Pasta na kamień nazębny – czy istnieje ?

Kamień nazębny to zmineralizowana płytka nazębna, która posiada formę nieestetycznego, brązowego bądź żółtego, występującego na zębach nalotu. Nalot ten powstaje już w kilka godzin po umyciu zębów i jest niezmiernie trudny do usunięcia. Coraz więcej producentów oferuje nam jednak specjalne pasty na kamień nazębny, które wedle zapewnień mają eliminować problem. Czy można im ufać? Jak tak naprawdę działa pasta do zębów na kamień nazębny?

Jak powstaje kamień nazębny?

Każdego dnia, wraz z kolejnymi posiłkami, na naszych zębach osadza się tysiące bakterii, a oprócz nich także płytka nazębna. Właśnie dlatego konieczne jest regularne usuwanie z jamy ustnej naleciałości przy pomocy pasty, szczoteczki i nici dentystycznej. Jeśli tego nie zrobimy, zalegająca na powierzchni szkliwa płytka nazębna z czasem zacznie ulegać mineralizacji, będzie robiła się coraz twardsza, aż w końcu przekształci się w kamień nazębny.

W ten sposób można opisać proces formowania się kamienia nazębnego najkrócej. Mamy szczęście, jeśli w naszym przypadku wykształci się tylko tak zwany kamień naddziąsłowy, czyli ten objawiający się ciemnymi obwódkami wokół dziąseł. Znacznie groźniejszą formą kamienia jest bowiem kamień poddziąsłowy (usytuowany pod dziąsłami), gdyż może on powodować stany zapalne, krwawienie, nadwrażliwość, oraz nieprzyjemny zapach z ust. Takich objawów nie należy nigdy ignorować, ponieważ w ostateczności kamień nazębny ulokowany pod dziąsłami kończy się paradontozą i wypadnięciem zębów.

Jak rozpoznać kamień nazębny?

Kamień nazębny nie jest trudny do zidentyfikowania. Objawia się on w postaci żółtego bądź brązowego nalotu, który nie sposób usunąć za pomocą tradycyjnego szczotkowania czy nitkowania. Ów nalot jest niezwykle twardy i ułatwia przyleganie do zębów bakteriom próchnicotwórczym. Dodatkowo, kamień zlokalizowany pod dziąsłami, często prowadzi do zapaleń dziąseł i paradontozy.

Początkowo, kamień nazębny pojawia się po wewnętrznej stronie zębów, w przestrzeniach międzyzębowych i wzdłuż linii dziąseł. Brak interwencji sprawia, że rozprzestrzenia się on na szkliwo i kolejne zęby, powodując wszystkie wymienione wcześniej, przykre konsekwencje zdrowotne.

Skaling, czyli skuteczna metoda profesjonalnego usuwania kamienia nazębnego

Najpopularniejszą i najskuteczniejszą metodą usuwania kamienia nazębnego jest skaling. Przeprowadza się go w profesjonalnym gabinecie dentystycznym i polega na usuwaniu z kłopotliwych miejsc twardych, nieestetycznie wyglądających złogów. Obecnie wyróżniamy dwa rodzaje skalingu: naddziąsłowy i poddziąsłowy, przy czym zdecydowanie częściej wykonuje się ten pierwszy.

Skaling może być wykonywany różnymi metodami, ale dziś przede wszystkim stomatolodzy używają do jego przeprowadzenia skalera ultradźwiękowego oraz kirety, która odpowiednio wygięta umożliwia specjaliście dotarcie do wszystkich szczelin w jamie ustnej. Po zabiegu specjalista zazwyczaj poleruje zęby pacjenta, aby zapobiec ponownemu, szybkiemu formowaniu się kamienia.

Należy pamiętać, że przeciwskazaniem do wykonania zabiegu skalingu jest ciąża, posiadanie rozrusznika serca oraz odklejenie się na skutek urazu siatkówki oka.

Jak działają pasty na kamień nazębny?

Osoby, które chcą uchronić się przed kamieniem nazębnym, często korzystają ze specjalnych past do zębów na kamień nazębny. Popularnymi tego typu specyfikami są chociażby pasty Elgydium Brillance&Care, Himalaya Herbals Complete Care, czy WOOM Total 75+. Czy takie pasty są nas w stanie naprawdę uchronić przed kamieniem nazębnym?

Dobra pasta na kamień nazębny posiada w swoim składzie specyfiki spowalniające proces osadzania się na zębach kamienia i ma działanie stricte profilaktyczne. Nie wyeliminuje powstałego już kamienia (to można zrobić wyłącznie poddając się w gabinecie dentystycznym omówionemu wcześniej zabiegowi skalingu), ale za to sprawi, że w naszej jamie ustnej będzie mniej bakterii odpowiadających za formowanie się problemu. Preparaty przeznaczone do walki z kamieniem nazębnym posiadają zazwyczaj w swoim składzie takie specyfiki jak węglan sodowy, monofluorofosforan sodowy, fluorek sodu, azotan potasu, czy też różne składniki pochodzenia roślinnego, typu enzymów z papai czy polidonu.

Ile kosztuje pasta na kamień nazębny? Czy warto jej używać?

Wiemy już, że pasty na kamień nazębny są w stanie blokować powstawanie nowych złogów, ale nie radzą sobie z już uformowanym kamieniem. Czy warto więc stosować tego typu specyfiki? To zależy od naszych indywidualnych predyspozycji. Warto też sprawdzić ranking najlepszych past wybielających.

Według specjalistów, z past na kamień nazębny powinny korzystać przede wszystkim osoby cierpiące na wzmożone odkładanie się kamienia, a także Ci, którzy poprzez codzienne szczotkowanie pragną rozjaśnić barwę swojego szkliwa – wszystko dlatego, że większość past na kamień nazębny posiada wysoki współczynnik ścieralności RDA, a więc ma właściwości wybielające. Wiąże się to jednak przy okazji z tym, że nie wszystkie preparaty można stosować codziennie, a przed włączeniem do codziennej pielęgnacji jamy ustnej określonej pasty zawsze należy zapoznać się z informacjami producenta zamieszczonymi na jej opakowaniu.

Jeśli chodzi o ceny past na kamień nazębny, są one zróżnicowane. Produkty z linii Himalaya Herbals możemy nabyć już za około 10 złotych, natomiast pasty WOOM czy ApaCare potrafią wiązać się z kosztem nawet dwu-trzykrotnie większym.

Pasta na kamień nazębny – czy istnieje ?

Ranking najlepszych past wybielających

W dzisiejszych czasach panuje prawdziwa moda na zdrowy i piękny uśmiech. Co za tym idzie, zapotrzebowanie na środki do rozjaśniania zębów…czytaj dalej

Jak jeszcze możemy walczyć z kamieniem nazębnym?

Stosowanie past na kamień nazębny nie jest jedyną metodą profilaktyki przed wykształcaniem się tego problemu. Oprócz nich, warto też włączyć do codziennej higieny szczoteczki elektryczne, które znacznie skuteczniej niż manualne usuwają z jamy ustnej wszystkie szkodliwe naloty. Czyszczenie zębów szczoteczkami elektrycznymi powinno trwać około dwie minuty, a także być uzupełniane stosowaniem nici dentystycznych.

Profilaktyka przed kamieniem nazębnym powinna obejmować także codzienne czyszczenie języka – wszak znajduje się na nim mnóstwo bakterii odpowiedzialnych za nieświeży oddech. W celach zapobiegawczych warto też stosować płyny do płukania jamy ustnej o działaniu przeciwpróchniczym i antybakteryjnym.

Pamiętajmy jednak, że wszystkie rekomendowane wyżej działania mają formę stricte profilaktyczną. Procesu wykształcania się kamienia nazębnego nie jesteśmy w stanie całkowicie zahamować, a wytworzony już kamień  możemy usunąć tylko w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym.

Pasta na kamień nazębny – czy istnieje ?

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.
Back to top button