Szczoteczka soniczna

Szczoteczka soniczna

Szczoteczka soniczna to nowatorski wynalazek, który tak naprawdę istnieje już od początku lat dziewięćdziesiątych. Pierwsze projekty urządzenia pojawiły się w roku 1987. W roku 1992 szczoteczki soniczne zaczęły być produkowane na skalę światową. Stało się to za sprawą amerykańskiego naukowca – Roberta Bocka. Szybko zdobył on aprobatę FDA (Amerykańska Agencja Żywności i Leków) i szczoteczki zaczęły być polecane jako ważny produkt każdego domostwa. Początkowo był on jednak dostępny jedynie na rynku amerykańskim, zanim Philips, wiodący producent szczoteczek tego typu, zdecydował się na ekspansję swoich terytoriów i rozpoczął sprzedaż linii Sonicare także w krajach europejskich i reszcie świata.

Oczywiście, sam Philips Sonicare nie jest tu jedynym wyborem – od tamtej pory, zainteresowanie szczoteczkami sonicznymi stopniowo wzrastało, zaś na rynku zaczęli pojawiać się też inni producenci, chcący pozyskać sobie klientów tą nowoczesną formą mycia zębów. A ponieważ szczoteczek sonicznych istnieje już sporo, zaś szczotkowanie za ich pomocą zauważalnie odbiega od tego, które znamy, postanowiliśmy przygotować dla Was artykuł, który rozwieje wszystkie wątpliwości z nimi związane. Zwłaszcza, że same szczoteczki soniczne w dalszym ciągu nie należą do najpopularniejszych w naszym kraju. Ba, wielu Polaków nawet nie słyszało o ich istnieniu!

Czym jest szczoteczka soniczna?

Szczoteczka soniczna

Szczoteczka soniczna, na pierwszy rzut oka, przywodzi na myśl połączenie szczoteczki rotacyjnej (czyli podstawowej szczoteczki elektrycznej) i tradycyjnej szczoteczki manualnej. Jej rączka przypomina model rotacyjny, ze swoją grubszą obudową, wewnątrz której znajduje się akumulator oraz wszystkie podzespoły. Szczoteczki soniczne również obsługujemy za pomocą przycisków, zaś w przypadku droższych modeli – także wizualnego interfejsu. Z kolei podobieństwo do tradycyjnej szczoteczki widać w główce. Jest ona bowiem podłużnego kształtu, o nieruchomym włosiu.

Skąd taki dobór kształtu? Szczoteczka rotacyjna stawia na niewielką główkę o okrągłym kształcie, ponieważ nie tylko pozwala ona włosiu na wykonywanie ruchu obrotowego w lewo i prawo, ale także umożliwia szczoteczce na oczyszczanie trudnodostępnych miejsc, do których należą przede wszystkim siódemki i ósemki, zwane zębami mądrości. Ze względu na ich położenie na tyłach jamy ustnej, bardzo łatwo jest o zaniedbanie higieny takich zębów.

Z kolei szczoteczka soniczna wykorzystuje zgoła inny typ mycia, oparty na ruchu wymiatającym, uznawanym za znacznie skuteczniejszy od rotacyjnego. Jej wąski, smukły kształt pozwala jej dodatkowo na pokrycie szerszej części linii dziąseł, co również ułatwia jej przedostanie się do miejsc trudnodostępnych.

Budowa szczoteczki sonicznej

Szczoteczka soniczna budową przypomina swój pierwowzór – klasyczną szczoteczkę elektryczną. Składa się z rączki, w której znajdują się baterie bądź akumulator i wymiennej główki. Rękojeść jest smukła i wodoodporna, często pokryta antypoślizgowym materiałem. Natomiast nową końcówkę zaleca się kupować co 3 miesiące, chyba że włosie uległo zniszczeniu, odkształceniu. Wtedy trzeba zdecydować się na wymianę wcześniej.

Największe zalety szczoteczek sonicznych:

 • łatwość mycia zębów i wysoka efektywność
 • tradycyjne szczoteczki elektryczne zapewniają 5600 – 8800 ruchów oscylacyjnych natomiast szczoteczki soniczne od 31 000 do 62 000 ruchów pulsacyjnych, co pozwala na usunięcie jeszcze większej ilości płytki nazębnej
 • usuwają 6 razy więcej płytki nazębnej niż szczoteczki manualne
 • skuteczniej docierają do przestrzeni międzyzębowych i tylnych zębów
 • ograniczają powstawanie kamienia nazębnego i odświeżają jamę ustną
 • miękkie i elastyczne włosie główki szczoteczki, dzięki któremu kształt włosia dostosowuje się do powierzchni zęba,
 • możliwość spersonalizowania wybranych trybów szczotkowania (np. wybielającego, masującego dziąsła, dogłębnie oczyszczającego) oraz wyboru odpowiadających nam główek szczoteczki,
 • szczoteczki soniczne są delikatne dla dziąseł i dzięki wykonywanej pracy – masują je, co zwiększa ich ukrwienie i stanowi profilaktykę chorób przyzębia
 • akumulator działający bez konieczności ładowania od kilku dni do nawet pół roku,
 • załączone do zestawów dodatki: stacje dokujące, etui podróżne, stacje dezynfekujące promieniami UV.

Szukając idealnej szczoteczki tego typu warto sprawdzić nasz ranking szczoteczek sonicznych Znajdziesz w nim najbardziej popularne i sprawdzone modele od renomowanych producentów. Kliknij w link poniżej i przekonaj się, które urządzenia są warte zakupu.

Szczoteczka soniczna

Ranking najlepszych szczoteczek sonicznych

Każdy z nas chciałby móc się pochwalić zdrowym oraz pięknym uśmiechem, współczesny tryb życia jednak temu nie sprzyja. Dieta większości z nas jest…czytaj dalej

Szczoteczka soniczna a elektryczna

Podstawą skuteczności szczoteczki do zębów jest jej szybkość. Ponieważ szczotkowanie musi zająć nam dwie minuty bez względu na to, jak szybkie ruchy wykonuje włosie, ważne jest, aby w tym czasie wymieść jak najwięcej osadu z powierzchni zębów. Szczoteczka manualna wypada tu najgorzej, ponieważ jej skuteczność jest w pełni zależna tylko i wyłącznie od naszych zdolności motorycznych, zaś nawet najszybsi, wyrobieni użytkownicy wykonują nią około 200 ruchów na minutę. Szczoteczka rotacyjna jest zatem podstawowym wyborem w naszych czasach, wykonując, zależnie od trybu pracy i modelu, maksymalnie 8800 ruchów obrotowych na minutę.

żnica jest wielka, prawda? Wartości te bledną jednak w porównaniu ze szczoteczką soniczną, która, w najgorszym wypadku, wykonuje „tylko” 31 000 ruchów na minutę. Zaawansowane modele są w stanie osiągnąć prędkość dwa razy większą. Co prawda Oral-B postanowiło nieco dogonić modele soniczne, wypuszczając na rynek szczoteczki rotacyjno-pulsacyjne, które wykonują dodatkowo 50 000 ruchów wibracyjnych, dociskających włosie do szkliwa i usuwających więcej osadu, lecz nie zmienia to faktu, że modeli szczoteczek sonicznych nie da się na ten moment dogonić.

Jak wspomnieliśmy wyżej, szczoteczka soniczna wykonuje ruchy wymiatające, które same z siebie bardzo dobrze radzą sobie z osadem. A teraz wyobraźcie sobie dziesiątki tysięcy takich ruchów na minutę. Nietrudno jest zatem zauważyć, że szczoteczka rotacyjna, choć w dalszym ciągu stanowiąca dobrą, tanią alternatywę, nie usunie tyle płytki nazębnej, co model szczoteczki sonicznej.

A jeśli 62 000 ruchów to dla Was mało, na rynku można natknąć się też na ofertę firmy Megasonex, specjalizującej się w produkcji szczoteczek ultradźwiękowych, które wykonują aż 96 milionów ruchów na minutę! Jest to jednak bardzo droga opcja, kosztująca kilkaset złotych.

Jak działa szczoteczka soniczna?

Opowiedzieliśmy już o tym, że szczoteczka soniczna wykonuje dziesiątki tysięcy ruchów wymiatających w ciągu minuty. Czy to jednak wszystko, co to urządzenie ma do zaoferowania? Zdecydowanie nie. Głównym atutem szczoteczki sonicznej jest bowiem technologia mikrobąbelków. Po zwilżeniu włosia i umieszczeniu na nim pasty, wkładamy szczoteczkę soniczną do ust, przykładając ją delikatnie do linii dziąseł, po czym wciskamy przycisk startu. Włókna szczoteczki sonicznej zaczynają wówczas wibrować z zawrotną szybkością, co wysyła fale dźwiękowe, przenikające do umieszczonej na nich pasty.

Pasta zaczyna następnie przeistaczać się w gaz, który wchodzi w reakcję ze śliną oraz wodą, którą zwilżyliśmy włosie. W efekcie powstaje płyn, wypełniony mikroskopijnymi bąbelkami ze składników aktywnych pasty. Ma on zasięg do 4 mm od końcówek włosia. Przesuwając powoli szczoteczkę soniczną wzdłuż linii zębów, będziemy w stanie oczyścić nie tylko szkliwo zębów, ale też przestrzenie między nimi. Tak, dobrze przeczytaliście – szczoteczka soniczna jako jedyna jest w stanie uwolnić nas od konieczności nitkowania zębów, ponieważ płyn z mikrobąbelkami obmywa też trudnodostępne miejsca. Jest to szczotkowanie całkowicie nieinwazyjne.

Czy warto z niej skorzystać?

Po przeczytaniu powyższych akapitów, zapewne sami już znacie odpowiedź na to pytanie. Szczoteczka soniczna masuje dziąsła, dzięki czemu ich ukrwienie zostaje zauważalnie poprawione. Tamuje to krwotok spowodowany stanami zapalnymi oraz powstrzymuje ich recesję.

Szczoteczka soniczna, z racji swojej skuteczności w walce z osadem, uczyni też nasze zęby nie tylko zdrowszymi, ale też bielszymi. Pierwsze efekty zauważymy u siebie już po tygodniu regularnego mycia!

Urządzenie to jest też bardzo dobrym wyborem dla dzieci, które, jak sami wiemy, często nie radzą sobie z myciem zębów lub robią wszystko, aby skończyć szczotkować wcześniej. Także i u takich urwisów zobaczymy poprawę, ponieważ nawet krótsze mycie zębów szczoteczką soniczną da nam lepsze efekty, niż skrócone szczotkowanie manualne.

Jak szczotkować zęby szczoteczką soniczną?

Podczas omawiania tego, jak działa szczoteczka soniczna, wspomnieliśmy o tym, że użytkownik musi ją tylko przesuwać wzdłuż linii dziąseł. To właśnie cała filozofia sonicznego mycia! Nie musimy już wykonywać żadnych dodatkowych ruchów nadgarstkiem, które są też konieczne w przypadku szczoteczki rotacyjnej. Wszystko, co musimy robić, to powolne przesuwanie szczoteczki wzdłuż zębów, zatrzymując się na krótką chwilę nad powierzchniami bocznymi i koroną zęba.

Takie krótkie przyłożenie wystarczy do oczyszczenia każdego z zębów, ponieważ wibrujące włókna bardzo szybko pokryją je mikrobąbelkami. Szczotkowanie zębów za pomocą szczoteczki sonicznej to najprostszy możliwy sposób na dbanie o naszą jamę ustną!

Jak z niej korzystać?

Mimo zastosowania nowoczesnej technologii w tym urządzeniu, korzystanie ze szczoteczki sonicznej nie jest skomplikowane. Aby poprawnie oczyścić zęby, należy wykonać kilka poniżej przedstawionych kroków.

 1. Zmocz główkę szczoteczki. Dzięki temu łatwiej rozprowadzi ona pastę.
 2. Nałóż na końcówkę niewielką ilość pasty do zębów.
 3. Włóż szczoteczkę do ust. Ustaw ją pod kątem 45 stopni do zęba i włącz.
 4. Szczotkuj zęby okrężnymi ruchami, zgodnie ze wskazaniami timera, nie dociskając urządzenia zbyt mocno do zębów i dziąseł.
 5. Po upływie wyznaczonego czasu, wyłącz urządzenie.
 6. Wypłucz jamę ustną wodą.
 7. Możesz zastosować płyn do płukania jamy ustnej.
 8. Zdejmij końcówkę szczoteczki i dokładnie ją umyj.
 9. Odłóż urządzenie w suche miejsce bądź na stację dokującą.

Dla kogo jest szczoteczka soniczna?

Wśród kategorii osób, którym polecana jest szczoteczka soniczna znajdują się:

 • wszyscy, którzy pragną poprawić swoją higienę jamy ustnej, w tym dzieci dla których są dostępne specjalne urządzenia dostosowane do ich potrzeb. Korzystanie ze szczoteczki sonicznej to profilaktyka wielu groźnych chorób, takich jak paradontoza, próchnica, choroby przyzębia,
 • osoby które mają krzywe, nierówne zęby, małe przestrzenie międzyzębowe – dzięki technologii sonicznej łatwiej jest oczyścić trudnodostępne miejsca,
 • osoby noszące stałe aparaty ortodontyczne które są trudne do oczyszczenia szczoteczką manualną. Mikrobąbelki umożliwiają dotarcie aktywnych składników pasty w przestrzenie międzyzębowe i miejsca przy zamkach i łukach,
 • ci, którzy posiadają wypełnienia protetyczne – implanty, mosty, korony, protezy stałe,
 • osoby chorujące na paradontozę. Szczoteczki soniczne oczyszczają zęby delikatnie, usuwając więcej płytki nazębnej od manualnych. Dzięki wmontowanemu czujnikowi nacisku, uniemożliwione będzie także zbyt mocne szczotkowanie zębów i podrażnianie dziąseł. Jest to szczególnie ważne dla osób cierpiących na tę chorobę, bo nie wzmaga ich dolegliwości,
 • osoby posiadające wrażliwe, krwawiące dziąsła.

Generalnie rzecz ujmując, każdy może korzystać z szczoteczki sonicznej. Zwłaszcza wtedy, gdy nasze zęby są w miarę zdrowe i nie wykazują objawów nadwrażliwości. Wówczas możemy nawet kupić najtańszą szczoteczkę Sonicare z jednym trybem pracy, który spokojnie wystarczy nam do objęcia naszego uzębienia kompleksową opieką. A u innych?

 • Aparaty nazębne – Nie stanowią one żadnego przeciwwskazania. Aparaty ortodontyczne wymagają od nas wykorzystania specjalnych szczoteczek, past i płukanek, lecz jeśli korzystamy ze szczoteczki sonicznej, pierwszej z tych rzeczy nie musimy nawet wymieniać. Szczoteczka soniczna jest bowiem tak nieinwazyjna, że nie istnieją do niej końcówki ortodontyczne – wystarczy nam nasza podstawowa końcówka, aby móc oczyścić zęby bez strachu przed zerwaniem zamka.
 • Plomby – Podobnie jak z aparatami. Szczoteczka soniczna, dzięki swojemu nieinwazyjnemu sposobowi szczotkowania, pozwala nam na umycie zaplombowanych zębów, bez ryzyka zerwania z nich wypełnienia.
 • Implanty – Implanty również nie muszą się obawiać szczoteczki sonicznej. Nie narusza ona ich budowy i nie sprawia, że staną się one chybotliwe po kilku miesiącach mycia.

Jak wybrać dla siebie szczoteczkę soniczną?

Kupując szczoteczkę soniczną, zwłaszcza taką ze średniej lub wysokiej półki cenowej, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka czynników:

 • Szybkość – jak wspomnieliśmy wyżej, im szybsza szczoteczka, tym lepiej poradzi sobie z usuwaniem osadu nazębnego. Jeżeli cierpimy na nadwrażliwość zębów, dobrze jest rozejrzeć się za szczoteczką soniczną, która nie tylko oferuje nam końcówkę o miękkim włosiu, ale także regulowaną szybkość pracy. Wolniejsze obroty będą powodować mniejszy dyskomfort. Z kolei tym, dla których urządzenie to wydaje się być trochę zbyt intensywne, polecamy szczoteczki, które wyposażono w funkcję łatwego startu. Po jej uruchomieniu, szczoteczka soniczna zacznie pracę na najniższych obrotach, po czym będzie zwiększać swoją szybkość nieznacznie, przy każdym kolejnym szczotkowaniu. Cały proces zajmuje dwa tygodnie.
 • Tryby pracy – oprócz standardowego mycia, dobra szczoteczka soniczna powinna być wyposażona w tryb wybielania, który, po dwuminutowym myciu, rozpocznie też półminutową procedurę polerującą. Wystarczą dwa tygodnie, abyśmy mogli zobaczyć pierwsze efekty. W poprawieniu stanu dziąseł pomoże nam funkcja masażu, zaś ludziom, którzy dopiero zaczynają korzystać z takiej szczoteczki lub cierpią na nadwrażliwość, z pewnością przyda się tryb delikatnego mycia.
 • Irygator w zestawie – jeśli zależy nam na naprawdę kompleksowej ochronie naszych zębów, możemy zdecydować się na kosztowną, lecz bardzo skuteczną inwestycję, jaką jest zakup szczoteczki sonicznej z irygatorem w zestawie. Przykładem takiego pakietu jest szczoteczka Philips Sonicare DiamondClean Black, sprzedawana z irygatorem AirFloss HX8491/03 Black. Za około tysiąc złotych, zapewnimy sobie najlepszy możliwy sposób na walkę z próchnicą oraz chorobami dziąseł.

Ile kosztuje szczoteczka soniczna?

Szczoteczka soniczna może kosztować nawet 50zł. Ceny urządzeń marki Philips Sonicare zaczynają się w okolicy 180zł za podstawowe modele i dochodzą nawet do ok. 750 zł (za Philips Sonicare DiamondClean). Jeden z najbardziej popularnych modeli, Philips Sonicare FlexCare Platinum ze stacją dezynfekującą promieniami UV kosztuje ok. 700 zł. Koszt eksploatacji urządzenia sonicznego można obniżyć kupując jedną szczoteczkę soniczną i dobierając do niej odpowiednie końcówki – po jednej dla każdego członka rodziny. Jeżeli nie jesteśmy pewni tego rozwiązania, możemy poszukać zestawów oferujących kilka szczoteczek sonicznych (np. zestaw dwóch szczoteczek Seysso Oxygen za ok. 800 zł bądź też Philips Sonicare EasyClean – dwie szczoteczki za ok. 350 zł).

Szczoteczka soniczna dla dziecka

Chociaż szczoteczek rotacyjnych nie rekomenduje się dzieciom, ponieważ lepiej jest na początek nauczyć je korzystania ze szczoteczki manualnej w celu wpojenia im prawidłowych ruchów nadgarstka, tak szczoteczki soniczne dla najmłodszych jak najbardziej istnieją. Mamy tu generalny wybór między dwiema markami – Philips Sonicare For Kids lub BrushBaby Sonic oraz SEYSSO Baby Penguin. Warto jednak nadmienić, że BrushBaby Sonic i Baby Penguin to szczoteczki soniczne dla dzieci do oczyszczania dziąsełek i pierwszych ząbków u niemowląt w wieku od 0 do 3 lat. Z kolei Philips Sonicare For Kids oferuje nam szczoteczki soniczne nie tylko dla przedziału wiekowego 0-3, lecz także 3-7.

Główki dla niemowląt są zauważalnie mniejsze od standardowych, przeznaczonych dla starszaków. Włosie każdej z nich jest jednak delikatne, zaś same szczoteczki pracują wolniej, z prędkością 16 000 ruchów na minutę. Tylna część główki jest też pokryta gumową powłoką, która chroni wewnętrzne części policzków oraz dziąsła dziecka przed podrażnieniami podczas szczotkowania. Na uwagę zasługują tez specjalne czasomierze, dzięki którym nasze dziecko zawsze będzie myć zęby przez zalecane dwie minuty.

Jak więc widzicie, szczoteczka soniczna to urządzenie warte swojej wysokiej ceny. Jej koszt zwróci nam się z nawiązką na przestrzeni lat, w formie piękniejszych, zdrowszych zębów oraz mniejszych wydatków na dentystę. A ponieważ końcówkę wymieniamy co trzy miesiące, eksploatacja szczoteczki sonicznej też nie puści nas z torbami. Szczoteczka soniczna otrzymała certyfikat FDA (amerykańskiej kontroli jakości) zapewniający o jej bezpiecznym funkcjonowaniu. Po tak oficjalnej aprobacie ze strony rządu konsumenci zainteresowali się produktem i ta ciekawość wzrasta z roku na rok. Dostrzec to można w wielu pojawiających się reklamach, a także obecności szczoteczek napędzanych baterią akumulatorową w wielu łazienkach, które mamy okazje odwiedzić.

Szczoteczka soniczna – najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Jaka jest różnica pomiędzy szczoteczką soniczną a ultradźwiękową?

Szczoteczki soniczne i ultradźwiękowe różnią się przede wszystkim:

 • prędkością wykonywanych ruchów – pierwsze wykonują zazwyczaj od 25 do 96 tysięcy ruchów na minutę, a drugie – około 90 milionów drgań na minutę,
 • obie bardzo dokładnie oczyszczają zęby, jednak to szczoteczki ultradźwiękowe umożliwiają oczyszczenie nawet mikrobruzd w szkliwie,
 • oba z urządzeń są wyjątkowo delikatne dla szkliwa i dziąseł, jednak szczoteczki ultradźwiękowe mogą oczyszczać zęby bez ruchu, przy pomocy samych ultradźwięków.

Jaka jest różnica pomiędzy szczoteczką soniczną a elektryczną?

Wśród różnic między szczoteczką soniczną a elektryczną znajdują się:

 • prędkość ruchów główki – szczoteczki soniczne poruszają się z prędkością około 25 do 96 tysięcy ruchów na minutę, a elektryczne – 5 – 8 tysięcy,
 • rodzaj wykonywanych ruchów – pierwsze z urządzeń wykonują ruchy wymiatające oraz emitują fale dźwiękowe. Drugie – oczyszczają zęby wprawiając główkę w ruch oscylacyjny, rotacyjny, pulsacyjny (w zależności od modelu),
  szczoteczki soniczne mogą oczyszczać przestrzenie międzyzębowe, dzięki czemu usuwają więcej płytki nazębnej.

Jak dobrać soniczną szczoteczkę do zębów?

Należy przede wszystkim dobrać wielkość główki i rączki do możliwości osoby korzystającej. Następnie należy kierować się ceną, trybami z których chcemy móc korzystać i tym, czy chcemy żeby nasze urządzenie było zasilane prądem czy bateriami.

Czy mogę oczyszczać zęby szczoteczką soniczną będąc w ciąży?

Nie ma przeciwwskazań do korzystania ze szczoteczki sonicznej w okresie ciąży i karmienia piersią.

Szczoteczka soniczna

Kacper Janiszewski

Od wielu lat interesuję się technologią, która towarzyszy nam w codziennym życiu. Poza sprzętami AGD i RTV, które kojarzą nam się z tym hasłem najbardziej, rozwijane są także inne urządzenia, mające pomoc ludziom usprawnić ich działania. Do nich należą miedzy innymi szczoteczki elektryczne, soniczne i ultradźwiękowe, które pozwalają jeszcze lepiej zadbać o jamę ustną użytkownika. Pragnę pisać jako osoba, która od wielu lat korzysta codziennie z technologii sonicznej.

6 komentarzy

 1. 5 dni to dla zwykłej szczoteczki elektronicznej dosyć mało, jeżeli szykuje się jakiś wyjazd na tydzień to trochę lipa. Szczoteczki soniczne trzymają nawet do 3 tygodni bez ładowania z tego co wyczytałam w innych artykułach na stronce 🙂

 2. Używam szczoteczki sonicznej od jakichś dwóch tygodni. Szczerze mówiąc to nie wierzyłem, że jest aż tak duża różnica pomiędzy myciem szczotką elektryczną-obrotową a soniczną. Myślałem, że to tylko chwyt marketingowy i sposób na zdobycie klienta. Trzeba jednak przyznać, że szczoteczka soniczna radzi sobie o wiele lepiej. Mycie jest o wiele dokładniejsze, czuć tę prędkość 😉

 3. Używam szczoteczki sonicznej od dwóch miesięcy i jestem nią zachwycona. Żałuję tylko, że tak późno zdecydowałam się na zakup. PW końcu mam idealnie umyte zęby. Teraz muszę kupić taką szczoteczkę mojej córce.

 4. Zawsze byłam przekonana, że szczoteczka elektryczna to tylko kolejny, drogi gadżet, którym warto pochwalić się przed przyjaciółmi i znajomymi. Powoli jednak zaczynam dojrzewać do zakupu takiej szczoteczki sonicznej, bo spotkałam się z wieloma pozytywnymi opiniami. Może faktycznie coś w tym jest…

 5. Na jednym ze sklepów internetowych kupiłem około pół roku temu szczoteczkę elektryczną. Zdecydowałem się na szczoteczkę soniczną firmy Smilesonic po tym jak przeczytałem opis jej właściwości i funkcji. Zaryzykowałem i po dzień dzisijszy uważam, że to był najlepszy wybór jakiego mogłem dokonać. Opis szczoteczki w 100% zgadza się z rzeczywistością. Fenomenalnie czyści zęby i nie drażni dziąseł jak na przykład szczoteczki Oral-B. Co tu dużo pisać – po tych kilku miesiącach użytkowania szczoteczki Smilesonic w dalszym ciągu jestem w pełni z niej zadowolony i chyba już wiem co kupię bliskiej mi osobie na święta 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button