Zalety szczoteczki sonicznej

Zalety szczoteczki sonicznejOsoby, które do tej pory używały szczoteczki manualnej i poszukują lepszej opcji czyszczenia zębów, bądź ci, którzy mieli do czynienia ze szczoteczką elektryczną i zastanawiają się nad nowymi produktami znajdującymi się na rynku, mogą zapoznać się z listą zalet dotyczących posiadania i korzystania ze szczoteczki sonicznej. Ten innowacyjny produkt od lat 90. XX wieku podbija serca rzeszy użytkowników. Już kiedy wszedł na rynek stał się bardzo popularny ze względu na wysoką jakość czyszczenia jaką zapewnia. Co zatem możemy uznać za zaletę szczoteczki sonicznej? O tym właśnie jest ten artykuł.

Więcej niż szczotkowanie

To specjalistyczne urządzenie do czyszczenia zębów używa ruchu wymiatającego i pulsacyjnego, osiągając prędkość co najmniej 31.000 drgań na minutę. Istnieje kilka wersji szczoteczek sonicznych, a najpopularniejsze modele ukazuje nasz ranking szczoteczek sonicznych. Pierwsze z nich używają wyłącznie ruchu drgającego, ale na rynku znaleźć możemy takie do których dochodzą także ultradźwięki. W czym ruchy wymiatające i pulsacje jakie zapewnia szczoteczka soniczna są lepsze od obrotowej końcówki? Najważniejsza jest jakość czyszczenia: drgania wytwarzają mikro-bąbelki, które wnikają w przestrzenie międzyzębowe i inne trudnodostępne miejsca, skąd dokładnie usuwają osad, resztki jedzenia oraz płytkę nazębną (świetnie sprawdzają się przy ciasno ułożonych zębach).

Wyjątkowe włosie główki

Poza sposobem czyszczenia udoskonalono również strukturę włosia. Ich ułożenie jest zależne od wybranego modelu (jednak najczęściej końcówka przyjmuje kształt owalny bądź diamentu), jednak łączy je jedno – włosie stworzono ze specjalnego materiału. Jest ono średniej twardości, jednak w odczuciu wypada jako dużo bardziej miękkie w porównaniu z dobrze nam znanymi główkami (miękkość zawdzięcza dłuższym włoskom). Dzięki swoim zaletom lepiej czyści i pozostawia uczucie świeżości na dużo dłuższy okres czasu. Poza tym szczoteczki soniczne posiadają główki przypominające szczoteczkę manualną. Są one podłużne, co sprawia, że są w stanie objąć nawet 3 zęby na raz podczas szczotkowania. By wyszczotkować zęby wystarczy przyłożyć główkę do powierzchni zębów i czekać aż szczoteczka zrobi wszystko za nas. Nie musimy się męczyć z manewrowaniem szczoteczką wewnątrz jamy ustnej, a i tak oczyści dokładnie każde miejsce.

Wiele dodatkowych funkcji

Szczoteczki soniczne, to rozbudowane wersje modeli elektrycznych. Poza posiadaniem podstawowych funkcji czyszczących (zazwyczaj jest to od 3 do 6 trybów szczotkowania), zainstalowano w nich programy wspomagające codzienną higienę jamy ustnej. Najważniejsze, to wskaźnik naładowania baterii, wskaźnik stanu baterii, wskaźnik siły nacisku (szczoteczka sama pilnuje, abyśmy nie uszkodzili szkliwa, poprzez wywieranie zbyt dużej siły nacisku na zęby; kiedy zbyt mocno dociskamy włosie prędkość zwalnia, lub co częstsze, zapala się lampka ostrzegająca nas przed możliwymi uszkodzeniami), a także inteligentny zegar (automatycznie wyłącza urządzenie po 2 minutach szczotkowania oraz działa jako 30-sekundowy interwał).

Dodatkowo możemy spotkać się ze szczoteczkami wyposażonymi w moduł Bluetooth, który pozwala podłączyć szczoteczkę do urządzenia mobilnego, jeśli tylko zainstalujemy na nim darmową aplikację. Pozwala ona na obserwowanie w czasie rzeczywistym tego jak myjemy zęby. Takie rozwiązanie spodoba się szczególnie osobom, które dopiero uczą się korzystania z technologii sonicznej, a zależy im na tym, by poprawnie szczotkować zęby, wykorzystując cały potencjał szczoteczki sonicznej. Z oczywistych przyczyn najbardziej z funkcji edukacyjnej skorzystają dzieci. W modelach dla najmłodszych możemy spotkać się także z wgranymi melodyjkami, które informują o czasie szczotkowania zębów, uatrakcyjniając tym samym mycie. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania dzieci będą chętnie sięgać po szczoteczkę. Kolejną ważną dla dzieci sprawą jest to, by szczoteczka wyglądała atrakcyjnie. Z tego powodu rączka jest kolorowa. Bardzo często znajdują się na niej nadrukowane postacie z ulubionych bajek.

Tryby szczotkowania

Zależnie od modelu spotykamy od 3 do 6 trybów:

  • Normal (Clean) – klasyczny tryb przeznaczony do czyszczenia zębów; mycie trwa 2 minuty; wszystkie szczoteczki z linii Philips Sonicare są w stanie pracować z prędkością 62.000 ruchów na minutę przy włączeniu tego trybu pracy; dzięki takiej technologii z zębów zostaje usunięta płytka nazębna i wszelkie osady oraz zabrudzenia
  • Sensitive – przeznaczony do czyszczenia wrażliwych zębów; sprawdzi się doskonale, jeśli użytkownik ma problem z krwawiącymi dziąsłami lub nadwrażliwością; szczoteczka pracując w tym trybie wibruje trochę mniej intensywnie, co sprawia, że jest łagodniejsza dla zębów i dziąseł
  • Whitening – program wybielający, który działa trochę mocniej; dzięki temu jest w stanie usunąć powierzchniowe przebarwienia, które mogą powstać w wyniku spożywania barwiących produktów takich jak na przykład herbata, kawa czy czerwone wino; spodoba się także palaczom; tryb ten pracuje przez 2 minuty, a potem włącza się dodatkowe 30 sekund, które powinniśmy przeznaczyć na polerowanie przednich zębów
  • Massage (Gum Care) – tryb masujący dziąsła; działa z mniejszą intensywnością po tym jak przeprowadzimy mycie w standardowym trybie trwającym 2 minuty; warto go używać, by masować dziąsła; poprawi to ich ukrwienie, co wpłynie pozytywnie na ich kondycję
  • Polish lub Tongue Cleaning – program polerujący szkliwo lub służący do czyszczenia języka; warto go stosować, gdyż pozwala usunąć dokładnie zabrudzenia nie tylko z powierzchni zębów, ale także z języka, na którym zbiera się wiele bakterii
  • Deep Clean – zapewnia jeszcze dokładniejsze czyszczenie niż tryb standardowy; czas szczotkowania w tym trybie to 3 minuty; przez ten czas główka szczoteczki wykonuje wyjątkowe ruchy mające dotrzeć do każdego miejsca w jamie ustnej.

Na dodatek

Warto wspomnieć także o tym, że szczoteczki soniczne zapewniają nam oszczędność czasu. Żyjemy teraz w biegu, w wiecznym pędzie, codziennie rano zyskujemy dodatkowy czas, który możemy przeznaczyć na to, by spokojnie wyszykować się do pracy. A to wszystko dzięki temu, że szczoteczka soniczna pracuje standardowo przez 2 minuty. Można rozszerzyć ten czas, jednak nie jest to koniecznością. Zyskujemy przy tym pewność, że nasze zęby są dokładnie wyczyszczone.

Podsumowanie

Szczoteczka soniczna, to profesjonalna opieka nad codzienną higieną jamy ustnej. Dzięki specjalistycznym programom wspomaga i ułatwia nam szczotkowanie powierzchni wewnątrz jamy ustnej. Bazując na swoim pierwowzorze – szczoteczce elektrycznej – zachowała to co najlepsze, a co więcej, wzniosła to na wyższy poziom funkcjonalności. Zdecydowanie polecamy ten zakup wszystkim wymagającym użytkownikom, którzy pragną, by ich zęby były zdrowe i białe. W Polsce największą popularnością cieszą się modele z linii Philips Sonicare. To właśnie ten producent niemal całkowicie zdominował sprzedaż szczoteczek sonicznych. Modele z tej linii możemy polecić z czystym sumieniem, gdyż wykorzystana technologia zapewnia bardzo dokładne czyszczenie.

Zalety szczoteczki sonicznej

Paweł Górzyński - lekarz stomatolog

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesują się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

5 komentarzy

  1. Szczoteczka soniczna to najlepszy sposób na codzienne mycie zębów! Pozdrawiam cieplutko z Kremla!

  2. Moim skromnym zdaniem szczoteczka soniczna jest zdecydowanie lepsza niż tradycyjna szczoteczka. Warto zainwestować.

    1. Zgadzam się, od czasu noszenia aparatu na zęby używam szczoteczki sonicznej. Mam TrueLife ze sterylizatorem uv. Zęby są zdecydowanie lepiej doczyszczone, jedynie co, to inaczej się myje szyjki i tego musiałem się nauczyć. Warto to uzupełnić i tak irygatorem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button