Szukaj szczoteczki

Czym jest płyn do płukania jamy ustnej?

płyn do płukania jamy ustnejPłukanie ust jest jedną z coraz częstszych czynności wykonywanych przez Polaków. Uświadomiono sobie, że należy bardziej zadbać o jamę ustną – nie tylko myjąc zęby szczoteczką. Płukanie ust jest istotne, ponieważ zabija aż 80% pozostałych w jamie ustnej bakterii. Szczoteczka usuwa tylko te znajdujące się na powierzchni zęba. Płyn zaś usuwa zanieczyszczenia z języka, policzków i gardła.

Płyn do płukania – specyfikacja

Płyn do płukania składa się przede wszystkim z fluoru, soli cynku oraz związku amoniowe. Wpływają one na na powstawanie próchnicy czy tworzeniu się przebarwień. Uodparniają również szkliwo na związki bakteryjne i pomagają na dłużej zachować świeży oddech. Pamiętać należy o tym, że aby płyn właściwie działał i abyśmy mogli oglądać tego efekty należy stosować go regularnie. Najlepiej dwa razy dziennie minimum 30 sekund. Tyle czasu jest potrzebne, aby płyn zadziałał we wszystkich rejonach jamy ustnej. Warto również utrzymać jedną kolejność – najpierw myjemy zęby szczoteczką, następnie używamy nici dentystycznej, a na końcu płuczemy usta płynem.

Zalety stosowania płynu

płyn do płukania ustPłyn do płukania zębów pomaga nie tylko w dokładnym usunięciu bakterii, ale i pozbyciu się resztek płytki nazębnej nie usuniętej przez szczoteczkę do zębów. Dzięki temu dodatkowemu zabezpieczeniu możemy zapobiec takim problemom jak próchnica, choroby dziąseł, nieświeży oddech czy kamień nazębny. Jeżeli kupujemy płyn dla całej rodziny, wtedy warto wybrać taki, który bazuje na naturalnych składnikach i nie zawiera alkoholu. Dzięki temu będziemy cieszyć się naturalnym kolorem zębów i ochronimy je przed takimi problemami jak paradontoza czy nadwrażliwość.

Jaki płyn wybrać?

W wielu drogeriach oferuje się różne płyny do płukania. Różnią się one między sobą smakiem i działaniem. Najczęstsze płyny, to mentolowe o zróżnicowanej sile – od tych najdelikatniejszych do naprawdę mocnych i miętowych. Na rynku pojawiają się również owocowe płyny do płukania przeznaczone dla dzieci. Warto również przyjrzeć się temu jak chcemy zadbać o zęby – czy ma być to ochrona przeciwbakteryjna, wybielanie czy odświeżenie oddechu? Na każdy rodzaj możemy dobrać odpowiedni płyn. O rodzajach płynów do płukania ust przeczytasz TUTAJ. Dostępne są również specjalne płyny dla osób noszących aparaty ortodontyczne bądź mające problem z nadwrażliwością zębów. Płyny można zakupić w każdej pobliskiej drogerii bądź zamówić przez internet. Jeżeli nie możemy się zdecydować na odpowiedni warto skonsultować się ze stomatologiem.

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesuję się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.