Blog

Co powinieneś wiedzieć na temat leczenia kanałowego?

Leczenie endodontyczne, zwane też kanałowym, pozwala nam na uratowanie zęba, który normalnie byłby skazany już tylko na usunięcie. Polega ono na rozwierceniu chorego zęba (po podaniu znieczulenia oczywiście – nie jesteśmy sadystami, wbrew powszechnej opinii na temat dentystów) i oczyszczeniu jego kanalików, usuwając z nich zainfekowaną miazgę wraz z nerwami oraz bakteriami. Następnie kanały wypełnia się specjalnym preparatem, który od tej pory będzie nam służyć jako miazga prowizoryczna. Zależnie od tego, ile zostało z zęba przed rozpoczęciem badania, wystarczy jeszcze tylko wypełnić drobne ubytki lub założyć koronę, aby przywrócić mu dawną świetność.

Na temat leczenia kanałowego pojawiło się już mnóstwo legend, dotyczących jego bolesności. W rzeczywistości, leczenie to jest dla pacjenta bardzo podobne do siedzenia u fryzjera, zaś największym dyskomfortem jest trzymanie otwartych ust przez cały czas. Przeprowadzone prawidłowo, leczenie kanałowe nie tylko nie boli, ale też uśmierza ból, ponieważ stopniowo usuwana jest przyczyna choroby zębów. A jeśli zależy nam na naprawdę płynnym, bezbolesnym zabiegu, możemy zdecydować się na wizytę w gabinecie prywatnym, wyposażonym w endometry z mikroskopem. Pozwalają one dentyście na zobaczenie wnętrza kanału podczas zabiegu i dokładne ich oczyszczenie, nie powodując przy tym żadnego dyskomfortu.

Objawy wskazujące na leczenie kanałowe

Jeśli odczuwasz ból zęba i dostrzegłeś obrzęk dziąseł może to być poważna wskazówka złego stanu Twojego uzębienia. Jeśli na chorym zębie odczuwasz dodatkowo nadmierną wrażliwość na ciepło i zimno lub zauważyłeś zmianę jego koloru, to możesz mieć już pewność, że coś jest nie tak. W takiej sytuacji niezwłocznie udaj się do stomatologa.

 

Co powinieneś wiedzieć na temat leczenia kanałowego?
Leczenie endodontyczne

Jak długo trwa leczenie?

Trudno jest jednoznacznie określić czas leczenia. Jest to kwestia ściśle indywidualna. Wszystko zależy od leczonego zęba, budowy korzenia oraz stanu jamy ustnej pacjenta. Jeśli mamy podać średnią długość zabiegu to wynosi ona od 1 do 3 godzin. Jeśli natomiast stan zęba jest bardziej skomplikowany to będzie wymagał on więcej niż jednej wizyty.

Alternatywa dla leczenia kanałowego

W tej chwili nie ma metody, która mogłaby zastąpić leczenie kanałowe. Jeśli zlekceważysz ten zabieg, to może się skończyć na ekstrakcji zęba i wstawieniu implanta.

Stan zęba po leczeniu kanałowym

Ząb po leczeniu kanałowym najgorsze ma już za sobą. Przez pierwsze kilka dni może on nieco pobolewać, zwłaszcza podczas gryzienia. Dolegliwość ta mija jednak samoistnie. Pamiętajmy jednak, że po usunięciu miazgi, ząb staje się martwy. Z czasem zaczyna on ciemnieć, zaś wybielenie go jest możliwe tylko poprzez zaaplikowanie wewnętrznego środka wybielającego lub założenie licówek. Ząb taki jest też osłabiony i podatny na pękanie, dlatego też powinniśmy zachować pewną ostrożność. Nie oznacza to jednak, że będzie nam on przysparzać samych problemów – jeśli przestrzegamy prawidłowej higieny jamy ustnej, wyleczony kanałowo ząb może nam służyć nawet do końca życia.

Marcelina Dobrowolska

Jestem na 3 roku stomatologii na jednej z polskich uczelni medycznych. Poszłam w ślady rodziców, którzy nauczyli mnie, jak odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Udzielam się na tym blogu, gdyż sądzę, że mogę pomóc w dostarczeniu rzetelnych informacji na tematy związane z tematyką zdrowia zębów i dziąseł. Uważam, że zawsze warto zdobywać nowe informacje o znanych nam dobrze rzeczach.

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

  1. Leczenie kanałowe to zmora mojego dzieciństwa. Już kiedy widziałem wiertła, czułem, że boli mnie jeszcze bardziej. Przez ten zabieg nabawiłem się dentofobii. Teraz boję się pójść do dentysty, a każdą wizytę tam przepłacam dużą ilością nerwów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button