Szukaj szczoteczki

Zalety i wady szczoteczki elektrycznej

Korzystanie z elektrycznej szczoteczki cieszy się dużą popularnością. Poza ciekawym sposobem na mycie zębów szczoteczka niesie ze sobą wiele korzyści. Można przyjrzeć się dokładnie zarówno zaletom jak i nielicznym wadom.

ZALETY

Dokładność

Szczoteczki elektryczne usuwają płytkę nazębną dokładniej (np. z kieszonek dziąsłowych czy przestrzeni między-zębowych) ponieważ wykonują więcej ruchów w ciągu minuty niż może wykonać samodzielnie ludzka ręka (szczoteczka może wykonać aż 40 000 ruchów pulsacyjnych na minutę), a także dzięki czujnikowi siły nacisku – pomaga dobrać nam optymalny nacisk na powierzchnię zęba podczas szczotkowania.

Wielozadaniowość

Nowoczesne szczoteczki posiadają wymienne końcówki, dlatego wystarczy zakupić jedną szczoteczkę i kilka końcówek (po jednej dla każdego członka rodziny), wtedy koszta zakupu urządzenia będą niższe, a każdy będzie mógł z niej korzystać.

Prosta obsługa

Ich użytkowanie nie wymaga zręczności manualnej, dzięki czemu świetnie nadają się dla osób niepełnosprawnych czy też dzieci.

Oszczędność czasu

Dzięki wbudowanemu zegarowi szczoteczka informuje nas po 120 sekundach, że możemy zakończyć mycie. Szczotkując zęby szczoteczką manualną najczęściej sami decydujemy kiedy zakończyć mycie zębów, często nie pilnujemy czasu i możemy robić to zbyt długo, co nie ma korzystnego wpływu na dziąsła.

Przyjemność

Szczoteczki elektryczne masują również dziąsła, co ma korzystny wpływ na przyzębie.

WADY

Działanie uzależnione jest od prądu

Szczoteczka elektryczna, aby funkcjonować musi mieć naładowaną baterię. Dzięki temu można urządzenie uruchomić i korzystać z niego. Wyjazd na wielodniowy kemping może być utrudnieniem dla skorzystania z niej, jednak producenci postarali się wyjść oczekiwaniom naprzeciw. Szczoteczki elektryczne mogą teraz być użytkowane nawet przez pięć dni bez ładowania. Stworzono również wymienne baterie, które można łatwo zmienić, gdy działanie jednej się skończy.

Koszty

Za wadę można również uznać koszty. Szczoteczki elektryczne nie są urządzeniami tanimi, a dodatkowe funkcje zawarte w modelu podwyższają ich cenę. Oczywiste jednak jest to, że są to produkty, z których korzystać można przez wiele długich lat, zaś by jeszcze bardziej zaoszczędzić można, jak przedstawiono powyżej kupić jedną dla całej rodziny.

Możliwość zniszczenia płytki nazębnej

Zbyt mocny nacisk szczoteczki elektrycznej na zęby może doprowadzić do zniszczenia płytki nazębnej oraz podrażnienia dziąseł. By do tego nie doszło warto korzystać z czujnika siły nacisku, pomoże on dostosować idealną siłę do użycia podczas szczotkowania.