Dlaczego szczoteczka elektryczna jest lepsza od manualnej?

Dlaczego szczoteczka elektryczna jest lepsza od manualnej?

Wyższość szczoteczki elektrycznej jest niepodważalna. Jej funkcje, wydajność, a także dokładność czyszczenia wyprzedzają działanie manualnego odpowiednika. Przewagą jakiej można się dopatrzeć w tradycyjnej szczoteczce jest jej cena i większa dostępność. Nie do końca jest to jednak aż tak kłujący temat dla urządzeń elektrycznych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnym porównaniom i uzasadnieniom, dlaczego szczoteczka elektryczna jest lepsza od manualnej.

Prędkość:

Szczoteczka manualna napędzana jest siłą naszej ręki i jest w stanie osiągnąć maksymalną prędkość 200 ruchów na minutę, a i to wtedy, kiedy użytkownik jest wprawiony w szczotkowaniu i stosuje odpowiednią technikę. Nieliczne osoby mogą podwyższyć tempo, jednak nieznacznie. Musimy w tym miejscu zaznaczyć, że czyszczenie zębów w taki szybki sposób nie byłoby miłym i spokojnym czasem spędzonym w łazience, a przecież nie chodzi o to, by z tej codziennej czynności uczynić zajęcie, na którego wspomnienie będzie nas boleć jama ustna.

Szczoteczka elektryczna napędzana jest energią baterii ładowanej zawartą w zestawie ładowarką. Zazwyczaj posiada kilka trybów pracy i zależnie od modelu jest w stanie osiągać około od 5.600 do 8.800 ruchów na minutę. Prędkość jest niezaprzeczalnie wyższa, a co za tym idzie – wzrasta również jakość czyszczenia. Dzięki temu zęby stają się gładkie i lśniące. Nie możemy także zapomnieć, że modele soniczne wykonują od 31.000 do nawet 6.200 ruchów na minutę, nie mówiąc o szczoteczkach ultradźwiękowych, które pracując z częstotliwością 1,6 MHz są zdolne wykonać 96.000.000 ruchów na minutę.

Funkcje:

Sposobów na mycie zębów jest wiele – możemy się ich nauczyć i dostosować do swoich potrzeb. Szczoteczką ręczną można wykonywać różne ruchy i stosować inne siły nacisku na ściankę zęba, jednak to wszystko wymaga od nas odpowiednich zdolności oraz wiedzy. Musimy pamiętać, by myć zęby w płaszczyźnie góra-dół, a nie prawo-lewo. To podstawowa zasada, która pozwoli uchronić się przed obniżeniem poziomu dziąseł.

Elektryczna szczoteczka posiada zazwyczaj od 3 do 5 trybów szczotkowania – każdy z nich jest idealnie dopasowany do potrzeb użytkownika. Do dostępnych programów należą: klasyczny (2 minutowe zwykłe mycie zębów), do wrażliwych zębów, wybielający, masujący dziąsła (i jednocześnie pobudzający krążenie) oraz polerujący (nadaje zębom dodatkowy blask i gładkość). Poza doborem odpowiedniego trybu możemy podwyższyć jakość szczotkowania poprzez dobranie właściwego rodzaju końcówki i specjalnej pasty do zębów. Dokładne opisy i właściwości popularnych modeli znajdziesz w naszym rankingu najlepszych szczoteczek elektrycznych.

Bateria:

Szczoteczka manualna wprawiana jest w ruch za pomocą naszych dłoni i nie potrzebuje niczego innego. Dzięki temu można z niej korzystać zawsze, kiedy tylko poczujemy potrzebę umycia zębów. Sprawdzi się doskonale na wyjazdach, kiedy nie chcemy zabierać ze sobą całego sprzętu elektrycznego jakim jest szczoteczka i ładowarka.

Szczoteczka elektryczna działa prawidłowo tylko przy naładowanej baterii. Jednak użytkownicy nie odczuwają tego jako znaczny ciężar – nowoczesne akumulatory potrafią wytrzymać bez naładowania od 5 do nawet 21 dni. Dlatego bez problemu możemy zapakować ją nawet w dalszą podróż. Poza tym ładowarka nie jest duża i z pewnością znajdzie się dla mniej miejsce w każdej torbie czy torebce. Należy jednak pamiętać o tym, by zadbać o odpowiedni poziom naładowania baterii, co nie jest trudne, gdyż na wyświetlaczu urządzenia pojawia się informacja o konieczności podłączenia szczoteczki do ładowania.

Cena:

Różnica w cenie jest diametralna. Jednak szczoteczki elektryczne oferują dużo więcej niż te zwykłe – są dokładne, posiadają wiele przydatnych funkcji, działają leczniczo i wybielająco. Poza tym zakup podstawowego zestawu jest jednorazowy – możemy z niego korzystać przez wiele lat, a jedynym dodatkowym wydatkiem jest zakup końcówek, które trzeba wymieniać co 3 miesiące. Można je dostać już za cenę kilku złotych. Każdy kto miał do czynienia ze szczoteczkami elektrycznymi z pewnością wyrazi swoją pozytywną opinię i poleci ją jako must have każdego człowieka dbającego o stan jamy ustnej.

Dlaczego szczoteczka elektryczna jest lepsza od manualnej?

Ranking najlepszych szczoteczek elektrycznych

Świadomość, jak istotna jest odpowiednia higiena jamy ustnej staje się w społeczeństwie coraz bardziej powszechna, jednak wciąż gros Polaków myje zęby…czytaj dalej

Dlaczego szczoteczka elektryczna jest lepsza od manualnej?

Paweł Górzyński - lekarz stomatolog

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesują się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

3 komentarzy

  1. Manualna to obecnie raczej coś, czym myje się zęby z przyzwyczajenia. Jakbyśmy nie dostawali w tym kraju jałmużny zamiast wypłaty, to pewnie każdy miałby już elektryczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button