Ranking irygatorów przenośnych

Irygatory bezprzewodowe, inaczej zwane przenośnymi, stanowią wspaniałą opcję dla osób, które chciałyby mieć możliwość usuwania naleciałości z przestrzeni międzyzębowych, znajdując się poza domem. Tego typu sprzęt nie wymaga bowiem stałego podłączenia do prądu, jest też znacznie mniejszy od irygatora stacjonarnego, dzięki czemu bez trudu można zapakować go do torby czy plecaka. Irygator przenośny świetnie sprawdzi się również w mniejszych łazienkach, w których wolna przestrzeń jest ograniczona.

Czym charakteryzują się irygatory przenośne?

Irygator dentystyczny jest zaawansowanym urządzeniem, umożliwiającym efektywne usuwanie naleciałości z trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. W codziennej pielęgnacji może on nam skutecznie zastąpić nielubianą przez wielu nić dentystyczną oraz szczoteczkę międzyzębową. Obecnie wyróżniamy dwa rodzaje irygatorów dentystycznych: stacjonarny oraz bezprzewodowy. Ten pierwszy charakteryzuje się dużymi gabarytami, a jego działanie jest uzależnione od prądu, przez co można z niego korzystać jedynie w domu. Z myślą o użytkownikach chcących myć przestrzenie międzyzębowe także poza domem, powstały irygatory przenośne.

Tego typu irygatory są znacznie mniejsze od irygatorów stacjonarnych, dzięki czemu bez trudu można je mieć ze sobą praktycznie zawsze, umieszczone w torbie czy plecaku. Niestety, ich mniejsze gabaryty wiążą się też z mniejszymi zbiornikami na wodę, co skutkuje tym, że zbiornik irygatora przenośnego trzeba podczas jednego czyszczenia zwykle kilkukrotnie uzupełniać. Jego pojemność wynosi od 70 do 210 ml, czyli dwa-trzy razy mniej niż ma to miejsce w przypadku irygatorów stacjonarnych.

Ze względu na swoje mniejsze gabaryty, irygatory stacjonarne generują też nieco mniejszą, maksymalną moc ciśnienia (maksymalne o mocy około 6 bar) oraz oferują użytkownikowi mniej opcji czyszczenia do wyboru. Mimo to, w wielu przypadkach stanowią znacznie ciekawszą opcję od irygatorów stacjonarnych.

Jak wybrać najlepszy irygator bezprzewodowy dla siebie?

Główne elementy, którymi warto zainteresować się w trakcie zakupu tego typu sprzętu, to:

 • dysze wymienne – do poszczególnych irygatorów bezprzewodowych możemy dopasować różne dysze wymienne. Wybierz taki sprzęt, który zapewni Ci w tym aspekcie możliwie wiele opcji do wyboru;
 • tryby pracy – współczesne irygatory bezprzewodowe proponują od jednego do pięciu programów czyszczących. Jeśli poszukujesz sprzętu, który da Ci możliwość mycia zębów na różne sposoby, tryby pracy musisz wziąć pod uwagę;
 • maksymalne ciśnienie – czym intensywniejsza moc ciśnienia, tym skuteczniej, przynajmniej w teorii, dany irygator jest w stanie usuwać z przestrzeni międzyzębowych naleciałości;
 • pojemność zbiornika – warto wybrać irygator z jak największym zbiornikiem na wodę, by podczas mycia nie trzeba było go zbyt wiele razy uzupełniać;
 • długość pracy na jednym naładowaniu – dłużej pracujące irygatory bezprzewodowe zwiększają komfort korzystania z produktu. Minimalizują również ryzyko rozładowania się nam sprzętu w najmniej dogodnym momencie;
 • zawartość zestawu – zwróć również uwagę, co „ekstra” otrzymujesz w zestawie z danym irygatorem; może to być większa liczba końcówek czyszczących, elementy umożliwiające przymocowanie irygatora do ściany, itp.

Ceny irygatorów przenośnych zaczynają się od około 150 złotych, natomiast kończą na nawet 500-600 złotych. Aby niepotrzebnie nie przepłacać, zanim wybierzesz odpowiedni sprzęt, dokładnie przeanalizuj swoje potrzeby i oczekiwania, a także weź pod uwagę wszystkie parametry, o których wspomnieliśmy wyżej.

Mamy nadzieję, że ewentualne wątpliwości związane z dokonaniem odpowiedniego wyboru pomoże Wam rozwiać nasz ranking najlepszych irygatorów przenośnych i turystycznych. Układając go, braliśmy pod uwagę prezencję poszczególnych sprzętów, ich wszechstronność, skuteczność, moc pracy, pojemność zbiornika, zawartość zestawu oraz stosunek ceny do jakości. Swoje wybory konsultowaliśmy zarówno z ekspertami, jak i sugerowaliśmy się opiniami, jakie mają na temat poszczególnych irygatorów przenośnych użytkownicy.

Ranking irygatorów przenośnych i turystycznych 2023

1. Irygator bezprzewodowy Smilesonic H2O

Firma Smilesonic znowu nie zawiodła. Irygator bezprzewodowy Smilesonic H2O to pod wieloma względami produkt wprost innowacyjny, jeśli chodzi o pielęgnację przestrzeni pomiędzy zębami. Proponowany przez urządzenie tryb samodzielnego mycia pozwala czyścić newralgiczne obszary w jamie ustnej dokładnie tak, jak się chce, natomiast duży, pojemny zbiornik na wodę gwarantuje maksymalnie wygodną irygację bez konieczności robienia przerw na uzupełnianie cieczy. Decydując się na Smilesonic H2O, wybierasz irygator przenośny i bezprzewodowy w jednym. Naszym zdaniem to zdecydowanie jedna z najciekawszych obecnie propozycji na polskim rynku.

2. Panasonic EW 1211

Stosunkowo tani, a przy tym oferujący wszystko, czego nam trzeba do skutecznej pielęgnacji przestrzeni międzyzębowych irygator bezprzewodowy. Urządzenie możemy obecnie nabyć za niespełna 200 złotych, a daje nam ono do dyspozycji trzy tryby czyszczące (jet, air in normal oraz air in soft), solidnej pojemności zbiornik na wodę (130 ml) oraz maksymalną moc ciśnienia pracy wynoszącą aż 5,9 bara. Dodatkowo, w zestawie ze sprzętem znajdziemy dwie dysze czyszczące EW0950, które generują strumień punktowy i przeznaczone są do klasycznego, codziennego mycia. Trudno w tym przedziale cenowym o drugi tak skuteczny, wszechstronny i łatwy w użyciu sprzęt.

3. Panasonic EW 1411

Kolejna godna uwagi propozycja od japońskiej firmy Panasonic. Panasonic EW 1411 oferuje aż cztery tryby pracy (jet, interdental, air in regular oraz air in soft), w tym jeden generujący strumień przerywany, w którym praca odbywa się przez dwie minuty. Urządzenie ma zainstalowaną pojemną baterię, która pozwala na nawet godzinę (!) czyszczenia. Zakres ciśnienia pracy irygatora Panasonic EW 1411 to 2,0-5,9 bara, co biorąc pod uwagę fakt, że mówimy o irygatorze przenośnym, zasługuje na wyróżnienie. 130 ml zbiornik na wodę irygatora jest niezwykle łatwy w demontażu, dzięki czemu łatwo utrzymać go w czystości. W zestawie ze sprzętem otrzymujemy dwie końcówki czyszczące. Panasonic EW 1411 biorąc pod uwagę parametry nie ustępuje specjalnie modelowi EW 1211, jednak jest od niego droższy (cena irygatora to około 250 złotych) oraz większy (co może utrudniać zabranie go w podróż), stąd w rankingu pozycja druga.

4. Waterpik WP-450 E

Nasze podium zamyka irygator od cenionej firmy Waterpik. Model WP-450 E to synonim najwyższej jakości, elegancji i wszechstronności. Niewielkie gabaryty sprzętu umożliwiają nam zabranie go ze sobą właściwie wszędzie, zaś szeroka gama dostępnych do niego dysz czyszczących ułatwia dobranie sposobu mycia do indywidualnych potrzeb. Irygator proponuje użytkownikowi dwa tryby czyszczące, a jego skala regulacji ciśnienia to 2,4-4,8 bar. Warto zwrócić uwagę na sporych gabarytów zbiornik na wodę, w który wyposażono urządzenie – ma on pojemność aż 210 ml, co w przypadku irygatorów przenośnych jest dość rzadko spotykane. W zestawie ze sprzętem otrzymujemy cztery dysze czyszczące: standardową, do czyszczenia mostów, implantów i protez, ortodontyczną oraz do pielęgnacji języka. Wszystko byłoby idealnie, gdyby nie cena sprzętu – irygator kosztuje około 350 złotych

5. Waterpik WP-462 E Black

Kolejny wysokiej jakości irygator przenośny od amerykańskiego producenta. Urządzenie – podobnie jak wspomniany wyżej model WP-450 E – oferuje użytkownikowi dwa tryby pracy, zakres ciśnienia 2,4-4,8 bar oraz zbiornik na wodę o pojemności aż 210 ml. Podobny jest również zestaw końcówek, który otrzymujemy wraz ze sprzętem – znajdziemy wśród nich końcówkę standardową, ortodontyczną, do czyszczenia języka, oraz do pielęgnacji mostów, implantów i protez. W stosunku do modelu Waterpik WP-450 E, opisywany irygator na plus wyróżnia się swoim ekstrawaganckim, atrakcyjnym wyglądem, natomiast jego wada to stosunkowo niewielki czas pracy na jednym naładowaniu (irygator na jednym naładowaniu jest w stanie wytrzymać tydzień).

6. Philips Sonicare Airfloss Ultra

W zestawieniu nie mogło zabraknąć irygatora od cenionej na całym świecie marki Philips Sonicare. Dlaczego jednak napotykamy na niego dopiero przeglądając piąte miejsce rankingu? Philips Sonicare Airfloss Ultra oferuje użytkownikowi wprawdzie aż trzy moce ciśnienia, ale zdaniem użytkowników nie do końca spełniają one swoją rolę. Poza tym, gros osób narzeka na awaryjność irygatora. Te „niedoróbki” nie sprawiają jednak, że sprzęt nie jest godny uwagi – urządzenie wszak ma nam do zaproponowania (oprócz trzech trybów pracy) wytrzymałą baterię, która na jednym naładowaniu jest w stanie wytrzymać do dwóch tygodni. Pojemnik na wodę irygatora jest większy niż w przypadku konkurencyjnych sprzętów, dzięki czemu uzupełnia się go w ciecz łatwiej i szybciej.

7. Seysso Oxygen Travel

Ciekawa propozycja od polskiej marki Seysso. To, co rzuca się w oczy na samym początku, to wysoka, maksymalna moc pracy irygatora – jest on w stanie generować maksymalne ciśnienie o mocy aż 6,2 bar. Trzy programy pracy urządzenia (Normal, Soft oraz Pulse) oraz trzy końcówki, które otrzymujemy wraz z nim w zestawie, ułatwiają dobranie sposobu czyszczenia do własnych potrzeb, plus sprzętu to także solidny jak na możliwości irygatorów przenośnych zbiornik na wodę (jego pojemność to 150 ml). Polski producent nie ustrzegł się jednak przy projektowaniu Seysso Oxygen Travel pewnych niedociągnięć – wiele osób narzeka, że sprzęt jest duży, przez co w podróż go zabrać jednak trudno. Często pojawiają się także głosy niezadowolenia związane ze zbyt głośną pracą urządzenia.

8. Panasonic EW-DJ40

Jeśli chodzi o irygatory przenośne, marka Panasonic ma chyba najciekawsze propozycje na rynku. Irygator Panasonic EW-DJ40 nie robi aż tak pozytywnego wrażenia jak bratnie modele Panasonic EW 1211 oraz Panasonic EW 1411, jednak zasługuje na wyróżnienie z uwagi na dwa sposoby podawania wody (łagodny oraz normalny), które daje nam do dyspozycji, niezłej pojemności zbiornik na wodę (165 ml), oraz relatywnie niską cenę (sprzęt nabędziemy za około 180 złotych). Wspominając o tym, że irygator nie robi tak dobrego wrażenia, jak jego bratnie modele, mieliśmy na uwadze niską jakość wykonania urządzenia, nieprzemyślany system składania sprzętu, oraz jego dość wysoką awaryjność, na którą często narzekają użytkownicy.

9. Panasonic EW-DJ10-A

Ranking uzupełnia kolejny sprzęt spod szyldu japońskiego producenta. Panasonic EW-DJ10-A pod względem wizualnym może się podobać – jest dość prosto zbudowany, ale estetycznie. Urządzenie oferuje nam dwa tryby pracy, dość pojemny zbiornik na wodę (165 ml), jest niewielkie i ergonomiczne, dzięki czemu doskonale spełnia swoją „przenośną” funkcję. Skuteczność sprzętu budzi jednak wśród niektórych wątpliwości (urządzenie miewa problemy z generowaniem strumienia wody z określoną mocą), do tego jest on zasilany bateryjnie, co znacznie zmniejsza komfort korzystania z produktu.

Komu w szczególności poleca się inwestycję w irygator przenośny?

Irygator przenośny to doskonałe rozwiązanie przede wszystkim dla podróżników. Osoby, które często wyjeżdżają w delegacje, regularnie sypiają w hotelach nie mają możliwości, by przebywając poza domem skutecznie pielęgnować przestrzenie międzyzębowe. Irygator przenośny taką możliwość gwarantuje. Dzięki swoim niewielkim gabarytom, podręczności oraz zasilaniu przy pomocy ładowarek indukcyjnych możesz śmiało z niego korzystać wszędzie.

Tego rodzaju sprzęt poleca się również wszystkim, którzy nie mają w swojej łazience dostatecznie dużo wolnej przestrzeni, by przetrzymywać w niej irygator stacjonarny. Irygator przenośny – w przeciwieństwie do stacjonarnego – nie tylko zajmuje bowiem niewiele miejsca, ale również z powodzeniem można przymocować go chociażby do ściany.

Irygator przenośny, ze względu na swoje ograniczone możliwości mycia, będzie też zdecydowanie lepszą opcją dla osób, które zamierzają korzystać ze sprzętu w pojedynkę, a nie do spółki z innymi.

Jakie korzyści wynikają z użytkowania irygatora przenośnego?

Korzystanie z irygatora przenośnego to doskonała opcja, zwłaszcza jeśli należysz do osób, które nie lubią nitkować zębów bądź też mają problemy z prawidłowym wykonywaniem tej czynności. To proste w użyciu urządzenie pozwala bardzo efektywnie, bezpiecznie i komfortowo zadbać o przestrzenie międzyzębowe w dowolnym miejscu i czasie – wystarczy tylko, że napełnisz je letnią wodą.

Najważniejsze korzyści wynikające z użytkowania irygatora przenośnego to:

 • możliwość bardzo efektywnego usuwania naleciałości z przestrzeni międzyzębowych, znajdując się poza domem,
 • skuteczna ochrona przed formowaniem się próchnicy i chorób przyzębia w trudno dostępnych miejscach w jamie ustnej,
 • możliwość dobrania sposobu mycia do własnych potrzeb (w przypadku irygatorów, które oferują kilka programów czyszczących),
 • jeszcze lepsze doczyszczanie miejsc wokół aparatów ortodontycznych, mostów czy implantów,
 • poprawa ukrwienia i ogólnej kondycji dziąseł,
 • odświeżenie oddechu,
 • zaoszczędzenie miejsca w łazience (irygatory bezprzewodowe zajmują znacznie mniej miejsca niż stacjonarne, poza tym możemy też wedle uznania przymocować je do ściany).
Back to top button