Szukaj szczoteczki

Czym jest płyn do płukania jamy ustnej?

płyn do płukania jamy ustnejPłukanie ust jest jedną z coraz częstszych czynności wykonywanych przez Polaków. Uświadomiono sobie, że należy bardziej zadbać o jamę ustną – nie tylko myjąc zęby szczoteczką. Płukanie ust jest istotne, ponieważ zabija aż 80% pozostałych w jamie ustnej bakterii. Szczoteczka usuwa tylko te znajdujące się na powierzchni zęba. Płyn zaś usuwa zanieczyszczenia z języka, policzków i gardła, zapewniając długotrwały efekt odświeżenia.

Płyn do płukania – specyfikacja

Płyn do płukania składa się przede wszystkim z fluoru, soli cynku oraz związków amoniowych. Substancje te wpływają pozytywnie na zapobieganie powstawaniu próchnicy czy tworzeniu się przebarwień. Uodparniają również szkliwo na związki bakteryjne i pomagają na dłużej zachować świeży oddech. Pamiętać należy o tym, że aby płyn właściwie działał i abyśmy mogli oglądać tego efekty należy stosować go regularnie. Najlepiej dwa razy dziennie trzymając go w ustach przez co najmniej 30 sekund. Tyle czasu jest potrzebne, aby płyn zadziałał we wszystkich rejonach jamy ustnej. Warto również utrzymać jedną kolejność – najpierw myjemy zęby szczoteczką, następnie używamy nici dentystycznej, a na końcu płuczemy usta płynem. Możemy spotkać się czasami z płynami, które zmiękczają płytkę bakteryjną. Stosuje się przed umyciem zębów. Jednak takich środków jest zdecydowanie mniej niż płynów, które stosuje się po myciu zębów.

Płyn do płukania jamy ustnej – jak stosować?

płyn do płukania ustDo wyboru mamy trzy możliwości stosowania płynów do płukania jamy ustnej. O dwóch z nich już wspomnieliśmy. Mimo to wyszczególnimy w tym miejscu wszystkie trzy. Stosuje się je, by:

 

 • wypłukać jamę ustną przed szczotkowaniem zębów – daje to możliwość rozmiękczenia płytki nazębnej, dzięki czemu łatwiej jest ją usunąć
 • wypłukać jamę ustną po szczotkowaniu zębów – pozwala to dodatkowo ochronić jamę ustną; dzięki zawartości fluoru dostarcza niezbędną dawkę tego pierwiastka, co pomaga wzmocnić działanie pasty do zębów i wpływa pozytywnie na szkliwo samego uzębienia
 • wypłukać jamę ustną między posiłkami – dzięki takiemu zastosowaniu, łatwiej jest nam pozbyć się resztek pokarmowych, które zalegają w jamie ustnej, co sprawia, że bakterie nie mają środowiska sprzyjającego namnażaniu się.

Płyn do płukania jamy ustnej – rodzaje

Na rynku możemy spotkać szeroką gamę produktów do higieny jamy ustnej. Rodzajów płynów do płukania jamy ustnej jest tak samo dużo, jak past do zębów i szczoteczek. To od nas zależy, który z nich uznamy za najbardziej skuteczny. Możemy spotkać się z płynami, które:

 

 • zapewniają świeży oddech na długo po umyciu zębów
 • zapobiegają powstawaniu próchnicy
 • wspomagają działanie wybielające
 • są przeznaczone dla wrażliwych zębów i dziąseł, co zapobiega powstawaniu nadwrażliwości
 • chronią dziąsła, co pozwala zapobiec wystąpieniu paradontozy
 • nawilżają jamę ustną, co zapobiega suchości wewnątrz niej
 • służą do jeszcze skuteczniejszego czyszczenia zębów podczas noszenia aparatu ortodontycznego
 • sprawiają, że szybciej gają się rany i podrażnienia, które mogły powstać w wyniku przeprowadzania zabiegów takich jak otwarte kiretaże czy implantacja.

 

Część płynów do płukania jamy ustnej należy rozcieńczać. Inne odmierzamy przy użyciu nakrętki. Niezależnie od tego, który sposób jest wskazany, powinniśmy pamiętać o tym, że produkt trzeba trzymać w ustach przez co najmniej 30 sekund. Dopiero po tym czasie zaczyna działać, docierając do każdego miejsca w jamie ustnej.

Istnieją dwa szczególne rodzaje płynów do płukania jamy ustnej. Są to:

 • płyny do płukania ust dla dzieci – można je najczęściej stosować po skończeniu 6 roku życia; ich cechą charakterystyczną jest to, że nie zawierają alkoholu; stężenie substancji czynnych jest mniejsze lub wykazują one łagodniejsze działanie, które skupia się często wokół tego, by dodatkowo wzmocnić szkliwo; poza tym takie płukanki są zazwyczaj słodsze i bardziej kolorowe, co ma uatrakcyjnić dzieciom korzystanie z nich
 • płyny do płukania ust, które wybarwiają płytkę nazębną – dzięki takiemu rozwiązaniu wspomagają naukę samodzielnego szczotkowania, która przyda się szczególnie dzieciom oraz wszystkim osobom, mającym problem z dobraniem odpowiedniej techniki mycia zębów; stosowanie takiego płynu polega na tym, że starą płytkę nazębną barwi on na kolor niebieski, a nową na czerwono; pozwala to zobaczyć, które miejsca myjemy zbyt niedokładnie, co prowadzi do poprawienia naszej techniki szczotkowania.

Płyny do płukania jamy ustnej w irygatorach

Irygator daje możliwość napełnienia go dowolnym płynem. Możemy użyć w tym celu wody, która jest najłatwiej dostępna, bądź specjalnego płynu do płukania. Zawiera on środki bakteriobójcze i fluor wzmacniający zęby. Pozwala to dostać się do przestrzeni międzyzębowych, usuwając z nich resztki pokarmów, osady i zabrudzenia. Irygator doskonale dociera do trudno dostępnych miejsc takich jak powierzchnie styczne zębów oraz głębokie bruzdy na powierzchniach zgryzowych. Dotarcie do nich nawet najlepszą szczoteczką często nie jest w ogóle możliwe. Musimy jednak powiedzieć, ze płyny do płukania jamy ustnej mogą osadzać się na częściach irygatora, co niestety czasami doprowadza do jego zniszczenia. Wynika to z tego, że są dość lepkie, co sprawia, że trudno jest się ich pozbyć z wnętrza tego urządzenia. Zwykła woda sprawuje się pod tym katem znacznie lepiej. Kolejnym powodem, który przemawia za postawieniem H2O na lepszej pozycji jest to, że pozwala napełnić irygator w dowolnej ilości bez ponoszenia ogromnych kosztów.

Płyn do płukania jamy ustnej a aparat ortodontyczny

Warto zastanowić się nad kupnem płynu do płukania jamy ustnej szczególnie wtedy, kiedy jesteśmy posiadaczami stałego aparatu na zęby. Można dostać w sprzedaży specjalne środki dedykowane osobom prostującym zęby. Takie produkty pozwolą dokładnie wyczyścić przestrzenie takie jak okolice łuków, zamków i pierścieni aparatu.

Płyn do płukania jamy ustnej – jaki wybrać?

Wiele drogerii, aptek i sklepów internetowych oferuje różne płyny do płukania jamy ustnej. Różnią się one między sobą smakiem i działaniem. Najczęstsze produkty to te mentolowe o zróżnicowanej sile – od tych najdelikatniejszych do naprawdę mocnych i miętowych. Na rynku pojawiają się również owocowe płyny do płukania przeznaczone dla dzieci. Warto również przyjrzeć się temu jak chcemy zadbać o zęby – czy ma być to ochrona przeciwbakteryjna, wybielanie czy odświeżenie oddechu? Na każdy rodzaj możemy dobrać odpowiedni płyn. Dostępne są również specjalne płyny dla osób noszących aparaty ortodontyczne bądź mających problem z nadwrażliwością zębów. Płyny można zakupić w każdej pobliskiej drogerii bądź zamówić przez Internet. Jeżeli nie możemy się zdecydować na odpowiedni warto skonsultować się ze stomatologiem.

Płyn do płukania jamy ustnej – zalety stosowania

Płyn do płukania zębów pomaga nie tylko w dokładnym usunięciu bakterii, ale i pozbyciu się resztek płytki nazębnej nie usuniętej przez szczoteczkę do zębów. Dzięki temu dodatkowemu zabezpieczeniu możemy zapobiec takim problemom jak próchnica, choroby dziąseł, nieświeży oddech czy kamień nazębny. Jeżeli kupujemy płyn dla całej rodziny, wtedy warto wybrać taki, który bazuje na naturalnych składnikach i nie zawiera alkoholu. Dzięki temu będziemy cieszyć się naturalnym kolorem zębów i ochronimy je przed takimi problemami jak paradontoza czy nadwrażliwość.

Płyn do płukania jamy ustnej – na co należy uważać?

Przede wszystkim na to, by nie używać go zbyt często. Korzystanie z niego dwa razy dziennie to wystarczająca ilość. Stosując go regularnie uzyskamy zadowalające efekty. Warto też uważać na płyny, które posiadają w swoim składzie duże ilości alkoholu. Lepiej wybrać te, które nie zawierają dużych ilości tego składnika lub nie mają go wcale. Wynika to z tego, ze duże ilości alkoholu użyte w płynach do płukania jamy ustnej mogą przyczynić się do przesuszenia błony śluzowej, która staje się wtedy podatna na pojawienie się uszkodzeń.

Podsumowanie

Warto stosować płyn do płukania jamy ustnej codziennie, gdyż pozwala dotrzeć tam, gdzie nie jesteśmy w stanie sięgnąć nawet nicią dentystyczną. Możemy stosować go samodzielnie lub w połączeniu z irygatorem. Musimy jednak pamiętać o tym, że płyn do płukania jamy ustnej nie zastąpi codziennego szczotkowania zębów. Stanowi jedynie skuteczne uzupełnienie tej czynności. Stosując ten produkt regularnie (dwa razy dziennie) zmniejszamy ilość bakterii bytujących w naszej jamie ustnej, co znacznie ogranicza przyrost płytki nazębnej i wytwarzanie się związków siarki, odpowiadających za wystąpienie nieświeżego oddechu.

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesuję się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

social media
Sending
Ocena czytelników
5 (1 vote)

2 komentarze

 1. Waldemort 28 października 2018
 2. Julia 28 października 2018

Dodaj komentarz

<