Szyna relaksacyjna

Szyna relaksacyjna to przezroczysta nakładka na zęby, z której korzystają lekarze ortodonci. Wykorzystywana coraz częściej, służy ona do korygowania niektórych wad zgryzu oraz, przede wszystkim, do radzenia sobie z bruksizmem. Podobnie jak każdy ortodontyczny przyrząd stosowany w kuracjach, także i szyna relaksacyjna jest wykonywana indywidualne, po pobraniu wycisku szczęki i żuchwy od pacjenta.

Myśląc o ortodoncji, zapewne na ogół mamy przed oczami aparaty nazębne. Niektórych problemów związanych ze zgryzem oraz stawami, odpowiedzialnymi za poruszanie szczęką, aparat nie naprawi. Dlatego też konieczne było wynalezienie szyn relaksacyjnych, dzięki którym możliwe jest skuteczniejsze leczenie problemów, które jeszcze jakiś czas temu sprawiały spory problem nie tylko pacjentowi, ale też lekarzom. W dzisiejszym artykule, dowiecie się więcej na temat tego niezwykle pożytecznego wynalazku.

Czym charakteryzuje się szyna relaksacyjna?

Szyna relaksacyjnaSzyny w gabinetach dentystycznych to przeważnie narzędzia do wybielania zębów, które wykonuje się specjalnie dla pacjenta, aby ten mógł zakładać je w domu. Szyny wybielające wypełnia się w domu specjalnym preparatem, otrzymanym od naszego lekarza. Tymczasem szyna relaksacyjna nie wymaga korzystania z żadnych dodatkowych środków. Wystarczy każdego dnia zakładać ją na zęby, głównie na noc.

Sama twardość takiej szyny jest już zależna od tego, w jakim stanie znajdują się zęby pacjenta. Od tego samego czynnika zależy też to, jak długo należy ją nosić. Głównym materiałem wykorzystywanym w produkcji szyn relaksacyjnych jest akryl, ze względu na to, że jest on tolerowany przez nasz organizm i nie pobudza systemu odpornościowego do działania jako ciało obce. Same szyny są bardzo wytrzymałe, zaś korzystanie z nich jest bardzo wygodne. Nie podrażniają one dziąseł, są proste w zakładaniu i ściąganiu, zaś czyszczenie ich nie należy do czynności szczególnie wymagających.

Należy jednak pamiętać, że szyny relaksacyjne stosuje się raczej wyłącznie u tych osób, które posiadają pełne uzębienie, w przeciwieństwie do aparatów. Szyny muszą się w końcu na czymś trzymać, zaś aparaty są na ogół przytwierdzane do naszego uzębienia, więc ubytki są im niestraszne.

Leczenie szyną relaksacyjną

Szyna relaksacyjna jest wykorzystywana do leczenia dolegliwości takich, jak bóle głowy spowodowane problemami ze zgryzem, zaburzone zwarcie zgryzu oraz, przede wszystkim, bruksizm, czyli patologiczne, nocne zgrzytanie zębami. Jest to o tyle istotne, że bruksizm to coś więcej, niż tylko irytowanie naszego partnera nocą. Przedłużony okres conocnego zgrzytania sprawia, że nasze zęby zaczną się kruszyć, stając się jednocześnie wrażliwe, z powodu obnażenia zębiny przez ubytki w koronie.

Kolejną dolegliwością, do której może doprowadzić takie nocne zgrzytanie zębami, są poranne bóle głowy. Jeśli każdego ranka zauważymy więc u siebie taki ból, zaś nasze zęby będą nas boleć, oznaczać to będzie, że najprawdopodobniej cierpimy na bruksizm i powinniśmy jak najszybciej udać się w tym celu do stomatologa. A ponieważ bruksizm dotyka generalnie całego układu stomatognatycznego (zespołu tkanek i narządów wewnątrz twarzoczaszki, kontrolowanym przez ośrodkowy układ nerwowy), możemy też odczuwać bóle karku i kręgosłupa, zaś po dłuższym czasie nasze zęby mogą nam nawet wypaść. Nie należy więc lekceważyć tego problemu.

Samo leczenie bruksizmu jest wieloetapowe, zaś udział w nim bierze kilku specjalistów, biorąc pod uwagę, że dolegliwość ta często spowodowana jest nadmiarem stresu. Pozostańmy jednak przy ortodoncie. Jeśli uzna on, że leczenie szyną można zastosować, wykona się u nas zdjęcie rentgenowskie w celu sprawdzenia dokładnego stanu zębów. Następnie pobierany jest odlew, który posłuży protetykowi do wykonania szyny relaksacyjnej. Ukończony przyrząd dentysta przekaże pacjentowi, objaśniając przebieg leczenia, do którego należy się stosować, jeśli nie chcemy, aby nasz czas i pieniądze poszły na marne. Pamiętajmy jednak, że zawsze istnieje możliwość, że szyna wymaga jednak pewnej korekty, czego nie zawsze da się zauważyć od razu. Jeśli zauważymy, że coś jest zdecydowanie nie tak, powinniśmy wrócić do dentysty w celu przeprowadzenia kolejnej korekty.

Ponieważ zębami zgrzyta się przede wszystkim w nocy, to właśnie do snu powinno się zakładać szynę każdego dnia. Sprawi ona, że oba łuki zębowe nie będą się już o siebie pocierać, co nie nadwyręża już szkliwa ani mięśni żwaczowych. Samo noszenie takiej szyny nie powoduje większego dyskomfortu, lecz podczas pierwszych kilku dni będziemy się jeszcze przyzwyczajać do jej obecności w jamie ustnej.

Czy warto kupować szyny w aptekach?

Ceny szyn relaksacyjnych dostępnych komercyjnie są różne. W sklepach możemy znaleźć zarówno proste szyny za kilka złotych, jak i bardziej zaawansowane zestawy za 80 złotych. Należy jednak pamiętać, że takie szyny są wykonywane według jednego szablonu, który może się nie sprawdzić u każdego. Co więcej, są to szyny miękkie.

Co to oznacza? Aby założyć taką szynę, należy najpierw zanurzyć ją w ciepłej wodzie (temperatura jest podawana na opakowaniu) a potem założyć na zęby i zacisnąć je. Kiedy szyna staje się sztywna, możemy wyciągnąć ją z ust. Problem tkwi w tym, że szyny te są wykonane ze znacznie delikatniejszego materiału, przez co słabo chronią zęby przed zgrzytaniem. W niektórych przypadkach, pacjent może je nawet przegryźć. Dlatego też ważne jest zobaczenie się z naszym ortodontą, jeśli mamy problem ze zgrzytaniem zębami i wzięcie pod uwagę tego, jak przydatniejsze są szyny twarde.

A jeśli chodzi o szyny miękkie, to lepiej stosować je u dzieci lub jako prowizoryczny ochraniacz sportowy. Jako ochrona przed bruksizmem u dorosłych raczej się one nie sprawdzają.

Szyna relaksacyjna

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.
Back to top button