Silikon ortodontyczny

Noszenie aparatu ortodontycznego to szczególny czas, dzięki któremu w przyszłości będziemy mogli cieszyć się prostymi zębami. Na założenie drutów decydują się zarówno dzieci i młodzież, jak i osoby dorosłe. U pierwszej grupy zakłada się aparat ruchomy, który sprawia, że zęby prawidłowo się wyrzynają. Robi się to wtedy, kiedy zauważamy, że uzębienie wychyla się w niewłaściwym kierunku lub gdy szczęka nieprawidłowo się rozrasta. Należy nosić go przez kilka godzin na dobę, najczęściej praktykuje się zakładanie go na noc. Z kolei osoby dorosłe korzystają z aparatów stałych, które nosi się nieprzerwanie przez kilka lat. Długość procesu prostowania zębów zależy wtedy od głębokości wady zgryzu.

Silikon ortodontyczny – ochrona przed podrażnieniami

By pomóc sobie przetrwać trudny czas prostowania zębów możemy zainwestować w silikon ortodontyczny. Dzięki jego zastosowaniu przestaniemy odczuwać ból dziąseł i błony śluzowej. Chroni on bowiem przed podrażnienieniem i poranienieniami od elementów aparatu ortodontycznego. Dzięki zastosowaniu tego produktu możemy znacznie zmniejszyć dyskomfort, który towarzyszy nam podczas prostowania zębów. Co ważne, jest on bezzapachowy, doskonale przylega do elementów aparatu, a także pozostaje mniej widoczny niż wosk ortodontyczny, który pełni tę sama funkcję. Warto uświadomić sobie, że nie stosuje się go zawsze, ale tylko w uzasadnionych przypadkach, czyli wtedy, kiedy po założeniu aparatu odczuwa się, że pewne jego elementy ocierają śluzówkę (najczęściej są to okolice pierścieni lub zamki na zębach ustawionych bardzo nieprawidłowo). Co ważne, silikon nie topi się i nie wysycha. Można go dostać w porcjowanym opakowaniu, które jest zamykane, co okazuje się bardzo wygodne.

Wosk i silikon ortodontyczny – podobieństwa

Silikon ortodontycznyNa samym początku musimy zaznaczyć, że oba te specyfiki doskonale zabezpieczają elementy aparatu ortodontycznego przed podrażnianiem śluzówki jamy ustnej, do którego dochodzi, kiedy prostowane zęby ustawione są bardzo nieprawidłowo. Dzieje się tak dlatego, ze wytwarzają warstwę oddzielającą drażniące miejsce od błony śluzowej, co sprawia, że powstała rana może się wygoić. Niezależnie od tego czy stosujemy wosk czy silikon, po tym jak specyfik się zetrze lub zmyje, możemy nałożyć go ponownie.

Oba produkty bardzo łatwo się nakłada. By to zrobić, należy odkleić malutki kawałek, rozgrzać go między palcami i przykleić w odpowiednie miejsce. Mogą to być zamki lub łuki. W przypadku przyklejania silikonu czy wosku na ostatni zamek lub pierścień, możemy czuć się nieco rozdrażnieni, bo tam nie chcą się one za dobrze trzymać. Warto jednak próbować przykleić tam silikon, jeśli tylko czujemy, że miejsca te są źródłem naszego dyskomfortu. Jedyną metodą jest w tym wypadku próbowanie do skutku.

Wosk czy silikon – co jest lepsze?

Nie owijając w bawełnę, wosk lepiej się trzyma na zamkach, ale jest bardziej widoczny, co sprawia, że raczej nie wyjdziemy z domu mając go na zębach. Dodatkowo musimy zaznaczyć, że szybciej się ściera, jest mniej odporny na wyższe temperatury spożywanych przez nas produktów, co sprawia, że częściej należy go ponownie nakładać. Możemy nabyć dwa rodzaje wosku: bezzapachowy lub zapachowy.

Z kolei silikon jest mniej widoczny, przez co może osoby w naszym otoczeniu mogą nawet nie zauważyć, że go nałożyliśmy. Co ważne, lepiej znosi wyższe temperatury spożywanych przez nas posiłków czy napojów, a co za tym idzie, lepiej trzyma się na zębach. Warto zaznaczyć, ze można go nabyć jedynie w postaci bezzapachowej.

Co do tego, który jest lepszy, to nie ma jasnej odpowiedzi. Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb i preferencji, a co za tym idzie, musimy sami wypróbować dany produkt, by ocenić, który lepiej się u nas sprawdza.

Po co prostować zęby?

Musimy mieć świadomość, że założenie aparatu ortodontycznego jest bardzo ważną decyzją w życiu każdej osoby, która postanawia to zrobić. Często wahamy się i konsultujemy ze specjalistami, by mieć pewność, że jest to konieczne dla naszego zdrowia i poprawy wyglądu. Nie odkryjemy Ameryki, kiedy powiemy, że jeśli obie szczęki idealnie do siebie pasują, a zęby są równe, twarz staje się bardziej atrakcyjna. Dzieje się tak dlatego, że jej owal i profil zyskają naturalny kształt. Poza tym uśmiech staje się ładniejszy. Dzięki temu nabieramy więcej pewności siebie i chętnej otwieramy usta. Dzięki założeniu aparatu ortodontycznego możemy pozbyć się lub znacznie zmniejszyć wadę wymowy, która towarzyszy nam przez całe życie. Najważniejszym jest jednak to, że proste zęby lepiej pełnią swoje funkcje. Pozwalają bowiem znacznie dokładniej rozdrabniać jedzenie, co ułatwia jego trawienie, a także wypróżnianie. Dzięki temu nie obciążamy zbytnio układu pokarmowego, co sprawia, że zmniejszamy ryzyko zachorowania na wiele chorób. Ponadto, proste żeby łatwiej jest szczotkować, a co za tym idzie, zadbać o ich właściwą higienę. Dzięki temu chronimy się przed wystąpieniem próchnicy i innych chorób zębów i dziąseł.

Problemy podczas noszenia aparatu ortodontycznego

Jak pisaliśmy, aparat ortodontyczny pozwala nam na wyprostowanie zębów i poprawę ogólnego stanu nie tylko uzębienia, ale także zdrowia układu pokarmowego. Musimy jednak mieć świadomość, że dla niektórych proces prostowania zębów jest czasem trudnym. Nagle na zęby zostają założone pierścienie i łuki, które przeszkadzają w wykonywaniu zwykłych czynności takich jak jedzenie czy mówienie. To może stać się zniekształcone. Dla osoby, która do tej pory nie miała problemów z dykcją, seplenienie to koszmar. Sama siebie nie poznaje, nie mówiąc o tym, że ma poczucie, że inni będą źle ją odbierać, co powoduje wzrost stresu. Jednak przez pierwsze dni aparat przeszkadza przede wszystkim w zwykłym chodzeniu z zamkniętą buzią, gdyż powoduje duży dyskomfort czy nawet ból.

Mimo, że czas mija, a my przyzwyczajamy się do pewnej niewygody, nasz organizm nie funkcjonuje tak jak robił to do tej pory. Błony śluzowe są bowiem stale podrażnione. Dochodzi do tego, że zaburzona zostaje praca ślinianek. Musimy w tym miejscu zaznaczyć, że ślina pełni liczne funkcje. Przede wszystkim odpowiada za odpowiednie nawilżenie jamy ustnej, które jest konieczne do tego, by chronić zęby przed wystąpieniem próchnicy. Ponadto, odpowiada za wstępne trawienie pokarmów, które zachodzi już w jamie ustnej i ułatwia przełykanie. Kiedy produkcja śliny zostaje zaburzona, pojawiają się rozległe problemy. Z tego powodu musimy szczególnie dbać o zęby w tym czasie. Jeśli nie będziemy ich dokładnie czyścić i zaniedbamy regularne wizyty u dentysty, może się okazać, że doprowadzimy je do ruiny zamiast do stanu zdrowia.

Silikon ortodontyczny

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.
Back to top button