Szukaj szczoteczki

Historia tradycyjnej szczoteczki do zębów

szczoteczka do zębówWedług badań archeologów i znalezionych w wykopaliskach przedmiotów możemy dowiedzieć się, że już w czasach starożytnych Egipcjan czy Rzymian przykładano dużą wagę do dbania o jamę ustną oraz zęby. Do ich czyszczenia używano specjalnych proszków oraz wykałaczek stworzonych z rybich ości czy gałązek drzew. Jednakże pierwsza szczoteczka przypominająca w wyglądzie współczesną szczoteczkę do zębów została odkryta w Chinach w czasach dynastii Tang.

Pierwsza szczoteczka

Wynalezienie szczoteczki do zębów datuje się na rok 1498. Uchwyt najczęściej wytwarzany był z kości bądź bambusa, zaś górna partia szczoteczki z włosia syberyjskich świń (ich futro było wybierane najczęściej ze względu na jego elastyczność, grubość oraz sprężystość). Drugim wyborem było końskie włosie. W XVII wieku popularność szczoteczek przeniosła się również do Europy, gdzie importowano je z Chin aż do połowy XX wieku. W 1780 roku brytyjski przedsiębiorca William Addis był pierwszą osobą, która zainicjowała masową produkcję i sprzedaż szczoteczek. Jego firma do dziś zajmuje się ich sprzedażą i zaopatruje nie tylko rynek brytyjski, ale i francuski, niemiecki oraz japoński.

222Wzrost popularności

Użyteczność szczoteczek do zębów była ogromna, doceniono je również przez organizacje zdrowotne. Producenci pracowali przede wszystkim nad wybraniem odpowiedniego włosia zwierzęcego, jednak każde miało również minusy – włoski często wypadały, bądź niewysuszone odpowiednio zbierały bakterie, w końcu w roku 1900 wynaleziono włókno syntetyczne które okazało się być idealnym rozwiązaniem na wykończenie główki. 24 lutego 1938 pierwsza szczoteczka firmy DuPont z włóknem nylonowym trafiła do sprzedaży. W Stanach Zjednoczonych,w styczniu w roku 2003 szczoteczka do zębów pojawiła się na pierwszym miejscu na liście najważniejszych w historii ludzkości wynalazków.

Nieograniczony rozwój

W wieku XX szczoteczki przeżywały rewolucję, która nadała im współczesny wygląd. W roku 1938 sprzedawano je już z plastikowym uchwytem i nylonowym włosiem. Zaś rok później pojawiły się pierwsze szczoteczki elektryczne napędzane baterią. Te drugie długo nie mogły zdobyć popularności, aż do lat 60. Współcześnie szczoteczki nie tylko mają za zadanie myć zęby- masują również dziąsła i czyszczą powierzchnię języka. Wraz z rozwojem techniki ich wielozadaniowość z pewnością wzrośnie jeszcze bardziej.