająć nie więcej niż 2-3 minuty.

Jeżeli będziesz regularnie korzystał ze szczoteczki międzyzębowej, masz szansę:

  • uniknąć próchnicy w przestrzeniach pomiędzy zębami,
  • lepiej oczyścić obszary wokół elementów aparatu ortodontycznego,
  • poprawić kondycję dziąseł,
  • rozjaśnić zęby,
  • odświeżyć oddech.
Wybór idealnej szczoteczki międzyzębowej

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.
Back to top button