O czym pamiętać wybierając pastę do zębów dla niemowląt?

Oczywistym jest, że o odpowiednią higienę jamy ustnej dziecka musimy dbać od pierwszych dni jego życia. Początkowo powinna sprowadzać się ona do przemywania przynajmniej dwa razy dziennie zwilżonym gazikiem dziąseł maluszka, jednak z czasem, gdy w jamie ustnej szkraba pojawi się pierwszy ząbek, konieczne będzie już zakupienie niemowlakowi pierwszej pasty do zębów. Czym powinna się ona charakteryzować i jak wybrać idealną pastę dla najmłodszych?

Szczoteczka do zębów dla malucha powinna mieć możliwie miękkie włókna czyszczące, małą główkę, oraz dużą, ergonomiczną, dobrze leżącą w dłoni rączkę. Dobrze by było, aby była także ona dla dziecka atrakcyjna wizualnie, tak, by maluch sięgał po przyrząd z przyjemnością. Odpowiednia szczoteczka to jednak nie wszystko. Oprócz niej musimy zaopatrzyć dziecko we właściwą pastę do zębów. Podpowiadamy, jak zrobić to z głową oraz zapraszamy do zapoznania się z rankingiem past dla niemowląt.

Choroby jamy ustnej najmłodszych dzieci

Zaniedbania higieniczne, w postaci niedokładnego czy nieregularnego mycia jamy ustnej dziecka, mogą prowadzić do wykształcania się w buzi malucha wielu groźnych chorób, które w przyszłości z zębów mlecznych mogą przenosić się na uzębienie stałe. Najpopularniejszym schorzeniem występującym zarówno u dzieci, jak i dorosłych, jest próchnica. Jej oznaki to brązowe bądź białe plamki pojawiające się na szkliwie – w przypadku dostrzeżenia ich u malucha, należy niezwłocznie wybrać się z dzieckiem na konsultację do stomatologa.

Bardzo często u najmłodszych dzieci można także zaobserwować pleśniawkę. Choroba ta objawia się białym nalotem obecnym na dziąsłach, języku, podniebieniu, bądź wewnętrznej stronie policzków. Do pleśniawki dochodzi na skutek zakażenia drożdżakami, na przykład poprzez kontakt ust malucha z różnymi brudnymi przedmiotami (jak wiemy, najmłodsze dzieci lubią brać do ust wszystko, co wpadnie im w dłonie). Aby nasze dziecko uniknęło pleśniawki, najlepiej starać się jak najszybciej wyplenić w nim nawyk wkładania do ust czego popadnie, a także dokładnie myć wszystkie zabawki i akcesoria, z którymi nasz szkrab może mieć styczność.

Jakie cechy powinna mieć porządna pasta do zębów dla niemowląt?

Musimy uświadomić sobie, że szkliwo najmłodszych dzieci ma inną budowę niż szkliwo osób dorosłych, a co za tym idzie – posiada inne zapotrzebowania. Pasty do zębów dla niemowląt powinny więc mieć nieco inny skład niż specyfiki dla dorosłych.

W przypadku najmłodszych dzieci, najlepszy wybór będzie z pewnością stanowiła pasta do zębów dla niemowląt bez fluoru. Dlaczego? Jak wiemy, niemowlaki nie mają jeszcze wyrobionego odruchu odpluwania pasty, a co za tym idzie często zdarza im się połykać resztki preparatu. Nadmiar fluoru w organizmie może zaś skutkować powstaniem fluorozy, czyli choroby, która objawia się charakterystycznymi kredowymi plamami na zębach i może prowadzić do uszkodzeń szkliwa.

W trosce o kondycję szkliwa, powinniśmy zadbać także o to, by pasta naszego szkraba miała bardzo łagodny, subtelny charakter, by w jej składzie nie było drobinek ściernych ani innych intensywnych substancji. Ząbki mleczne najmłodszych są bowiem niezwykle wrażliwe na oddziaływanie wszelkich bodźców i łatwo ulegają uszkodzeniu.

Wybierając pastę dla niemowlaka, zwróćmy również uwagę na to, czy dany preparat posiada wszelkie niezbędne atesty i czy jest dedykowany właśnie najmłodszym dzieciom. Decydujmy się na zakup past od wyłącznie rekomendowanych, cenionych producentów, i ze sprawdzonych źródeł.

O czym pamiętać wybierając pastę do zębów dla niemowląt?

Ranking past dla niemowląt w wieku 0-3 lat

Rola rodzica polega na tym, by od najmłodszych lat życia dziecka troszczyć się o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Niestety, nasze…czytaj dalej

Pasta do zębów dla niemowląt – od kiedy? W jaki sposób należy myć ząbki najmłodszych dzieci?

Wiecie już, że dbać o higienę jamy ustnej najmłodszych powinniśmy jeszcze zanim pojawią się pierwsze ząbki. Na etapie bezzębnych wałów dziąsłowych, powinna sprowadzać się ona do przemywania gazikiem nasączonym wystudzoną, przegotowaną wodą. Około dwunastego miesiąca życia w buzi dziecka pojawiają się zazwyczaj jednak pierwsze mleczaki, a wtedy konieczna staje się do wyczyszczenia jamy ustnej szczoteczka i pierwsza pasta do zębów dla niemowląt.

Jedna z najważniejszych rzeczy, o których musimy pamiętać w związku z higieną jamy ustnej najmłodszych dzieci, to nakładanie na włosie szczoteczki odpowiednio niewielkiej ilości pasty – w przypadku niemowlaków, powinna być to ilość wielkości ziarnka ryżu. Nakładanie pasty na całą długość główki szczoteczki jest bardzo często popełnianym przez rodziców błędem, i prowadzi do tego, że produkt nadmiernie pieni się w buzi szkraba, a ten dużą część pasty połyka.

Druga rzecz to właściwy czas szczotkowania. Ile powinno ono trwać? Jak wiemy, w przypadku osób dorosłych stomatolodzy zalecają szczotkowanie jamy ustnej przez pełne dwie minuty. Najmłodsze dzieci nie mają jeszcze wykształconych wszystkich ząbków, więc w ich przypadku można myć jamę ustną nieco krócej, jednak zawsze należy to robić aż do momentu, w którym usuniemy z buzi maluszka wszystkie codzienne, szkodliwe naloty.

Pamiętajmy, że do trzeciego roku to rodzice muszą myć jamę ustną dziecka. Potem, gdy już szkrab przyswoi odpowiednią technikę mycia, będzie mógł szczotkować ząbki samodzielnie, jednak zanim ukończy siódmy rok życia, powinniśmy stale kontrolować jego działania pielęgnacyjne.

Jak zachęcić niemowlaka do mycia ząbków?

Nie ma co ukrywać: niewiele maluchów chętnie przystępuje do codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Zadaniem naszym, czyli rodziców, jest zrobienie wszystkiego, by to zmienić. Poniżej prezentujemy Wam listę wskazówek, jak zachęcić niemowlaka do regularnego mycia ząbków.

1. Myj zęby wraz z dzieckiem. Najmłodsi uwielbiają we wszystkim naśladować dorosłych, a więc powinniśmy to zuchwale wykorzystać. Podczas szczotkowania przez cały czas uświadamiaj dziecku, jak ważna jest to czynność, oraz ucz je odpowiedniej techniki mycia.

2. Pozwól, by szkrab sam wybrał sobie szczoteczkę. Przyrząd, który dziecko wybierze samo, z pewnością będzie budził w maluchu znacznie lepsze skojarzenia.

3. Urozmaicaj codzienne mycie różnymi grami i zabawami. Jak wiemy, dzieci każdą czynność traktują jak zabawę, więc warto, by także szczotkowanie ząbków nią było. Szczotkując zęby, możecie sobie urządzić wraz z dzieckiem chociażby zawody w odpluwaniu śliny czy śpiewaniu.

4. Nagradzaj. Gdy dziecko właściwie umyje ząbki, pochwal je za to. Dodatkowo możesz obiecywać maluchowi za każde prawidłowo przeprowadzone szczotkowanie drobne podarunki, w postaci naklejek, broszek, itp.

O czym pamiętać wybierając pastę do zębów dla niemowląt?

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.
Back to top button