Szukaj szczoteczki

Regularna wymiana szczoteczki podstawą prawidłowej higieny

szczoteczkiPodstawą zdrowych i zadbanych zębów jest wymiana szczoteczki do zębów co 2 – 3 miesiące. Jest to bardzo ważna czynność, ponieważ po tym czasie włosie szczoteczki jest już zużyte, co prowadzi do niedokładnego czyszczenia ścianek zębów. Dodatkowo taka szczoteczka z pewnością jest już zanieczyszczona i pełna bakterii pochodzących z naszych ust i otoczenia. Szczoteczkę należy wymieć wcześniej, jeżeli zauważymy na niej widoczne ślady zużycia i zepsute włosie.

Nowa szczoteczka do zębów

W przypadku przebycia choroby (m.in. grypy, infekcji gardła, jamy ustnej bądź przeziębieniu) powinniśmy pozbyć się aktualnej szczoteczki, ponieważ nawet po uprzednim wyparzeniu może wciąż zawierać bakterie i drobnoustroje, które doprowadzą do nawrotu choroby.

Najlepiej trzymać się dwumiesięcznego schematu i po tym czasie pozbyć się używanej szczoteczki. Aby lekko wydłużyć jej żywotność i przydatność wystarczy po każdorazowym myciu zębów polać główkę produktu wrzątkiem. Pomoże to pozbyć się najgroźniejszych bakterii.

A co robić w przypadku posiadania urządzenia elektrycznego? Elektryczne szczoteczki są coraz częściej spotykanym produktem higieny jamy ustnej. Mimo swojej budowy schemat wymiany główki jest taki sam jak w przypadku szczoteczki manualnej, maksymalny czas jej użyteczności to 4 miesiące.

Jak dbać o swoją szczoteczkę?

szczoteczka - mycieNajważniejsze, to dokładnie umyć ją po każdym użyciu pod bieżącą wodą. Dobrze jest również ją wyparzyć (pomoże to pozbyć się bakterii oraz drobnoustrojów). Ponadto szczoteczka powinna mieć możliwość swobodnego wyschnięcia po jej umyciu. Jeżeli w domu jest większa ilość osób, to postarajmy się o zakup pojemnika, w którym szczoteczki nie będą się nawzajem dotykać, powinny być umieszczone w niewielkiej odległości od siebie. Pozwoli to na nie przenoszenie ewentualnych chorób.

Podczas podróży warto jest mieć specjalny futerał na szczoteczkę. Dzięki temu będzie przebywała w sterylnych warunkach, a włókna nie spłaszczą się i nie rozdzielą.

Odpowiednie dbanie o swoją szczoteczkę pozwoli nie tylko na prawidłową higienę jamy ustnej, ale również uchroni nas przed powstawaniem niektórych chorób, nie tylko gardła, ale i zębów i dziąseł. Dodatkowe używanie nici dentystycznej oraz płynu do płukania zwiększa ochronę szkliwa i pomaga utrzymać zęby w zdrowej i dobrej kondycji.