Jak prawidłowo korzystać z nici dentystycznej?

nić dentystycznaWynaleziona w 1819 roku nić dentystyczna szybko znalazła swoich wielbicieli. Czystość jamy ustnej od wieków uważna była w każdym społeczeństwie za sprawę bardzo istotną. Nie należy się więc dziwić powstania różnych produktów do czyszczenia jamy ustnej, takich jak: szczoteczka manualna, elektryczna, soniczna, czy najróżniejszych past do mycia zębów. Nić dentystyczna jest jednym z produktów, które pozwalają zadbać odpowiednio o higienę jamy ustnej. Jej wartość jest równie wysoka, co ta, jaką cieszą się szczoteczki do zębów i pasty. Stanowi bowiem uzupełnienie ich działania.

Czego się wystrzegać?

Przed pierwszym skorzystaniem z nici dentystycznej należy dokładnie zapoznać się z instrukcją, filmikami instruktażowymi bądź z radami swojego lekarza dentysty. Najważniejszym i najczęstszym błędem jest ruch – umieszczanie nici w przestrzeni między zębowej i poruszanie „prawo – lewo” za pomocą obydwu dłoni. Wyciera się w ten sposób dziąsła co może doprowadzić ostatecznie do bardzo poważnych uszkodzeń lub nawet ubytków. Poprawny sposób nitkowania zębów nazywany bywa „metodą smyczkową”, ponieważ przypomina jeżdżenie smyczkiem po strunach skrzypiec (ruch „przód- tył”). Nie jest trudno nauczyć się prawidłowego użytkowania nici dentystycznej, a korzyści, które płyną z wykonywania poprawnie tej czynności, są zauważalne gołym okiem. Zęby stają się dzięki niej lepiej doczyszczone i zdrowsze.

nić dentystycznaPrawidłowe korzystanie z nici dentystycznej

Zanim jeszcze zabierzemy się do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, powinniśmy dokładnie umyć dłonie. Dzięki temu nie przeniesiemy do jamy ustnej bakterii, które znajdują się na naszych rękach. Pamiętać należy, że nici dentystycznej powinniśmy używać co najmniej raz dziennie, najlepiej po umyciu zębów szczoteczką, niezależnie od tego, czy korzystamy ze szczoteczki elektrycznej czy manualnej.

Tylko specjalistyczne i wiele droższe nicie mogą być użytkowane więcej niż jeden raz w ciągu dnia. Nie mogą być one jednak woskowane. Aby właściwie usunąć resztki płytki nazębnej z powierzchni zębów należy nawinąć około 40-50 cm nici i umieścić ją pomiędzy zębami. Nitkę nawlekamy na środkowe i wskazujące palce obu dłoni. Pozwala to podtrzymywać ją kciukami. By czyszczenie było skuteczne, na jednym palcu powinniśmy zostawić sobie niewielki kawałek nici. Ten palec posłuży nam do tego, by nawlekać na niego zużytą nić. Z klei na drugi palec powinniśmy nawlec pozostałą część nici. Pozwoli to nam odwijać ją podczas czyszczenia kolejnych przestrzeni międzyzębowych. By wyczyścić jedną taką przestrzeń należy zostawić około 4 cm napiętej nitki. Potem trzeba zacząć przesuwać nić obiema rękami ruchem „góra – dół”. Nicią powinniśmy poruszać od górnej powierzchni zębów aż do nasady.

Każdą powierzchnię powinniśmy czyścić 3-4 razy aż do momentu, w którym poczujemy opór. Wtedy należy delikatnie wyczyścić obszar pod dziąsłem. Warto jest zaopatrzyć się w rączkę do nawlekania używanego kawałka nici – pomoże to szybciej i sprawniej zakończyć cały proces. Poprawne czyszczenie zębów nicią dentystyczną powinno nam zająć około 3 minut. Po wykonaniu tej czynności należy przepłukać usta wodą.

Dostępne rodzaje nici

Nici dentystyczne możemy podzielić na woskowane oraz niewoskowane. Można również wybrać jeden z wielu dostępnych zapachów. Wyróżnić można dwa typy nici, są to nici z włókien pojedynczych (PTFE) oraz włókienek nylonowych. Te pierwsze są o wiele droższe, jednak charakteryzują się bardzo dokładnym usuwaniem płytki nazębnej i resztek pokarmu. Spowodowane jest to ich cienką strukturą, która bez problemu poradzi sobie z dotarciem nawet do najdalszych zakątków przestrzeni międzyzębowych. Zaś nici z wielu włókienek nylonu łatwo się rozrywają podczas czyszczenia mocno przylegających do siebie przestrzeni. To jaki rodzaj najbardziej nam odpowiada jest już indywidualną kwestią.

Dlaczego powinno się używać nici dentystycznej?

W tym miejscu pragniemy podkreślić, że używanie nici dentystycznej chroni nas przed wystąpieniem chorób zębów i dziąseł, do których możemy zaliczyć próchnicę czy znacznie groźniejszą paradontozę. Warto pamiętać o tym, ze obie mogą prowadzić do utraty zębów. W przestrzeniach międzyzębowych gromadzą się resztki jedzenia, płytka nazębna i osady. By się ich pozbyć możemy używać szczoteczek międzyzębowych, irygatorów, czy właśnie nici dentystycznych. Nietrudno jest rozpoznać, czy ktoś nitkuje żeby, czy też unika tej praktyki. Wystarczy spojrzeć, czy niedaleko szczelin na zębach tworzą się przebarwienia i ubytki. Można też wrócić uwagę na to, czy w przestrzeniach międzyzębowych zaczyna pojawiać się kamień nazębny. Kolejnym objawem niestosowania nici dentystycznej jest zaczerwienie dziąseł.

Podsumowanie

Jeśli zależy nam na zachowaniu zdrowia jamy ustnej, powinniśmy stosować nić dentystyczną. Szczotkując zęby przy użyciu pasty, nie jesteśmy w stanie dotrzeć do przestrzeni międzyzębowych. Nawet najskuteczniejsze w czyszczeniu szczoteczki soniczne, nie docierają do głębszych partii tych trudno dostępnych miejsc, nie mówiąc o szczoteczkach manualnych, które zupełnie nie mają szansy ich wyczyścić. Szczoteczki międzyzębowe mogą być stosowane w przypadku szerszych przestrzeni międzyzębowych, jednak tam, gdzie jest ciasno, zmieści się wyłącznie nić dentystyczna. Warto stosować ją regularnie, raz dziennie po dokładnym wyszczotkowaniu zębów. Zobaczymy wtedy wyraźnie efekty naszych działań.

Jestem na 3 roku stomatologii na jednej z polskich uczelni medycznych. Poszłam w ślady rodziców, którzy nauczyli mnie, jak odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Udzielam się na tym blogu, gdyż sądzę, że mogę pomóc w dostarczeniu rzetelnych informacji na tematy związane z tematyką zdrowia zębów i dziąseł. Uważam, że zawsze warto zdobywać nowe informacje o znanych nam dobrze rzeczach.

5 (1 vote)

2 komentarze