Odpowiednia szczoteczka elektryczna dla dzieci – jaką wybrać?

Odpowiednia szczoteczka elektryczna dla dzieci – jaką wybrać?

Stworzenie najnowszej generacji szczoteczek zaczęło cieszyć się dużym zainteresowaniem. Szczoteczka manualna jest coraz rzadziej wybierana, zastępuje ją szczoteczka elektryczna. Doceniono jej dobre i dokładne działanie, które wpływa nie tylko na wygląd, ale i poprawę zdrowia szkliwa. Dlatego rodzice zaczęli się zastanawiać czy ich pociechy również mogą z nich korzystać, i jeśli tak, to jak wybrać tą idealną szczoteczkę?

Odpowiednia końcówka czy specjalna szczoteczka?

Rynek oferuje nam wiele opcji. Jednak podstawową regułą jest to, że ze szczoteczki elektrycznej mogą korzystać dzieci dopiero od 3 roku życia. Wcześniej zęby nie są jeszcze odpowiednio dostosowane i lepiej korzystać ze specjalnych miękkich szczoteczek. W niższym wieku dzieci nie potrafią też odpowiednio trzymać i korzystać w pełni z urządzeń, dlatego nie jest to do końca bezpieczne. Kiedy dziecko jest już w odpowiednim wieku, możemy powoli wprowadzać je w świat korzystania z urządzeń. Mamy do wyboru dwie opcje – możemy na początku nauki dokupić dziecięcą końcówkę i przytwierdzać je do swojej szczoteczki. Dziecko będzie się korzystało odpowiedniego trzymania i przyzwyczajało do sposobu czyszczenia. Po etapie szkolenia możemy zdecydować czy chcemy, aby dziecko myło zęby naszą szczoteczką (ze swoją główką) czy może dostać swoją własną.

Czy warto kupić dziecku elektryczną lub soniczną szczoteczkę do zębów?

Szczoteczki elektryczne różnego rodzaju zdobywają rynek produktów do higieny jamy ustnej, detronizując szczoteczki manualne. I choć nie mamy wątpliwości, że są odpowiednim wyborem dla dorosłych, choćby ze względu na to, że usuwają kilkakrotnie więcej płytki nazębnej – powstaje pytanie, czy mogą być używane przez dzieci? Choć na sklepowych półkach pojawia się coraz więcej elektrycznych urządzeń do oczyszczania jamy ustnej dla maluchów, rodzice pozostają niepewni. W tym artykule rozwiewamy wątpliwości dotyczące tego, czy dzieci mogą korzystać ze szczoteczek elektrycznych i sonicznych.

Od kiedy dziecko może korzystać z elektrycznej szczoteczki do zębów?

Używanie elektrycznej (klasycznej bądź sonicznej) szczoteczki do zębów, zaleca się wprowadzić po ukończeniu przez malucha trzeciego roku życia. Ważne jest, by wcześniej nauczyć go poprawnego korzystania ze szczoteczki manualnej, wprowadzić stosowanie odpowiedniej techniki szczotkowania zębów oraz rozwinąć zdolności motoryczne dziecka.

Elektryczne szczoteczki do zębów dla dzieci

Wśród produktów przeznaczonych dla najmłodszych użytkowników, znajdziemy zarówno szczoteczki elektryczne klasyczne, których głównych producentem jest Oral-B oraz soniczne, gdzie prym wiedzie marka Philips Sonicare.

Klasyczne szczoteczki elektryczne dla dzieci charakteryzują się niewielką, antypoślizgową rękojeścią, krótką szyjką i niewielką końcówką. Są również lżejsze, niż modele przeznaczone dla osób dorosłych. Główka często wykończona jest gumą by maluch przypadkiem nie uszkodził sobie ząbków. Włosie użyte w szczoteczce jest natomiast wyjątkowo miękkie. Urządzenie może być zasilane bateriami lub poprzez ładowanie prądem.

Elektryczne szczoteczki dla dzieci posiadają wbudowany timer (odliczający czas dwóch minut, niezbędny do prawidłowego oczyszczenia uzębienia) oraz niekiedy Quadpacer – informujący o konieczności zmiany szczotkowanej ćwiartki zębów co 30 sekund.

Dziecięce szczoteczki soniczne działają podobnie, jak modele dla osób dorosłych. Wykonują ruchy wymiatające oraz emitują fale o częstotliwości dźwiękowej, które wprawiają włókna w drgania. W wyniku tego, powstaje zjawisko tzw. chmury aktywnych bąbelków, które przenoszą mieszankę wody, śliny i aktywnych składników pasty do zębów na odległość do 4 mm od zakończenia włókna. Dzięki temu, doskonale oczyszczają miejsca, w które szczoteczka nie da rady dotrzeć – np. okolice aparatów zębowych czy przestrzenie międzyzębowe, których dziecko nie potrafi jeszcze samodzielnie wynitkować.

Soniczne szczoteczki dla dzieci są lekkie i niewielkie, mają antypoślizgowe rączki i małe główki ze szczególnie miękkim włosiem.

Producenci obu rodzajów szczoteczek elektrycznych starają się, by oferowane przez nich urządzenia były dla maluchów interesujące. Na rękojeściach szczoteczek nierzadko znajdziemy więc różnokolorowe wzory bądź wizerunki ulubionych bajkowych bohaterów. Wybrane modele urządzeń do oczyszczania jamy ustnej mogą wydawać dźwięk, wygrywać różne melodyjki bądź też świecić w ciemności.

Odpowiednia szczoteczka elektryczna dla dzieci – jaką wybrać?

Ranking szczoteczek sonicznych i elektrycznych dla dzieci

O pielęgnację jamy ustnej należy dbać już od pierwszych miesięcy życia. Rzecz jasna, najmłodsze dzieci nie są jeszcze na tyle świadome, by móc…czytaj dalej

Jakie końcówki do szczoteczki elektrycznej dla dziecka?

Na rynku znajdują się dwa podstawowe rodzaje końcówek do szczoteczek elektrycznych (klasycznych i sonicznych), przeznaczone dla maluchów:

3+ – powstały z myślą o najmłodszych użytkownikach elektrycznych urządzeń do oczyszczania uzębienia,
7+ – stworzone dla starszych dzieci. Mogą z nich korzystać także dorośli o niewielkich łukach zębowych.

Oba rodzaje końcówek są wyposażone w wyjątkowo miękkie włosie. Należy wymieniać je podobnie często, jak szczoteczki manualne – czyli maksymalnie co 3 miesiące. Co ciekawe, główki wyprodukowane przez jedną markę, pasują do wszystkich rękojeści wypuszczonych przez nią na rynek. Dzięki temu, gdy nasze dziecko jest starsze – może używać naszej szczoteczki do zębów, ze swoją mniejszą końcówką.

Badania potwierdzają, że dzieci nie domywają dokładnie uzębienia – szczególnie tylnych zębów. Warto więc zainwestować w szczoteczkę elektryczną, która będzie wykonywała pracę za nie, a jednocześnie będzie imała na tyle interesujące dla malucha wygląd i funkcje, że sam wykaże zainteresowanie codziennym oczyszczaniem jamy ustnej.

Specyfikacja urządzenia

Odpowiednia szczoteczka elektryczna dla dzieci – jaką wybrać?

Producenci bardziej polecają zakup osobnego urządzenia. Szczoteczka elektryczna przeznaczona dla dzieci jest mniejsza i zdecydowanie lepiej dostosowana do małej rączki. Zaprojektowany uchwyt jest antypoślizgowy, dzięki czemu dziecko łatwiej i pewniej będzie trzymało urządzenie. Dodatkowo zamontowany został muzyczny timer – przez 1 minutę gra wybraną melodię po to aby dziecko przez czas jej grania szczotkowało górną część zębów, a przez kolejną minutę gra zmienia muzyczkę na inną (tak aby dziecko zaczęło myć dolną część). Najczęściej producenci wgrywają około 15 melodii. Dzięki temu szczotkowanie nigdy się nie nudzi. Przyjemnym elementem jest również szata kolorystyczna – obudowa składa się z kreskówkowych postaci.

Dobry wybór

Odpowiednie urządzenie dobrane do osobowości dziecka, to podstawa. Najpopularniejsze modele opisujemy w rankingu szczoteczek sonicznych i elektrycznych dla dzieci. Wiele osób przekonało się, że mycie ząbków jest czasami bardzo trudne dla dziecka. Dlatego opcje jakie daje specjalna szczoteczka elektryczna dla dzieci przekona nawet najbardziej zniechęconego urwiska. Zaś w momencie, gdy dziecko nie jest marudne i nie przeszkadza mu mycie zębów, możemy zdecydować się na tańszą opcję i dokupić jedynie końcówkę do swojej rączki.

Odpowiednia szczoteczka elektryczna dla dzieci – jaką wybrać?

Karolina Małecka

Od 5 lat jestem mamą. Kiedy szukałam informacji o tym, jak odpowiednio dbać o jamę ustną mojego synka, nie mogłam znaleźć wiarygodnych źródeł w Internecie. Z tego powodu zaczęłam przeglądać literaturę. Od tego czasu w Internecie zaczęło pojawiać się wiele informacji. Nie wszystkie jednak są zgodne z prawdą. Moim celem jest podawać wiarygodne informacje wszystkim rodzicom, którym zależy na tym, by odpowiednio dbać o zdrowie jamy ustnej swoich pociech.

5 komentarzy

  1. Dzięki temu artykułowi dowiedziałam się, że mogę dokupić dla synka odpowiednią końcówkę do mojej szczoteczki i będzie mógł z niej korzystać. Dziękuję za przydatne informacje.

  2. U nas idealnie sprawdziła się szczoteczka elektryczna dla dzieci. Mamy w domu przedszkolaka, taką „zosię samosię”, co nie da się dotknąć, nie da sobie w niczym pomóc…Mycie zębów szczoteczką manualną polegało na jedzeniu pasty i gryzieniu, wiec jak tylko nasz przedszkolak skończył trzy lata od razu kupiliśmy szczoteczkę elektryczną w trosce o stan uzębienia 🙂

  3. Nasz syn sam się bardzo zainteresował szczoteczką soniczną z Truelife co mamy, strasznie go zainteresowało, że sama tak drga i chciał spróbować. Dokupiliśmy jedynie końcówkę dla dzieci i mimo śmiesznych początków, bo gilgotało, wielu parsknięć ze śmiechu na lustro ;))) synuś sam chętnie myje teraz zęby

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button