Wybielanie zębów – metody i rodzaje środków

Wybielanie zębów to dla wielu z nas, spełnienie marzeń o pięknym, białym uśmiechu. W końcu nikt nie rodzi się z perłowym uzębieniem, co więcej, w wielu wypadkach nie można nawet mówić o naturalnej bieli. Zależnie od naszych genów, chorób lub nawyków żywieniowych, nasze zęby, lub ich część, mogą mieć zupełnie inny kolor, jak żółtawy lub niebieskawy. Zęby zmieniają też swój kolor z wiekiem, kiedy szkliwo staje się coraz słabsze i cieńsze, aż wreszcie zaczyna przez nie prześwitywać ciemna zębina.

Inna sprawa, że same przebarwienia mogą się u nas pojawić znacznie wcześniej niż w okresie starości. Nieprawidłowe mycie zębów, spożywanie pokarmów i napojów barwiących czy też palenie papierosów mają bardzo niekorzystny wpływ na wygląd naszych zębów. Co zatem począć, jeśli barwiący osad osiądzie na naszym uzębieniu? Sposobów jest kilka.

Metody wybielania zębów

Wybielanie zębów i jego metody podzielimy na dwie zasadnicze kategorie – wybielanie  zębów w domu oraz wybielające zabiegi profesjonalne. Oba wyjścia mają swoje wady i zalety, a także oddane rzesze entuzjastów. Które z nich byłoby dla nas lepsze? Odpowiedzi na to pytanie będziecie sobie musieli udzielić sami, po lekturze niniejszego artykułu. Pamiętajcie jednak, że wybielanie zębów jest dozwolone dopiero od szesnastego roku życia!

Czy każdy ząb da się wybielić?

Wybielanie zębów – metody i rodzaje środków

Zacznijmy od podstawowej kwestii, jaką jest to, czy zabieg wybielania pomoże nam nadać biały kolor zębom martwym oraz wypełnieniom. Niestety, domowe sposoby nie zadziałają w takich przypadkach – tu jest już konieczna wizyta u dentysty. Najczęstszym problemem są tu zęby umieszczone z przodu jamy ustnej, które były kiedyś leczone kanałowo – ponieważ są one już martwe, z upływem miesięcy zaczynają one czernieć. W celu ich wybielenia, dentysta najczęściej zastosuje licówki, które nadadzą im estetyczny wygląd. Ich cena wynosi od 300 do 1200 złotych za ząb, zależnie od wykorzystanego materiału – tańszym wyjściem jest porcelana, zaś nieco droższym, żywica kompozytowa.

W przypadku plomb lub innych wypełnień, konieczna jest ich wymiana. Niestety, NFZ refunduje tylko podstawowe plomby o ciemnym kolorze, które potrafią niekiedy wyglądać jak próchnica. Dlatego też lepiej jest wydać nieco więcej i wypełnić sobie ubytki prywatnie, z wykorzystaniem preparatów, których kolor będzie zbliżony szkliwu.

Wybielanie zębów – metody i rodzaje środków

Ranking środków wybielających

Eksperci od wizerunku przekonują, że uśmiech jest jedną z pierwszych rzeczy, na które zwracamy uwagę w wyglądzie drugiego człowieka…czytaj dalej

Profesjonalne wybielanie u dentysty

Oczywiście, licówki to nie jedyny sposób na wybielenie zębów. Sposób ten jest głównie zarezerwowany dla zębów martwych, zaś tym jeszcze żywym przysługują inne, bardziej tradycyjne metody, które autentycznie oddziałują na szkliwo i rozjaśniają jego kolor. Do wyboru mamy następujące zabiegi:

  • Piaskowanie zębów – najtańsza opcja, kosztująca od 100 do 140 złotych. Polega on na usunięciu kamienia nazębnego, który bardzo często odpowiada za żółtawy kolor zębów. Samo piaskowanie to jednak nie tylko sam zabieg estetyczny – usunięcie kamienia jest bardzo wskazane, ponieważ nie pozbędziemy się go nawet szczoteczką soniczną. Pozostawiony na zębach, kamień z czasem zaczyna docierać do dziąseł, co powoduje ich stan zapalny. W większości wypadków, powierzchowne przebarwienie zębów udaje się zwalczyć właśnie przez piaskowanie.
  • Lampa – metoda wybielania zębów tak samo skuteczna, co droga. Zapłacimy za nią od 700 do 3000 złotych, zależnie od tego, ile zębów chcemy sobie wybielić. Sam zabieg wybielania polega na nałożeniu na zęby preparatu wybielającego, które skład jest znacznie mocniejszy, niż ten w preparatach do stosowania w domu. Po zabezpieczeniu dziąseł i szyjek zębowych, pokryte substancją wybielającą zęby są naświetlane specjalną lampą, która sprawia, że preparat przenika do szkliwa i wysycha szybciej. Jest to najlepszy sposób na hollywoodzki uśmiech, ponieważ nasze zęby zostaną rozjaśnione nawet o pięć tonów. Całość należy powtórzyć 2-4 razy, zależnie od tego, jak jasne chcemy mieć uzębienie. Pamiętajmy jednak, że zęby stają się wrażliwe po takim zabiegu. Efekt ten utrzymuje się przez około 1-2 dni, po czym stopniowo ustępuje. Sam zabieg wybielania nie powoduje jednak dyskomfortu, jeśli nie posiadamy mocno wrażliwych zębów.
  • Metoda nakładkowa – o ile nakładki są też dodawane do żelów wybielających, które możemy kupić w sklepie, tak te wykonane w gabinecie dentystycznym są znacznie skuteczniejsze, ponieważ ich kształt jest dopasowany idealnie do naszych zębów. Jest to możliwe dzięki pobraniu od nas odcisku uzębienia, na bazie którego wykonywana jest szyna. Dentysta oceni tez sam, jaki środek wybielający sprawdzi się najlepiej w przypadku naszych zębów. Potem musimy jedynie zastosować się do jego zaleceń i stosować żel z nakładkami w domu. Zależnie od naszych preferencji, powinniśmy zakładać nakładkę na zęby dwa razy dziennie po dwie godziny lub raz, na noc, na cztery godziny. Cała kuracja trwa około miesiąca, zaś my zapłacimy za nią 500-1000 złotych.

Po zakończonym zabiegu wybielającym, nie powinniśmy jeść przez dwie godziny, zaś pić powinniśmy jedynie wodę. Dla utrzymania efektu, przez pierwsze dwa dni zaleca się przejście na tzw. białą dietę, czyli unikanie napojów i pokarmów, które mają właściwości barwiące. Nie wolno też palić papierosów.

Sam efekt końcowy nie jest oczywiście wieczny – na ogół utrzymuje się on jakieś dwa lata. W celu zwiększenia „żywotności” nowego koloru naszych zębów, warto jest stosować pasty wybielające oraz płukanki o takim działaniu. Na rynku nie brak jest też past delikatnych o działaniu wybielającym, którymi możemy myć zęby przez dłuższy czas, bez ryzyka podrażnienia szkliwa.

Wybielanie zębów w domu

Jeśli nie chcemy wydawać kroci na zabieg wybielający, pozostaje nam zakup jednego z preparatów, dostępnych w sklepach stomatologicznych. Rynek z roku na rok staje się coraz bogatszy, toteż wybór mamy spory. Samo wybielanie zębów w domu jest tanie, wygodne i daje gwarancję rozjaśnienia naszego uśmiechu, lecz efekt końcowy nie będzie tak oszałamiający, jak po wybieleniu zębów z użyciem lampy. Pamiętajmy też, że wybielanie zębów tego typu sprawdza się najlepiej w przypadku powierzchownych przebarwień. W trudniejszych wypadkach konieczne będzie wybielenie zębów u profesjonalisty.

Sama lista typów produktów wybielających prezentuje się następująco:

  • Pasty wybielające – jest to podstawowa forma wybielania zębów. Na rynku nie brak jest bowiem past przeróżnych firm, prześcigających się w zapewnieniu swoim użytkownikom białego uśmiechu. Zanim jednak kupimy taką pastę wybielającą, powinniśmy wiedzieć o jednej, podstawowej rzeczy – ścieralności. Parametr ten, oznaczany jako RDA, ma wpływ na to, jak silnie dana pasta oddziałuje na szkliwo. Zwykłe pasty posiadają RDA na poziomie około 50-60. Preparaty dla zębów wrażliwych nie mogą przekroczyć RDA 40, zaś pasty wybielające często osiągają ścieralność RDA ponad 100. Same pasty dla palaczy, których zęby wymagają naprawdę mocnych środków czyszczących, mają RDA 180. Dlatego też, jeśli nie cierpimy na nadwrażliwość zębów, powinniśmy kupić odpowiednią pastę dla siebie i sprawdzić, jak długo należy myć nią zęby. Pasty wybielające generalnie nie nadają się do użytku codziennego! Na ogół stosujemy je przez tydzień/dwa, po czym wracamy do naszej zwykłej pasty na jakieś pół roku, po którym możemy ponownie umyć zęby pastą wybielającą przez tydzień/dwa. Unikniemy w ten sposób starcia szkliwa. Osoby o zębach wrażliwych powinny z kolei korzystać z delikatnych past wybielających, które działają wolniej, lecz można nimi myć zęby codziennie. Z takich past mogą też korzystać osoby o zdrowych zębach, które chcą podtrzymać efekt wybielenia na dłużej. Delikatne wybielanie zębów oferuje nam właśnie wyżej wspomniana, czarna pasta do zębów.
  • Paski wybielające – jest to druga, po pastach, najpopularniejsza metoda wybielania. Paski wybielające są prostą i tanią formą rozjaśniania szkliwa, opierającą się jedynie na przyklejeniu ich do przednich zębów (nie sięgają one bowiem dalej) na około 20 minut, dwa razy dziennie.
  • Lakiery, żele, woski wybielające – za pomocą palca lub dołączanego pędzelka, nakładamy preparat na zęby i czekamy. Metoda ta przewyższa paski pod tym względem, że możemy nią wybielić także szóstki czy też siódemki. Niestety, pędzelek nie dotrze do przestrzeni międzyzębowych, co czasem może skutkować tym, że nasze zęby mogą mieć niejednolitą barwę.
  • Nakładka z żelem wybielającym – główną wadą tej metody jest to, że nakładki są wykonywane fabrycznie, więc ludziom z pewnym ustawieniem zębów może być trudniej z nich korzystać. Jest to o tyle kłopotliwe, że źle dopasowana nakładka doprowadzi do bliskiego kontaktu żelu wybielającego z dziąsłem, co może skutkować sporym dyskomfortem i podrażnieniami. Jeśli jednak uda nam się zdobyć nakładkę pasującą do naszego uzębienia, będziemy mogli bez problemu korzystać z dobrodziejstw kuracji, która wymaga od nas zakładania nakładki wypełnionej żelem na pół godziny, dwa razy dziennie. Żel ten jest jednak zauważalnie słabszy od tego, który otrzymujemy wraz z nakładką u dentysty.
  • Actilux – włoska firma BlanX oferuje nam tez bardziej nowoczesne rozwiązanie, jakim jest linia produktów White Shock. Zawarty w nich składnik aktywny Actilux otacza zęby specjalną powłoką, która aktywuje się po wystawieniu jej na działanie światła. Dzięki temu, nasze zęby będą stawać się coraz bielsze i zdrowsze przy każdym uśmiechu. Z kolei na jesienne wieczory przygotowano też zestawy ze specjalną lampą, która pozwoli nam zagrzać Actilux do pracy nawet w mniej słoneczne dni.

Jak zatem widzicie, metod na wybielanie zębów nie brakuje. Problemem jest tylko dobranie dla siebie takiej, która faktycznie da nam efekt, którego oczekujmy. O ile wybielanie lampą u dentysty jest najlepszym wyborem, nie każdego stać na taki luksus. Z drugiej strony, nie każdy ma też przebarwienia na tyle silne, aby nie udało się ich usunąć pastą wybielającą, zaś siedzenie przez kilkadziesiąt minut z otwartymi ustami i nadwrażliwość zębów po wybielaniu lampą też nie są czymś, co każdy potrafi przeboleć. Dlatego też powinniśmy wziąć pod uwagę stan naszego portfela, nasze własne oczekiwania oraz to, w jakim stanie dokładnie są nasze zęby. Nie ma jednak na świecie uśmiechu, który nie może zostać rozjaśniony!

Domowe sposoby na wybielanie zębów

Wybielanie zębów – metody i rodzaje środków

Zapewne każdy z nas słyszał, podczas rozmowy z babcią lub ciocią, o tym, jak to możemy zaoszczędzić, oczyszczając zęby produktami, które niemal każdy z nas ma w swojej kuchni. Jednym z nich jest cytryna. Według babcinej metody, powinno się ją przekroić, a następnie potrzeć nią zęby. Ma to umożliwić jej sokowi usunięcie barwiącego osadu. Ile jest w tym prawdy? Stosunkowo niewiele, ponieważ jest to najlepsza metoda na nieumyślne starcie szkliwa. Nie bez powodu zresztą nie należy myć zębów zaraz po napiciu się soku z cytryny lub zjedzeniu jakiekolwiek cytrusa. Kwasy obecne w tych owocach rozpuszczają ochronną warstwę szkliwa, co może doprowadzić do jego erozji. Pocieranie sobie zębów surową cytryną nie jest więc mądrym pomysłem.

To samo można powiedzieć o innym cudownym preparacie, jakim jest soda oczyszczona. To prawda, że jest ona wykorzystywana w produkcji past do zębów. Nie powinno to jednak stanowić dowodu na to, że pocieranie nią zębów nie wyrządzi żadnych szkód. Soda wykorzystana w paście jest bowiem obrabiana, zaś działając wraz z innymi składnikami, jej szkodliwe właściwości zostają zniwelowane. Nie ma więc sobie sensu ścierać szkliwa.

Ciekawą kwestią jest za to wybielanie zębów węglem. Tak, dobrze słyszeliście. Zdania na temat przydatności węgla jako środka wybielającego zęby są jednak podzielone. Jedni uważają, że jest on szkodliwy, zaś inni – że sprawuje się wyśmienicie. Kto ma tu rację? Obie strony. Brzmi szokująco, nieprawdaż? Gdzie tu sens, gdzie logika? Odpowiedź jest jednak prosta. Istnieją dwa typy węgla – zwykły oraz aktywny. Ten pierwszy powinien być wykorzystywany tylko do palenia w piecach, ponieważ proszek z niego wykonany bardzo szybko upora się nie tylko z przebarwieniami, ale też samym szkliwem. Z kolei węgiel aktywny przyciąga do siebie bakterie i inne zanieczyszczenia, nie oddziałując jednak w żaden sposób na samo szkliwo zęba, którego struktura pozostaje nietknięta. Jest to wiec jak najbardziej polecany preparat do wybielania zębów. Już samo rosnące nim zainteresowanie mówi wiele – w sklepach coraz częściej widujemy czarne pasty do zębów, które intrygują ludzi i szybko się sprzedają. Na rynku istnieje też firma Coco Glam, sprzedająca specjalny proszek, opierający swe działanie na węglu aktywnym. Nadaje się on zarówno do wybielania zębów, jak i przygotowywania maseczek na cerę.

Wybielanie zębów – metody i rodzaje środków

Paweł Górzyński - lekarz stomatolog

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesują się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button