Zalety i wady szczoteczki elektrycznej
Korzystanie z elektrycznej szczoteczki cieszy się dużą popularnością. Poza ciekawym sposobem na mycie zębów urządzenie to niesie ze sobą wiele korzyści. Można przyjrzeć się dokładnie zarówno zaletom jak i nielicznym wadom. W razie potrzeby polecamy nasz ranking najlepszych szczoteczek elektrycznych.
ZALETY
Dokładność
szczoteczki elektryczne usuwają płytkę nazębną dokładniej (np. z kieszonek dziąsłowych czy przestrzeni międzyzębowych), ponieważ wykonują więcej ruchów w ciągu minuty niż może wykonać samodzielnie ludzka ręka (szczoteczką manualną jesteśmy w stanie wykonać do 200 ruchów czyszczących na minutę w czasie, kiedy szczoteczką obrotowo-pulsacyjną wykonamy od 5.600 ruchów czyszczących i aż 40.000 ruchów pulsacyjnych na minutę, a szczoteczka soniczna pozwala na wykonanie aż do 62.000 ruchów wymiatających na minutę); pomocy okazuje się także czujnik siły nacisku, który odpowiada za odpowiednie dociskanie włosia do powierzchni zębów podczas szczotkowania.
Wielozadaniowość
nowoczesne szczoteczki posiadają wymienne końcówki, dlatego wystarczy zakupić jedną szczoteczkę i kilka końcówek (po jednej dla każdego członka rodziny), wtedy koszty zakupu urządzenia będą niższe, a każdy będzie mógł z niej korzystać.
Prosta obsługa
użytkowanie szczoteczki elektrycznej nie wymaga zręczności manualnej, dzięki czemu świetnie nadaje się ona dla osób niepełnosprawnych czy też dla dzieci.
Oszczędność czasu
dzięki wbudowanemu zegarowi szczoteczka informuje nas po 120 sekundach, że możemy zakończyć mycie; szczotkując zęby szczoteczką manualną najczęściej sami decydujemy, kiedy zakończyć mycie zębów, często nie pilnujemy czasu i możemy robić to zbyt długo, co nie ma korzystnego wpływu na dziąsła.
Przyjemność
szczoteczki elektryczne masują również dziąsła, co ma korzystny wpływ na przyzębie.
Działanie terapeutyczne
szczoteczki ultradźwiękowe działają na częstotliwości 1,6 MHz, która jest wykorzystywana przy rehabilitacji, co może odczuć każdy, kto korzysta z tego sprzętu.
WADY
Działanie uzależnione jest od prądu
szczoteczka elektryczna, aby funkcjonować musi mieć naładowaną baterię; dzięki temu można urządzenie uruchomić i korzystać z niego; wyjazd na wielodniowy kemping może być utrudnieniem dla skorzystania z niej, jednak producenci postarali się wyjść naprzeciw oczekiwaniom; szczoteczki elektryczne mogą teraz być użytkowane nawet przez pięć dni bez ładowania, niektóre pracują na jednym naładowaniu nawet do kilku tygodni; stworzono również wymienne baterie, które sprawdzą się, gdy potrzebujemy urządzenia podczas wyjazdu, gdzie nie będziemy mieli możliwości podłączenia go do prądu.
Koszty
za wadę można również uznać koszty; szczoteczki elektryczne nie są urządzeniami tanimi, a dodatkowe funkcje zawarte w modelu podwyższają ich cenę; oczywiste jednak jest to, że są to produkty, z których korzystać można przez wiele długich lat, zaś by jeszcze bardziej zaoszczędzić można, jak przedstawiono powyżej kupić jedno urządzenie dla całej rodziny.
Możliwość zniszczenia płytki nazębnej
zbyt mocny nacisk szczoteczki elektrycznej na zęby może doprowadzić do zniszczenia szkliwa oraz podrażnienia dziąseł; by do tego nie doszło warto korzystać z czujnika siły nacisku, który pomoże dostosować idealną siłę potrzebną podczas szczotkowania; dodatkowo powinniśmy pamiętać o tym, by nie używać past o wysokim współczynniku ścieralności RDA, gdyż to także może doprowadzić do uszkodzenia szkliwa zębów; to z kolei może być przyczyną wystąpienia nadwrażliwości.
Zakup szczoteczki elektrycznej się opłaca. podpisuję się obiema rękami pod wszystkimi jej zaletami.
Artykuł konkret. Do mnie przemawia.
Ja się boję tego, że zniszczę sobie szkliwo, dlatego myję zęby zwykłą szczoteczką.
nie wiem skąd to przeświadczenie. Szczoteczki soniczne nie mają takiej ilości drgań by fizycznie być w stanie uszkodzić szkliwo. Nawet syasso co ma 92000 drgań. Jak się obawiasz to kup Truelife sonicbrush, tam jest troszkę mniej drgań, dobrze masują dziąsła w dodatku.