Dlaczego warto używać szczoteczek do protez?

Użytkownicy protez zębowych muszą ze szczególną sumiennością dbać nie tylko o higienę jamy ustnej, ale również samej protezy. Nieregularne, niedokładne mycie wypełnienia powoduje bowiem osadzanie się na protezie kamienia, osadów i bakterii. Wszystkie te niepożądane naloty mogą być brzemienne w skutkach – w najlepszym wypadku wywołują nieświeży oddech, w najgorszym prowadzą do groźnych chorób. Do oczyszczania protez służą specjalne akcesoria, z których najpopularniejsze są szczoteczki do protez. Tego rodzaju szczotki mają specjalne wyprofilowanie, które umożliwia skuteczne zbieranie niepożądanych nalotów zarówno z zewnętrznej, jak i wewnętrznej części protezy.

Dlaczego czyszczenie protezy jest tak ważne?

Proteza zębowa jest ciałem obcym w jamie ustnej. Nie oznacza to jednak, że możemy zaniedbać jej pielęgnację. O protezę należy troszczyć się równie sumiennie jak o zęby – w przeciwnym razie zaczną osadzać się na niej szkodliwe bakterie, prowadzące do wielu nieprzyjemnych konsekwencji. Po pierwsze, nieoczyszczana proteza szybko zaczyna zachodzić brudem, tracąc swój oryginalny wygląd. Materiał, z którego wykonano wypełnienie, przyjmuje żółtawą bądź brunatną barwę, nieestetycznie zmieniając kolor naszego uśmiechu.

Na skutek zaniedbań w pielęgnacji protez zębowych bardzo często pojawia się też kłopot nieświeżego oddechu. Jeśli nie oczyszczamy protezy, w jej zakamarkach zaczynają nagromadzać się resztki pokarmu i inne wywołujące nieprzyjemne zapachy zabrudzenia. Takie naloty prowadzą także do zaburzeń w odczuwaniu smaków i wielu groźnych chorób. Na skutek nieprawidłowej pielęgnacji protezy zębowej można nabawić się takich schorzeń jak:

Nieoczyszczana proteza szybciej przestaje być zdatna do użytku. W „normalnych” warunkach protezę wystarczy wymieniać co 3-5 lat, natomiast na skutek zaniedbań pielęgnacyjnych wypełnienie protetyczne może stać się bezużyteczne już po kilku miesiącach.

Czym charakteryzują się szczoteczki do protez?

Klasyczna szczoteczka do zębów ma plastikową rękojeść, zakończoną włóknami czyszczącymi stworzonymi z materiałów syntetycznych. Szczoteczka do protez różni się od niej rodzajem zastosowanej końcówki czyszczącej. Jest to szczoteczka dwustronna. Z jednej strony posiada włosie przypominające włókna klasycznych szczoteczek do zębów, druga część szczoteczki do protez ma z kolei specjalne wyprofilowanie, które umożliwia ściąganie nalotów z najtrudniej dostępnych obszarów.

Dlaczego warto używać szczoteczek do protez?

Szczoteczki do protez stanowią więc swoiste dwa w jednym – umożliwiają i ściąganie płytki nazębnej z powierzchni zębów (większą główką), i usuwanie nalotów z ciasnych przestrzeni (mniejszą główką). Wszystkie szczoteczki tego rodzaju posiadają specyficzne, miękkie włosie, które zapobiega zarysowaniu delikatnego materiału protezy. Obsługa szczoteczki do protez jest niezwykle prosta. Operowanie taką szczoteczką ułatwia użytkownikowi ergonomiczna rękojeść produktu oraz wysoka jakość materiałów, z których wykonywane są szczoteczki.

Jak powinno wyglądać czyszczenie protezy zębowej?

Korzystanie podczas noszenia protezy zębowej z klasycznej szczoteczki do zębów sprawia, że niedoczyszczona zostaje nie tylko jama ustna, ale również sama proteza. Szczoteczki do protez pozwalają temu zapobiec. Użytkując je, możesz mieć pewność, że w żadnych zakamarkach wypełnienia nie pozostaną resztki jedzenia, a i na samej powierzchni protezy nie pojawią się po myciu żadne niepożądane rysy.

Czyszczenie protezy najlepiej przeprowadzać po każdym posiłku, ponieważ w przeciwnym wypadku trudno będzie nam uniknąć osadzania się na protezie bakterii. Oto, jak powinno wyglądać standardowe, codzienne oczyszczanie protezy w pięciu prostych krokach.

1. Ściągnij protezę. Dokładnie opłucz ją w ciepłej wodzie.

2. Przygotuj środek do oczyszczania protez (najpopularniejsze tego typu środki to tabletki oraz pasty czyszczące. Nigdy nie oczyszczaj protezy wybielaczem czy octem, gdyż może to ją uszkodzić).

3. Zmocz włosie szczoteczki do protez, a następnie przy jej użyciu postaraj się oczyścić wszystkie powierzchnie protezy. Rób to delikatnie, zbyt intensywne szorowanie może pozostawić na Twoim wypełnieniu rysy.

4. Zanim ponownie nałożysz protezę, wyszczotkuj pastą do zębów dziąsła, język i naturalne zęby. Po wszystkim przepłucz jamę ustną specjalistyczną płukanką.

5. Załóż protezę, dbając o to, by zarówno jej górna, jak i dolna powierzchnia dobrze przylegała do dziąseł.

Pamiętaj, by wszystkie czynności wykonywać nad wypełnioną wodą umywalką. Dzięki temu w przypadku wyślizgnięcia Ci się protezy z rąk zapobiegniesz jej uszkodzeniu.

Mirosław Fojut