Plomba światłoutwardzalna – charakterystyka i wskazania

Kiedy lekarz decyduje o założeniu plomby światłoutwardzalnej? Jakie są do tego wskazania? Jak powinien wyglądać nasz sposób postępowania bezpośrednio po założeniu plomby?

Wypełnienia zębów są konieczne, gdy w naszym uzębieniu na skutek próchnicy czy też czynników mechanicznych powstał ubytek. Przed założeniem wypełnienia, lekarz zawsze musi odpowiednio przygotować do tego środowisko w jamie ustnej – konieczne jest oczyszczenie newralgicznego miejsca ze śliny i codziennych naleciałości. Współczesna stomatologia oferuje nam kilka rodzajów wypełnień, wśród których brylują wypełnienia światłoutwardzalne.

Czym jest wypełnienie światłoutwardzalne?

Wypełnienie światłoutwardzalne popularnie nazywa się plombą. Stanowi ono ostatni etap leczenia zęba, i ma na celu zabezpieczenie leczonego zęba przed atakiem bakterii mogących wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, włącznie z koniecznością ekstrakcji. Plomby światłoutwardzalne mogą być wykonywane z różnych materiałów, jednak najczęściej do ich stworzenia używa się kompozytów.

Wypełnienie kompozytowe umożliwia doskonałe dopasowanie plomby do odcienia zęba pacjenta, a więc sprawia, że plomba ulokowana jest w jamie ustnej bardzo dyskretnie. Może wytrzymać na zębie nawet do 10 lat, jednak już po mniej więcej połowie tego czasu zaleca się jego wymianę. Zasadniczym minusem plomb światłoutwardzalnych jest ich podatność na przebarwienia i niska skuteczność w przypadku dużych ubytków.

Wskazania do założenia wypełnienia światłoutwardzalnego

To, w jakich przypadkach zaleca się założenie plomby światłoutwardzalnej, pokrótce przybliżono już powyżej. Wszystkie wskazania prezentujemy Wam poniżej:

  • próchnica,
  • ból zębów,
  • znaczne przebarwienia zębów (przypadki, w których ząb czarnieje),
  • uszkodzenia mechaniczne (złamania, starcia, skruszenia zębów).

Dzięki wypełnieniu światłoutwardzalnemu, jesteśmy w stanie nie tylko przywrócić zębowi atrakcyjny wygląd, ale również go odbudować. Zastosowanie wypełnienia na wczesnym etapie próchnicy pozwala na przykład zachować ząb bez konieczności kosztownego i długotrwałego leczenia kanałowego.

Jak wygląda wypełnianie zębów?

Przed przystąpieniem do wypełniania zębów, zawsze określa się wielkość ubytku, z jakim mamy do czynienia. W przypadku, gdy ubytek jest duży, na życzenie pacjenta możliwe jest podanie znieczulenia miejscowego. Kolejny krok to usuwanie próchnicy za pomocą borowania i założenie na dno zęba materiału izolującego. To istotne, by o nim nie zapomnieć, ponieważ bez podkładu miazga znajdowałaby się za blisko wypełnienia, i mogłaby przez to powodować podrażnienia. Jeśli jednak mamy do czynienia z małym ubytkiem, zakładanie podkładu nie zawsze jest konieczne.

Proces samego zakładania ubytku może się odrobinę różnić, w zależności od tego, jakiego materiału używamy do plombowania. Gdy jest to wypełnienie światłoutwardzalne, najpierw nakłada się na wyleczony ząb specjalny, niebieski żel. Żel ten pozyskiwany jest ze strzykawki, a jego zadanie to przygotowanie środowiska do nałożenia wypełnienia. Po jakimś czasie żel się spłukuje, a potem smaruje newralgiczne miejsce płynem, który stomatolog utwardza za pomocą lampy naświetlającej. Na koniec zakładamy na ubytek kilka warstw plomby właściwej.

Oczywiście, wypełnienie musi bardzo dobrze przylegać do zęba, nie może wystawać poza jego koronę ani powodować żadnego dyskomfortu. Przed zakończeniem zakładania plomby, lekarz sprawdza więc jej położenie za pośrednictwem odpowiedniej kalki i koryguje ewentualne niedoskonałości.

Zalecenia po założeniu plomby światłoutwardzalnej. Ile nie jeść?

Wypełniony przez stomatologa ubytek jeszcze kilka godzin po zabiegu jest podatny na różnego rodzaju bodźce, więc należy traktować go ze szczególną uwagą. Przede wszystkim musimy zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej – powinna obejmować ona nie tylko szczotkowanie zębów, ale także nitkowanie czy przepłukiwanie ust płynem do płukania. Po założeniu plomby lekarze często zalecają stosowanie past z fluorem, gdyż pierwiastek ten posiada właściwości odbudowujące szkliwo. Osobom, które po założeniu plomby cierpią na różnego rodzaju dolegliwości, zaleca się zaś pasty przeznaczone do walki z nadwrażliwością.

Mnóstwo osób zastanawia kwestia jedzenia po założeniu plomby światłoutwardzalnej. Pojawiły się nawet mity głoszące, że czas bez możliwości spożycia czegokolwiek bezpośrednio po zamontowaniu nam wypełnienia jest nie wiadomo jak długi. To nieprawda. Oczywiście, przez pewien okres po założeniu plomby trzeba wstrzymać się z jedzeniem – wszystko po to, by wypełnienie zdołało odpowiednio stwardnieć. Czas utwardzania się plomby w jamie ustnej wynosi jednak nie więcej niż trzy godziny, a po tym okresie możemy już śmiało powrócić do normalnego trybu życia.

Ile kosztuje plomba światłoutwardzalna na NFZ?

W ramach ubezpieczenia w NFZ pacjenci mogą skorzystać z plomb białych, które przysługują wyłącznie w trzech zębach przednich górnych i dolnych. W przypadku osób dorosłych, refundowane są jedynie plomby kompozytowe chemoutwardzalne, a przy pozostałych zębach – tylko szare plomby amalgamatowe.

Jeśli więc wolimy zaopatrzyć się w plombę światłoutwardzalną, musimy skorzystać z usług prywatnego gabinetu stomatologicznego. Ceny plomb światłoutwardzalnych w takich gabinetach są naprawdę różne, uzależnione od kilku czynników. Zaczynają się od 80-100 złotych, a kończą nawet na 200 złotych. Wszystko zależne jest od wielkości miasta, w którym poddajemy się leczeniu, renomy gabinetu stomatologicznego, wielkości ubytku, a także ewentualnego znieczulenia.

Plomba światłoutwardzalna – ile wytrzyma?

Czy warto zdecydować się na plombę światłoutwardzalną? Ile wytrzyma na zębach takie wypełnienie? To kolejne pytania, które często zadają pacjenci. Na pewno plomby światłoutwardzalne okażą się dobrym rozwiązaniem dla każdego, komu zależy na tym, by jego wypełnienie było szczelne i możliwie dyskretne. Należy jednak przy tym pamiętać, że wypełnienia tego typu mają swój okres żywotności, który wynosi około 5-6 lat. Po tym czasie zaleca się wymianę plomby na nową.

Plomba światłoutwardzalna – charakterystyka i wskazania

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.
Back to top button