Metody mycia zębów: pionowa i pozioma

Pionowa i pozioma metoda czyszczenia zębów to dwa klasyczne sposoby mycia jamy ustnej. Charakteryzują się one dużą prostotą, dzięki czemu mogą z nich korzystać także dzieci i osoby starsze. Niestety, obie te metody nie zagwarantują Ci kompleksowego oczyszczenia zębów i dziąseł z codziennych nalotów, przez co powinny być stosowane jedynie uzupełniająco, wspierać mycie innymi technikami. Sprawdź, jak powinno stosować się pionową i poziomą metodę czyszczenia zębów i dlaczego warto z nich korzystać.

Metoda pozioma mycia zębów

Zarówno pozioma, jak i pionowa metoda mycia zębów to jedne z najstarszych znanych technik czyszczenia. Ich niezaprzeczalne atuty to prostota oraz skuteczność. Niestety, omawiane sposoby czyszczenia mają dość ograniczone możliwości. Pozwalają obmyć jedynie wybrane obszary jamy ustnej, więc  należy z nich korzystać tylko w ramach uzupełnienia podstawowych czynności pielęgnacyjnych.

Pozioma metoda mycia zębów umożliwia skuteczne oczyszczenie powierzchni żujących zębów bocznych, co przy stosowaniu innych technik czyszczenia często jest niemożliwe. Aby umyć tą metodą zęby, należy włosie szczoteczki ułożyć prostopadle do powierzchni żujących, a następnie zacząć wykonywać nim poziome ruchy w płaszczyźnie tył-przód. Dodatkowo w celu zwiększenia jakości mycia dozwolone jest wykonywanie subtelnych ruchów obrotowych.

Szczoteczkę musisz przesuwać w tył i w przód po całym łuku zębowym, aż do momentu, gdy poczujesz, że wszystkie powierzchnie żujące zostały właściwie umyte (powinno to zająć nie więcej niż kilka, kilkanaście sekund). Pamiętaj, że w ten sam sposób powinieneś obmyć oba łuki zębowe. W trakcie czyszczenia zębów metodą poziomą można nieco śmielej dociskać włókna szczoteczki do uzębienia, jednak należy to robić z wyczuciem, aby nie nabawić się podrażnień.

Metoda pionowa mycia zębów

Pozioma metoda mycia zębów służy do obmywania powierzchni żujących zębów bocznych, natomiast metoda pionowa umożliwia skuteczne pozbycie się bakterii z powierzchni językowych zębów przednich. Jest ona dość analogiczna do metody poziomej, tylko przystosowana do czyszczenia uzębienia przedniego.

W przypadku tej metody mycia, włosie szczoteczki w pozycji wyjściowej musimy ustawić prostopadle do zębów przednich. Potem należy zacząć wykonywać szczoteczką ruchy wymiatające, ściągające z newralgicznych miejsc płytkę nazębną. Ruchy te – podobnie jak w przypadku czyszczenia zębów metodą pionową – powinny trwać od kilku do kilkunastu sekund, i obejmować po kolei wszystkie przednie zęby (od jedynek aż po czwórki). Dzięki stosowaniu metody pionowej można znacznie ograniczyć ryzyko wykształcania się kamienia nazębnego, ponieważ ten niepożądany nalot najbardziej obficie gromadzi się właśnie w powierzchniach językowych zębów przednich.

Najczęstsze błędy podczas mycia zębów klasycznymi metodami

Klasyczne metody mycia – pionowa i pozioma – pozwalają użytkownikowi nieco intensywniej dociskać włosie do uzębienia. Nie zwalnia to nas jednak z obowiązku zachowania podczas czyszczenia ostrożności. Najczęstszy błąd w trakcie mycia zębów którąś z klasycznych metod to bowiem zbyt mocne dociskanie włosia do powierzchni zębów. Na jego skutek zazwyczaj pojawiają się podrażnienia i urazy.

Kolejny z często popełnianych błędów to nieumiejętne mycie zębów metodą pionową i poziomą. Niewprawieni użytkownicy zamiast wykonywać ruchy w płaszczyźnie tył-przód bądź wymiatające, szorują zęby, co prowadzi do uszkodzeń szkliwa, krwawienia, czy nadwrażliwości zębowej. Jeśli u Ciebie na skutek mycia zębów tymi sposobami pojawiają się podobne kłopoty, skonsultuj się ze stomatologiem. Specjalista nie tylko wdroży odpowiednie leczenie, ale również poinstruuje Cię, jak powinieneś czyścić powierzchnie językowe oraz żujące klasycznymi metodami.

Metody mycia zębów: pionowa i pozioma

Mirosław Fojut