Zalety i wady szczoteczki elektrycznej

Korzystanie z elektrycznej szczoteczki cieszy się dużą popularnością. Poza ciekawym sposobem na mycie zębów urządzenie to niesie ze sobą wiele korzyści. Można przyjrzeć się dokładnie zarówno zaletom jak i nielicznym wadom.

ZALETY

Dokładność

szczoteczki elektryczne usuwają płytkę nazębną dokładniej (np. z kieszonek dziąsłowych czy przestrzeni międzyzębowych), ponieważ wykonują więcej ruchów w ciągu minuty niż może wykonać samodzielnie ludzka ręka (szczoteczką manualną jesteśmy w stanie wykonać do 200 ruchów czyszczących na minutę w czasie, kiedy szczoteczką obrotowo-pulsacyjną wykonamy od 5.600 ruchów czyszczących i aż 40.000 ruchów pulsacyjnych na minutę, a szczoteczka soniczna pozwala na wykonanie aż do 62.000 ruchów wymiatających na minutę); pomocy okazuje się także czujnik siły nacisku, który odpowiada za odpowiednie dociskanie włosia do powierzchni zębów podczas szczotkowania.

Wielozadaniowość

nowoczesne szczoteczki posiadają wymienne końcówki, dlatego wystarczy zakupić jedną szczoteczkę i kilka końcówek (po jednej dla każdego członka rodziny), wtedy koszty zakupu urządzenia będą niższe, a każdy będzie mógł z niej korzystać.

Prosta obsługa

użytkowanie szczoteczki elektrycznej nie wymaga zręczności manualnej, dzięki czemu świetnie nadaje się ona dla osób niepełnosprawnych czy też dla dzieci.

Oszczędność czasu

dzięki wbudowanemu zegarowi szczoteczka informuje nas po 120 sekundach, że możemy zakończyć mycie; szczotkując zęby szczoteczką manualną najczęściej sami decydujemy, kiedy zakończyć mycie zębów, często nie pilnujemy czasu i możemy robić to zbyt długo, co nie ma korzystnego wpływu na dziąsła.

Przyjemność

szczoteczki elektryczne masują również dziąsła, co ma korzystny wpływ na przyzębie.

Działanie terapeutyczne

szczoteczki ultradźwiękowe działają na częstotliwości 1,6 MHz, która jest wykorzystywana przy rehabilitacji, co może odczuć każdy, kto korzysta z tego sprzętu.

WADY

Działanie uzależnione jest od prądu

szczoteczka elektryczna, aby funkcjonować musi mieć naładowaną baterię; dzięki temu można urządzenie uruchomić i korzystać z niego; wyjazd na wielodniowy kemping może być utrudnieniem dla skorzystania z niej, jednak producenci postarali się wyjść naprzeciw oczekiwaniom; szczoteczki elektryczne mogą teraz być użytkowane nawet przez pięć dni bez ładowania, niektóre pracują na jednym naładowaniu nawet do kilku tygodni; stworzono również wymienne baterie, które sprawdzą się, gdy potrzebujemy urządzenia podczas wyjazdu, gdzie nie będziemy mieli możliwości podłączenia go do prądu.

Koszty

za wadę można również uznać koszty; szczoteczki elektryczne nie są urządzeniami tanimi, a dodatkowe funkcje zawarte w modelu podwyższają ich cenę; oczywiste jednak jest to, że są to produkty, z których korzystać można przez wiele długich lat, zaś by jeszcze bardziej zaoszczędzić można, jak przedstawiono powyżej kupić jedno urządzenie dla całej rodziny.

Możliwość zniszczenia płytki nazębnej

zbyt mocny nacisk szczoteczki elektrycznej na zęby może doprowadzić do zniszczenia szkliwa oraz podrażnienia dziąseł; by do tego nie doszło warto korzystać z czujnika siły nacisku, który pomoże dostosować idealną siłę potrzebną podczas szczotkowania; dodatkowo powinniśmy pamiętać o tym, by nie używać past o wysokim współczynniku ścieralności RDA, gdyż to także może doprowadzić do uszkodzenia szkliwa zębów; to z kolei może być przyczyną wystąpienia nadwrażliwości.

Jestem osobą, która od lat 80. XX wieku śledzi rozwój technologii, które mają posłużyć do dokładnego czyszczenia jamy ustnej. Sam dbam o zdrowie zębów i dziąseł najlepiej jak umiem. Pod koniec lat 90. XX wieku kupiłem swoją pierwszą szczoteczkę soniczną. Od tego czasu wiele się zmieniło, jeśli chodzi o możliwości jakie oferują urządzenia z tej grupy. Jako pasjonat chcę podzielić się swoją wiedzą dotyczącą technologii czyszczenia zębów i dziąseł.

5 (2 votes)

3 komentarze