Czy żele do remineralizacji szkliwa naprawdę działają?

Szkliwo ludzkie każdego dnia jest wystawiane na wiele prób. Zwłaszcza za sprawą spożywanych przez nas produktów kwaśnych i bogatych w cukry. Wszystkie one osłabiają strukturę szkliwa, powodując jego demineralizację. Podobnie działa nieumiejętne, zbyt intensywne szczotkowanie zębów, a także korzystanie w trakcie codziennej pielęgnacji jamy ustnej ze szczoteczki o zbyt twardym włosiu. Jednym ze sposobów na wzmocnienie szkliwa jest zastosowanie żelu do remineralizacji. Czy jednak taki produkt naprawdę jest skuteczny?

Dlaczego szkliwo się demineralizuje?

Poznaliście już główne czynniki, powodujące demineralizację szkliwa. Należy wśród nich wymienić niewłaściwą dietę, nieprawidłową higienę jamy ustnej, a także korzystanie podczas codziennego mycia zębów ze źle dobranej szczoteczki. Czas przyjrzeć im się bliżej.

Po pierwsze, w szkliwie mogą pojawiać się ubytki na skutek spożywania niektórych produktów. Mowa tu zwłaszcza o cytrusach – pomarańczach, mandarynkach, grejpfrutach, itp. Takie owoce zawierają w swoim składzie mnóstwo kwasów, które osłabiają strukturę szkliwa. Niekorzystnie na szkliwo wpływa także cukier. Jeśli więc uwielbiasz słodycze (czekoladę, chipsy, ciastka, cukierki), płatki kukurydziane, przetwory mleczne, czy gazowane napoje, musisz liczyć się z tym, że znajdująca się na powierzchni Twoich zębów warstwa ochronna szybko ulegnie osłabieniu.

Druga rzecz to nieprawidłowa higiena jamy ustnej, przy czym najczęściej do osłabienia szkliwa dochodzi poprzez „szorowanie” zębów. Takie mycie nie tylko jest nieefektywne, ale również ściąga ze szkliwa warstwę ochronną, czyniąc je podatnym na czynniki zewnętrzne. Oczywiście, niekorzystne jest także zbyt krótkie czyszczenie zębów czy wykonywanie tej czynności nieregularnie. Uzębienie powinno się myć przynajmniej dwa razy dziennie, używając do tego którejś z polecanych przez stomatologów technik czyszczenia (np. Roll albo Bass).

I wreszcie używanie szczoteczki o zbyt twardym włosiu. Musimy pamiętać, że bezpiecznie ze szczoteczek z twardymi włóknami mogą korzystać jedynie osoby o zdrowym, niepodatnym na nadwrażliwość uzębieniu. Jeśli nie znajdujesz się w tej grupie, powinieneś w trakcie codziennych czynności pielęgnacyjnych myć zęby szczoteczką z włosiem miękkim, ewentualnie o średniej twardości.

Czym jest żel do remineralizacji szkliwa?

W przypadku, gdy dostrzeżesz u siebie kłopot ze zdemineralizowanym szkliwem (może on objawiać się nadwrażliwością zębową albo nad wyraz często pojawiającą się próchnicą), pozostaną Ci dwa wyjścia: spróbować uporać się z problemem samodzielnie w domu albo udać się do stomatologa. Jeśli zdecydujesz się na rozwiązanie numer jeden, przydatny okaże się żel do remineralizacji.

Czy żele do remineralizacji szkliwa naprawdę działają?

Taki preparat możesz bez recepty nabyć w aptece albo internetowym sklepie z produktami do higieny jamy ustnej. Działanie żelu nieco różni się od działania remineralizującej pasty do zębów czy płynu do płukania ust. Nie znajdziesz w jego składzie fluoru ani agresywnych substancji ściernych. Za działanie remineralizujące w przypadku żelu odpowiada najczęściej hydroksyapatyt, czyli specyfik, który ma skład naturalnie zbliżony do szkliwa. Wbudowuje się on w szkliwo, skutecznie i szybko wypełniając jego ubytki. Oprócz hydroksyapatytu w składzie żeli remineralizujących często można spotkać wszelkiego rodzaju fluorki, wapń i fosfor.

Sposób użytkowania żeli do remineralizacji szkliwa

Większość żeli do remineralizacji szkliwa może być stosowana zarówno przez dorosłych, jak i dzieci od trzeciego roku życia. Sposób użycia takich preparatów zazwyczaj jest dwojaki. Niektóre żele należy umieścić w dołączonych do zestawu szynach, które następnie nakłada się na zęby na około dziesięć minut. Inne specyfiki trzeba rozprowadzić po zębach szczoteczką (tuż po wieczornym, klasycznym umyciu zębów).

Zwyczajowo żel do remineralizacji szkliwa trzeba stosować dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Zanim jednak skorzystasz z jakiegokolwiek preparatu tego rodzaju, dokładnie zapoznaj się z umieszczonymi na jego opakowaniu zaleceniami producenta. Sposób użytkowania poszczególnych żeli może nieznacznie się różnić.

Czy żele do remineralizacji szkliwa naprawdę działają?

Ranking past remineralizujących

Próchnica jest problemem, z którym zmaga się ponad 90% społeczeństwa. Niestety, nasz współczesny tryb życia sprzyja powstawaniu ubytków – cały czas jesteśmy…czytaj dalej

Jaka jest skuteczność żeli do remineralizacji szkliwa?

Najpopularniejsi producenci żeli do remineralizacji szkliwa to marki ApaCare oraz GC Tooth Mousse. Preparaty obu tych producentów świetnie wzmacniają osłabione szkliwo, poprawiają jego wygląd (niwelują dostrzegalne na powierzchni białe plamy), skutecznie zwalczają problem nadwrażliwości zębowej i nadmiernie odkładającej się płytki nazębnej. W większości przypadków zastosowanie wspomnianych wyżej żeli okazuje się wystarczające, aby uporać się ze zdemineralizowanym szkliwem.

Żele remineralizujące charakteryzują się więc zadowalającą skutecznością, jednak nie zawsze rozwiązują problem. Wówczas zaleca się wspomóc działanie żelu zastosowaniem remineralizującej pasty do zębów bądź płynu do płukania ust. Gdy i takie rozwiązanie zawodzi, zalecana jest konsultacja ze stomatologiem.

Czy żele do remineralizacji szkliwa naprawdę działają?

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.
Back to top button