Szukaj szczoteczki

Jak prawidłowo korzystać z nici dentystycznej?

nić dentystycznaWynaleziona w 1819 roku nić dentystyczna szybko znalazła swoich wielbicieli. Czystość jamy ustnej od wieków ważna była w każdym społeczeństwie. Nie należy się więc dziwić powstania różnych produktów jak szczoteczka elektryczna, soniczna, manualna czy najróżniejszych past do mycia zębów. Nić dentystyczna jest jednym z tych produktów, a co najważniejsze równie ważnym co najpopularniejsze szczoteczki.

Czego się wystrzegać?

Przed pierwszym skorzystaniem z nici dentystycznej należy dokładnie zapoznać się z instrukcją, filmikami instruktażowymi bądź z radami swojego dentysty lub stomatologa. Najważniejszym i najczęstszym błędem jest ruch – umieszczanie nici w przestrzeni między zębowej i poruszanie „prawo – lewo” za pomocą obydwu dłoni. Wyciera się w ten sposób dziąsła co może doprowadzić ostatecznie do bardzo poważnych uszkodzeń lub nawet ubytków.. Sposób ten jest najczęściej określany jako „metoda smyczkowa”, ponieważ przypomina to jeżdżenie smyczkiem po strunach skrzypiec (ruch „przód- tył”). Nie jest jednak trudno nauczyć się prawidłowego użytkowania z nici dentystycznej.

nić dentystycznaPrawidłowe korzystanie z nici dentystycznej

Pamiętać należy, że nić dentystyczna powinna być użyta jedynie raz dziennie przed uprzednim umyciu zębów szczoteczką do zębów (bez różnicy czy jest to szczoteczka elektryczna czy też manualna). Tylko specjalistyczne i wiele droższe nicie mogą być użytkowane więcej niż jeden raz w ciągu dnia). Aby właściwie usunąć resztki płytki nazębnej z powierzchni zębów należy nawinąć na ok. 45mm nici i umieścić ją pomiędzy zębami i zacząć przesuwać nić obiema rękami ruchem „góra – dół”. Nić powinna być przesuwana od górnej powierzchni zębów aż do nasady. Każdą powierzchnię powinniśmy czyścić 3-4 razy. Warto jest zaopatrzyć się w rączkę do nawlekania używanego kawałka nici – pomoże to szybciej i sprawniej zakończyć cały proces.

Dostępne rodzaje nici

Nici dentystyczne możemy podzielić na woskowane oraz niewoskowane. Można również wybrać jeden z wielu dostępnych zapachów. Wyróżnić można dwa typy nici, są to nici z włókien pojedynczych (PTFE) oraz włókienek nylonowych. Te pierwsze są o wiele droższe, jednak charakteryzują się bardzo dokładnym usuwaniem płytki nazębnej i resztek pokarmu. Spowodowane jest to ich cienką strukturą, która bez problemu poradzi sobie z dotarciem nawet do najdalszych zakątków przestrzeni między zębowych. Zaś nici z wielu włókienek nylonu łatwo się rozrywają podczas czyszczenia mocno przylegających do siebie przestrzeni. To jaki rodzaj najbardziej nam odpowiada jest już indywidualną decyzją.