Końcówki do szczoteczki – oryginalne czy zamienniki?

Regularna higiena jamy ustnej jest koniecznością, jeśli zależy nam na utrzymaniu zębów i dziąseł w odpowiedniej kondycji. Sumienność w tym aspekcie jednak nie wystarczy – ważne jest również to, by myć swoje zęby odpowiednio długo i dokładnie, a także by korzystać w codziennej pielęgnacji z produktów sprawdzonych. Ważne, by dobrać nie tylko wysokiej jakości szczoteczkę elektryczną, ale również co zalecane trzy miesiące dokupować do niej oryginalne główki czyszczące – stosowanie wszelkiego rodzaju wątpliwego pochodzenia zamienników może być bowiem groźne dla naszego zdrowia.

Nie oszukujmy się: końcówki do szczoteczek nie są specjalnie tanie. Oryginalne główki czyszczące kosztują średnio około 40 złotych, co – zwłaszcza gdy zamierzamy zakupić końcówki dla całej rodziny – dla wielu może wydawać się wydatkiem dość znaczącym. Dlatego też wiele osób decyduje się na inwestycję w tak zwane „zamienniki”, które wedle zapewnień ich producentów mają nam oferować w dużo niższej cenie tę samą jakość czyszczenia. Czy warto kupować zamienniki i czy aby na pewno są one bezpieczne i skuteczne?

Jak często należy wymieniać końcówki na nowe?

Główka czyszcząca każdej szczoteczki ma swój określony termin przydatności. Niestety, z czasem, wraz z eksploatowaniem szczoteczki, jej włókna się rozwarstwiają, zachodzą osadem z pasty i wody, a co za tym idzie, końcówka przestaje być skuteczna, i dalsze szczotkowanie nią zębów może nam przynieść więcej szkody niż pożytku.

Według stomatologów, optymalna żywotność główki czyszczącej szczoteczki wynosi trzy miesiące; po tym okresie zazwyczaj trzeba już ją zamienić na nową. Jeśli jesteśmy użytkownikami szczoteczki manualnej, konieczny jest po prostu zakup nowej szczoteczki, natomiast w przypadku szczoteczek elektrycznych (rotacyjnych, sonicznych, czy ultradźwiękowych), wymienia się tylko końcówkę.

Czasem jednak zachodzi konieczność, by zamienić główkę czyszczącą na nową wcześniej niż przed upływem trzech miesięcy – konieczne jest to zawsze, gdy jesteśmy po przeziębieniu, grypie, czy innej tego typu infekcji. Wszystko dlatego, że związane z chorobą wirusy mogą osiadać na główce i w dalszym ciągu negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Końcówkę musimy zamienić także od razu, gdy tylko zauważymy, że jej włókna na skutek intensywnego mycia straciły swoją pierwotną formę.

Czy warto kupować zamienniki?

Zamienniki końcówek do szczoteczek elektrycznych z pozoru przypominają oryginalne produkty. Mają podobną formę, na pierwszy rzut oka posiadają także takie same włókna. Niestety, to tylko złudzenie.

Po pierwsze, fakt, że zamienniki są dużo tańsze od oryginalnych końcówek wynika z użycia do ich produkcji znacznie gorszych jakościowo materiałów. Ich włókna są więc ostro ścięte i już po kilku dniach mycia mogą powodować podrażnienie dziąseł. W dłuższej perspektywie, korzystanie z nich może zaś skutkować recesją dziąseł i obniżeniem się szyjek zębowych. Włosie zamienników jest także mało elastyczne i dość twarde, co bezpośrednio przekłada się na gorszą jakość mycia.

Wiele osób kupuje zamienniki głównie ze względu na ich niską cenę. Jak wspomnieliśmy wyżej, koszt końcówki oryginalnej to zazwyczaj około 40 złotych, natomiast „podróbkę” możemy dostać już za około 10 złotych. Rachunek zatem wydaje się prosty, prawda? Otóż nic bardziej mylnego. Ze względu na fakt, że zamienniki wytwarzane są z dużo gorszych jakościowo materiałów, znacznie szybciej się zużywają, co sprawia, że niekiedy wymieniać je na nowe trzeba nawet co kilka, kilkanaście dni! Suma summarum, na inwestycji w podróbki możesz więc wcale nie zaoszczędzić.

Jakie zalety wiążą się z korzystaniem z oryginalnych końcówek do szczoteczek?

Jak już wiesz, inwestycja w zamienniki końcówek do szczoteczek elektrycznych wcale nie musi okazać się tak trafna, jak sądziłeś. Ba! Może wiązać się ona z wieloma przykrymi konsekwencjami zdrowotnymi, co chyba najlepiej obrazuje, dlaczego oryginalne główki czyszczące stanowią zdecydowanie lepszą opcję. Główne zalety dedykowanych końcówek do szczoteczek elektrycznych w stosunku do ich zamienników, to:

  • zaokrąglone na końcu i elastyczne włókna, dzięki którym oryginalne końcówki czyszczą jamę ustną znacznie skuteczniej niż zamienniki,
  • możliwość dopasowania twardości włosia do własnych potrzeb; „podróbki” posiadają zazwyczaj włosie o jednej twardości,
  • dużo dłuższa „żywotność”,
  • idealna współpraca z dedykowaną szczoteczką elektryczną,
  • bezpieczeństwo i bezinwazyjność, potwierdzona wszelkimi badaniami i atestami; zamienniki nie przechodzą żadnych badań, więc nigdy nie wiadomo, z jakich składników są wykonane.

W jaki sposób należy właściwie korzystać z końcówek?

Na koniec warto jeszcze pokrótce wspomnieć o właściwej eksploatacji i konserwacji końcówek do szczoteczek elektrycznych. Aby zbyt szybko nie doszło do ich zużycia, a także byśmy mogli korzystać z nich bezpiecznie i higienicznie, należy pamiętać o kilku zasadach.

Pierwsza to regularna wymiana końcówek, o której już napisaliśmy wyżej – musi się ona odbywać przynajmniej raz na trzy miesiące, a także tuż po przebyciu przez nas choroby pokroju grypy oraz w każdym momencie, gdy dostrzeżemy, że włosie końcówki się rozwarstwiło. Na szczęście, jeśli chodzi o przestrzeganie zalecanego terminu wymiany główek czyszczących na nowe, producenci bardzo ułatwiają nam sprawę, ponieważ zdecydowana większość dostępnych na rynku oryginalnych główek czyszczących jest wyposażona w specjalny wskaźnik zużycia włosia, dzięki któremu możemy bez przeszkód kontrolować stan zużycia swojej końcówki.

Bardzo ważne jest także odpowiednie konserwowanie końcówki. Nieużywana główka czyszcząca po umyciu zębów powinna znajdować się w miejscu umożliwiającym jej swobodne wyschnięcie. Końcówki poszczególnych użytkowników nie powinny się ze sobą stykać ani leżeć na półkach czy szafkach, na których mogłyby z łatwością osiadać na nich bakterie. Dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie w specjalny pojemnik bądź uchwyt na końcówkę, w którym nasza główka czyszcząca mogłaby być przechowywana w pełni higienicznie.

Końcówki do szczoteczki – oryginalne czy zamienniki?

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.
Back to top button