Blog

Źle dopasowana proteza zębowa

Jeżeli w naszym uzębieniu pojawiają się ubytki, lub też straciliśmy wszystkie zęby, konieczne będzie wypełnienie ich sztucznymi zębami. Zaletą tego wyjścia jest to, że nowoczesna protetyka pozwoliła wyglądać protezom tak samo, jak zęby naturalne. I chociaż same protezy są popularne, tak wielu osób dotyka podstawowy problem, jakim jest nieprawidłowe ich dopasowanie. Nie jest to dyskomfort, który należy traktować jako normę – odpowiednio dopasowana proteza sprawuje się tak samo dobrze jak zęby naturalne. Dlatego też, w tym artykule postaramy się omówić kwestię złego dopasowania protezy.

Przyczyny wystąpienia stomatopatii protetycznych:

– wywołane infekcją bakteryjną i/lub grzybiczą,

– o charakterze toksycznym,

– spowodowane występowaniem różnych metali (powstawanie prądu elektrogalwanicznego),

– alergiczne,

– o charakterze mechanicznym,

– związane z psychiką.

Objawy – kiedy powinniśmy udać się do protetyka?

Źle dopasowana proteza zębowa

 

Jeśli przyczyną wystąpienia podrażnienia jamy ustnej są infekcje bakteryjne i grzybiczne objawem może być zaczerwienie błony śluzowej u pacjenta. W ten sposób manifestuje się postępujący proces zapalny, który dodatkowo może powodować ból i pieczenie. Jeśli zlekceważymy problem na tym etapie może rozwinąć się zakażenie grzybiczne. Charakterystycznym jest dla niego białawy nalot w jamie ustnej. Zmiany te można łatwo usunąć, jednak pozostają po tym ślady w postaci krwawiących plam, które sprawiają jeszcze większy ból. Jeśli protezy używa się nie tylko w ciągu dnia, ale także w nocy, można w ten sposób doprowadzić do tego, że pod protezą zaczną gromadzić się resztki pokarmowe i płytka nazębna. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że suchość w ustach jest częstą przyczyną wystąpienia grzybicy jamy ustnej. Zbyt mała ilość śliny wpływa bardzo negatywnie na kondycję zębów i dziąseł. Jeśli wystąpi infekcja, trzeba ją wyleczyć korzystając w tym celu z dostępnych na rynku leków. Poza tym będziemy musieli wykonać nową protezę, gdyż stara przestała się sprawdzać. Bardzo ważne jest, by to zrobić. W takim wypadku trzeba zadbać o odpowiednią higienę nowej protezy, by ta nie stała się dla nas źródłem kłopotów z jamą ustną.

Kolejnym powodem wystąpienia podrażnień jest to, ze proteza została wykonana z uczulającego materiału. Zdarza się to dość często. Bywa, że pacjent nie może nosić protezy, która została wykonana np. z akrylu. Jest to materiał, którego używa się bardzo często nie tylko do tworzenia całkowitych i częściowych protez, ale także do wykonania mostów i niektórych typów koron, co zwiększa poziom estetyki tychże. Możemy spotkać się także ze stopami zawierającymi nikiel. Często stosuje się takie w protetyce stomatologicznej. W obu tych przypadkach reakcje alergiczne wyglądają podobnie. Cechują je: zaczerwienienia, uczucia pieczenia, obrzęku oraz grudek na śluzówce zaraz po założeniu protezy i stosunkowo szybkie ich zanikanie po wyjęciu uzupełnienia z jamy ustnej. Zmiany mogą być rożnie umiejscowione. Będzie to zależało od tego, jaką protezę nosi pacjent. Osoby, które mają skłonność do alergii powinny nosić protezy wykonane z nylonu, które nie posiadają elementów metalowych.

Kiedy u pacjentów występuje podrażnienie błony śluzowej, może to nie być spowodowane infekcjami. Bardzo często przyczyna jest w takim wypadku podrażnienie o charakterze mechanicznym. Proteza, która jest źle dopasowana powoduje ucisk, uwiera czy ociera się, co sprawia, że zaczynają dręczyć nas różnego typu dolegliwości. Zmiany te można zaobserwować, kiedy stosujemy protezę osiadającą całkowicie lub częściowo. Im większą protezę nosimy, tym większa szansa, że wystąpi u nas ten problem. Uraz mechaniczny może być spowodowany także przez to, że proteza nie została wystarczająco wypolerowana. Przez to może zdzierać nasz naskórek powodując ból. Elementy metalowe takie jak klamry oraz zbyt ostre krawędzie zębów sztucznych mogą powodować podrażnienia. Poza tym powinniśmy mieć świadomość, że mocowania protezy mogą ścierać szkliwo zębów, do których jest ona przytwierdzona. Warto pamiętać o tym, że protezy zębowe zużywają się. jak pisaliśmy wyżej, po 3-4 latach noszenia protezy, kiedy zaczynamy odczuwać dyskomfort, powinniśmy zmienić ją na nową. Wynika to z tego, że kości szczęki z biegiem lat zmieniają układ. Coś co było dla nas dobre kilka lat temu, wcale nie musi być dobre teraz. Do stomatologa należy ocenienie z jakiego powodu towarzyszy nam ból. Jeśli ma od podłoże o charakterze mechanicznym, czasem wystarczy wprowadzić drobne zmiany takie jak np. dogięcie klamry, zebranie nadmiernej ilości materiału z płyty protezy czy też wypolerowanie jej powierzchni, aby proteza zębowa idealnie pasowała.

Podsumowanie

Najczęstszy problem dotykający ludzi ze źle dobranymi protezami to ból i podrażnienia wewnętrznej części jamy ustnej. Początkowy dyskomfort nie jest jeszcze czymś, co powinno nas alarmować, lecz jeśli objawy nie znikną po kilku dniach, powinniśmy udać się z powrotem do lekarza. Proteza nie powinna przesuwać się podczas jedzenia. Jeżeli nie jest ona stabilna i powoduje ból, musimy iść do protetyka. Jedzenie za pomocą protezy nie powinno odbiegać od jedzenia zębami stałymi.

Paweł Górzyński - lekarz stomatolog

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesują się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

Powiązane artykuły

2 komentarzy

  1. Witam serdecznie. Mam pytanie do Pana i proszę o odpowiedź. mam zrobioną nową protezę górną i mostek na dole. Od chwili włożenia obu na stałe, mam problem z gryzieniem pokarmu. Kaleczy mnie jedna i druga, w sumie od 28 listopada, noszę obie nastałe. Wytrzymałam tydzień, i wyjełam, chociaż p. stomatolog mówiła bym wytrzymała, bo proteza musi się dopasować, czyli OSIĄŚĆ. Nie wiem na czym to polega, bo wcześniej byłam na 5 korektach i nie ma poprawy. Dolna się kołysze, górna też jest luźna. Podobno powinna się zassć do podniebienia, ale ja muszę ją mocować za pomocą kleju. Zaznaczam, że żadnych infekcji nie mam, poza tymi ranami od ostrych krawędzi i prób gryzienia prawidłowo pokarmu. Po niedzieli powinnam znowu pojechać na korektę. Czy proteza, gdy jest źle dopasowana, nadaje się do przeróbki, czy trzeba robić nową. Ja już jestem zmęczona dojazdami do drugiego miasta. Tracę pół dnia z oczekiwaniem na transport. W sumie byłam już razem z przymiarkami 4 razy na samych na korektach. czy to taki problem z dopasowaniem, by przylegała jak należy? Czekam niecierpliwie na Pana odpowiedź.

  2. i nie ma odpowiedzi? nie jestem stomatologiem ale nieszczęśliwa pacjentka nieudacznika. Zrobił mi dolna protezę na 2 implantach i górna tak krzywa ze jest nie do przyjęcia. Po kilu wizytach zrobiłam u kogoś innego protezy a sprawę nieudacznika podałam do sadu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button