Szczoteczka elektryczna a aparat ortodontyczny

Szczoteczka elektryczna a aparat ortodontycznyAparat ortodontyczny pozwala nie tylko wypracować zdrowy zgryz, ale również sprawia, że możemy cieszyć się pięknym i równym uśmiechem. Osoby noszące aparat nazębny muszą przestrzegać pewnych zasad i z większą troskliwością dbać o zęby. Dzięki temu nie będą się martwić próchnicą czy zapaleniem dziąseł (w przypadku nieprawidłowego dbania o jamę ustną i zęby może się tak stać). Zachowanie odpowiedniego poziomu czystości w jamie ustnej jest utrudnione ze względu na występujące na zębach łuki i zamki aparatu. Wokół nich zbierają się resztki spożywanych przez nas pokarmów, osady i zanieczyszczenia. Musimy dbać o to, by się ich pozbywać ze względu na to, że stają się doskonałą pożywką dla bakterii, które mogą wywoływać wspomniane przez nas choroby. Musimy mieć na uwadze, że podczas noszenia aparatu szkliwo jest narażone na miejscowe odwapnienia, a także wystąpienie próchnicy. Szczoteczka elektryczna daje wymarzony komfort i dokładność czyszczenia. Z tego też powodu warto zainteresować się jej zakupem.

Właściwa higiena aparatu

Szczoteczki manualne znacznie gorzej od elektrycznych radzą sobie z czyszczeniem trudno dostępnych miejsc, w tym zakamarków jakie znajdują się w jamie ustnej podczas noszenia aparatu. Można jednak znaleźć w sklepach szczoteczki, które są specjalnie przystosowane do tego, by czyścić okolice łuków i zamków urządzenia prostującego zęby. Przez włosie takich szczoteczek przebiega specjalne wcięcie. Pozwala to szczotkować zęby bez obaw o to, że niechcący uszkodzi się elementy aparatu ortodontycznego. W swojej ofercie mają je tacy producenci jak: Curaprox, Elgydium, Vitis, Philips Sonicare oraz Oral-B. Jak mówiliśmy, od zwykłych szczoteczek manualnych różnią się jedynie rowkiem pośrodku urządzenia. Dość ciekawym jest, że produkty oferowane przez firmę Elgydium są zaprojektowane tak, by ich główka chowała się do rękojeści-pokrowca. Ułatwia to przenoszenie szczoteczki tak, by nie zabrudziła się ona. Poza tym wybrane modele różnią się od siebie kształtem główki, ilością oraz stopniem twardości włosia.

Sięgając po szczoteczkę elektryczną należy zaopatrzyć się odpowiednie produkty – specjalną główkę przeznaczoną do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, a także miejsc pomiędzy klamrami aparatu ortodontycznego. Ortodontyczna końcówka taka jak Oral-B Ortho czy Interspace charakteryzuje się dużym skupiskiem włókien zapewniającym efekt dokładnego czyszczenia. Ma też przerwę we włosiu, która daje możliwość umieszczenia aparatu ortodontycznego tak, by nie niszczyć główki, a mimo to dokładnie wyczyści jego części. Przy dużej prędkości z jaką porusza się włosie łatwo byłoby uszkodzić zamki i łuki, gdyby nie zaprojektowane wcięcie. Szczoteczki soniczne firmy Philips Sonicare posiadają końcówki AdaptiveClean zaprojektowane specjalnie do tego, by czyścić dokładnie zęby, na których znajduje się aparat ortodontyczny. Poza tym trzeba bardzo uważać, by nie uszkodzić sobie nimi elementów aparatu.

Dodatkowo należy pamiętać o używaniu szczoteczek do przestrzeni międzyzębowych, które pozwolą pozbyć się płytki nazębnej i osadów z trudno dostępnych miejsc. Mają one niewielkie wymiary dzięki czemu pozwalają dostać się pomiędzy zęby. Od tego jak wąskie mamy przestrzenie międzyzębowe będzie zależało to jak dużej szczoteczki będziemy potrzebować. Można nabyć je w kilku rozmiarach końcówek z włosiem, które zostało w różny sposób zamontowane. Różnice dotyczą także rozmiarem rękojeści. I tak Curaprox daje nam możliwość wyboru spośród wielu produktów. W najpopularniejszych zestawach znajdziemy 5 wymiennych końcówek, których można używać wielokrotnie. Ciekawe jest, że do zestawów można zamówić same końcówki, które umieszcza się na rękojeści. Dzięki temu mamy możliwość wymiany ich, gdy się zużyją, nie musząc kupować nowego całego zestawu. Firma ta oferuje także zestawy z mniejszymi rękojeściami, tzn. handy. Końcówki do nich można dopasować do większych rączek, jeśli tylko poczujemy potrzebę zmiany jej wielkości. Z kolei firma Interprox postawiła na możliwość wybrania kilku rozmiarów włosia dzięki czemu łatwiej jest dopasować urządzenie odpowiednie do naszych potrzeb. Konkretne wyciorki różnią się od siebie budową. Nie ma mowy o wymienianiu w ich przypadku końcówek. Wynika to z tego, ze są one nierozerwalnie połączone z rączką. W zestawach znajdziemy 6 szczoteczek tego samego rozmiaru w jednym opakowaniu. Poza tym istnieją szczoteczki międzyzębowe firmy Tandex. Są one bardzo elastyczne, co zapewnia gumowa rączka. Dzięki temu łatwo manewruje się nimi wewnątrz jamy ustnej, co zapewnia dokładniejsze czyszczenie trudno dostępnych miejsc. Oferta wyboru włosia jest bardzo bogata, co sprawi, ze każdy znajdzie coś dla siebie. Ostatnimi modelami szczoteczek międzyzębowych, które są dostępne na rynku, są te sprzedawane przez firmę Gum. Co ciekawe, ich włosie jest pokryte chlorheksydyna, która wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Z tego powodu sprawdzi się u osób, które mają tendencje do podrażnień i zapaleń dziąseł. Warto zaznaczyć, że substancja ta chroni także przed osadzaniem się płytki nazębnej dzięki czemu zapewnia długotrwały efekt odświeżenia w jamie ustnej.

Szczoteczka elektryczna a aparat ortodontycznyAparat ortodontyczny i właściwe żywienie

Nosząc aparat ortodontyczny należy pamiętać nie tylko o odpowiedniej higienie jamy ustnej, ale i również o właściwym odżywianiu. Unikanie twardych produktów jest kluczowe dla właściwej ochrony zębów i aparatu. Należy wstrzymać się ze spożywaniem orzechów, słonecznika czy cukierków (możemy je jeść jedynie w przypadku, gdy nie muszą być gryzione). Warto też odpuścić sobie jedzenie produktów ciągnących się jak gumy do żucia czy krówki. Bardzo trudno będzie je potem usunąć z powierzchni aparatu – tylko irygator sobie z tym poradzi. Jeśli nie chcemy zabarwić przypadkiem części aparatu nazębnego (tzw. ligatur), to nie powinniśmy jeść ani pić koloryzujących produktów, takich jak czerwone wino, buraczki, jagody czy sosy curry. To dość dużo ograniczeń, jednak pomogą one szybciej doprowadzić nasze uzębienie do wymarzonego stanu.

Podsumowanie

Codzienna higiena jest bardzo istotna, ponieważ może się przyczynić do szybszego skorygowania wad zgryzu. Użytkowanie elektrycznej szczoteczki pozwala na usunięcie nawet dwukrotnie więcej płytki nazębnej niż szczoteczka manualna. Do odpowiedniego wykończenia czyszczenia zębów można posłużyć się nicią dentystyczną bądź irygatorem – docierają do trudno dostępnych miejsc (np. miejsce styku zęba i aparatu). Warto zapamiętać, że szczotkowanie zębów należy rozpocząć co najmniej dwie minuty po zakończonym posiłku.

Szczoteczka elektryczna a aparat ortodontyczny

Paweł Górzyński - lekarz stomatolog

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesują się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

2 komentarzy

  1. Dzięki temu artykułowi wiem juz jak dbać o swoje zęby podczas noszenia aparatu. Dzięki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button