Szukaj szczoteczki

Źle dopasowana proteza zębowa

13 września 2018

Jeżeli w naszym uzębieniu pojawiają się ubytki, lub też straciliśmy wszystkie zęby, konieczne będzie wypełnienie ich sztucznymi zębami. Zaletą tego wyjścia jest to, że nowoczesna protetyka pozwoliła wyglądać protezom tak samo, jak zęby naturalne. I chociaż same protezy są popularne, tak wielu osób dotyka podstawowy problem, jakim jest nieprawidłowe ich dopasowanie. Nie jest to dyskomfort, który należy traktować jako normę – dobrze dopasowana proteza sprawuje się tak samo dobrze, co zęby naturalne. Dlatego też, w tym artykule postaramy się omówić kwestię złego dopasowania protezy.

Objawy – kiedy powinniśmy udać się do protetyka?

Jeżeli protezę nosimy od nieco młodszego wieku, musimy pamiętać, że należy wymieniać ją co 3-4 lata. W przeciwnym razie, proteza może stać się zwyczajnie zużyta i niepasująca do kości szczękowych, których układ stopniowo będzie ulegać zmianie. Z tego tez powodu, proteza, która niegdyś służyła nam wyśmienicie, z czasem zacznie przeszkadzać i powodować dyskomfort.

 

 

Inną kwestią jest reakcja alergiczna. Protezy wykonuje się z różnych materiałów, zaś do protetyka powinniśmy udać się natychmiast po tym, jak zauważymy u siebie objawy alergii niedługo po założeniu protezy. Pomoże nam on wówczas dobrać wypełnienie protetyczne z innego materiału.

Najczęstszy problem dotykający ludzi ze źle dobranymi protezami to ból i podrażnienia wewnętrznej części jamy ustnej. Początkowy dyskomfort nie jest jeszcze czymś, co powinno nas alarmować, lecz jeśli objawy nie znikną po kilku dniach, powinniśmy udać się z powrotem do lekarza.

Proteza nie powinna się też przesuwać podczas jedzenia. Jeżeli nie jest ona stabilna i powoduje ból, musimy iść do protetyka. Jedzenie za pomocą protezy nie powinno odbiegać od jedzenia zębami stałymi.

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesuję się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

Kategoria : Blog