Regularna wymiana szczoteczki podstawą prawidłowej higieny

Regularna wymiana szczoteczki podstawą prawidłowej higienyPodstawą zdrowych i zadbanych zębów jest wymiana zwykłej szczoteczki do zębów lub końcówki do szczoteczki elektrycznej co około 3 miesiące. Jest to bardzo ważna czynność, ponieważ po tym czasie włosie urządzenia jest już zużyte, co prowadzi do niedokładnego czyszczenia ścianek zębów. Dodatkowo taka szczoteczka z pewnością jest już zanieczyszczona i pełna bakterii pochodzących z naszych ust i otoczenia. Szczoteczkę należy wymieć wcześniej, jeżeli zauważymy na niej widoczne ślady zużycia i zepsute włosie. Warto zaznaczyć, że najnowsze szczoteczki elektryczne posiadają specjalne włosie, które tracąc kolor, informuje o konieczności wymienienia końcówki na nową.

Nowa szczoteczka do zębów

W przypadku przebycia choroby (m.in. grypy, infekcji gardła, jamy ustnej bądź przy przeziębieniu) powinniśmy pozbyć się aktualnej szczoteczki, ponieważ nawet po uprzednim wyparzeniu może wciąż zawierać bakterie i drobnoustroje, które doprowadzą do nawrotu choroby. Warto zatem zadbać o to, by nie myć zębów urządzeniem pełnym zarazków.

Najlepiej trzymać się 2-3-miesięcznego schematu i po tym czasie pozbyć się używanej zwykłej szczoteczki lub końcówki do szczoteczki elektrycznej. Aby lekko wydłużyć jej żywotność i przydatność wystarczy po każdorazowym myciu zębów polać główkę produktu wrzątkiem. Pomoże to pozbyć się najgroźniejszych bakterii.

A co robić w przypadku posiadania urządzenia elektrycznego, które stale zyskuje na popularności? Jak pisaliśmy wcześniej, schemat wymiany końcówki jest taki sam jak w przypadku szczoteczki manualnej. Maksymalny czas jej użyteczności to 4 miesiące. Po tym czasie należy ją koniecznie wymienić.

Jak dbać o swoją szczoteczkę?

Regularna wymiana szczoteczki podstawą prawidłowej higienyNajważniejsze, to dokładnie umyć ją po każdym użyciu pod bieżącą wodą. Dobrze jest również ją wyparzyć (pomoże to pozbyć się bakterii oraz drobnoustrojów). Ponadto szczoteczka powinna mieć możliwość swobodnego wyschnięcia po jej umyciu. Jeżeli w domu jest większa ilość osób, to postarajmy się o zakup pojemnika, w którym szczoteczki nie będą się nawzajem dotykać. powinny być umieszczone w niewielkiej odległości od siebie. Pozwoli to na nie przenoszenie ewentualnych chorób.

Z kolei podczas podróży warto jest mieć specjalny futerał na szczoteczkę. Dzięki temu będzie przebywała w sterylnych warunkach, a włókna nie spłaszczą się i nie rozdzielą, co zapewni, że czyszczenie pozostanie skuteczne. Futerały można dostać zarówno do zwykłych szczoteczek, jak i do modeli elektrycznych. Warto skorzystać z tej opcji. W przypadku szczoteczek elektrycznych możemy spotkać się z tym, że futerał będzie dołączony od razu do zestawu ze szczoteczką. Nie jest to jednak praktyka uznana za obowiązkową.

Podsumowanie

Odpowiednie dbanie o swoją szczoteczkę pozwoli nie tylko na prawidłową higienę jamy ustnej, ale również uchroni nas przed powstawaniem niektórych chorób, nie tylko gardła, ale i zębów i dziąseł. Dodatkowe używanie nici dentystycznej oraz płynu do płukania zwiększa ochronę szkliwa i pomaga utrzymać zęby w zdrowej i dobrej kondycji. Możemy też zdecydować się na zakup irygatora, który najlepiej ze wszystkich produktów przeznaczonych do higieny jamy ustnej czyści trudno dostępne miejsca.

Regularna wymiana szczoteczki podstawą prawidłowej higieny

Marcelina Dobrowolska

Jestem na 3 roku stomatologii na jednej z polskich uczelni medycznych. Poszłam w ślady rodziców, którzy nauczyli mnie, jak odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Udzielam się na tym blogu, gdyż sądzę, że mogę pomóc w dostarczeniu rzetelnych informacji na tematy związane z tematyką zdrowia zębów i dziąseł. Uważam, że zawsze warto zdobywać nowe informacje o znanych nam dobrze rzeczach.

2 komentarzy

  1. Dotąd wymieniałam szczoteczkę kiedy jej włosie zaczęło odstawać, czyli znacznie rzadziej niż co 3 miesiące. Teraz wiem, że trzeba robić to częściej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button