Wybielanie zębów nakładkami – ile trwa i czy jest skuteczne

Rozjaśnianie uzębienia zdominowało zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej. Każdy z nas chciałby móc się pochwalić zdrowym oraz białym uśmiechem, gdyż znacznie poprawia on urodę, jest oznaką zadbania i wysokiego statusu społecznego. Jedną z najpopularniejszych metod wybielania zębów jest tak zwana metoda nakładkowa, czyli odbudowywanie naturalnego koloru szkliwa za pomocą właśnie specjalnych, wypełnionych wybielającym żelem nakładek.

Według badań, aż 80% naszych rodaków codziennie pije herbatę, zaś 72% z nas każdego dnia dodatkowo spożywa kawę. Nie wspominamy o tym przypadkowo – oba te napoje bowiem silnie przebarwiają zęby, sprawiając, że nasze szkliwo traci swój naturalny, jasny odcień. Niestety, intensywnie żółte przebarwienia są niezwykle trudne do usunięcia za sprawą klasycznego szczotkowania, przez co wiele osób decyduje się poddać profesjonalnym zabiegom wybielającym. Do dyspozycji wśród nich mamy chociażby wybielanie zębów nakładkami.

Wybielanie zębów nakładkami w gabinecie stomatologicznym

Wybielanie zębów nakładkami pozwala rozjaśnić kolor szkliwa nawet o kilka ton, poza tym jest uważane za proste i bezinwazyjne. Szczególnie poleca się je osobom z bardziej intensywnymi przebarwieniami, których nie sposób usunąć poprzez tradycyjne szczotkowanie. Zanim jednak przystąpimy do nakładkowego wybielania zębów, powinniśmy udać się na konsultację do stomatologa – tylko specjalista jest w stanie bowiem podjąć decyzję, czy w naszym przypadku rozjaśnianie szkliwa nakładkami będzie skuteczne i bezpieczne.

Przed zaopatrzeniem nas w nakładki, lekarz przeprowadzi następujące czynności:

  • zbada i oceni stan naszej jamy ustnej, aby wykluczyć ewentualne choroby będące przeciwskazaniem do wybielania,
  • uzupełni wszelkie ubytki zębowe, nakładając na nie plomby (w przypadku konieczności założenia plomby na któryś z przednich zębów, nałoży plombę tymczasową, którą już po wybieleniu zamieni na stałą, idealnie dopasowaną do nowego koloru szkliwa),
  • przeprowadzi usuwanie kamienia nazębnego za pomocą zabiegu skalingu (jako uzupełnienie skalingu często przeprowadza się też piaskowanie),
  • pobierze wycisk naszego uzębienia, w celu wykonania idealnie dopasowanych do naszego zgryzu nakładek,
  • zleci pracowni protetycznej na podstawie odlanych modeli gipsowych wykonanie nakładek.

Na kolejnej wizycie lekarz przekaże nam nakładki i poinstruuje, jak należy z nich korzystać. Zaopatrzeni także zostaniemy w specjalne strzykawki z żelem wybielającym, który będziemy musieli aplikować na nakładki.

Wybielanie zębów nakładkami w domu

Kolejny etap to korzystanie z nakładek w warunkach domowych. Nie należy tego robić wedle własnego uznania – aby wybielanie odbyło się bezpiecznie i skutecznie, konieczne jest tutaj ścisłe stosowanie się do instrukcji lekarza prowadzącego.

Poniżej lista wskazówek, które zazwyczaj otrzymujemy od stomatologa w związku z korzystaniem z nakładek w domu:

  • nakładki do wybielania zębów należy zakładać na noc, bądź nosić je przez około cztery godziny w ciągu dnia,
  • nakładki muszą być zakładane dokładnie i precyzyjnie, tak by żelowa substancja wybielająca nie wypływała z nich i nie podrażniała dziąseł,
  • w trakcie całego okresu korzystania z nakładek należy przestrzegać zasad białej diety, czyli wykluczyć z jadłospisu produkty barwiące (kawa, herbata, soki, kolorowe warzywa i owoce) oraz używki (papierosy, wino, piwo),
  • do codziennego mycia zębów zaleca się używać delikatne pasty, przeznaczone dla osób o wrażliwych zębach i odbudowujące szkliwo,
  • czas trwania terapii to od dwóch do czterech tygodni (wszystko w zależności od uzyskiwanych efektów).

Bez wątpienia korzystanie z nakładek w domu wymaga od pacjenta dużo zapału, cierpliwości, konsekwencji. Tylko ścisłe przestrzeganie wskazówek lekarza i nakładanie nakładek codziennie może bowiem przynieść oczekiwane rezultaty.

Wybielanie zębów nakładkami – ile trwa i czy jest skuteczne

W jaki sposób należy zakładać na zęby nakładki?

Jak wspomnieliśmy wyżej, nakładkowe wybielanie zębów jest skuteczne i bezpieczne, jednak wyłącznie pod warunkiem właściwego, umiejętnego korzystania z nakładek, oraz przestrzegania zaleceń stomatologa.

Poniżej opisaliśmy, w jaki sposób, krok po kroku, należy zakładać na zęby wybielające nakładki.

1. Umyj porządnie zęby. Szczotkowanie zakończ usunięciem naleciałości z miejsc trudno dostępnych przy pomocy nici dentystycznej.

2. Za pomocą dołączonej przez lekarza strzykawki, umieść niewielką ilość preparatu wybielającego we wszystkich zagłębieniach obu nakładek. Pamiętaj, aby nie przesadzić z żelem – zbyt duża jego ilość może sprawić, że będzie spływał po nakładce na dziąsła, i tym samym powodował podrażnienia.

3. Nałóż nakładki na zęby (dokładnie w taki sposób, jak poinstruował cię dentysta).

4. Usuń z dziąseł nadmiar żelu (możesz to zrobić przy pomocy suchej szczoteczki, patyczka kosmetycznego, bądź palca).

5. Pozostaw nakładki na zębach przez wyznaczony przez lekarza czas (na całą noc, bądź na cztery godziny w ciągu dnia).

6. W trakcie przetrzymywania nakładek na zębach, nic nie jedz.

7. Po upływie wyznaczonego przez lekarza czasu, zdejmij z zębów nakładki.

8. Umyj i oczyść nakładki z pozostałości żelu wybielającego.

9. Starannie przepłukaj jamę ustną wodą.

10. Przepłukaj wodą nakładki i schowaj je do otrzymanego przez stomatologa pudełeczka.

Pamiętajmy, że wszystkie otrzymane przez nas akcesoria (żele wybielające, nakładki, itp.) trzeba przechowywać zgodnie z zaleceniami. W przypadku, gdy odczujemy, że noszenie nakładek wiąże się dla nas z jakimkolwiek dyskomfortem (uczucie pieczenia, opuchnięcie dziąseł, nadwrażliwość bądź ból zębów), należy skonsultować się ze stomatologiem.

Jaka jest skuteczność nakładkowego wybielania zębów?

Nakładkowe wybielanie zębów przynosi zazwyczaj bardzo dobre rezultaty. Po dwóch tygodniach kuracji nasze zęby powinny rozjaśnić się o kilka ton, a efekt ten może utrzymywać się nawet przez dwa lata. Należy jednak pamiętać, że nigdy nie można do końca przewidzieć rezultatów, jakie przyniesie u danego pacjenta wybielanie, gdyż jest to kwestia stricte indywidualna, uzależniona nie tylko od budowy zębów, wieku, nawyków żywieniowych czy stopnia przebarwień, ale również naszych uwarunkowań genetycznych.

Efekty uzyskane za pomocą nakładkowego wybielania zębów uchodzą za porównywalne do tych, których możemy doświadczyć wybielając zęby lampą. Atutem wybielania zębów nakładkami w stosunku do laserowego wybielania jest jednak cena – koszt nakładkowego wybielania to 500-600 złotych za dwa łuki zębowe, podczas gdy za rozjaśnianie szkliwa lampą trzeba zapłacić około 1000 złotych, a zatem nawet dwa razy więcej.

Wybielanie zębów nakładkami – ile trwa i czy jest skuteczne

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.
Back to top button