Szukaj szczoteczki

Jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej niemowlaka?

25 października 2017

Pierwsze ząbki pojawiają się w buzi dziecka zazwyczaj około 6 – 7 miesiąca jego życia. Czy oznacza to, że do tego czasu nie musimy dbać o jego higienę jamy ustnej? Zdecydowanie nie! Warto już od pierwszych miesięcy życia wprowadzać zdrowe nawyki, które zaprocentują w przyszłości. Jak zacząć dbać o jamę ustną malucha?

Nakładka na palec

Pierwszą szczoteczką do dziecięcych ząbków, z powodzeniem może być silikonowa nakładka na palec. Używając jej, rodzic ma całkowitą kontrolę nad tym, usuwaniem zanieczyszczeń z jamy ustnej malucha, a ponadto – może wymasować jego bolesne, ząbkujące dziąsła.

Szczoteczka – gryzak

Pierwsza szczoteczka do zębów, jaką kupimy naszemu dziecku, może być jednocześnie.. gryzakiem! Na rynku jest wiele atestowanych przyrządów do szczotkowania z rączką w owalnym kształcie i o niewielkiej główce z miękkim włosiem. Taka budowa szczoteczki zapobiega między innymi włożeniu przyrządu przez malucha zbyt głęboko do buzi. Taki gryzaczek nie tylko będzie dbał o uśmiech naszego dziecka, ale też pomoże przejść przez trudny i bolesny okres ząbkowania.

Pierwsza “dorosła” szczoteczka

Kupując maluchowi klasyczną szczoteczkę manualną musimy pamiętać, by była ona niewielkich rozmiarów, miała opływową, pokrytą antypoślizgowym materiałem rączkę oraz miękkie włosie.

Szczoteczkę można pierwotnie kupić do zabawy, by dziecko przyzwyczaiło się do jej obecności w buzi. Potem należy wprowadzić właściwe szczotkowanie, co najmniej dwa razy dziennie a najlepiej – po każdym posiłku. Pamiętaj, by wymieniać ją co trzy miesiące albo szybciej – jeżeli dziecko gryząc, powygina jej włosie.

Do ukończenia przez dziecko trzeciego roku życia, lepiej wstrzymać się ze szczoteczkami elektrycznymi i sonicznymi. Ważne jest, by w pierwszych latach życia malucha nauczyć go poprawnej techniki szczotkowania.

Od szóstego miesiąca życia lub nieco później, należy wprowadzić pastę do zębów. Nie powinna mieć ona w składzie fluoru! Do oczyszczenia jamy ustnej dziecka wystarczy niewielka ilość produktu, wielkości małego ziarnka grochu. Resztki pasty pozostałą po szczotkowaniu w buzi, możesz usunąć chusteczką.

Wczesne rozpoczęcie oczyszczania jamy ustnej dziecka, z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Warto poświęcić mu nieco czasu i uwagi i wpoić maluchowi nawyk oczyszczania zębów po każdym posiłku.

Kategoria : Blog | Tagi: ,