Jak myć zęby szczoteczką soniczną?

Musimy mieć świadomość, że oczyszczanie jamy ustnej przy pomocy szczoteczki sonicznej różni się od wykonywania tej czynności szczoteczką manualną. Użytkownicy, którzy korzystają podczas codziennej pielęgnacji zębów i dziąseł ze szczoteczki manualnej muszą dbać o prawidłową technikę mycia uzębienia, a także samodzielnie kontrolować czas czyszczenia, ponieważ w przeciwnym razie będzie ono nieefektywne. Szczoteczki soniczne są pod tym względem dużo bardziej wygodne – korzystanie z nich nie wymaga od nas wykonywania samodzielnie jakichkolwiek ruchów. Wszystko, co musimy zrobić, aby wyszczotkować zęby przy użyciu szczoteczki sonicznej, to ustawić ją pod kątem 45 stopni do zębów i przyłożyć włókna do szkliwa. Reszta zrobi się sama!

Mycie zębów szczoteczką soniczną w 10 krokach

Korzystanie ze szczoteczki sonicznej jest rzeczą banalnie prostą, a więc nikt, kto nabył tego typu urządzenie nie ma się czego obawiać. Mycie zębów takim sprzętem jest znacznie łatwiejsze, skuteczniejsze oraz bezpieczniejsze niż operowanie szczoteczką manualną. Oto, jak w 10 krokach powinno wyglądać prawidłowe czyszczenie uzębienia szczoteczką soniczną.

  1. Zwilż włosie końcówki szczoteczki wodą. Taka praktyka ułatwi Ci rozprowadzenie po zębach pasty.
  2. Nałóż na włókna niewielką ilość pasty do zębów (nie większą niż równowartość ziarnka grochu).
  3. Włóż szczoteczkę do ust. Ustaw ją pod kątem 45 stopni do powierzchni zębów, a następnie uruchom.
  4. Delikatnie przyłóż włókna szczoteczki do zewnętrznej, a następnie wewnętrznej strony zębów. Nie wykonuj urządzeniem żadnych gwałtownych ruchów, pozwól mu pracować. Poszczególne obszary oczyszczaj stosując subtelne ruchy wymiatające, czyli od linii dziąseł do korony zębów.
  5. Każdą z czterech partii łuku zębowego oczyszczaj przez pół minuty. Pomocny okaże się w tym zainstalowany w niemal każdym modelu quadpacer, który co trzydzieści sekund na chwileczkę wstrzymuje pracę szczoteczki, oznajmiając nam, że pora obmyć kolejny obszar jamy ustnej.
  6. Po zalecanych przez stomatologów dwóch minutach czyszczenia szczoteczka wyłączy się automatycznie. Właściwie każde, dostępne na rynku urządzenie soniczne jest bowiem wyposażone w timer, który wyręcza nas w odmierzaniu rekomendowanego czasu mycia.
  7. Przepłucz jamę ustną wodą, aby pozbyć się z niej resztek pasty do zębów i zanieczyszczeń.
  8. Wynitkuj przestrzenie międzyzębowe, skorzystaj z płynu do płukania ust, jeśli jesteś w jego posiadaniu.
  9. Zdejmij z trzonka szczoteczki końcówkę i dokładnie ją umyj. Jeśli zachodzi taka konieczność, przetrzyj też z resztek pasty rękojeść.
  10. Umieść szczoteczkę na ładowarce, ewentualnie postaw ją gdzieś, gdzie będzie mogła swobodnie wyschnąć. Końcówki schowaj w miejscu, w którym nie będą narażone na ataki bakterii i zawilgocenie.

Mycie zębów szczoteczką soniczną powinno odbywać się przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. W tym drugim wypadku należy pamiętać, że nie może mieć ono miejsca bezpośrednio po jedzeniu, a dopiero około 30 minut od przegryzienia ostatniego kęsa. Wszystko dlatego, że 20-30 minut to czas konieczny, aby w naszej jamie ustnej zneutralizowały się kwasy, które mogłyby mieć negatywny wpływ na szkliwo. Jeśli szukasz urządzenia dla siebie to sprawdź ranking szczoteczek sonicznych.

Jak mocno dociskać włosie szczoteczki sonicznej do zębów?

Szczoteczki soniczne z reguły są urządzeniami bardzo bezpiecznymi dla zębów i dziąseł, jednak nieumiejętne korzystanie z nich może w dłuższej perspektywie doprowadzić chociażby do starcia szkliwa. Jednym z najczęstszych błędów, które popełniają użytkownicy podczas mycia zębów urządzeniem sonicznym, jest wywieranie włosiem szczoteczki zbyt dużej siły na zęby. Szczególnie często błąd ten pojawia się u osób, które dopiero „przerzuciły się” ze szczoteczki manualnej na tę soniczną i ciągle nie potrafią wyplenić u siebie dawnych nawyków pielęgnacyjnych.

Włosie szczoteczki sonicznej należy przykładać do zębów delikatnie i z wyczuciem. Nacisk, jaki wywieramy urządzeniem na zęby powinien być wręcz minimalny, włókna szczotki powinny jedynie ocierać się o nasze szkliwo, łagodnie się z nim stykać. Wywieranie włóknami szczoteczki na szkliwo zbyt dużej siły, szorowanie zębów, wykonywanie gwałtownych ruchów, niesie za sobą ryzyko uszkodzenia nie tylko zębów, ale także samej końcówki czyszczącej, która w ten sposób szybciej się zużyje.

Bardzo przydatną funkcją, którą oferują niektóre bardziej zaawansowane szczoteczki soniczne jest czujnik siły nacisku. Dzięki niemu, gdy tylko zbyt intensywnie dociskamy włosie szczoteczki sonicznej do szkliwa, uzyskujemy o tym jasną informację za sprawą sygnału dźwiękowego i mamy szansę się poprawić. Czujnik też automatycznie w takiej sytuacji zmniejsza prędkość działania szczoteczki, chroniąc nas przed ewentualnymi podrażnieniami.

Jakiej pasty używać do szczoteczki sonicznej?

Użytkownicy, którzy dopiero nabyli szczoteczkę soniczną często zastanawiają się również, z jakiej pasty korzystać do spółki ze szczoteczką. Otóż nie ma żadnych przeszkód, aby nanosić na włókna szczoteczki sonicznej „zwyczajną” pastę do zębów, nawet tę, z której korzystaliśmy jeszcze myjąc zęby szczoteczką manualną.

Ważne jednak, aby taka pasta ta nie miała zbyt wysokiego współczynnika ścieralności (RDA), ponieważ preparaty o RDA powyżej 45 w połączeniu z intensywnymi ruchami szczoteczki mogłyby okazać się dla naszego szkliwa inwazyjne. Porządna pasta do szczoteczki sonicznej nie powinna się również zbyt mocno pienić, aby nie powodować podczas mycia dyskomfortu.

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy nasza pasta dobrze będzie współpracować ze szczoteczką soniczną, oczywiście zawsze bezpiecznym rozwiązaniem okaże się inwestycja w specjalny preparat przeznaczony do mycia zębów tego typu urządzeniami.

Jak myć zęby szczoteczką soniczną?

Ranking past do szczoteczek sonicznych

Szczoteczki soniczne czyszczą zęby wielokrotnie szybciej od szczoteczek manualnych, przez co nie wszystkie pasty do zębów będą z nimi…czytaj dalej

Dlaczego na włosie szczoteczki sonicznej należy nakładać ilość pasty o równowartości ziarnka grochu?

Na włókna szczoteczki sonicznej powinniśmy nakładać ilość pasty nie większą niż ta przypominająca ziarnko grochu. Dlaczego? Z dwóch powodów. Po pierwsze, większa ilość preparatu sprawiłaby, że pasta intensywnie by się w buzi pieniła, i tym samym musielibyśmy podczas mycia notorycznie odpluwać jej nadmiar, co wiązałoby się z dużym dyskomfortem. Druga rzecz to czyste względy ekonomiczne – stosowanie większej ilości pasty doprowadziłoby do szybszego zużycia się specyfiku.

Specjaliści potwierdzają, że pasta o równowartości ziarnka grochu i tak właściwie spełni swoje zadanie, więc z dwóch wyżej wymienionych powodów nie ma podstaw, aby wykorzystywać do codziennego mycia większą ilość preparatu.

Jak myć zęby szczoteczką soniczną?

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.
Back to top button