Szczoteczka soniczna – budowa, działanie, porady

Szczoteczka soniczna – budowa, działanie, porady

Szczoteczki soniczne, choć na rynku obecne są już wiele lat, to dopiero teraz zyskują coraz większą popularność. W poniższym artykule znajdziesz wiele informacji na temat szczoteczek sonicznych, ich historii, budowy, działania, ceny, przeznaczenia, sposobu użytkowania, czym różnią się od szczoteczek elektrycznych itd.

Historia szczoteczki sonicznej

Aby zaprezentować wierną historię szczoteczki sonicznej, należy zacząć od tego, jak powstała jej poprzedniczka, czyli szczoteczka elektryczna. W 1939 roku stworzył ją szwajcarski doktor Philippe Guy-Woog. Urządzenie miało wtedy ograniczone możliwości, gdyż przeznaczone było dla osób posiadających mniejszą sprawność ruchową, a także dla użytkowników aparatów ortodontycznych. Wkrótce zyskało ono w oczach ekspertów i konsumentów, czego efektem był debiut na rynku amerykańskim w 1959 roku.  Rok później firma Squibb rozpoczęła produkcję szczoteczek elektrycznych o nazwie Broxodent, natomiast w 1961 roku marka General Electric stworzyła pierwszą ładowarkę bezprzewodową.

Szczoteczka soniczna dopiero od niedawna cieszy się sporą popularnością, choć została wynaleziona i opatentowana już w 1987 roku przez amerykańskiego naukowca Roberta Bocka. Pierwsze tego typu urządzenia pojawiły się na rynku na początku lat 90. Początkowo szczoteczka soniczna była dostępna jedynie na rynku amerykańskim, zanim Philips, wiodący producent przyrządów tego typu, rozpoczął sprzedaż linii Sonicare także w krajach europejskich i reszcie świata. Od tamtej pory zainteresowanie szczoteczkami sonicznymi stopniowo wzrastało, zaś na rynku zaczęli pojawiać się też inni producenci.

Czym jest szczoteczka soniczna?

Szczoteczka soniczna – budowa, działanie, porady

Szczoteczka soniczna, na pierwszy rzut oka, przywodzi na myśl połączenie szczoteczki rotacyjnej (czyli podstawowej szczoteczki elektrycznej) i tradycyjnej szczoteczki manualnej. Jej rączka posiada grubszą obudowę, wewnątrz której znajduje się akumulator oraz wszystkie podzespoły. Szczoteczki soniczne obsługujemy za pomocą przycisków, zaś
w przypadku droższych modeli – także wizualnego interfejsu. Z kolei podobieństwo do tradycyjnej szczoteczki widać w główce. Jest ona podłużna, podczas gdy szczoteczki rotacyjne wyposażone są w końcówkę o okrągłym kształcie. Działanie szczoteczki sonicznej opiera się o  ruch wymiatający, który uznawany jest za znacznie skuteczniejszy oraz bezpieczniejszy od rotacyjnego.

Skąd taki dobór kształtu? Szczoteczka rotacyjna stawia na niewielką główkę o okrągłym kształcie, ponieważ nie tylko pozwala ona włosiu na wykonywanie ruchu obrotowego w lewo i prawo, ale także umożliwia szczoteczce na oczyszczanie trudnodostępnych miejsc, do których należą przede wszystkim siódemki i ósemki, zwane zębami mądrości. Ze względu na ich położenie na tyłach jamy ustnej, bardzo łatwo jest o zaniedbanie higieny takich zębów.

Z kolei szczoteczka soniczna wykorzystuje zgoła inny typ mycia, oparty na ruchu wymiatającym, uznawanym za znacznie skuteczniejszy od rotacyjnego. Jej wąski, smukły kształt pozwala jej dodatkowo na pokrycie szerszej części linii dziąseł, co również ułatwia jej przedostanie się do miejsc trudnodostępnych.

Budowa szczoteczki sonicznej

Szczoteczka soniczna budową przypomina nieco klasyczną szczoteczkę elektryczną. Składa się z rączki, w której znajdują się baterie bądź akumulator, silniczek elektryczny, elektryczna płyta sterownicza, cewka indukcyjna ładowarki, a także z wymiennej główki o podłużnym kształcie. Dodatkowo rękojeść jest smukła, wodoodporna oraz często pokryta antypoślizgowym materiałem. Na obudowie szczoteczki sonicznej najczęściej znajdują się diody informujące o wybranym trybie pracy, przyciski do ich zmiany oraz włącznik i wyłącznik urządzenia.

Szczoteczka soniczna – budowa, działanie, porady

Największe zalety szczoteczek sonicznych:

 • łatwość mycia zębów i wysoka efektywność
 • bardzo duża prędkość działania (do 96 000 ruchów sonicznych na minutę pracy), która pozwala na usunięcie 6 razy więcej płytki nazębnej niż szczoteczki manualne
 • docierają do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, np. przestrzeni międzyzębowych i tylnych zębów
 • ograniczają powstawanie kamienia nazębnego i odświeżają jamę ustną
 • oczyszczanie trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, w tym elementów aparatu ortodontycznego
 • miękkie i elastyczne włókna dostosowują się do powierzchni zęba
 • możliwość wyboru jednego z kilku trybów pracy (np. wybielającego, masującego dziąsła, dogłębnie oczyszczającego, delikatnego itd.) oraz jednej z końcówek wymiennych, z których każda posiada inne przeznaczenie
 • w niektórych modelach istnieje możliwość połączenia się z aplikacją w smartfonie oraz monitorowania całego procesu szczotkowania zębów
 • dokładne oczyszczanie zębów przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa dziąseł
 • akumulator, który pozwala nawet na dwa miesiące pracy bez konieczności ładowania
 • przydatne gadżety w zestawach: stacje dokujące, etui podróżne, stacje dezynfekujące promieniami UV, dodatkowe końcówki wymienne itd.

Szukając idealnego urządzenia, warto sprawdzić nasz ranking szczoteczek sonicznych. Znajdziesz w nim najbardziej popularne i sprawdzone modele od renomowanych producentów. Kliknij w link poniżej i przekonaj się, które przyrządy są warte zakupu.

Szczoteczka soniczna – budowa, działanie, porady

Ranking najlepszych szczoteczek sonicznych

Każdy z nas chciałby móc się pochwalić zdrowym oraz pięknym uśmiechem, współczesny tryb życia jednak temu nie sprzyja. Dieta większości z nas jest…czytaj dalej

Szczoteczka soniczna a elektryczna

Po szczoteczkę soniczną z powodzeniem sięgać mogą osoby borykające się z nadwrażliwością zębów, cierpiące na problemy z dziąsłami oraz użytkownicy aparatów ortodontycznych lub protez. Wbrew pozorom najważniejsze nie jest to, czym myjemy nasze zęby, gdyż oba rodzaje szczoteczek zapewnią doskonałą higienę jamy ustnej, a raczej to, w jaki sposób to robimy. Wiele osób szczotkuje zęby ruchami okrężnymi, podczas gdy najbardziej bezpieczne są ruchy wymiatające, czyli od dziąsła ku koronie zęba. Warto przy tym także trzymać urządzenie pod kątem 45 stopni.

Szczoteczki soniczne pracują zazwyczaj z większą częstotliwością ruchów, przez co rozbijają więcej płytki nazębnej. Wykonują do 96 000 ruchów sonicznych na minutę pracy, podczas gdy szczoteczki elektryczne produkują do 10 500 ruchów oscylacyjnych oraz do 48 000 pulsacji w tym samym czasie. Szczoteczki soniczne są też nieco droższe niż modele elektryczne, choć producenci tych drugich wyposażają dziś swoje produkty w podobne funkcje i udogodnienia. Chociaż początkowo synchronizacja szczoteczki z aplikacją w smartfonie możliwa była tylko w urządzeniach sonicznych, to popularne „elektryki” nie ustępują im pod tym względem w dzisiejszych czasach.

Jak działa szczoteczka soniczna?

Opowiedzieliśmy już o tym, że szczoteczka soniczna wykonuje dziesiątki tysięcy ruchów wymiatających w ciągu minuty. To jednak nie wszystko, co ma do zaoferowania. Głównym atutem szczoteczki sonicznej jest bowiem technologia fal dźwiękowych. Na czym ona polega? Podczas pracy urządzenia cząsteczki śliny, pasty do zębów oraz wody łączą się ze sobą, a powstałe mikropęcherzyki powietrza docierają nawet do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, oczyszczając je z płytki nazębnej, bakterii i resztek pokarmowych. Fale dźwiękowe o częstotliwości powyżej 260 Mhz trafiają na odległość 4 mm od zakończenia włókien końcówki, dzięki czemu nie ścierają osadów w sposób mechaniczny. Działanie szczoteczki sonicznej jest więc nie tylko skuteczne, ale również w pełni bezpieczne dla szkliwa zębowego i dziąseł. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie dociskać jej główki zbyt mocno do powierzchni zębów.

Czy warto stosować szczoteczkę soniczną?

Szczoteczka soniczna to przyrząd, dzięki któremu zapewnisz swojej jamie ustnej kompleksową ochronę. Jej rola nie ogranicza się jedynie do szczotkowania zębów. Szczoteczka soniczna również masuje dziąsła, dzięki czemu ich ukrwienie zostaje zauważalnie poprawione, a więc stają się one odporniejsze na mechaniczne urazy. Szczoteczka soniczna, z racji swojej skuteczności w walce z osadem, uczyni nasze zęby nie tylko zdrowszymi, ale też bielszymi. Pierwsze efekty zauważymy u siebie już po tygodniu regularnego mycia!

Jak szczotkować zęby szczoteczką soniczną?

Aby wyczyścić zęby szczoteczką soniczną,  nie musimy wykonywać żadnych dodatkowych ruchów nadgarstkiem, które konieczne są chociażby w przypadku szczoteczki rotacyjnej. Wszystko, co musimy robić, to powolne przesuwanie szczoteczki wzdłuż zębów, zatrzymując się na krótką chwilę przy powierzchniach bocznych i koronach zębów. Szczotkowanie zębów za pomocą szczoteczki sonicznej to najprostszy możliwy sposób na dbanie o naszą jamę ustną!

Jak korzystać ze szczoteczki sonicznej?

Zastosuj się do kilku poniższych wskazówek, aby w pełni wykorzystać działanie szczoteczki sonicznej:

 1. Nałóż na główkę szczoteczki niewielką ilość pasty do zębów, a następnie ustaw urządzenie pod kątem 45 stopni względem powierzchni zębów. Końce włókien powinny być skierowane do linii dziąseł.
 2. Wybierz odpowiedni dla siebie tryb pracy, a następnie uruchom szczoteczkę. Jej główkę przesuwaj powoli wzdłuż łuku zębowego.
 3. Nie musisz samodzielnie odmierzać czasu szczotkowania, gdyż zrobią to za Ciebie czasomierze. Poinformują o upływie 2 minut, a także co 30 sekund przypomną
  o konieczności zmiany szczotkowanej strefy uzębienia.
 4. W przypadku wewnętrznej strony zębów przednich ustaw główkę urządzenia pionowo.
 5. Nie dociskaj główki szczoteczki zbyt mocno do powierzchni zębów, gdyż możesz
  w ten sposób przyczynić się do szybszego zużycia włókien oraz do uszkodzeń szkliwa.
 6. Na koniec całego procesu wypluj nadmiar pasty. Zdejmij końcówkę z rękojeści
  i dokładnie wypłucz ją pod bieżącą wodą, po czym odstaw do wyschnięcia.

Dla kogo jest szczoteczka soniczna?

Wśród kategorii osób, którym polecana jest szczoteczka soniczna znajdują się:

 • wszyscy, którzy pragną poprawić swoją higienę jamy ustnej, w tym dzieci dla których są dostępne specjalne urządzenia dostosowane do ich potrzeb. Korzystanie ze szczoteczki sonicznej to profilaktyka wielu groźnych chorób, takich jak paradontoza, próchnica, choroby przyzębia,
 • osoby które mają krzywe, nierówne zęby, małe przestrzenie międzyzębowe – dzięki technologii sonicznej łatwiej jest oczyścić trudnodostępne miejsca,
 • osoby noszące stałe aparaty ortodontyczne które są trudne do oczyszczenia szczoteczką manualną. Mikrobąbelki umożliwiają dotarcie aktywnych składników pasty w przestrzenie międzyzębowe i miejsca przy zamkach i łukach,
 • ci, którzy posiadają wypełnienia protetyczne – implanty, mosty, korony, protezy stałe,
 • osoby chorujące na paradontozę. Szczoteczki soniczne oczyszczają zęby delikatnie, usuwając więcej płytki nazębnej od manualnych. Dzięki wmontowanemu czujnikowi nacisku, uniemożliwione będzie także zbyt mocne szczotkowanie zębów i podrażnianie dziąseł. Jest to szczególnie ważne dla osób cierpiących na tę chorobę, bo nie wzmaga ich dolegliwości,
 • osoby posiadające wrażliwe, krwawiące dziąsła.

Generalnie rzecz ujmując, każdy może korzystać z szczoteczki sonicznej. Zwłaszcza wtedy, gdy nasze zęby są w miarę zdrowe i nie wykazują objawów nadwrażliwości. Wówczas możemy nawet kupić najtańszą szczoteczkę Sonicare z jednym trybem pracy, który spokojnie wystarczy nam do objęcia naszego uzębienia kompleksową opieką. A u innych?

 • Aparaty nazębne – Nie stanowią one żadnego przeciwwskazania. Aparaty ortodontyczne wymagają od nas wykorzystania specjalnych szczoteczek, past i płukanek, lecz jeśli korzystamy ze szczoteczki sonicznej, pierwszej z tych rzeczy nie musimy nawet wymieniać. Szczoteczka soniczna jest bowiem tak nieinwazyjna, że nie istnieją do niej końcówki ortodontyczne – wystarczy nam nasza podstawowa końcówka, aby móc oczyścić zęby bez strachu przed zerwaniem zamka.
 • Plomby – Podobnie jak z aparatami. Szczoteczka soniczna, dzięki swojemu nieinwazyjnemu sposobowi szczotkowania, pozwala nam na umycie zaplombowanych zębów, bez ryzyka zerwania z nich wypełnienia.
 • Implanty – Implanty również nie muszą się obawiać szczoteczki sonicznej. Nie narusza ona ich budowy i nie sprawia, że staną się one chybotliwe po kilku miesiącach mycia.

Jak wybrać najlepszą szczoteczkę soniczną?

Kupując szczoteczkę soniczną, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników:

 • prędkość pracy – im szybsza szczoteczka, tym lepiej poradzi sobie z usuwaniem osadu nazębnego. Jeżeli cierpimy na nadwrażliwość zębów, dobrze jest rozejrzeć się za szczoteczką soniczną, która nie tylko oferuje nam końcówkę o miękkim włosiu, ale także regulowaną szybkość pracy. Wolniejsze obroty będą powodować mniejszy dyskomfort. Z kolei tym, dla których urządzenie to wydaje się być trochę zbyt intensywne, polecamy szczoteczki, które wyposażono
  w funkcję łatwego startu. Po jej uruchomieniu szczoteczka soniczna zacznie pracę na najniższych obrotach, po czym będzie zwiększać swoją szybkość przy każdym kolejnym szczotkowaniu. Cały proces zajmuje dwa tygodnie.
 • tryby pracy – szczoteczki soniczne oferują kilka trybów pracy o różnym przeznaczeniu oraz innej prędkości pracy, np. codzienne czyszczenie, delikatne czyszczenie, dogłębne czyszczenie, wybielanie, masaż dziąseł itd. Z pewnością każda osoba może znaleźć wśród nich program odpowiedni dla siebie.
 • dodatkowe funkcje – szczoteczki soniczne wyposażone są w funkcje usprawniające proces szczotkowania. Czasomierze odmierzają czas niezbędny do dokładnego wyczyszczenia zębów oraz sygnalizują, kiedy należy zmienić szczotkowaną strefę uzębienia, czujnik siły nacisku przestrzega przed zbyt mocnym dociskaniem główki do powierzchni szkliwa, a wskaźnik zużycia włosia informuje o konieczności wymiany końcówki na nową. Niektóre modele można połączyć z aplikacją w smartfonie i na bieżąco kontrolować jakość czyszczenia zębów.
 • zawartość zestawu – w zestawach ze szczoteczkami sonicznymi często obecne są przydatne gadżety, np. stacje ładujące, końcówki wymienne o różnym przeznaczeniu czy etui podróżne. Zdarza się, że producenci oferują swoim klientom szczoteczki soniczne wraz z irygatorami do zębów. Przykładem takiego pakietu jest szczoteczka Philips Sonicare DiamondClean Black, sprzedawana
  z irygatorem AirFloss HX8491/03 Black. Za około tysiąc złotych zapewnimy sobie najlepszy możliwy sposób na walkę z próchnicą oraz chorobami dziąseł.

Ile kosztuje szczoteczka soniczna?

Szczoteczka soniczna może kosztować nawet 50 zł. Ceny urządzeń marki Philips Sonicare zaczynają się od 180 zł za podstawowe modele i dochodzą nawet do ok. 750 zł (za Philips Sonicare DiamondClean). Jeden z najbardziej popularnych modeli, Philips Sonicare FlexCare Platinum ze stacją dezynfekującą promieniami UV kosztuje ok. 700 zł. Cenę szczoteczki sonicznej determinują następujące czynniki: liczba trybów pracy, liczba funkcji, liczba końcówek wymiennych oraz obecność przydatnych gadżetów w zestawie. Z kolei szczoteczki soniczne Smilesonic, w tym takie modele jak Smilesonic EX, Smilesonic GO czy Smilesonic UP, kosztują zazwyczaj od 259 do 429 złotych.

Szczoteczka soniczna to urządzenie warte swojej wysokiej ceny. Jej koszt zwróci nam się
z nawiązką na przestrzeni lat w formie piękniejszych, zdrowszych zębów oraz mniejszych wydatków na dentystę.

Jak często należy wymieniać końcówki do szczoteczki sonicznej?

Końcówki do szczoteczki sonicznej należy wymieniać co 3 miesiące, gdyż ulegają one zniszczeniu – ich włókna wyginają się, strzępią i łamią. Niektóre modele ułatwiają podjęcie decyzji o wymianie w odpowiednim momencie poprzez zmianę koloru włosia, za którą odpowiada wspomniany wcześniej wskaźnik zużycia. Zniszczona główka może podrażniać oraz uszkadzać zęby i dziąsła.

Jak czyścić szczoteczkę soniczną?

Szczoteczkę soniczną, a w zasadzie jej główkę, należy dokładnie wyczyścić z resztek pokarmowych oraz pasty do zębów po każdym stosowaniu. W tym celu należy przepłukać włosie końcówki. Dodatkowo raz na tydzień lud dwa warto ściągnąć główkę z trzonka oraz umyć jej dolną część, a górną wyczyścić z zaschniętych pozostałości pasty. Po wszystkim musimy wytrzeć główkę oraz trzonek urządzenia suchą ściereczką. Pamiętajmy o tym, aby nie wkładać szczoteczki sonicznej do zmywarki, chyba że zezwala na to producent.

Szczoteczka soniczna dla dziecka

Szczoteczki soniczne dla dzieci rekomendowane są najczęściej od 3. roku życia, jednakże istnieją urządzenia przeznaczone dla jeszcze młodszych maluchów. Najpopularniejsze modele szczoteczek sonicznych dla dzieci to m.in. Philips Sonicare For Kids, Smilesonic Kids, BrushBaby Sonic i Seysso Baby Penguin.

Główki czyszczące szczoteczek sonicznych dla dzieci powinny być odpowiednio mniejsze, aby bez problemu dopasowywały się do dziecięcej jamy ustnej. Ponadto ich włókna muszą być delikatne i miękkie, aby nie podrażniały wrażliwych zębów i dziąseł. Ważna jest również obecność antypoślizgowej, odpowiednio mniejszej rączki, dzięki której urządzenie nie będzie wypadało z dłoni naszej pociechy.

Wybierając szczoteczkę soniczną dla dziecka, warto zwrócić uwagę również na jej design. Bajkowe postacie oraz atrakcyjne kolory z pewnością zachęcą do częstego szczotkowania, podobnie jak znajdujące się w zestawach ze szczoteczkami kalendarze do mycia zębów wraz z naklejkami.

Szczoteczka soniczna – najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Jaka jest różnica pomiędzy szczoteczką soniczną a ultradźwiękową?

Szczoteczki soniczne i ultradźwiękowe różnią się przede wszystkim:

 • prędkością wykonywanych ruchów – pierwsze wykonują zazwyczaj od 25 do 96 tysięcy ruchów na minutę, a drugie – około 90 milionów drgań na minutę
 • obie bardzo dokładnie oczyszczają zęby, jednak to szczoteczki ultradźwiękowe umożliwiają oczyszczenie nawet mikrobruzd w szkliwie
 • oba urządzenia są wyjątkowo delikatne dla szkliwa i dziąseł, jednakże szczoteczki ultradźwiękowe mogą oczyszczać zęby bez ruchu, przy pomocy samych ultradźwięków.

Jaka jest różnica pomiędzy szczoteczką soniczną a elektryczną?

Różnice między szczoteczką soniczną a elektryczną to m.in.:

 • prędkość ruchów główki – szczoteczki soniczne poruszają się z prędkością około 25 do 96 tysięcy ruchów na minutę, a elektryczne – 5 – 8 tysięcy
 • rodzaj wykonywanych ruchów – pierwsze z urządzeń wykonują ruchy wymiatające oraz emitują fale dźwiękowe, a drugie – oczyszczają zęby, wprawiając główkę w ruch oscylacyjny, rotacyjny lub pulsacyjny (w zależności od modelu)
 • kształt główki czyszczącej – szczoteczki soniczne posiadają podłużne końcówki, natomiast szczoteczki elektryczne (rotacyjne) – okrągłe
 • szczoteczki soniczne mogą oczyszczać przestrzenie międzyzębowe, dzięki czemu usuwają więcej płytki nazębnej.

Jak dobrać soniczną szczoteczkę do zębów?

Należy przede wszystkim dobrać wielkość główki i rączki do możliwości osoby korzystającej. Następnie należy kierować się ceną, liczbą trybów, z których chcemy móc korzystać, obecnością nowoczesnych funkcji, zawartością zestawu, a także tym, czy chcemy, żeby nasze urządzenie było zasilane prądem czy bateriami.

Czy mogę oczyszczać zęby szczoteczką soniczną, będąc w ciąży?


Nie ma przeciwwskazań do korzystania ze szczoteczki sonicznej w okresie ciąży i karmienia piersią.

Jaka pasta będzie najlepsza do szczoteczki sonicznej?

Przy wyborze pasty do szczoteczki sonicznej zwróć uwagę na stopień jej ścieralności, ilość substancji pieniących oraz konsystencję. Zbyt rzadka pasta w połączeniu z dużą liczbą drgań sonicznych spowoduje rozchlapywanie mieszanki. Preparaty do szczoteczki sonicznej nie powinny posiadać zbyt wielu substancji ścierających, gdyż samo działanie urządzenia pozwala na skuteczne usuwanie płytki nazębnej oraz osadów powierzchniowych. Jeśli posiadasz szczoteczkę soniczną, wybierz pastę do zębów o niższym współczynniku RDA.

Jaka pasta będzie najlepsza do szczoteczki sonicznej?

Przy wyborze pasty do szczoteczki sonicznej zwróć uwagę na stopień jej ścieralności, ilość substancji pieniących oraz konsystencję. Zbyt rzadka pasta w połączeniu z dużą liczbą drgań sonicznych spowoduje rozchlapywanie mieszanki. Preparaty do szczoteczki sonicznej nie powinny posiadać zbyt wielu substancji ścierających, gdyż samo działanie urządzenia pozwala na skuteczne usuwanie płytki nazębnej oraz osadów powierzchniowych. Jeśli posiadasz szczoteczkę soniczną, wybierz pastę do zębów
o niższym współczynniku RDA.

Szczoteczka soniczna – budowa, działanie, porady

Kacper Janiszewski

Od wielu lat interesuję się technologią, która towarzyszy nam w codziennym życiu. Poza sprzętami AGD i RTV, które kojarzą nam się z tym hasłem najbardziej, rozwijane są także inne urządzenia, mające pomoc ludziom usprawnić ich działania. Do nich należą miedzy innymi szczoteczki elektryczne, soniczne i ultradźwiękowe, które pozwalają jeszcze lepiej zadbać o jamę ustną użytkownika. Pragnę pisać jako osoba, która od wielu lat korzysta codziennie z technologii sonicznej.

8 komentarzy

 1. 5 dni to dla zwykłej szczoteczki elektronicznej dosyć mało, jeżeli szykuje się jakiś wyjazd na tydzień to trochę lipa. Szczoteczki soniczne trzymają nawet do 3 tygodni bez ładowania z tego co wyczytałam w innych artykułach na stronce 🙂

  1. No moja z Truelife to spokojnie kilka tygodni, ale w sumie nigdy nie było okazji sprawdzić ile wytrzyma, bo ładowanie to nie problem. Nawet na wyjeździe, bo wystarczy podpiąć pod USB

 2. Używam szczoteczki sonicznej od jakichś dwóch tygodni. Szczerze mówiąc to nie wierzyłem, że jest aż tak duża różnica pomiędzy myciem szczotką elektryczną-obrotową a soniczną. Myślałem, że to tylko chwyt marketingowy i sposób na zdobycie klienta. Trzeba jednak przyznać, że szczoteczka soniczna radzi sobie o wiele lepiej. Mycie jest o wiele dokładniejsze, czuć tę prędkość 😉

 3. Używam szczoteczki sonicznej od dwóch miesięcy i jestem nią zachwycona. Żałuję tylko, że tak późno zdecydowałam się na zakup. PW końcu mam idealnie umyte zęby. Teraz muszę kupić taką szczoteczkę mojej córce.

 4. Zawsze byłam przekonana, że szczoteczka elektryczna to tylko kolejny, drogi gadżet, którym warto pochwalić się przed przyjaciółmi i znajomymi. Powoli jednak zaczynam dojrzewać do zakupu takiej szczoteczki sonicznej, bo spotkałam się z wieloma pozytywnymi opiniami. Może faktycznie coś w tym jest…

 5. Na jednym ze sklepów internetowych kupiłem około pół roku temu szczoteczkę elektryczną. Zdecydowałem się na szczoteczkę soniczną firmy Smilesonic po tym jak przeczytałem opis jej właściwości i funkcji. Zaryzykowałem i po dzień dzisijszy uważam, że to był najlepszy wybór jakiego mogłem dokonać. Opis szczoteczki w 100% zgadza się z rzeczywistością. Fenomenalnie czyści zęby i nie drażni dziąseł jak na przykład szczoteczki Oral-B. Co tu dużo pisać – po tych kilku miesiącach użytkowania szczoteczki Smilesonic w dalszym ciągu jestem w pełni z niej zadowolony i chyba już wiem co kupię bliskiej mi osobie na święta 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button