Szczoteczki międzyzębowe

W dobie kiedy każdy troszczy się o swoje zdrowie i wygląd starannie dobieramy produkty, które służą do higieny, w tym tej jamy ustnej. Okazuje się, że samo szczotkowanie zębów szczoteczką, nawet elektryczną, nie wystarcza do tego, by pozbyć się resztek pokarmów i osadów z trudno dostępnych miejsc. By wyczyścić przestrzenie międzyzębowe zostały stworzone specjalne szczoteczki międzyzębowe, które czasami nazywa się wyciorkami lub czyścikami do przestrzeni międzyzębowych. Mogą stać się doskonałą alternatywą, jeśli nie przepadamy za korzystaniem z nici dentystycznej.

Dotarcie w trudno dostępne miejsca jest możliwe dzięki ich szczególnej budowie. Rdzeń tych szczoteczek stanowi drut powlekany tworzywem sztucznym. To zwiększa bezpieczeństwo korzystania z takiego urządzenia. Do rdzenia przymocowane są elastyczne, delikatne włókna. Kiedy wsuniemy taką szczoteczkę w szczelinę międzyzębową, jej włosie wypełni całą przestrzeń, co sprawia, że usuwamy z niej wszelkie osady, płytkę nazębną i resztki pokarmów. Robimy to nawet dokładniej niż wtedy, kiedy korzystamy z nici dentystycznej. Musimy w tym miejscu zaznaczyć, że włókna szczoteczki międzyzębowej oczyszczają całą powierzchnię przestrzeni międzyzębowej w tym przestrzenie międzykorzeniowe, które znajdują się u podstawy rozwidlenia korzeni.

Jak widzimy, szczoteczki międzyzębowe stanowią doskonały sposób, by skutecznie oczyścić przestrzenie międzyzębowe. Może stosować je jako uzupełnienie codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Opłaca się z nich korzystać, gdyż zapewniają efektywne, bezpieczne i wielowymiarowe czyszczenie przestrzeni międzyzębowej. Potrafią dotrzeć w takie miejsca, których nie jest w stanie wyczyścić nawet nić dentystyczna czy wykałaczka. Z tego powodu wielu specjalistów w dziedzinie stomatologii jest zdania, że stosowanie szczoteczek międzyzębowych to najlepsza metoda czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Choć pacjentów trudno namówić do tego, by zaczęli robić coś więcej niż szczotkowanie zębów dwa razy dziennie, część z nich przekonuje się do tego, że tylko stosując trochę więcej niż te podstawowe środki do higieny jamy ustnej, można uzyskać naprawdę dobre efekty czyszczenia. Szczoteczki międzyzębowe są proste w użyciu.

Nie trzeba uczyć się specjalnej techniki czyszczenia, co ma miejsce w wypadku zdecydowania się na oczyszczanie miejsc miedzy zębami nicią dentystyczną. Szczoteczki międzyzębowe są w pełni bezpieczne. Mogą z nich korzystać osoby poczatkujące bez strachu o to, że zrobią sobie krzywdę. Najważniejszym jest to, że zapewniają dokładne oczyszczanie miejsc, które są szczególnie narażone na rozwój próchnicy. Udowodniono, że to właśnie w przestrzeniach międzyzębowych najszybciej rozwija się próchnica. Wynika to oczywiście z tego, że miejsca te są najsłabiej czyszczone, a co za tym idzie, bakterie mogą się w nich rozwijać.

Higiena przestrzeni międzyzębowych jako podstawa dbania o zdrowie całej jamy ustnej

Szczoteczki międzyzęboweNawet jeśli szczotkujemy zęby szczoteczką elektryczną, nie mamy gwarancji, że dogłębnie oczyści ona przestrzenie międzyzębowe. Szczoteczka manualna nie ma takiej możliwości w ogóle. Z tego powodu należy zaopatrzyć się w szczoteczki międzyzębowe, które pozwolą usunąć osad z tych miejsc. Dzięki temu usuniemy płytkę nazębną, w której skład wchodzą bakterie powodujące próchnicę, a także inne choroby zębów i dziąseł. Musimy uświadomić sobie, że wraz z krwioobiegiem przedostają się one do innych części organizmów, na przykład do serca czy nerek, w których powodują powstanie stanów zapalnych. Początkowo nie zauważamy, że proces ten ma miejsce. Najczęściej dowiadujemy się o tym, kiedy dochodzi do stanu poważnie zagrażającego naszemu zdrowiu.

Powtórzymy zatem, że niezwykle ważnym jest, by regularnie oczyszczać przestrzenie międzyzębowe. Dzięki temu ochronimy przed chorobami nie tylko nasze zęby i dziąsła, ale także cały organizm przed szkodliwym działaniem bakterii. Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych pozwala usunąć nie tylko osady, ale także przebarwienia. Dzięki temu możemy uzyskać wrażenie jeszcze bielszych zębów, a jest to jedno z najczęstszych dążeń osób, które dbają o swój wygląd. Białe zęby stały się obecnie standardem. Każdy powinien mieć uzębienie takiego koloru, gdyż jest ono skojarzone ze zdrowiem i pięknem. Jeśli więc zależy nam na tym, by móc się bez krępacji uśmiechać, powinniśmy zainteresować się dokładnym czyszczeniem przestrzeni międzyzębowych.

Sposoby użycia szczoteczek międzyzębowych

Musimy pamiętać o tym, że podstawową funkcją szczoteczek międzyzębowych jest usuwanie resztek pokarmów i płytki nazębnej z przestrzeni międzyzębowych. Jest to możliwe wtedy, kiedy włożymy szczoteczkę międzyzębową w przestrzeń między zębami. Należy to zrobić na wysokości brodawki dziąsłowej. Kiedy już to zrobimy, musimy ją wyciągnąć. Dzięki temu włosie szczoteczki usunie osady, płytkę nazębną i przebarwienia z tych miejsc. By dobrze wyczyścić zęby, musimy włożyć szczoteczkę w każdą przestrzeń międzyzębową. Kiedy już to zrobimy, zostaje nam dokładnie opłukać szczoteczkę pod bieżącą wodą.

Co do czasu użytkowania, to pewnym jest, że należy ją wymieniać. Jak często? To oczywiście zależy od stopnia zużycia. Podaje się, że najlepiej robić to raz na 3-4 miesiące. Warto zaznaczyć, że szczoteczki międzyzębowe z miękkimi włóknami i cienkim rdzeniem zużywają się zdecydowanie szybciej od szczoteczek z włosiem i rdzeniem nieco twardszym. Powinniśmy mieć także na uwadze to, że u osób, które mają wyjątkowo ciasne przestrzenie międzyzębowe oraz noszą aparaty ortodontyczne obserwuje się szybsze niszczenie szczoteczek.

Warto wspomnieć także o tym, że szczoteczki międzyzębowe doskonale sprawdzają się w oczyszczaniu zarówno stałych aparatów ortodontycznych, jak i przestrzeni międzyzębowych w czasie, kiedy nie możemy korzystać z nici dentystycznej. Dodatkowo można je wykorzystać do pielęgnacji implantów, mostów i koron, a także do oczyszczania kieszeni dziąsłowych, miejsc po usunięciu zęba czy odsłoniętych korzeni zębowych. Widzimy zatem, że mają bardzo szerokie zastosowanie.

Rozmiary szczoteczek międzyzębowych

Szczoteczki międzyzęboweTym, co musimy zrobić chcąc korzystać ze szczoteczki międzyzębowej jest dobranie odpowiedniego jej rozmiaru. Tylko dobrze dobrana szczoteczka pozwoli nam skutecznie i bezpiecznie czyścić przestrzenie międzyzębowe. Jeśli wprowadzimy zbyt dużą szczoteczkę, możemy spowodować u siebie podrażnienia czy nawet zranienie brodawki dziąsłowej. Z kolei używanie szczoteczki zbyt małej, nie jest efektywne.

Jeśli nie jesteśmy pewni, jaka szczoteczka będzie dla nas najlepsza, powinniśmy zapytać o to naszego lekarza dentystę. Może on sprawdzić to za pomocą specjalnych sond lub badania. Dzięki temu wielkość szczoteczki zostanie indywidualnie dobrana do potrzeb danej osoby. Niektórzy producenci produktów do higieny jamy ustnej, na przykład Curaprox, zapewniają dostęp nie tylko do szczoteczek międzyzębowych, ale także do sond pomiarowych, których można użyć samodzielnie do oceny wielkości przestrzeni międzyzębowej. Pozwala to dobrać odpowiedni rozmiar szczoteczki z tych dostępnych w zestawie lub kupowanych oddzielnie. Zazwyczaj w sprzedaży znajdziemy zestawy, w których skład wchodzi 6-8 szczoteczek w różnych rozmiarach. Pozwala to przetestować różne wielkości urządzenia i dobrać tę, która będzie najbardziej pasować.

By łatwiej było rozróżnić wielkości szczoteczek międzyzębowych, producenci stosują różne kolory do ich oznaczenia. Barwy nie zostały jednak ogólnie uzgodnione przez co każdy producent ma własne oznaczenia i rozmiarówkę. Nie możemy zatem sądzić, że wybierając na przykład kolor czerwony szczoteczki od dwóch różnych producentów, będą miały one tę samą wielkość.

Dobrze jest kupić zestaw szczoteczek międzyzębowych, gdyż pozwoli nam to doczyścić nie tylko zęby przednie, które są zazwyczaj bardziej stłoczone, ale też tylne, które wymagają zazwyczaj większych szczoteczek.

Rodzaje uchwytów szczoteczek międzyzębowych

Warto zaznaczyć, że szczoteczki międzyzębowe mogą posiadać różne uchwyty. Ich różnorodny kształt, długość, kąt zamocowania szczoteczki czy wykorzystany materiał sprawia, że każdy użytkownik może znaleźć takie urządzenie, z którego będzie mu się dobrze korzystać. Poza tym taka różnorodność zwiększa bezpieczeństwo użycia. Musimy wiedzieć, że modele z dłuższym uchwytem zapewniają łatwiejsze czyszczenie tylnych przestrzeni międzyzębowych. Taki sam efekt uzyskamy, jeśli zdecydujemy się wykorzystać szczoteczkę zamontowaną do uchwytu pod kątem 45 stopni.

Z kolei uchwyty krótsze możemy wykorzystać przy czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych zębów przednich czy elementów aparatu ortodontycznego. Jeśli wybieramy się w podróż, powinniśmy przyjrzeć się bliżej szczoteczkom z krótkim, małym uchwytem. Możemy z nich także korzystać w innych miejscach takich jak szkoła czy praca. Nie istnieje uniwersalna szczoteczka międzyzębowa, która sprawdzi się u każdego użytkownika. Dopasowanie tej odpowiedniej odbywa się najczęściej przy użyciu metody prób i błędów. Musimy przy tym kierować się przede wszystkim nasza wygodą, która jak wiemy jest kwestią indywidualną.

Szczoteczki międzyzębowe

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.
Back to top button