Blog

Jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej niemowlaka?

Pierwsze ząbki pojawiają się w buzi dziecka zazwyczaj około 6 – 7 miesiąca jego życia. Czy oznacza to, że do tego czasu nie musimy dbać o jego higienę jamy ustnej? Zdecydowanie nie! Warto już od pierwszych miesięcy życia wprowadzać zdrowe nawyki, które zaprocentują w przyszłości, ponieważ bakterie na zębach mlecznych mogą też zainfekować wyżynające się zęby stałe. Jak zacząć dbać o jamę ustną malucha?

Nakładka na palec

Pierwszą szczoteczką do dziecięcych ząbków, z powodzeniem może być silikonowa nakładka na palec. Używając jej, rodzic ma całkowitą kontrolę nad usuwaniem zanieczyszczeń z jamy ustnej malucha, a ponadto – może wymasować jego bolesne, ząbkujące dziąsła. Alternatywą może być nasączony letnią wodą gazik lub specjalna rękawiczka, którą należy jednak prać po każdym użyciu.

Szczoteczka – gryzak

Pierwsza szczoteczka do zębów, jaką kupimy naszemu dziecku, może być jednocześnie… gryzakiem! Na rynku jest wiele atestowanych przyrządów do szczotkowania z rączką w owalnym kształcie i o niewielkiej główce z miękkim włosiem. Taka budowa szczoteczki zapobiega między innymi włożeniu przyrządu przez malucha zbyt głęboko do buzi. Taki gryzaczek nie tylko będzie dbał o uśmiech naszego dziecka, ale też pomoże przejść przez trudny i bolesny okres ząbkowania.

Pierwsza „dorosła” szczoteczka

Kupując maluchowi klasyczną szczoteczkę manualną musimy pamiętać, by była ona niewielkich rozmiarów, miała opływową, pokrytą antypoślizgowym materiałem rączkę oraz miękkie włosie.

Szczoteczkę można pierwotnie kupić do zabawy, by dziecko przyzwyczaiło się do jej obecności w buzi. Potem należy wprowadzić właściwe szczotkowanie, co najmniej dwa razy dziennie a najlepiej – po każdym posiłku. Pamiętaj, by wymieniać ją co trzy miesiące albo szybciej – jeżeli dziecko gryząc, powygina jej włosie.

Do ukończenia przez dziecko trzeciego roku życia, lepiej wstrzymać się ze szczoteczkami elektrycznymi i sonicznymi. Ważne jest, by w pierwszych latach życia malucha nauczyć go poprawnej techniki szczotkowania. Od trzeciego roku życia, możemy jednak pomyśleć nad zakupem szczoteczki rotacyjnej lub sonicznej, oczywiście przeznaczonej dla maluchów. Jeśli sami korzystamy z takiego urządzenia, możemy zakupić mała końcówkę o miękkim włosiu, z której dziecko będzie korzystać po tym, jak tymczasowo będziemy mu użyczać naszej szczoteczki.

Od szóstego miesiąca życia lub nieco później, należy wprowadzić pastę do zębów. Nie powinna mieć ona w składzie fluoru! Do oczyszczenia jamy ustnej dziecka wystarczy niewielka ilość produktu, wielkości małego ziarnka grochu. Resztki pasty pozostałą po szczotkowaniu w buzi, możesz usunąć chusteczką.

Wczesne rozpoczęcie oczyszczania jamy ustnej dziecka, z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Warto poświęcić mu nieco czasu i uwagi i wpoić maluchowi nawyk oczyszczania zębów po każdym posiłku. Pamiętajmy też o tym, aby szczotkowanie zębów przez dziecko zawsze odbywało się pod nadzorem osoby dorosłej! Pozwoli to na dopilnowanie, że maluch faktycznie spędza dwie minuty na myciu zębów rano i wieczorem oraz wykonuje prawidłowe ruchy nadgarstka.

Karolina Małecka

Od 5 lat jestem mamą. Kiedy szukałam informacji o tym, jak odpowiednio dbać o jamę ustną mojego synka, nie mogłam znaleźć wiarygodnych źródeł w Internecie. Z tego powodu zaczęłam przeglądać literaturę. Od tego czasu w Internecie zaczęło pojawiać się wiele informacji. Nie wszystkie jednak są zgodne z prawdą. Moim celem jest podawać wiarygodne informacje wszystkim rodzicom, którym zależy na tym, by odpowiednio dbać o zdrowie jamy ustnej swoich pociech.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button