Wybór szczoteczki manualnej

Szczoteczki manualne pozostają najpopularniejszymi przyrządami do codziennej higieny jamy ustnej. Tego typu szczoteczkę możemy znaleźć w zdecydowanej większości domostw, a jej główne atuty to z pewnością niska cena, brak uzależnienia od prądu oraz ogólnodostępność. Niestety, jak pokazuje doświadczenie, niewielu użytkowników dokonuje wyboru szczoteczki manualnej świadomie, przez co często zdarza się tak, że korzystamy podczas codziennej pielęgnacji jamy ustnej ze szczotek nieadekwatnych do naszych oczekiwań i stanu jamy ustnej. Gros osób w trakcie zakupów zwraca główną uwagę na design szczoteczki, jej firmę oraz cenę, tymczasem kluczowe przy wyborze szczoteczki manualnej są zgoła inne kryteria.

Dlaczego szczoteczka manualna?

O tym, dlaczego tak chętnie sięgamy po szczoteczki manualne pokrótce wspomnieliśmy już wyżej. Główny atut takiej szczoteczki to przede wszystkim cena – możemy nabyć ją już za 10-20 złotych, podczas gdy szczoteczki elektryczne wiążą się z kosztem kilka, kilkanaście razy wyższym. Szczoteczki manualne zalet mają jednak znacznie więcej. Najważniejsze z nich to:

  • Niski koszt – porządną, dobrej jakości szczoteczkę manualną nabędziemy za kilkanaście złotych, podczas gdy średniej jakości szczoteczki elektryczne kosztują zazwyczaj od 200 złotych w górę.
  • Ogólnodostępność – szczoteczkę manualną możemy kupić właściwie w każdej aptece, drogerii czy nawet sklepie spożywczym.
  • Brak uzależnienia od prądu – w przeciwieństwie do szczoteczek elektrycznych, te manualne nie muszą być co jakiś czas ładowane.
  • Większa kontrola nad myciem – wszystkie ruchy szczoteczki manualnej są uzależnione od nas, od naszych zdolności manualnych. Myjąc zęby taką szczoteczką, sami dobieramy technikę i intensywność pracy.
  • Podręczność – szczoteczkę manualną łatwo zabrać ze sobą w każdą podróż, umieszczona w specjalnym pudełeczku w torebce czy plecaku może nam towarzyszyć wszędzie.

Zanim podejmiesz decyzję

Wybór odpowiedniej szczoteczki manualnej nie jest tak prostą sprawą, jak się może wydawać. Jeśli chcemy, by skuteczność naszego mycia była możliwie jak najwyższa, a także pragniemy przy tym uniknąć podrażnień, na pewno musi być on odpowiednio przemyślany. Zanim więc udasz się na zakupy, zastanów się, czego tak naprawdę potrzebujesz i jakie efekty chcesz osiągnąć za sprawą codziennego mycia. Najważniejsze jest dla Ciebie skuteczne ścieranie osadów? A może cierpisz na nadwrażliwość zębową i chcesz, by Twoje czyszczenie było łagodne i bezinwazyjne? Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju szczoteczek manualnych, a więc każdy wśród nich powinien odnaleźć tę odpowiednią dla siebie.

Pamiętajmy, że szczoteczki manualne są przyrządami osobistymi i nie wolno dzielić ich z innymi użytkownikami. Ich końcówki czyszczące, podobnie jak końcówki wszystkich innych szczoteczek, z biegiem czasu ulegają zużyciu i deformacji, przez co szczoteczkę manualną przynajmniej raz na trzy miesiące należy wymieniać na nową.

Jak wybrać szczoteczkę manualną dla siebie?

Przy dokonywaniu wyboru szczoteczki manualnej najistotniejsze znaczenie mają cztery elementy. To właśnie na nie powinieneś zwrócić uwagę, jeśli chcesz, by szczoteczka była idealnie dobrana do Twoich potrzeb. Należą do nich:

  • Wielkość główki czyszczącej – powinna być ona dostosowana do wieku osoby mającej użytkować szczoteczkę. Naturalnie mniejsze głowice mają szczoteczki przeznaczone dla dzieci, nieco większe te dla dorosłych. Zwróć uwagę, czy gabarytowo końcówka będzie odpowiadała Twoim potrzebom.
  • Twardość włókien – większość osób wychodzi z błędnego przeświadczenia, że im twardsze ma dana szczoteczka włókna, tym skuteczniej czyści zęby. To jednak nie do końca prawda. Jeśli chodzi o efektywność mycia, największe znacznie ma bowiem gęstość i sposób rozłożenia włókien szczoteczki, a nie ich twardość. Do codziennego mycia zębów dedykuje się szczoteczki ze średniej twardości włóknami, natomiast osoby z nadwrażliwością zębową czy krwawieniem powinny na co dzień korzystać ze szczoteczek o włóknach miękkich.
  • Elastyczność szyjki – istotne jest, aby szyjka szczoteczki była elastyczna, to znaczy wyginała się pod wpływem nacisku. Taką szczoteczką łatwiej manewrować, mycie nią zębów jest też bezpieczniejsze.
  • Ergonomiczność rękojeści – ważne, by szczoteczka dobrze leżała w dłoni, miała wygodny uchwyt, który będzie umożliwiał sprawne i komfortowe operowanie nią pod różnymi kątami.

Jeśli weźmiesz pod uwagę te wszystkie elementy, z wyborem właściwej szczoteczki manualnej nie powinieneś mieć większego kłopotu. Pamiętaj, że w razie jakichkolwiek dylematów zawsze możesz poprosić o pomoc własnego stomatologa – nikt przecież nie zna tak dobrze jak on kondycji Twojej jamy ustnej. Specjalista z przyjemnością odpowie na wszystkie pytania i pomoże Ci dobrać odpowiedni produkt.

Wybór szczoteczki manualnej

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.
Back to top button