Elgydium i Eludril – oferta płynów i past od Pierre Fabre

Okres powojenny sprzyjał wynalazkom, także i tym z dziedziny, jaką jest higiena jamy ustnej. Było to widoczne także w krajach europejskich, które, podźwignąwszy się na nogi gospodarczo, postanowiły otwierać kolejne przedsięwzięcia. Co imponujące, niektórzy z takich producentów zdołali przetrwać do dziś, stając się na swój sposób legendami, weteranami gatunku. Kiedy w 1958 roku, we włoskiej Florencji, książę Franco Cella Di Rivara stworzył markę past Marvis, nikt nie spodziewał się, że tak oto rodzi się jedna z najskuteczniejszych serii produktów Elgydium i Eludril przeciwdziałających halitozie i wykorzystujących leczniczy ksylitol.

Elgydium i Eludril – oferta płynów i past od Pierre FabreNie inaczej było we Francji. W południowej części kraju, w roku 1961, mieszkający w Castres przedsiębiorca imieniem Pierre Fabre założył laboratoria farmaceutyczne, nazwane jego imieniem. Natura badań w nich przeprowadzanych była prosta – stworzyć produkty lecznicze, mające na celu zapobiegać chorobom i leczyć je. I nie możemy powiedzieć, że był to próżny trud. W ciągu 50 lat od swego założenia, Laboratoria Farmaceutyczne Pierre Fabre opatentowały liczne produkty z dziedziny biotechnologii i chemii. Jednym z nich jest chociażby Navelbine – oparty na winorelbinie lek, stosowany podczas chemioterapii. Co więcej, sama firma przekazuje 25% swoich funduszy na badania nad nowymi lekami. Pierre Fabre i jego laboratoria to prawdziwa elita medycyny, rozpoznawana i ceniona na całym świecie. W 1994 roku, Pierre Fabre wkroczył też na polski rynek, początkowo jako spółka medyczna, zaś sześć lat później, także dermokosmetyczna.

Na czym skupiają się same badania firmy? Ich głównym elementem są moduły, wykorzystujące systemy komórkowe, enzymy i receptory, na których testowane są cząsteczki, będące kandydatami na składniki aktywne w nadchodzących lekach. W ten sposób powstają leki neurologiczne, dermatologiczne, onkologiczne, kardiologiczne i immunologiczne. Same laboratoria podzielone są na kilka wyspecjalizowanych wydziałów, w których dochodzi do produkcji i dystrybucji leków, przeznaczonych dla całej rodziny. Pośród z nich znajdziemy właśnie dwa typy produktów, na których skupi się ten artykuł: płyn do płukania Eludril Classic oraz serię Elgydium, w skład której wchodzą artykuły do kompleksowej higieny jamy ustnej.

Płyn do płukania jamy ustnej Eludril Classic

Elgydium i Eludril – oferta płynów i past od Pierre FabreZacznijmy od podstawowej kwestii – po co w ogóle powinno się korzystać z płynu do płukania Eludril Classic ? Ponieważ tylko tak będziemy mieć stuprocentową pewność, że usunięte zostały niemal wszystkie bakterie, żyjące w naszej jamie ustnej. Szczoteczka do zębów i pasta to oczywista podstawa, lecz w ten sposób usuniemy niewiele ponad połowę bakterii. Efekt końcowy? My myślimy, że nasze zęby zostały dokładnie oczyszczone, zaś na naszym szkliwie resztki bakterii tworzą płytkę nazębną, która powoli przedostaje się do linii dziąseł, przenosząc tam jednocześnie bakterie. Skutki tego są opłakane – o ile początkowo doprowadzi to jedynie do zaczerwienienia i małego krwawienia dziąseł, tak z czasem ich linia zaczyna się powoli cofać. Wówczas dochodzi do obnażenia szyjek zębowych, co sprawia, że nasze uzębienie zaczyna wyglądać mało estetycznie, staje się wrażliwe, a z czasem także rozchwiane i skłonne do wypadania.

Przerażająca perspektywa, nieprawdaż? Na szczęście można tego uniknąć, stosując płyn do płukania jamy ustnej Eludril Classic. Pomoże on nam zapobiec paradontozie i kamieniowi nazębnemu, co uczyni nasze szkliwo mocniejszym i odporniejszym na próchnicę. Z produktu tego korzystamy przez okres dwóch tygodni, przepłukując usta rano i wieczorem. Dorośli powinni stosować dawkę do 15 ml, zaś dzieci w wieku 6-12 lat, 10 ml. Wlany płyn uzupełniamy w kubeczku ciepłą wodą. U młodszych dzieci płyn ten jest kategorycznie niewskazany. To samo tyczy się matek karmiących piersią oraz kobiet w ciąży.

Jak działa sam płyn Eludril Classic ? Przede wszystkim – oczyszcza. Zawarte w nim składniki aktywne zabijają bakterie oraz powstrzymują powstawanie płytki nazębnej. Nasze dziąsła również na tym zyskają – już rozpoczęty stan zapalny zostanie zahamowany, płyn ma też działanie profilaktyczne. Może on być także wykorzystywany jako uzupełnienie leczenia periodontologicznego lub implantologicznego.

Na rynku płyn Eludril Classic jest dostępny w buteleczkach 200 i 500 ml. Warto jest dać mu szansę, jeśli szukamy sprawdzonego produktu bakteriobójczego dla naszej jamy ustnej.

Płyny do płukania jamy ustnej Elgydium

Elgydium i Eludril – oferta płynów i past od Pierre FabreElgydium to seria produktów, obejmujących nie tylko płyny do płukania, ale także szczoteczki do zębów, pasty, nici dentystyczne oraz żele stomatologiczne. Na początek omówmy te pierwsze. Podstawowym płynem od Elgydium jest miętowa płukanka z fluorem, przeznaczona do ochrony szkliwa. Pozwala on nam na pielęgnację wszystkich miejsc wewnątrz jamy ustnej, korzystać z niego mogą także osoby noszące aparaty ortodontyczne.

W składzie płynu Elgydium znajdziemy syliglikol, który chroni szkliwo zębów poprzez tworzenie wokół niego ochronnej powłoki. Substancje czynne są dzięki temu w stanie działać dłużej, zaś bakterie nie mogą nawet tknąć naszych zębów. Drugim istotnym składnikiem tego produktu jest fluorinol, czyli aminofluorek drugiej generacji, odpowiedzialny za zwiększenie wytrzymałości szkliwa.

Elgydium Płyn Do Płukania Jamy Ustnej Z Fluorem należy stosować regularnie, rano i wieczorem, po zakończonym szczotkowaniu. Płukanie ust powinno trwać pół minuty. Produkt nadaje się dla dzieci, ale tylko tych, które ukończyły już szósty rok życia.

A skoro o najmłodszych mowa, pośród produktów Elgydium znajdziemy też chroniący szkliwo płyn Elgydium Junior o przyjemnym, malinowo-truskawkowym smaku. Produkt jest dedykowany osobom w wieku 7-12 lat. Może być także wykorzystywany podczas noszenia aparatu nazębnego. Podobnie jak wyżej wspomniana płukanka z fluorem, także i ten produkt zawiera fluorinol, czyniący zęby wytrzymalszymi na zmiany próchniczne. Płukanie ust tym płynem powinno każdorazowo trwać 30 sekund.

Trzecim płynem marki Elgydium jest Anti-Plaque, o działaniu stricte antybakteryjnym, zapobiegającym powstawaniu płytki nazębnej. To jednak nie wszystko – produkt ma cytrusowy smak, silnie odświeżając przy tym nasz oddech. Z płynu tego możemy korzystać codziennie, zaś w jego składzie nie znajdziemy cukru, który stanowiłby dodatkową pożywkę dla bakterii. Podobnie jak w przypadku wyżej wymienionych płukanek, także i Anti-Plaque stosujemy codziennie, po 30 sekund na płukanie.

Pasty do zębów Elgydium

Elgydium i Eludril – oferta płynów i past od Pierre FabreLaboratoria Pierre Fabre stoją też za produkcją licznych past do zębów. Pierwszym z przykładów może być tu Arthrodont Classic – specjalistyczna pasta z kwasem glicyretynowym, który koi podrażnione, opuchnięte dziąsła. My jednak skupimy się tu na produktach Elgydium, stanowiących trzon dentystycznych dokonań francuskich ekspertów.

Na początek przytoczmy pastę Elgydium Anti-Plaque, przeznaczoną do zapobiegania powstawaniu płytki nazębnej, a co za tym idzie, kamienia nazębnego oraz zapalenia dziąseł. Ta antybakteryjna pasta pozwala też na pielęgnację dziąseł już dotkniętych stanem zapalnym. Zawarta w niej chlorheksydyna zabija bakterie w mniej, niż minutę. Charakteryzuje się niską ścieralnością, więc korzystać z niej możemy codziennie. Dodatkowy atut stanowi przyjemny smak.

W serii Elgydium znajdziemy też Elgydium Brilliance – produkt wybielający, przeznaczony dla osób od 12 roku życia. Dzięki tej paście, nie musimy się już obawiać plam po kawie lub winie, a nawet przebarwień spowodowanych paleniem tytoniu. Formuła pasty została oparta o składniki pochodzenia mineralnego i roślinnego, co pozwala na dodatkowe polerowanie szkliwa podczas szczotkowania. Znajdziemy tu też fluorinol, który zremineralizuje szkliwo, czyniąc je mocniejszym. Pasta pieni się w niewielkim stopniu, co pozwala jej na skuteczniejsze działanie. Produkt ten ma miętowy smak, dający nam uczucie długotrwałej świeżości.

A jeśli cierpimy z powodu nadwrażliwości? Tutaj polecamy pastę Elgydium Sensitive z aminofluorkiem fluorinolu. Produkt ma konsystencję delikatnego żelu, o stężeniu fluoru 1250 ppmF. Z pasty tej możemy korzystać codziennie, czyniąc odsłonięte szyjki zębowe odporniejszymi na zimne i gorące pokarmy. Pasta nie podrażnia szkliwa w żaden sposób, zaś zawarty w niej fluorinol przenika do szkliwa i remineralizuje je. Z pasty tej mogą korzystać nawet dzieci, które skończyły 12 rok życia.

Warto tu też wspomnieć chociażby o paście Elgydium Kids, przeznaczonej dla dzieci w wieku 2-6 lat. Jest to zatem idealny wybór na pierwszą pastę dla naszej pociechy. Produkt jest dostępny w dwóch wariantach smakowych – malinowo-truskawkowym i miętowo-truskawkowym. Pasta jest delikatna dla mleczaków oraz młodych dziąseł, chroniąc pierwsze zęby dziecka przed próchnicą. U bardzo małych dzieci, powinniśmy nakładać jedynie mała ilość pasty na szczoteczkę, porównywalną z ziarnkiem grochu. Ograniczy to ryzyko połknięcia pasty.

Żele stomatologiczne Elugel

Najpopularniejszym żelem, wiodącym prym także na polskim rynku, jest Elugel. Ma on działanie oczyszczające, zmniejsza ilość płytki nazębnej oraz stanowi idealny suplement dla codziennej higieny jamy ustnej. W jego składzie znajdziemy chlorheksydynę, która jest cenionym składnikiem bakteriobójczym, zwłaszcza w produktach, których zadaniem jest ochrona dziąseł przed stanem zapalnym oraz paradontozą.

Elgydium i Eludril – oferta płynów i past od Pierre FabreKiedy powinno się sięgać po taki żel? Przede wszystkim wtedy, gdy, z jakiegoś powodu, nie możemy wyszczotkować konkretnej partii jamy ustnej. Idealnym przykładem może tu być wstawienie implantu, wokół którego początkowo będzie się mieścić gojąca się rana. To samo tyczy się wrażliwych dziąseł, które mogą boleć podczas szczotkowania. Żel nakładamy na zęby palcem lub miękką szczoteczką, trzy razy dziennie. Produkt ten nie nadaje się dla osób poniżej szóstego roku życia. Nie możemy też nim kompletnie zastąpić typowego szczotkowania.

Elugel to jednak nie jedyny żel stomatologiczny, opracowany przez francuskie laboratoria. W ofercie firmy znajdziemy chociażby żel Parodium, przeznaczony dla podrażnionych, wrażliwych dziąseł. W jego składzie zawarto obowiązkową już chlorheksydynę oraz wyciąg z korzenia rabarbaru. Żel odświeża oddech, zabija bakterie i zapobiega odbudowie płytki nazębnej.

Dla osób z zębami wrażliwymi powstał z kolei Sensigel, który, dzięki specjalnie opracowanym związkom fluoru oraz potasu, tworzy warstwę ochronną wokół zębów i zatyka kanaliki, w których mieszczą się końcówki nerwowe, odpowiedzialne za odczuwanie bólu i dyskomfortu.

Z kolei z myślą o najmłodszych powstał Pansoral – żel na ząbkowanie, przeznaczony dla niemowląt. Wystarczy niewielka jego ilość na opuszku palca, abyśmy mogli posmarować miejsca, w których maluchowi wyrzynają się pierwsze ząbki. Jak zatem widzicie, Laboratoria Pierre Fabre pamiętały o każdej grupie odbiorców.

Nici dentystyczne Elgydium

Do usuwania płytki nazębnej nie wystarczy sama szczoteczka. Pozostają nam bowiem przestrzenie międzyzębowe, które oczyścić możemy jedynie specjalną szczoteczką, nicią dentystyczną, lub szczoteczką soniczną, która jest jednak bardzo dużym wydatkiem. Najpopularniejszym wyjściem jest więc nitkowanie. Pośród produktów Elgydium znajdziemy trzy typy nici. Pierwszą z nich jest antybakteryjna nić, nasączona chlorheksydyną. A ponieważ wykorzystuje ona wosk ortodontyczny, nie musimy się martwić o to, że będzie się niszczyć podczas czyszczenia. Nić nie zawiera mięty, może być stosowana także u ludzi leczących się homeopatycznie.

Drugim typem nici Elgydium jest pęczniejąca nić miętowa. Oprócz swego miętowego smaku, charakteryzuje się ona nowatorską technologią Riser Floss, czyli 276 włóknami, splecionymi ze sobą i pęczniejącymi po wejściu między zęby, co pozwala nam na proste usunięcie płytki nazębnej.

Ostatnim typem nici jest miętowa nić Elgydium z fluorem, która jest zarówno cienka, jak i pokryta woskiem ortodontycznym. Na uwagę zasługuje też bardzo pojemne opakowanie, w którym znajdziemy aż 35 metrów nici.

Szczoteczki do zębów Elgydium

W ofercie Elgydium znaleźć możemy aż 21 typów szczoteczek. Od specjalistycznych, przez międzyzębowe i ortodontyczne, na szczoteczkach dla dzieci i dorosłych kończąc. Oczywiście, zachęcamy Was do sprawdzenia szerokiej gamy szczoteczek tego producenta na własną rękę, ponieważ jest w czym wybierać.

Dla najmłodszych przygotowano delikatną, małą szczoteczkę Elgydium Baby, przeznaczoną dla niemowląt w wieku od 0-2 lat. Urocza rączka w kształcie misia, mięciutkie włókna, trzy kolory do wyboru oraz mała główka pomogą nam nie tylko oczyścić dziąsełka i wyżynające się zęby, ale także zachęcić malucha do samodzielnego szczotkowania.

Dla nieco starszych dzieci powstały szczoteczki Elgydium Kids, przeznaczone dla maluchów w wieku 2-6 lat. Ich rączki zostały wyposażone w przyssawkę, służącą do dodatkowej zabawy. Włosie szczoteczki ma dwie długości, pozwalając na oczyszczanie mleczaków przy jednoczesnym masażu dziąseł. Na uwagę zasługuje tez ergonomiczny uchwyt. Widać, że Laboratoria Pierre Fabre są już mocno zaznajomione z potrzebami rynku familijnego, pamiętając zarówno o solidnej praktyczności, jak i zabawie. Przypomina też o tym fantazyjna seria szczoteczek Elgydium Kids Monster, o naprawdę efektownych designach rączek. Dla pociech w wieku 7-12 lat powstała seria Elgydium Junior, zaś dla młodzieży – Elgydium Xtrem, który naprawdę zaskakuje stylem.

Podobnie różnorodnie jest w przypadku szczoteczek dla dorosłych. Znajdziemy tu podstawową szczoteczkę Elgydium Classic, która jest dostępna z włosiem miękkim lub średnio twardym. Nieco bardziej zaawansowaną opcją jest szczoteczka Elgydium Inter-active, o włosiu o dwóch długościach, które nie tylko usuwa płytkę nazębną, ale także masuje dziąsła i oczyszcza przestrzenie międzyzębowe.

Inną ciekawą propozycją dla starszego odbiorcy jest wybielająca szczoteczka Elgydium Whitening, która została wyposażona w mikrogumki na włóknach, służące do skuteczniejszego usuwania płytki nazębnej oraz polerowania szkliwa. Z kolei na wyjazdy przygotowano szczoteczkę Elgydium Pocket, o średniej twardości włókien, składanej konstrukcji, mierzącej tylko 10 cm, oraz posiadającej włosie o różnej długości.

Prawdziwy gigant przemysłu

Po lekturze tego artykułu, zapewne domyślacie się już, skąd taka renoma marki Elgydium. Najzwyczajniej w świecie czuć to pięćdziesiąt lat doświadczenia, objawiającego się w wysokiej jakości produktach, bardzo dobrych designach oraz praktyczności, dostosowanej dla każdego odbiorcy oraz grupy wiekowej. Od szczoteczek pod nici dentystyczne, marka ta zaoferuje nam więcej, niż niejeden bardziej znany w Polsce producent. Warto jest zatem udać się na jej oficjalną stronę i samemu zobaczyć, czym jeszcze może nas zaskoczyć. Być może uda się Wam znaleźć coś idealnego dla siebie?

Elgydium i Eludril – oferta płynów i past od Pierre Fabre

Paweł Górzyński - lekarz stomatolog

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesują się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

3 komentarzy

  1. Stosuję obecnie Elgydium Brilliance, póki co nieźle. Zobaczymy, o ile odcieni wybieli zęby i ile będzie się utrzymywać sam efekt.

  2. Pansoral jest naprawdę wart rekomendacji dla wszystkich rodziców. Naprawdę łagodzi objawy ząbkowania, więc ilość nieprzespanych godzin zauważalnie maleje 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button