Szukaj szczoteczki

Szczoteczka elektryczna a aparat ortodontyczny

Szczoteczka elektrycznaAparat ortodontyczny pozwala nie tylko wypracować zdrowy zgryz, ale również sprawia, że możemy cieszyć się pięknym i równym uśmiechem. Osoby noszące aparat nazębny muszą przestrzegać pewnych zasad i z większą troskliwością dbać o zęby. Dzięki temu nie będą się martwić próchnicą czy zapaleniem dziąseł (w przypadku nieprawidłowego dbania o jamę ustną i zęby może się tak stać). Szczoteczka elektryczna daje wymarzony komfort i dokładność czyszczenia.

Właściwa higiena

Sięgając po szczoteczkę elektryczną (najlepiej wykorzystującą ruch oscylacyjno rotacyjny) należy zaopatrzyć się odpowiednie produkty – specjalną główkę przeznaczoną do czyszczenia przestrzeni między zębowych, a także pomiędzy klamrami aparatu ortodontycznego. Ortodontyczna końcówka charakteryzuje się dużym skupiskiem włókien zapewniającym efekt dokładnego czyszczenia. Codzienna higiena jest bardzo istotna, ponieważ może się przyczynić do szybszej korygacji wady zgryzu. Użytkowanie elektrycznej szczoteczki pozwala na usunięcie nawet dwukrotnie więcej płytki nazębnej niż szczoteczka manualna. Do odpowiedniego wykończenia czyszczenia zębów można posłużyć się nicią dentystyczną bądź irygatorem – docierają do trudno dostępnych miejsc (np. miejsce styku zęba i aparatu). Warto zapamiętać, że szczotkowanie zębów należy rozpocząć co najmniej dwie minuty po zakończonym posiłku.

aparat ortodontycznyAparat ortodontyczny i właściwe żywienie

Nosząc aparat ortodontyczny należy pamiętać nie tylko o odpowiedniej higienie jamy ustnej, ale i również o właściwym odżywianiu. Unikanie twardych produktów jest kluczowe dla właściwej ochrony zęba i aparatu. Są to między innymi orzechy, słonecznik czy cukierki (możemy je jeść jedynie w przypadku, gdy nie muszą być gryzione). Warto też nie spożywać produktów ciągnących się jak gumy do żucia czy krówek. Bardzo trudno będzie je potem usunąć z powierzchni aparatu – tylko irygator sobie z tym poradzi. Jeśli nie chcemy zabarwić przypadkiem części aparatu nazębnego (tzw. ligatur), to nie powinniśmy jeść ani pić koloryzujących produktów, takich jak czerwone wino, buraczki, jagody czy sosy curry. To dość dużo ograniczeń, jednak pomoże w szybciej doprowadzić nasze uzębienie do wymarzonego stanu.